Quform v2 - en to tr translation catalogue (1695 entries)

en: Hint: the button text can be changed at Settings - Style - Buttons.
tr: İpucu: Düğme metni Ayarlar > Stil > Düğmeler'de değiştirilebilir.

en: Option label (hover)
tr: Seçenek etiketi (üzerine gelince)

en: Option labels (hover)
tr: Seçenek etiketleri (üzerine gelince)

en: Sorry, your submission failed our automated spam checks
tr: Maalesef gönderiminiz otomatik spam kontrollerimizde başarısız oldu.

en: Version
tr: Versiyon

en: Threshold
tr: Eşik

en: Submissions with a score lower than this will be rejected (1.0 is very likely a good interaction, 0.0 is very likely a bot).
tr: Skoru daha düşük olan başvurular reddedilecektir (1.0 büyük olasılıkla iyi bir etkileşimdir, 0.0 büyük olasılıkla bir bottur).

en: Upload dropzone
tr: Yükleme alanı

en: Upload dropzone (hover)
tr: Yükleme alanı (üzerine gelince)

en: Upload dropzone (active)
tr: Yükleme alanı (aktif)

en: Upload dropzone text
tr: Yükleme alanı yazısı

en: Upload dropzone text (hover)
tr: Yükleme alanı yazısı (üzerine gelince)

en: Upload dropzone text (active)
tr: Yükleme alanı yazısı (aktifken)

en: Upload dropzone icon
tr: Yükleme alanı ikonu

en: Upload dropzone icon (hover)
tr: Yükleme alanı ikonu (üzerine gelince)

en: Upload dropzone icon (active)
tr: Yükleme alanı ikonu (aktifken)

en: The notifications have been sent successfully.
tr: Bildirimler başarıyla gönderildi.

en: Required text
tr: Gerekli metin

en: An error occurred creating the export file.
tr: Dışa aktarma dosyası oluşturulurken bir hata oluştu.

en: Entry not found
tr: Giriş bulunamadı

en: Resend Notifications
tr: Bildirimleri Yeniden Gönder

en: Resend notifications
tr: Bildirimleri yeniden gönder

en: Resend
tr: Yeniden gönder

en: Theme colors
tr: Tema renkleri

en: Primary
tr: Birincil

en: Primary foreground
tr: Birincil ön plan

en: Secondary
tr: İkincil

en: For best results, this color should be a darker version of the Primary color.
tr: En iyi sonucu elde etmek için bu rengin Birincil rengin daha koyu bir sürümü olması gerekir.

en: Secondary foreground
tr: İkincil ön plan

en: No form selected, choose a form in the block settings.
tr: Seçili form yok, blok ayarlarından bir form seçin.

en: Form Settings
tr: Form Ayarları

en: Default values (optional)
tr: Varsayılan değer (opsiyonel)

en: View help and examples
tr: Yardımı ve örnekleri görüntüleyin

en: Sets the default values of fields.
tr: Alanların varsayılan değerlerini ayarlar.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the Locale will determine the formats according to regional standards.
tr: Formda görüntülendiğinde tarih ve saatlerin varsayılan biçimini ayarlar. Özel biçimler hakkında daha fazla bilgi için %1$sthispage%2$s sayfasına bakın. Boşsa, Yerel Ayarlar formatları bölgesel standartlara göre belirler.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in notification emails and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the Locale will determine the formats according to regional standards.
tr: Bildirim e-postalarında görüntülendiğinde ve girişleri görüntülerken tarihler ve saatler için varsayılan biçimi ayarlar. Özel biçimler hakkında daha fazla bilgi için %1$sthispage%2$s sayfasına bakın. Boşsa, Yerel Ayarlar formatları bölgesel standartlara göre belirler.

en: Always show full dates
tr: Her zaman tam tarihleri ​​göster

en: When viewing entries, only the time is shown if the entry was submitted today. Enable this option to always show the full date.
tr: Girişleri görüntülerken, giriş bugün gönderilmişse sadece zaman gösterilir. Her zaman tam tarihi göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the formats will be inherited from the options at Forms &rarr; Settings &rarr; Global &rarr; Date & time format (JS).
tr: Formda görüntülendiğinde tarih ve saatlerin varsayılan biçimini ayarlar. Özel biçimler hakkında daha fazla bilgi için %1$sthispage%2$s sayfasına bakın. Boşsa, biçimler Formlar &rarr; Ayarlar &rarr; Genel &rarr; Tarih & zaman formatı (JS).

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in notification emails and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the formats will be inherited from the options at Forms &rarr; Settings &rarr; Global &rarr; Date & time format (PHP).
tr: Bildirim e-postalarında görüntülendiğinde ve girişleri görüntülerken tarihler ve saatler için varsayılan biçimi ayarlar. Özel biçimler hakkında daha fazla bilgi için %1$sthispage%2$s sayfasına bakın. Boşsa, biçimler Formlar &rarr; Ayarlar &rarr; Genel &rarr; Tarih ve saat biçimi (PHP).

en: Multipart
tr: Çok Parçalı

en: Message (HTML)
tr: Mesaj (HTML)

en: Enable this option if the notification language is RTL. Choosing "Inherit" will inherit the value from the form settings.
tr: Bildirim dili RTL ise bu seçeneği etkinleştirin. "Inherit" öğesini seçmek, form ayarlarından değerini devralacaktır.

en: Message (plain text)
tr: Mesaj (zengin metin)

en: The Locale determines the language for Datepickers and Timepickers, and the date and time formats for the forms.
tr: Yerel Ayar, Tarih ve Zaman Seçiciler için dili ve formlar için tarih ve saat biçimleri.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the time when displayed in notifications and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom time format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (PHP) &rarr; Time.
tr: Bildirimlerde ve girişleri görüntülerken görüntülenen zamanın formatı. Özel bir saat biçiminin nasıl ayarlanacağı hakkında %1$sthispage%2$s destek alabilirsiniz.. Boşsa, biçim Düzenle Formunda &rarr; Ayarlar &rarr; Dil &rarr; Tarih ve saat biçimi (PHP) &rarr; Zaman.

en: The content to display for this HTML element in plain text notification emails.
tr: Düz metin bildirimi e-postalarında bu HTML öğesi için görüntülenecek içerik.

en: Plain text content
tr: Zengin içerik metni

en: The form has unsaved changes.
tr: Formda kaydedilmemiş değişiklikler var.

en: Enter any CSS styles to apply to the field placeholder text.
tr: Alan yer tutucu metnine uygulanacak CSS stillerini girin.

en: Field placeholder styles
tr: Alan yer tutucu stilleri

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the date when displayed in notifications and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom date format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (PHP) &rarr; Date.
tr: Bildirimlerde ve girişleri görüntülerken tarihin formatını biçimlendirir. Özel bir tarih biçiminin nasıl ayarlanacağı hakkında %1$sthispage%2$s yardımcı olacaktır. Boşsa, biçim Düzenle Formunda &rarr; Ayarlar &rarr; Dil &rarr; Tarih ve saat biçimi (PHP) &rarr; Tarih sayfasında yer alan ayar deviralınır

en: The Locale determines the language for the Timepicker, and the time format for this element. If set to Default it will use the Locale from Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language.
tr: Yerel Ayar, Zaman Çizelgesi'nin dilini ve bu öğenin saat biçimini belirler. Varsayılan olarak ayarlanırsa, Formu Düzenle &rarr; Ayarlar &rarr; Dil öğesinden devir alınır.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the time when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom time format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (JS) &rarr; Time.
tr: Formda görüntülenen zamanın biçimi. Özel bir saat biçiminin nasıl ayarlanacağı hakkında %1$sthispage%2$s. Boşsa, biçim Formu Düzenle &rarr; Ayarlar &rarr; Dil &rarr; Tarih ve saat biçimi (JS) &rarr; Zaman öğesinden deviralınır.

en: To protect your site, potentially risky file types are not allowed to be uploaded in a File Upload field. To stop this protection, enable the option at Forms &rarr; Settings &rarr; Tweaks &amp; Troubleshooting &rarr; Allow uploading all file types.
tr: Sitenizi korumak için, potansiyel olarak riskli dosya türlerinin Dosya Yükleme alanına yüklenmesine izin verilmez. Bu korumayı durdurmak için, Formlar &rarr; Ayarlar &rarr; Düzenlemeler &amp; Sorun giderme &rarr; Tüm dosya türlerini yüklemeye izin ver.

en: Add to media library
tr: Medya kitaplığına ekle

en: The Locale determines the language for the Datepicker, and the date format for this element. If set to Default it will use the Locale from Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language.
tr: Yerel Ayar, Tarih seçici dilini ve bu öğenin tarih biçimini belirler. Varsayılan olarak ayarlanırsa, Formu Düzenle &rarr; Ayarlar &rarr; Dil öğesinden deviralır.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the date when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom date format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (JS) &rarr; Date.
tr: Formda görüntülendiğinde tarih biçimi. Özel bir tarih biçiminin nasıl ayarlanacağı hakkında %1$sthispages%2$s. Boşsa, biçim Formu Düzenle &rarr; Ayarlar &rarr; Dil &rarr; Tarih ve saat biçimi (JS) &rarr; Tarih öğesinden devir alır.

en: An error occurred setting the entry label
tr: Giriş etiketini belirlerken bir hata oluştu

en: Custom Field
tr: Özel alan

en: DateTime
tr: TarihZamanı

en: User Metadata
tr: Kullanıcı Metaverisi

en: The import data does not appear to be a valid form. If the form is from Quform 1.x, please import the form at Forms &rarr; Tools &rarr; Migrate &rarr; Import a single Quform 1.x form.
tr: Dışa aktarılan veriler geçerli bir form olarak görünmüyor. Form, Quform 1.x'ten geliyorsa lütfen formu Formlar &rarr; Araçlar &rarr; Dışa Aktar &rarr; Tek bir Quform 1.x formu içe aktarın.

en: Enable the WordPress editor on the textarea field.
tr: Textarea alanında WordPress editörünü etkinleştirin.

en: Enable editor
tr: Düzenleyiciyi etkinleştir

en: Spacer
tr: Aralık

en: Group spacer
tr: Grup Aralığı

en: Save IP addresses
tr: IP Adreslerini kaydet

en: Turn off this option to stop IP addresses being saved with the form entry data.
tr: Form giriş verileriyle kaydedilen IP adreslerini durdurmak için bu seçeneği kapatın.

en: The plugin requires the GD image library for the CAPTCHA element.
tr: CAPTCHA eklenti öğesi için GD resim kitaplığı gereklidir.

en: The plugin requires the FreeType library for the CAPTCHA element.
tr: CAPTCHA eklenti öğesi için FreeType kitaplığı gereklidir.

en: Submit button wrapper
tr: Gönder butonu Çerçevesi

en: Back button wrapper
tr: Geri butonu çerçevesi

en: Next button wrapper
tr: İleri buton çerçevesi

en: Next button
tr: İleri Butonu

en: Next button (hover)
tr: İleri butonu (vurgu)

en: Next button (active)
tr: İleri butonu (aktif)

en: Next button text (hover)
tr: İleri buton metni (vurgu)

en: Next button text (active)
tr: İleri buton metni (aktif)

en: Next button icon (hover)
tr: İleri buton simgesi (vurgu)

en: Next button icon (active)
tr: İleri buton simgesi (aktif)

en: Element spacer
tr: Öğe ayırıcı

en: Page progress wrapper
tr: Sayfa ilerleme çerçevesi

en: Page progress bar
tr: Sayfa ilerleme çubuğu

en: Page progress bar text
tr: Sayfa ilerleme çubuğu metni

en: Page progress tabs
tr: Sayfa ilerleme sekmeleri

en: Page progress tab
tr: Sayfa ilerleme sekmesi

en: Page progress tab (active)
tr: Sayfa ilerleme sekmesi (aktif)

en: Vertical element spacing
tr: Dikey öğe boşluğu

en: Support page caching
tr: Destek sayfası önbelleklemesi

en: Fixes issues with form submissions when the page is cached.
tr: Sayfa önbelleğe alındığında form gönderimleriyle ilgili sorunları giderir.

[ctx: email]
en: To
tr: Kime

[ctx: date]
en: To
tr: Kime

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry restored | %s entries restored
tr[0]: %s girişler geri yüklendi
tr[1]: %s girişler geri yüklendi

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry deleted | %s entries deleted
tr[0]: %s giriş silindi
tr[1]: %s giriş silindi

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form activated | %s forms activated
tr[0]: %s form etkinleştirildi
tr[1]: %s form etkinleştirildi

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form deactivated | %s forms deactivated
tr[0]: %s form devre dışı bırakıldı.
tr[1]: %s form devre dışı bırakıldı.

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form duplicated | %s forms duplicated
tr[0]: %s form kopyalandı
tr[1]: %s form kopyalandı

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form restored | %s forms restored
tr[0]: %s formları geri yüklendi
tr[1]: %s formları geri yüklendi

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form deleted | %s forms deleted
tr[0]: %s formları silindi.
tr[1]: %s formları silindi.

note: translators: %s: the page number
en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Click me
tr: Tıkla

en: Option radio button
tr: Seçenek radyo butonu

en: Option checkbox
tr: Seçenek Onay Kutusu

en: Datepicker header
tr: Tarih Seçici Başlığı

en: Datepicker header text
tr: Tarih Seçici Başlık Metni

en: Datepicker header text (hover)
tr: Tarih Seçici Başlık Metni (üzerine gelindiğinde)

en: Datepicker footer
tr: Tarih Seçici Altbilgi

en: Datepicker footer text
tr: Tarih seçici altbilgisi

en: Datepicker footer text (hover)
tr: Tarih seçici alt metni (fare üzerinde)

en: Datepicker selection
tr: Tarih seçici seçimi

en: Datepicker selection (chosen)
tr: Tarih seçici seçimi (seçilmiş)

en: Datepicker selection text
tr: Tarih seçici seçenek metni

en: Datepicker selection text (hover)
tr: Tarih seçici seçenek metni (fare üzerinde)

en: Datepicker selection text (active)
tr: Tarih seçici seçimi metni (aktif)

en: Datepicker selection text (chosen) (hover)
tr: Tarih seçici seçim metni (seçili) (üzerine gelin)

en: Success message icon
tr: Başarılı mesaj simgesi

en: Success message content
tr: Başarılı mesaj içeriği

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Failed to insert into database, check the %1$serror log%2$s for more information
tr: Veritabanına eklenemedi, daha fazla bilgi için %1$shata günlüğünü%2$s kontrol et.

en: View all entries
tr: Tüm girişleri görüntüle

en: If enabled, the datepicker will be opened automatically when the user interacts with the field.
tr: Etkinleştirilirse, kullanıcı alanla etkileşime girdiğinde tarih belirleyici otomatik olarak açılır.

en: Auto open datepicker
tr: Otomotik tarih seçiciyi aç

en: If enabled, the timepicker will be opened automatically when the user interacts with the field.
tr: Etkinleştirilirse, kullanıcı alanla etkileşime girdiğinde, zamanlayıcı otomatik olarak açılacaktır.

en: Auto open timepicker
tr: Zaman seçiciyi otomatik aç

en: Shortcode
tr: Kısakod

en: To add this form into a post or page, copy and paste one of the shortcodes below into the post or page content.
tr: Bu formu bir yazıya veya sayfaya eklemek için aşağıdaki kısa kodlardan birini yazıya veya sayfa içeriğine kopyalayıp yapıştırın.

en: To add this form as a widget, go to the Appearance &rarr; Widgets on the WordPress menu. Find the widget with the title "Quform" (or "Quform Popup" for a popup form) and simply drag it to a widget enabled area, then select this form in the widget settings.
tr: Bu formu bir widget olarak eklemek için, WordPress menüsünde Görünüm &rarr; Widget'e gidin. "Quform" başlığıyla (veya bir açılır pencere için "Quform Açılır Penceresi") başlıklı widget'ı bulun ve basitçe bir widget etkin alanına sürükleyin, ardından widget ayarlarında bu formu seçin.

en: To add this form to a PHP file, use one of the PHP snippets below.
tr: Bu formu bir PHP dosyasına eklemek için aşağıdaki PHP parçacıklarından birini kullanın.

en: The padding is the spacing around the email content, enter a number for pixels or any other CSS unit.
tr: Dolgu, e-posta içeriğindeki boşluktur, piksel veya başka herhangi bir CSS birimi için bir sayı girin.

en: Enter any custom CSS for all devices.
tr: Tüm cihazlar için herhangi bir özel CSS girin.

note: translators: %1$s: lower device pixel width, %2$s: higher device pixel width
en: Enter any custom CSS for devices with a width from %1$s to %2$s.
tr: %1$s - %2$s arası kadar genişliğe sahip cihazlar için herhangi bir özel CSS girin.

note: translators: %s: the device pixel width
en: Enter any custom CSS for devices with a width up to %s.
tr: Genişliği %s olan cihazlar için herhangi bir özel CSS girin.

en: Dashboard widget
tr: Gösterge paneli widgeti

en: Adds a widget to the WordPress dashboard to see unread entries.
tr: Okunmamış girişleri görmek için WordPress kontrol paneline bir widget ekler.

en: Secure API requests
tr: Güvenli API istekleri

en: If you are having problems verifying the license key or updating the plugin you can try turning this off. Requests made to the Quform API will be sent via HTTP instead of HTTPS.
tr: Lisans anahtarını doğrulamayla ilgili sorun yaşıyorsanız veya eklentiyi güncelleştiriyorsanız, bunu kapatmayı deneyebilirsiniz. Quform API'sine yapılan istekler HTTPS yerine HTTP ile gönderilecektir.

en: View documentation
tr: Dökümanları göster

en: Support forum
tr: Destek forumu

en: Video tutorials
tr: Video Öğreticileri

en: Line height
tr: Satır yüksekliği

en: Uppercase
tr: Büyük harf

note: translators: Page x of x, %1$s: the current page number, %2$s: the total number of pages
en: Page %1$s of %2$s
tr: Sayfa %1$s / %2$s

en: The current page
tr: Mevcut sayfa

en: The total number of pages
tr: Toplam sayfa sayısı

en: About us
tr: Hakkında

en: Quform is a drag and drop form builder to make building forms easy and enjoyable.
tr: Quform, yapı formlarının kolay ve keyifli olmasını sağlayan bir sürükle ve bırak form üreticisidir.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Quform was developed by ThemeCatcher and is %1$savailable for purchase%2$s on CodeCanyon.
tr: Quform ThemeCatcher tarafından geliştirildi ve %1$sCodeCanyon'da satın alınabiliyor.%2$s

en: We work hard to give you an exceptional premium products and 5 star support. To show your appreciation you can buy us a coffee or simply by sharing or follow us on social media.
tr: Size olağanüstü bir premium ürün ve 5 yıldızlı destek vermek için çok çalışıyoruz. Beğeninizi göstermek için bize bir kahve alabilir veya sosyal medyada bizi takip edebilir veya paylaşım yapabilirsiniz.

en: Buy us a coffee
tr: Bir kahve satın al

en: Like us
tr: Beğen

en: Tweet us
tr: Tweetle

en: Follow us
tr: Takip Et

en: Border radius
tr: Sınır yarıçapı

en: Display one of your created forms in a popup.
tr: Oluşturulan formlarınızdan birini popup olarak gösterin.

en: the form ID
tr: Form ID

en: Holy See (Vatican City State)
tr: Vatikan

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iran (Islamic Republic Of)
tr: İran

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Israel
tr: İsrail Terör Devleti

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Korea, Democratic People's Republic Of
tr: Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Korea, Republic Of
tr: Kore Cumhuriyeti

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Lesotho
tr: Lesoto

en: Liberia
tr: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr: Libya Arap Cumhuriyeti

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Macau
tr: Makao

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
tr: Makedonya, eski Yugoslav Cumhuriyeti

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mauritius
tr: Moritus

en: Mayotte
tr: Mayot

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia, Federated States Of
tr: Mikronezya Federal Devletleri

en: Moldova, Republic Of
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Namibia
tr: Namibya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Oman
tr: Umman

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Poland
tr: Polanya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Qatar
tr: Katar

en: Reunion
tr: Birleşme

en: Romania
tr: Romanya

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Saint Vincent And The Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sao Tome And Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Seychelles
tr: Seyşel Adaları

en: Singapore
tr: Singapur

en: Slovakia (Slovak Republic)
tr: Slovakya (Slovakya Cumhuriyeti)

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: Spain
tr: İspanya

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye Arap Cumhuriyeti

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic Of
tr: Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

en: Thailand
tr: Tayland

en: Trinidad And Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turks And Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: ABD

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Birleşik Devletler Küçük Dış Adaları

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Venezuela
tr: Venezuella

en: Virgin Islands (British)
tr: Virgin Adaları (İngiliz)

en: Virgin Islands (U.S.)
tr: Virgin Adaları (ABD)

en: Wallis And Futuna Islands
tr: Wallis ve Futuna Adaları

en: Yugoslavia
tr: Yugoslavya

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

[ctx: text input field]
en: Text
tr: Metin

[ctx: textarea input field]
en: Textarea
tr: Uzun Metin Alanı

[ctx: email address field]
en: Email
tr: E-posta

[ctx: select menu field]
en: Select Menu
tr: Menü seç

[ctx: checkboxes field]
en: Checkboxes
tr: Onay Kutuları

[ctx: radio buttons field]
en: Radio Buttons
tr: Radyo butonu

[ctx: multi select field]
en: Multi Select
tr: Çoklu Seç

en: File Upload
tr: Dosya Yükle

[ctx: date field]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: time field]
en: Time
tr: Zaman

[ctx: name field]
en: Name
tr: İsim

[ctx: password input field]
en: Password
tr: Şifre

en: Hidden
tr: Gizli

[ctx: submit button element]
en: Submit
tr: Gönder

en: Page
tr: Sayfa

en: Group
tr: Grup

en: Column Layout
tr: Sütun Düzeni

en: Column
tr: Sütun

en: Outer wrapper
tr: Dış sargı

en: Label text
tr: Etiket (Label) metni

en: Element required text
tr: Öğe gerekli metin

en: Inner wrapper
tr: Iç sarıcı

en: Input wrapper
tr: Giriş sarmalayıcı

en: Text input field
tr: Metin Alanı

en: Text input field (hover)
tr: Metin girişi alanı (üzerine gelince)

en: Text input field (focus)
tr: Metin girişi alanı (odaklama)

en: Textarea field
tr: Textarea alanı

en: Textarea field (hover)
tr: Metin alanı

en: Textarea field (focus)
tr: Metin alanı

en: Select field
tr: Alan Seç

en: Select field (hover)
tr: Alan Seç

en: Select field (focus)
tr: Alan Seç (odak)

en: Text input icons
tr: Metin alanı simgesi

en: Text input icons (hover)
tr: Metin girişi simgeleri (üzerine gelince)

en: Sub label
tr: Alt Etiket

en: Description
tr: Açıklama

en: Options outer wrapper
tr: Seçenekler dış sargısı

en: Option wrapper
tr: Seçenek sarmalayıcı

en: Option label
tr: Seçenek etiketi

en: Option label (when selected)
tr: Seçenek etiketi (seçildiğinde)

en: Option icon
tr: Seçenek simgesi

en: Option icon (when selected)
tr: Seçenek simgesi (seçildiğinde)

en: Option text
tr: Seçenek metni

en: Option text (when selected)
tr: Seçenek metinleri (seçildiğinde)

en: Page wrapper
tr: Sayfa sarmalayıcı

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page description
tr: Sayfa açıklaması

en: Page elements wrapper
tr: Sayfa öğeleri sarıcı

en: Group wrapper
tr: Grup sarmalayıcı

en: Group title
tr: Grup Başlığı

en: Group description
tr: Grup açıklaması

en: Group elements wrapper
tr: Grup öğeleri sarıcı

en: Submit button outer wrapper
tr: Gönder butonu dış sarmalayıcısı

en: Submit button
tr: Gönder butonu

en: Submit button (hover)
tr: Gönder Butonu

en: Submit button (active)
tr: Gönder Butonu (aktif)

en: Submit button text
tr: Gönder butonu metni

en: Submit button text (hover)
tr: Gönder buton metni (beklerken)

en: Submit button text (active)
tr: Gönder buton metni (aktif)

en: Submit button icon
tr: Gönder butonu simgesi

en: Submit button icon (hover)
tr: Gönder düğmesi simgesi

en: Submit button icon (active)
tr: Gönder butonu simgesi (aktif)

en: Back button
tr: Geri butonu

en: Back button (hover)
tr: Vurgulu Düğme

en: Back button (active)
tr: Geri butonu (aktif)

en: Back button text
tr: Geri buton metni

en: Back button text (hover)
tr: Geri buton metni (beklerken)

en: Back button text (active)
tr: Geri buton metni (aktif)

en: Back button icon
tr: Geri buton simgesi

en: Back button icon (hover)
tr: Geri butonu simgesi (beklerken)

en: Back button icon (active)
tr: Geri butonu simgesi (aktif)

en: Upload button
tr: Yükle butonu

en: Upload button (hover)
tr: Yükle butonu (üzerine gelince)

en: Upload button (active)
tr: Yükle butonu (aktif)

en: Upload button text
tr: Yükle buton metni

en: Upload button text (hover)
tr: Yükle butonu metni (üzerine gelince)

en: Upload button text (active)
tr: Yükleme butonu metni (etkin)

en: Upload button icon
tr: Yükle düğmesi simgesi

en: Upload button icon (hover)
tr: Yükle düğmesi simgesi (Bekletme)

en: Upload button icon (active)
tr: Yükle düğmesi simgesi (aktif)

[ctx: the outermost HTML wrapper around the form]
en: Form outer wrapper
tr: Form dış sarıcısı

[ctx: the inner HTML wrapper around the form]
en: Form inner wrapper
tr: Form iç sarıcısı

en: Success message
tr: Başarı mesajı

en: Form title
tr: Form Başlığı

en: Form description
tr: Form Açıklaması

[ctx: the HTML wrapper around the form elements]
en: Form elements wrapper
tr: Form elemanları sarıcı

en: Form error message
tr: Hata mesajı oluştur

en: Form error message inner wrapper
tr: Form hata mesajı iç sarmalayıcısı

en: Form error message title
tr: Form hata mesajı başlığı

en: Form error message content
tr: Hata mesajı içeriğini oluştur

[ctx: outermost wrapping HTML element around an element]
en: Element outer wrapper
tr: Dış eleman sarıcısı

en: Element label
tr: Element etiketi

en: Element label text
tr: Öğe etiketi metni

[ctx: the inner HTML wrapper around the element]
en: Element inner wrapper
tr: İç eleman sarıcısı

[ctx: the HTML wrapper around just the input]
en: Element input wrapper
tr: Giriş elemanları sarıcısı

en: Text input fields
tr: Metin alanı girişi

en: Text input fields (hover)
tr: Metin girişi alanları (üzerine gelince)

en: Text input fields (focus)
tr: Metin girişi alanı (odaklama)

en: Textarea fields
tr: Zengin Metin Alanı

en: Textarea fields (hover)
tr: Metin alanı

en: Textarea fields (focus)
tr: Zengin Metin Alanı (odak)

en: Select fields
tr: Alanları seçin

en: Select fields (hover)
tr: Alanları seçin

en: Select fields (focus)
tr: Alanları seçin

en: Element sub label
tr: Öğe alt etiketi

en: Element description
tr: Öğe açıklaması

[ctx: the wrapper around the list of options for checkboxes and radio buttons]
en: Options outer wrapper
tr: Seçenekler dış sarıcısı

[ctx: the wrapper around each option for checkboxes and radio buttons]
en: Option wrappers
tr: Seçenekler sarıcısı

en: Option labels
tr: Seçenek Etiketleri

en: Option labels (when selected)
tr: Seçenek etiketleri

en: Option icons
tr: Seçenek simgeleri

en: Option icons (when selected)
tr: Seçenek simgeleri (seçildiğinde)

en: Element error
tr: Öğe hatası

en: Element error inner wrapper
tr: Öğe hatası iç sarmalayıcı

en: Element error text
tr: Öğe hatası metni

en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: the alphabet filter]
en: Alpha
tr: Alfa

en: Removes any non-alphabet characters
tr: Alfabetik harfleri kaldırır.

[ctx: the alphanumeric filter]
en: Alphanumeric
tr: Alfa nümerik

en: Removes any non-alphabet characters and non-digits
tr: Alfabetik olmayan tüm karakterleri ve rakamları kaldırır.

[ctx: the digits filter]
en: Digits
tr: Rakamlar

en: Removes any non-digits
tr: Rakamları kaldırır

[ctx: the strip tags filter]
en: Strip Tags
tr: Şerit Etiketleri

en: Removes any HTML tags
tr: HTML etiketlerini kaldırır

[ctx: the trim filter]
en: Trim
tr: Kes

en: Removes white space from the start and end
tr: Başlangıcından ve bitiminden boşlukları kaldırma

[ctx: the regex filter]
en: Regex
tr: Düzenli ifade

en: Removes characters matching the given regular expression
tr: Verilen normal ifadeyle eşleşen karakterleri kaldırır.

[ctx: the alphabet validator]
en: Alpha
tr: Alfa

en: Checks that the value contains only alphabet characters
tr: Değerin yalnızca alfabe karakterleri içerdiğini denetler

[ctx: the alphanumeric validator]
en: Alphanumeric
tr: Alfa nümerik

en: Checks that the value contains only alphabet or digits
tr: Değerin yalnızca alfabe veya rakam içerdiğinden emin olun

[ctx: the digits validator]
en: Digits
tr: Rakamlar

en: Checks that the value contains only digits
tr: Değerin yalnızca basamaklı olup olmadığını kontrol eder

[ctx: the duplicate validator]
en: Prevent Duplicates
tr: Çoğalmaları Önleme

en: Checks that the same value has not already been submitted
tr: Aynı değerin gönderilmediğini kontrol eder

[ctx: the strip tags validator]
en: Email
tr: E-posta

en: Checks that the value is a valid email address
tr: Değerin geçerli bir e-posta adresi olduğunu kontrol eder

[ctx: the greater than validator]
en: Greater Than
tr: Büyüktür

en: Checks that the value is numerically greater than the given minimum
tr: Değerin verilen minimum değerden daha büyük olduğunu kontrol eder

[ctx: the identical validator]
en: Identical
tr: Aynı

en: Checks that the value is identical to the given token
tr: Değeri verilen anahtar ile aynı olup olmadığını denetler.

[ctx: the in array validator]
en: In Array
tr: Dizide

en: Checks that the value is in a list of allowed values
tr: Değerin izin verilen değerler listesinde olduğunu denetler.

[ctx: the less than validator]
en: Less Than
tr: daha az

en: Checks that the value is numerically less than the given maximum
tr: Değerin verilen maksimum değerden daha az olduğunu kontrol eder

[ctx: the length validator]
en: Length
tr: Uzunluk

en: Checks that the length of the value is between the given maximum and minimum
tr: Değerin uzunluğunun verilen maksimum ile minimum arasında olduğunu kontrol eder

[ctx: the regex validator]
en: Regex
tr: Düzenli ifade

en: Checks that the value matches the given regular expression
tr: Değerin verilen düzenli ifadeyle eşleşip eşleşmediğini denetler.

en: Toggle enabled/disabled
tr: Geçişler etkinleştir/devre dışı bırak

en: Duplicate
tr: Kopyala

en: Cc
tr: Bilgi

en: Bcc
tr: Gizli

en: Reply-To
tr: Yanıtla

en: Email address (required)
tr: E-Posta adresi (gerekli)

en: Name (optional)
tr: Ad (opsiyonel)

en: Add
tr: Ekle

en: Insert variable...
tr: Değişken ekle ...

en: Admin notification
tr: Admin Bildirimi

en: Default confirmation
tr: Varsayılan doğrulayıcı

en: Your message has been sent, thanks.
tr: Mesajınız gönderildi, teşekkürler.

en: Add column layout
tr: Sütun düzeni ekle

en: Add column
tr: Sütun ekle

en: Remove column
tr: Sütunu sil

en: Remove row
tr: Satırı Kaldır

en: Duplicate row
tr: Satırı Klonla

en: Move row
tr: Satırı kaldır

en: Duplicate column
tr: Yinelenen sütun

en: Move column
tr: Sütunu taşı

en: Toggle required
tr: Gerekli Geçiş

en: Entry ID
tr: Giriş Kimliği

en: Form Name
tr: Form Adı

en: All Form Data
tr: Tüm Form verileri

en: Default Email Address
tr: Varsayılan e-posta adresi

en: Default Email Name
tr: Varsayılan E-posta Adı

en: Default "From" Email Address
tr: Varsayılan "Gönderen" E-posta Adresi

en: Default "From" Email Name
tr: Varsayılan "Gönderen" E-Posta Adı

en: Admin Email
tr: Yönetici Epostası

en: General
tr: Genel

en: Form URL
tr: Form URL si

en: Referring URL
tr: Yönlendiren URL

en: Post ID
tr: Gönderi ID si

en: Post Title
tr: Mesaj Başlığı

en: Date
tr: Tarih

en: Time
tr: Zaman

en: Site Title
tr: Site Başlığı

en: Site Description
tr: Site Açıklaması

en: User
tr: Kullanıcı

en: IP Address
tr: IP Adres

en: User Agent
tr: Kullanıcı Aracı

en: Display Name
tr: Görünen Ad

en: Email
tr: E-posta

en: Login
tr: Giriş

en: Autodetect
tr: Otomatik algıla

en: Add new logic rule
tr: Yeni Mantık Kuralı Ekle

en: Remove logic rule
tr: Kuralı kaldır

en: Malformed form configuration
tr: Hatalı biçimlendirilmiş biçim yapılandırması

en: Bad request
tr: Geçersiz istek

en: Insufficient permissions
tr: Yetersiz yetkiler

en: The form name must be no longer than 64 characters
tr: Form adı 64 karakterden uzun olmamalıdır

en: A form name is required.
tr: Bir form adı gereklidir.

en: Source
tr: Kaynak

en: Media library
tr: Medya kütüphanesi

en: Form element
tr: Form elemanları

en: Element
tr: Bileşen

en: File(s)
tr: Dosyalar

en: Browse
tr: Araştır

en: The password for the user above.
tr: Yukarıdaki kullanıcının şifresi.

en: Off
tr: Kapalı

en: Phone portrait (479px)
tr: Telefon dikey (479px)

en: Phone landscape (767px)
tr: Telefon yatay (767px)

en: Tablet landscape (1024px)
tr: Tablet yatay peyzaj (1024px)

en: Custom...
tr: Özel...

en: Default
tr: Varsayılan

en: Slim
tr: Zayıf

en: Medium
tr: Normal

en: Fat
tr: Şişman

en: Huge
tr: Dev

en: Tiny
tr: Minik

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: 100% (default)
tr: %100 (varsayılan)

en: Use form theme button style
tr: Formda tema buton stilini kullan

en: Sexy Silver
tr: Seksi Gümüş

en: Classic
tr: Klasik

en: Blending Gradient
tr: Karışım Meyili

en: Shine Gradient
tr: Parlaklık Eğimi

en: Hollow
tr: Oyuk

en: Hollow Rounded
tr: İçi Boş Yuvarlak

en: Chilled
tr: Dondurulmuş

en: Pill
tr: Hap

en: Bootstrap Primary
tr: Birinci Bootstrap

en: Auto (default)
tr: Otomatik (varsayılan)

en: 100%
tr: %100

en: Choose
tr: Seç

en: Clear
tr: Temizle

en: Right
tr: Sağ

en: Background color
tr: Arka Plan rengi

en: Background image
tr: Arka Plan Resmi

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Padding
tr: Dolgu

en: Margin
tr: Boşluk

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Bold
tr: Kalın

en: Underline
tr: Altı Çizili

en: Text align left
tr: Metin Sola Hizala

en: Text align center
tr: Metni ortaya hizala

en: Text align right
tr: Sağa Yasla

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Hide
tr: Gizle

en: CAPTCHA image
tr: CAPTCHA Resmi

en: Please type the characters
tr: Lütfen karakterleri yazın

en: This helps us prevent spam, thank you.
tr: Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

en: Option 1
tr: Seçenek 1

en: Option 2
tr: Seçenek 2

en: Option 3
tr: Seçenek 3

en: Email address
tr: E-posta adresi

[ctx: for a file to upload]
en: Browse...
tr: Araştır...

en: Remove this file
tr: Bu dosyayı sil

en: Upload
tr: Yükle

en: Untitled group
tr: Bilinmeyen grup

en: This field should be left blank
tr: Bu alan boş bırakılmalıdır

en: Name
tr: İsim

en: Mr
tr: Bay

en: Mrs
tr: Bayan

en: Ms
tr: Bayan

en: Miss
tr: Bayan

en: Prefix
tr: Ön ek

en: First
tr: İlk

en: Middle
tr: Orta

en: Last
tr: Son

en: Suffix
tr: Son ek

en: Password
tr: Şifre

en: To use reCAPTCHA you must enter the API keys on the Quform settings page.
tr: ReCAPTCHA'yı kullanmak için, Quform ayarları sayfasında API anahtarlarını girmeniz gerekir.

en: Please enable JavaScript to submit this form.
tr: Bu formu göndermek için lütfen JavaScript'i etkinleştirin.

en: Are you human?
tr: Sen İnsan Mısın?

en: Back
tr: Geri

en: Next
tr: Sonraki

en: Send
tr: Gönder

en: Submit
tr: Gönder

en: Form not found
tr: Form bulunamadı

en: IP address
tr: IP adres

en: Last modified
tr: Son değiştirme

en: Value must be numeric
tr: Değer sayısal olmalıdır

en: Value must be greater than 1
tr: Değer 1'den büyük olmalıdır

en: Value must be less than 1000000
tr: Değer 1000000'dan az olmalı

en: Could not find the form config
tr: Form yapılandırması bulunamadı

en: All
tr: Tüm

en: Unread
tr: Okunmadı

en: Read
tr: Oku

en: Trash
tr: Çöp

note: translators: %s: the search term
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
tr: Arama sonuçları &#8220;%s&#8221;

en: Search results
tr: Arama Sonuçları

en: Active columns
tr: Aktif Sütunlar

en: Inactive columns
tr: Pasif Sütunlar

en: View this entry
tr: Bu girişi göster

en: View
tr: Görüntüle

en: Edit this entry
tr: Bu girişi düzenle

en: Mark this entry as read
tr: Bu girişi okundu olarak işaretle

en: Mark as read
tr: Okundu olarak işaretle

en: Mark this entry as unread
tr: Bu girişi okunmamış olarak işaretle

en: Mark as unread
tr: Okunmadı olarak işaretle

en: Move this entry to the Trash
tr: Bu girdiyi Çöp Kutusu'na taşı

en: Restore this entry from the Trash
tr: Bu girişi Çöp Kutusu'ndan geri yükle

en: Restore
tr: Geri Al

en: Delete this entry permanently
tr: Bu girişi kalıcı olarak sil

en: Delete permanently
tr: Kalıcı olarak sil

en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Match any label
tr: Herhangi bir etiketi eşleştir

en: Match all labels
tr: Tüm etiketleri eşleştir

en: Search
tr: Arama

en: Your search did not match any entries.
tr: Aramanız hiçbir girişle eşleşmedi.

en: No entries found.
tr: Giriş bulunamadı.

en: Entry saved
tr: Kaydedildi

en: An error occurred
tr: Bir hata oluştu

en: Form does not exist
tr: Form mevcut değil

en: Form is not active
tr: Form aktif değil

en: The import data is invalid
tr: Alma verileri geçersiz

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Form imported successfully, %1$sedit the form%2$s
tr: Form başarıyla alındı, %1$sformu düzenleyin.%2$s

en: Active
tr: Aktif

en: Inactive
tr: Pasif

note: translators: %s: the form name
en: Edit form &#8220;%s&#8221;
tr: Düzenlenen form &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: the form name
en: View submitted entries for &#8220;%s&#8221;
tr: &#8220;%s&#8221; için gönderilen girişleri görüntüle

note: translators: %s: the form name
en: Deactivate form &#8220;%s&#8221;
tr: Pasif form &#8220;%s&#8221;

en: Deactivate
tr: Devre dışı bırak

note: translators: %s: the form name
en: Activate form &#8220;%s&#8221;
tr: Aktif form &#8220;%s&#8221;

en: Activate
tr: Aktif et

note: translators: %s: the form name
en: Duplicate form &#8220;%s&#8221;
tr: Yinelenen form &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: the form name
en: Move form &#8220;%s&#8221; to the Trash
tr: &#8220;%s&#8221; çöp kutusuna taşı

note: translators: %s: the form name
en: Restore form &#8220;%s&#8221; from the Trash
tr: &#8220;%s&#8221; çöp kutusundan geri yükle

note: translators: %s: the form name
en: Delete form &#8220;%s&#8221; permanently
tr: &#8220;%s&#8221; kalıcı olarak sil

note: translators: %s: the number of unread entries
en: %s unread | %s unread
tr[0]: %s okunmadı
tr[1]: %s okunmadı

note: translators: %s: the number entries
en: %s entry | %s entries
tr[0]: %s giriş
tr[1]: %s giriş

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Your search did not match any forms.
tr: Aramanız herhangi bir formla eşleşmedi.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s close link tag
en: No forms found, %1$sclick here%2$s to create one.
tr: Form bulunamadı, oluşturmak için %1$sburaya%2$s tıklayın.

en: Refresh the page and try again.
tr: Sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Edit this form
tr: Bu Formu Düzenle

en: License key successfully verified
tr: Lisans anahtarı başarıyla doğrulanmış

en: Invalid license key
tr: Geçersiz Lisans anahtarı

en: Please enter a license key
tr: Lütfen bir lisans anahtarı girin.

en: Group end element found before group start element
tr: Grup başlangıcı unsurundan önce grup sonu öğesi bulundu

note: translators: %s: the form name
en: New submission from %s
tr: %s'den yeni gönderme

en: Powered by Quform
tr: Quform tarafından desteklenmektedir

en: Full Access
tr: Tam Erişim

en: View Dashboard
tr: Paneli Gör

en: List Forms
tr: Form listeleri

en: Add Forms
tr: Form Ekle

en: Edit Forms
tr: Formları Düzenle

en: Delete Forms
tr: Formları Sil

en: Edit Entries
tr: Girdileri Düzenle

en: Delete Entries
tr: Girdileri Sil

en: View Tools Page
tr: Araçlar Sayfasını Görüntüle

en: Export Forms
tr: Formları Dışa Aktar

en: Import Forms
tr: Formları İçe Aktar

en: Edit Settings
tr: Ayarları Düzenle

en: View Help Page
tr: Yardım Sayfasını Görüntüle

note: translators: %s: the form name
en: %s (inactive)
tr: %s (pasif)

en: Starred
tr: Yıldızlı

[ctx: form name duplicate]
note: translators: %s: the form name
en: %s duplicate
tr: %s Kopyala

en: There was a problem
tr: Bir problem vardı

en: Could not find an updated version
tr: Güncellenmiş bir sürüm bulunamadı

note: translators: %1$s: the new version, %2$s: open link tag, %3$s: close link tag
en: An update to version %1$s is available, %2$svisit the Plugins page%3$s to update.
tr: Sürüm güncellemesi mevcut %1$s, güncellemek için Eklentiler sayfasını %2$sziyaret edin.%3$s

en: You are using the latest version.
tr: En son sürümü kullanıyorsunuz.

en: Could not find the form
tr: Formu bulamadım

en: This form is not currently active
tr: Bu form şu anda aktif değil

en: Could not find the element
tr: Öğe bulunamadı

en: File data not found
tr: Dosya verileri bulunamadı

en: Temporary uploads directory is not writable
tr: Geçici yükleme dizini yazılabilir değil

en: Invalid data type, string expected
tr: Geçersiz veri türü, dize bekleniyor

en: Only alphabet characters are allowed
tr: Yalnızca alfabe karakterlerine izin verilir

en: Only alphanumeric characters are allowed
tr: Sadece alfanumerik karakterlere izin ver

en: Invalid data type, array expected
tr: Geçersiz veri türü, dize bekleniyor

en: The value does not match
tr: Değer eşleşmiyor

en: Please enter a valid date
tr: Lütfen geçerli bir tarih giriniz

en: The date must not be earlier than %min%
tr: Tarih %min%'den önce olmamalıdır.

en: The date must not be later than %max%
tr: tarih %max% ten sonra olmamalıdır

en: Only digits are allowed
tr: Sadece rakam izin verilir

en: This value is a duplicate of a previously submitted form
tr: Bu değer, daha önce gönderilen bir formun kopyasıdır

note: translators: %s: the minimum number of files
en: Please upload at least %s file(s)
tr: Lütfen en az %s dosya yükleyin.

note: translators: %s: the maximum number of files
en: You cannot upload more than %s file(s)
tr: %s'den fazla dosya yükleyemezsiniz

note: translators: %s: the file name
en: File '%s' exceeds the maximum allowed file size
tr: '%s' dosya adı, izin verilen maksimum dosya boyutunu aşıyor

en: File exceeds the maximum allowed file size
tr: Dosya, izin verilen maksimum dosya boyutunu aşıyor

en: File type is not allowed
tr: Bu dosya türü desteklenmiyor

en: File is not an uploaded file
tr: Dosya yüklenen bir dosya değil

en: File was only partially uploaded
tr: Dosya sadece kısmen yüklendi

en: No file was uploaded
tr: Dosya yüklenmedi

en: Missing a temporary folder
tr: Geçici klasör eksik

en: Failed to write file to disk
tr: Dosyayı diske yazma başarısız oldu

en: File upload stopped by extension
tr: Dosya yüklemesi, uzantıya göre durduruldu

en: Unknown upload error
tr: Bilinmeyen yükleme hatası

en: Data received by the server was not in the expected format
tr: Sunucu tarafından alınan veriler beklenen biçimde değildi.

en: A numeric value is required
tr: Sayısal bir değer gereklidir

en: The value is not greater than '%min%'
tr: Girilen değer '%min%' den büyük olmalıdır.

en: The value is not greater than or equal to '%min%'
tr: Değer '%min%'den büyük veya eşit değil

en: This value is not valid
tr: Bu değer geçerli değil

en: Value must be at least %min% characters long
tr: Değer en az %min% karakter uzunluğunda olmalıdır

en: Value must be no longer than %max% characters
tr: Değer %max% karakterden uzun olmamalıdır

en: The value is not less than '%max%'
tr: Değer '%max%'dan az değil

en: The value is not less than or equal to '%max%'
tr: Değer, '%max%' değerinden küçük veya eşit değil

en: The secret parameter is missing
tr: Gizli parametresi eksik

en: The secret parameter is invalid or malformed
tr: Gizli parametre geçersiz veya hatalı biçimlendirilmiş

en: The response parameter is missing
tr: Yanıt parametresi eksik

en: The response parameter is invalid or malformed
tr: Yanıt parametresi geçersiz veya hatalı biçimlendirilmiş

en: An error occurred, please try again
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin

en: Invalid value given
tr: Geçersiz değer

en: Invalid type given, string or array expected
tr: Geçersiz tür verildi, dizge veya dizi bekleniyor

en: Please enter a valid time
tr: Lütfen geçerli bir zaman girin

en: The time must not be earlier than %min%
tr: Zaman %min%'dan önce olmamalıdır

en: The time must not be later than %max%
tr: Zaman %max%'dan sonra olmamalıdır.

en: The minutes must be a multiple of %interval%
tr: Dakika, %interval% aralığın katları olmalıdır

en: Display one of your created forms.
tr: Oluşturulan formlarınızdan birini görüntüleyin.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: No forms yet, %1$sclick here to create one%2$s.
tr: Henüz form yok, %1$soluşturmak için buraya tıklayın%2$s.

en: No forms yet.
tr: Henüz bir form yok.

en: Title:
tr: Başlık:

en: The title of the widget.
tr: Widget başlığı

en: Content:
tr: İçerik:

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Options:
tr: Seçenekler:

note: translators: %d: the post ID
en: (no title) [%d]
tr: (başlık yok) [%d]

en: Confirmation settings
tr: Doğrulayıcı ayarları

en: You can disable this confirmation by turning this off.
tr: Bu onay kutusunu kapatarak bu onaylamayı devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Enabled
tr: Etkin

en: Type
tr: Tür

en: Display a message then redirect to another page
tr: Bir ileti gösterdikten sonra başka bir sayfaya yönlendirme

en: Display a message then redirect to a custom URL
tr: Bir ileti gösterdikten sonra özel bir URL'ye yönlendirme

en: Redirect to another page
tr: Başka bir sayfaya yönlendir

en: Redirect to a custom URL
tr: Özel URL'ye Yönlendir

en: Set the HTML content of the message using this field.
tr: Mesajın HTML içeriğini bu alanı kullanarak ayarlayın.

en: Message
tr: Mesaj

en: Automatically adds line breaks, you might want to disable this when using HTML to prevent unwanted extra spacing.
tr: Otomatik olarak satır sonları ekler, istenmeyen fazladan boşluğu önlemek için HTML kullanırken bunu devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

en: Auto formatting
tr: Otomatik biçimlendirme

en: Message icon
tr: Mesaj simgesi

en: Message position
tr: Mesaj Pozisyonu

en: Above the form
tr: Formun üstünde

en: Below the form
tr: Formun altında

en: The confirmation message will fade out and disappear after this number of seconds. Set to 0 to disable the timeout.
tr: Onay mesajı solup birkaç saniye sonra kaybolur. Zamanaşımını devre dışı bırakmak için 0 olarak ayarlayın.

en: Message timeout
tr: Mesaj zaman aşımı

en: Query string
tr: Sorgu dizesi

en: Wait this number of seconds before redirecting.
tr: Yeniden yönlendirme yapmadan önce bu kadar bekleyin.

en: Redirect delay
tr: Yönlendirme gecikmesi

en: Logic rules
tr: Mantık kuralları

en: Makes the form hidden when using this confirmation.
tr: Onayı kullanırken formu gizler.

en: Hide form
tr: Formu sakla

en: Choose what to do with the form values when using this confirmation.
tr: Onay'ı kullanırken form değerleriyle ne yapılacağını seçin.

en: Reset form values
tr: Form verilerini sıfırla

en: Reset form values to default
tr: Form değerlerini varsayılana sıfırlayın

en: Clear form values
tr: Form verilerini sıfırla

en: Keep form values
tr: Form değerlerini muhafaza edin

en: The unique identifier, you may need this for advanced usage.
tr: Benzersiz tanımlayıcı, gelişmiş kullanım için buna ihtiyacınız olabilir.

en: Unique ID
tr: Benzersiz Kimlik

en: View entries
tr: Kayırları gör

en: View all
tr: Hepsini Gör

en: Recent entries
tr: Güncel Kayıtlar

en: No recent entries yet.
tr: Henüz yeni kayıt yok

en: Support
tr: Destek

en: Visit help site
tr: Yardım sitesini ziyaret edin

en: If you need assistance, see our help resources.
tr: Yardıma ihtiyacınız varsa, yardım kaynaklarımıza bakın.

en: Please make a search to find help with your problem, or head over to our support forum to ask a question.
tr: Sorunuzla ilgili yardım bulmak için lütfen bir arama yapın veya bir soru sormak için destek forumumuza başvurun.

en: Enter search query
tr: Arama sorgusunu girin

en: Basic
tr: Temel

en: Styles
tr: Stiller

en: Labels
tr: Etiketler

en: Logic
tr: Mantık

en: Data
tr: Veri

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Translations
tr: Çeviriler

en: These are the choices that the user will be able to choose from.
tr: Bunlar kullanıcının seçebileceği seçeneklerdir.

note: translators : %1$s open span tag, %2$s close span tag
en: The %1$sCustomize values%2$s setting allows you to have a different value being submitted than the value that is displayed to the user.
tr: %1$sÖzelleştir değerleri%2$s ayarları, kullanıcıya görüntülenen değerden farklı bir değer vermenizi sağlar.

en: Options
tr: Seçenekler

en: There are no options, click "Add option" to add one.
tr: Hiçbir seçenek yok, eklemek için "Ekle seçeneği" ne tıklayın.

en: Customize values
tr: Değerleri özelleştir

en: If enabled, the submitted option value can be different from the option label.
tr: Etkinleştirilirse, gönderilen seçenek değeri seçenek etiketinden farklı olabilir.

en: Add option
tr: Seçenek ekle

en: Add optgroup
tr: Seçenek grubu ekle

en: Add bulk options
tr: Toplu seçenek ekle

en: Adds an option to the top of the list to let the user choose no value. The text can be changed on the Translations tab.
tr: Kullanıcının bir değer seçmesine izin vermek için listenin başına bir seçenek ekler. Metin, Çeviriler sekmesinde değiştirilebilir.

en: "Please select" option
tr: "Lütfen seçin" seçeneği

en: The title will appear at the top of the group.
tr: Başlık, grubun en üstünde görünecektir.

en: Title
tr: Başlık

en: The description will appear below the title at the top of the group.
tr: Açıklama, grubun üst kısmındaki başlığın altında görünecektir.

en: The title will appear at the top of the page.
tr: Başlık sayfanın üstünde görünecektir.

en: The description will appear below the title at the top of the page.
tr: Açıklama, sayfanın üst kısmındaki başlığın altında görünecektir.

en: Below field
tr: Alanın Altında

en: Above field
tr: Alanın Üzerinde

en: If enabled, the user must fill out this field.
tr: Etkinleştirilirse, kullanıcı bu alanı doldurmalıdır.

en: Required
tr: Gerekli

en: Size
tr: Boyut

[ctx: reCAPTCHA size]
en: Compact
tr: Kompakt

[ctx: reCAPTCHA size]
en: Invisible
tr: Görünmez

[ctx: reCAPTCHA type]
en: Image
tr: Görüntü

[ctx: reCAPTCHA type]
en: Audio
tr: Ses

en: Theme
tr: Tema

[ctx: reCAPTCHA theme]
en: Light
tr: Açık

[ctx: reCAPTCHA theme]
en: Dark
tr: Koyu

en: Badge
tr: Rozet

en: Bottom right
tr: Sağ alt

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Inline
tr: Sıralı

en: Language
tr: Dil

en: Submit button type
tr: Gönder butonu türü

en: Default button
tr: Varsayılan buton

en: Custom image
tr: Özel Resim

en: Custom HTML
tr: Özel HTML

en: "Inherit" will use the settings at Settings - Style - Buttons.
tr: "Devral", Ayarlar - Stil - Düğmeler'deki ayarları kullanacaktır.1

en: Change the default text of the button.
tr: Düğmenin varsayılan metnini değiştirin.

en: Choose an icon for the button.
tr: Buton için bir simge seçin.

en: Submit button icon position
tr: Gönder düğmesi simgesi konumu

en: Choose the icon position relative to the button text.
tr: Düğme metnine göre simge konumunu seçin.

en: Submit button image URL
tr: Gönder butonu resim URL si

en: Enter the URL to an image or upload one.
tr: Bir resmin URL'si girin veya bir resim yükleyin.

en: Submit button HTML
tr: HTML Gönder butonu

en: Enter custom HTML for the button.
tr: Buton için özel HTML girin.

en: Next button type
tr: Sonraki buton türü

en: Next button text
tr: İleri buton metni

en: Next button icon
tr: İleri butonu simgesi

en: Next button icon position
tr: İleri butonu simge pozisyonu

en: Next button image URL
tr: Sonraki Buton Resmi URL si

en: Next button HTML
tr: HTML sonraki buton

en: Back button type
tr: Geri buton türü

en: "Inherit" will use the settings at Settings &rarr; Style &rarr; Buttons.
tr: "Devral", Ayarlar &rarr; Stil &rarr; Düğmelerindeki ayarları kullanacaktır.

en: Choose an icon for the back button.
tr: Geri düğmesi için bir simge seçin.

en: Back button icon position
tr: Geri butonu simge pozisyonu

en: Back button image URL
tr: Önceki Buton Resmi URL si

en: Back button HTML
tr: HTML geri butonu

en: Parts
tr: Parçalar

en: Placeholder
tr: Yer Tutucu

en: Column size
tr: Sütun Boyutu

en: Fixed width
tr: Sabit genişlik

en: Float
tr: Float/Düz

en: Number of columns
tr: Sütün sayısı

en: Customize column widths
tr: Sütun genişliğini özelleştirme

en: At what screen width should the column layout be stacked?
tr: Sütun yerleşimi hangi ekran genişliğinde istiflenecek?

en: Responsive columns
tr: Duyarlı sütunlar

note: translators : %s example CSS unit value
en: Enter a value using any CSS unit, for example: %s
tr: Herhangi bir CSS birimini kullanarak bir genişlik girin, örneğin: %s

en: Responsive columns custom
tr: Özel duyarlı sütunlar

en: Label icon
tr: Etiket simgesi

en: Field icons
tr: Alan simgesi

en: Options layout
tr: Seçenekler düzeni

en: One option per line
tr: Her satıra bir seçenek

note: translators: %s: the number of columns
en: %s column | %s columns
tr[0]: %s sütun
tr[1]: %s sütun

en: Choose the options style, you can set a background image or icon by editing the settings for each individual option.
tr: Seçenekler stilini seçin, her bir seçenek için ayarları düzenleyerek arka plan resmi veya simge ayarlayabilirsiniz.

en: Options style
tr: Stil Özellikleri

en: Hide input
tr: Girdiyi gizle

en: Button
tr: Buton

en: Enable enhanced uploader
tr: Gelişmiş yükleyici etkinleştir

en: Enables the enhanced file uploader which shows the upload progress in modern browsers, and lets users add or remove files.
tr: Modern tarayıcılarda yükleme ilerlemesini gösteren gelişmiş dosya yüklemeyi etkinleştirir ve kullanıcıların dosyaları eklemelerini veya kaldırmalarını sağlar.

en: Enhanced uploader style
tr: Geliştirilmiş yükleme stili

en: Dropzone
tr: Açılır alanlar

en: Both options support dropping files but the dropzone has a larger area.
tr: Her iki seçenek de dosyaları bırakmayı destekler, ancak açılır alanın geniş bir alanı vardır.

en: Options button style
tr: Seçenekler butonu stili

en: Options button size
tr: Seçenekler butonu boyunu

en: Options button width
tr: Seçenekler buton genişliği

en: Enter a custom width using any CSS unit.
tr: Herhangi bir CSS birimini kullanarak bir özel genişlik girin.

en: Options button custom width
tr: Seçenekler butonu özel genişlik

en: Options button icon position
tr: Seçenekler butonu simge pozisyonu

en: "Inherit" will inherit the value from the form settings.
tr: "Devral" değeri, form ayarlarından devralır.

en: Button style
tr: Buton stili

en: Controls the padding and font size for the upload button. "Inherit" will inherit the value from the form settings.
tr: Yükle düğmesinin dolgu ve yazı tipi boyutunu denetler. "Devral" değerini form ayarlarından devralır.

en: Button size
tr: Buton boyutu

en: Button width
tr: Buton genişliği

en: Button custom width
tr: Özel buton genişliği

en: Choose an icon for the upload button.
tr: Yükle düğmesi için bir simge seçin.

en: Controls the padding and font size for this field. "Inherit" will inherit the value from the parent group or page settings.
tr: Bu alanın dolgu ve yazı tipi boyutunu denetler. "Devralma" değerini üst grup veya sayfa ayarlarından devalır.

en: Field size
tr: Alan boyutu

en: Controls the padding and font size for fields in this group. "Inherit" will inherit the value from the parent group or page settings.
tr: Bu gruptaki alanların dolgu ve yazı tipi boyutunu denetler. "Devralma" değeri, üst grup veya sayfa ayarlarından devralır.

en: Controls the padding and font size for fields in this page. "Inherit" will inherit the value from the form settings.
tr: Bu sayfadaki alanların dolgu ve yazı tipi boyutunu denetler. "Devralma" değerini form ayarlarından devralır.

en: Upload list layout
tr: Liste düzenini yükleyin

en: One per line
tr: Her satıra bir tane

en: The layout of the files in the upload list.
tr: Yükleme listesindeki dosyaların düzeni.

en: Upload list size
tr: Yükleme listesi boyutu

en: The size of a file in the upload list.
tr: Yükleme listesindeki dosyanın boyutu.

en: "Inherit" will inherit the value from the parent group or page settings.
tr: "Devralma" değeri, üst grup veya sayfa ayarlarından devralır.

en: Field width
tr: Alan genişliği

en: The width only applies when the enhanced uploader option is disabled or not supported in the browser.
tr: Geliştirilmiş yükleyici seçeneği devre dışı olduğunda genişliği geçerlidir veya tarayıcıda desteklenmediğinde geçerlidir.

en: Field custom width
tr: Özal alan genişliği

en: Enable the enhanced select menu script.
tr: Geliştirilmiş menü seçim komut dosyasını etkinleştirin.

en: Enable enhanced select
tr: Gelişmiş seçimi etkinleştir

en: Enable searching within the enhanced select.
tr: Geliştirilmiş seçim içinde aramayı etkinleştirin.

en: Enhanced select search
tr: Gelişmiş arama seç

en: Number of characters
tr: Karakter sayısı

en: Image width
tr: Resim Genişliği

en: Image height
tr: Resim yüksekliği

en: Font
tr: Yazı tipi

en: The font size for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
tr: Her karakterin yazı tipi boyutu, minimum ve maksimum arasında rasgele seçilecektir.

en: Minimum font size
tr: Minimum yazı tipi boyutu

en: Maximum font size
tr: Minimum yazı tipi boyutu

en: The angle for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
tr: Her karakterin açısı minimum ve maksimum arasında rasgele seçilecektir.

en: Minimum letter rotation (degrees)
tr: Minimum harf dönüşü (derece)

en: Maximum letter rotation (degrees)
tr: Maksimum harf dönüşü (derece)

en: The generated image will be double the size of the image on the page to support Retina devices.
tr: Oluşturulan görüntü, Retina aygıtlarını desteklemek için sayfadaki görüntü boyutunun iki katı olacaktır.

en: Retina image
tr: Retina resmi

en: Group style
tr: Grup stili

en: Plain
tr: Sade

en: Bordered
tr: Sınırlandırılmış

en: Plain groups have no additional styling. Bordered groups have a border and padding.
tr: Düz grupların hiçbir ek stilleri yok Kenarlıklı grupların kenarları ve dolgusu var.

en: Custom CSS class
tr: Özel CSS sınıfı

note: translators: %1$s: open code tag, %2$s: close code tag
en: Sets the height of the field, enter a number to show that number of options at one time. Enter %1$sauto%2$s to set the height to show all options.
tr: Alanın yüksekliğini ayarlar, aynı anda bu seçenek sayısına bir sayı girmenizi sağlar. Yüksekliği, tüm seçenekleri gösterecek şekilde ayarlamak için %1$sauto%2$s girin.

en: Size attribute
tr: Boyut özniteliği

en: Once you have added a style, enter the CSS styles.
tr: Bir stil ekledikten sonra CSS stillerini girin.

en: CSS styles
tr: CSS Stilleri

en: Add a style
tr: Stil ekle

en: Selector
tr: Seçici

en: No active styles, add one using the "Add a style" button.
tr: Aktif stil yok, "Stil ekle" düğmesini kullanarak ekleyin.

en: The placeholder text will appear inside the field until the user starts to type.
tr: Yer tutucu metin, kullanıcı yazmaya başlayıncaya kadar alanın içinde görünür.

en: The sub label is small text shown below or above the field.
tr: Alt etiket, alanın altında gösterilen küçük bir metindir.

en: The admin label will be shown in place of the label throughout the plugin, in the notification email and when viewing submitted form entries.
tr: Yönetici etiketi, eklentinin tamamında, bildirim e-postasında ve gönderilen form girişlerini görüntülerken etiket yerine gösterilir.

en: Admin label
tr: Admin etiketi

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: The tooltip text will appear next to your element in a tooltip when the user hovers it with their mouse. You can customize the look of tooltips by going to %1$sSettings &rarr; Style &rarr; Tooltips%2$s
tr: Araç ipucu metni, kullanıcı farenizle tuttuğunda öğenizin yanında bir araç ipucu olarak görünür. Araç ipuçlarının görünümünü, %1$sAyarlar &rarr; Stil &rarr; Araç İpuçları'na%2$s giderek özelleştirebilirsiniz.

en: Tooltip text
tr: İpucu metni

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: If set to %1$sInherit%2$s, the setting will be inherited from the global form settings. If set to %1$sField%2$s, the tooltip will show when the user interacts with the field. If set to %1$sIcon%2$s, the tooltip will be shown when the user interacts with an icon.
tr: %1$sDevralın%2$s, olarak ayarlanırsa, ayar global form ayarlarından devralınır. %1$sAlan%2$s, olarak ayarlanırsa, kullanıcı alanla etkileşime girdiğinde araç ipucu gösterilir. %1$sSimge%2$s, olarak ayarlanırsa, kullanıcı bir simge ile etkileşimde bulunduğu zaman araç ipucu gösterilir.

en: Tooltip trigger
tr: İpucu tetikleyici

en: Choose what the user will be interacting with to show the tooltip.
tr: Araç ipucunu göstermek için kullanıcının etkileşimde bulunacağı şeyi seçin.

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: If set to %1$sInherit%2$s, the setting will be inherited from the global form settings.
tr: %1$sDevralın%2$s, olarak ayarlanırsa, ayar genel form ayarlarından devralınır.

en: Tooltip event
tr: İpucu Etkinliği

en: Hover
tr: Vurgu

en: Click
tr: Tıkla

en: Choose the event that will trigger the tooltip to show.
tr: Araç ipucunun gösterilmesini tetikleyecek etkinliği seçin.

en: Choose where to display the label relative to the field. "Inherit" means that the label position will be inherited from the global form settings or parent group/page.
tr: Etikete girdiye göre nerede görüntüleneceğini seçin. "Devral", etiketin genel form ayarlarından veya üst grup / sayfadan devralınacağı anlamına gelir.

en: Label position
tr: Etiket pozisyonu

note: translators: %s: CSS width code example
en: Specify the width of the label, any valid CSS width is accepted, e.g. %s.
tr: Etiketin genişliğini belirtin; geçerli herhangi bir CSS genişliği kabul edilir, ör. %s.

en: Label width
tr: Etiket genişliği

en: Shows the Label as a sub-heading in the default notification email.
tr: Varsayılan bildirim e-postasında Etiket'i bir alt başlık olarak gösterir.

en: Show label in email
tr: E-postada etiketi göster

en: Shows the Label as a sub-heading when viewing the entry.
tr: Girişi izlerken Etiketi alt başlık olarak gösterir.

en: Show label in entry
tr: Giriş etiketini göster

en: Enable conditional logic
tr: Koşullu mantığı etkinleştir

en: Create rules to show or hide this element depending on the values of other fields.
tr: Bu öğeyi diğer alanların değerlerine bağlı olarak göstermek veya gizlemek için kurallar oluşturun.

en: Checks that the submitted value is one of the configured options. Disable this if the options are set dynamically.
tr: Gönderilen değerin yapılandırılmış seçeneklerden biri olup olmadığını kontrol eder. Seçenekler dinamik olarak ayarlanırsa bunu devre dışı bırakın.

en: Validate submitted value
tr: Gönderilen değeri onayla

en: The default value is the value that the field has before the user has entered anything.
tr: Varsayılan değer, kullanıcı bir şey girmeden önce alanın değeridir.

en: The default value is the value that the element is given before the user has changed anything.
tr: Varsayılan değer, kullanıcının bir şey değiştirmeden önce öğenin verdiği değerdir.

en: Enter the value in the format YYYY-MM-DD, enter {today} to use the current date.
tr: Değeri YYYY-AA-GG biçiminde girin, geçerli tarihi kullanmak için {today} değerini girin.

en: The default value is the value that the element is given before the user has changed anything
tr: Varsayılan değer, kullanıcı bir şey değiştirmeden öğenin verildiği değerdir

en: Enter the value in the 24 hour format HH:MM, enter {now} to use the current time.
tr: Değeri 24 saatlik format HH: MM olarak girin, geçerli saati kullanmak için {now} değerini girin.

en: Allows the default value of the field to be set dynamically via a URL parameter, shortcode attribute or filter hook.
tr: Alanın varsayılan değerinin bir URL parametresi, kısa kod özniteliği veya filtre kancası aracılığıyla dinamik olarak ayarlanmasına izin verir.

en: Dynamic default value
tr: Dinamik varsayılan değer

note: translators: %s: example parameter query string
en: This is the name of the parameter that you will use to set the default. For example, in the URL you can set the value using %s.
tr: Bu, varsayılanı ayarlamak için kullanacağınız parametrenin adıdır. Örneğin URL'de, değeri %s kullanarak ayarlayabilirsiniz.

en: Parameter name
tr: Parametre Adı

en: Limits the number of characters that can be entered into the field. The error message can be changed on the Translations tab.
tr: Alana girilebilecek karakter sayısını sınırlar. Hata mesajı Çeviriler sekmesinde değiştirilebilir.

en: Maximum length
tr: Maksimum uzunluk

en: Read only
tr: Sadece okunabilir

en: Minimum number of files
tr: Minimum dosya sayısı

en: Enter the minimum number of uploaded files required, enter 0 to have no specific number of files required. One file will still be required if this field is Required.
tr: Gerekli minimum dosya yükleme sayısını girin, belirli bir dosya sayısına sahip olmak için 0 girin. Bu alan zorunluysa, bir dosya yine de gerekli olacaktır.

en: Maximum number of files
tr: Maksimum Dosya Sayısı

en: Enter the maximum number of uploaded files allowed, enter 0 for no limit.
tr: İzin verilen azami yüklenen dosya sayısını girin, limit yoksa 0 girin.

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

note: translators: %s: example file extensions value
en: Enter the file extension excluding the dots and separated by commas e.g. %s.
tr: Noktalar hariç ve virgüllerle ayırarak dosya uzantısını girin. %s.

en: Maximum allowed file size
tr: İzin verilen maksimum dosya boyutu

en: Enter the maximum size of a file in MB.
tr: Bir dosyanın maksimum boyutunu MB olarak girin.

en: Important information
tr: Önemli bilgilendirme

en: Save uploaded files to the server
tr: Yüklenen dosyaları sunucuya kaydet

en: Variables
tr: Değişkenler

en: the current year
tr: mevcut yıl

en: the current month
tr: geçerli ay

en: the current day
tr: geçerli gün

en: Path to save uploaded files
tr: Yüklenecek dosyaların kayıt yeri

en: The path to save the files inside the WordPress uploads directory.
tr: Dosyaları WordPress yüklemeleri dizinine kaydetme yolu.

en: The range of dates that can be selected.
tr: Seçilebilecek tarih aralığı.

en: Date range
tr: Tarih Aralığı

en: Minimum date
tr: Minimum tarih

en: Maximum date
tr: Maksimum tarih

en: Start view
tr: Görünümü başlat

en: Days of the month
tr: Ayın Günleri

en: Months of the year
tr: Yılın ayları

en: Years of the decade
tr: Yıllar Yılı

en: Decades of the century
tr: Yüzyılın yılı

en: Specifies the start view when the datepicker is first opened.
tr: Tarih seçici ilk açıldığında başlangıç görünümünü belirtir.

en: Specifies the depth of the view that should trigger choosing the date.
tr: Tarihi seçme işlemini tetikleyecek olan görünümün derinliğini belirtir.

en: View depth
tr: Derinliği göster

en: Show today link
tr: Bugün bağlantısını göster

en: Show a link to choose today's date in the footer of the datepicker.
tr: Tarih seçici altbilgisinde bugünün tarihini seçmek için bir bağlantı gösterin.

en: Locale
tr: Yerel

en: Date format (JS)
tr: Tarih Formatı (JS)

en: Date format (PHP)
tr: Tarih Formatı (PHP)

en: The minimum and maximum time that can be selected.
tr: Seçilebilecek minimum ve maksimum süre.

en: Time range
tr: Zaman aralığı

en: Minimum time
tr: Minimum süre

en: Maximum time
tr: En uzun süre

en: Minute interval
tr: Dakika aralığı

en: Enter the minute interval between each time in the list.
tr: Listedeki her zaman arasındaki dakika aralığını girin.

en: Time format (JS)
tr: Zaman formatı (JS)

en: Time format (PHP)
tr: Zaman biçimi (PHP)

en: If enabled, the form will be submitted when an option is chosen. This requires JavaScript to be enabled.
tr: Etkinleştirilirse, bir seçenek seçildiğinde form gönderilir. Bu, JavaScript'in etkinleştirilmesini gerektirir.

en: Submit on choice
tr: Seçim üzerine gönderin

en: If enabled, the submitted element data will be shown in the default notification email.
tr: Etkinleştirilirse, gönderilen öğe verileri varsayılan bildirim e-postasında gösterilir.

en: Show in email
tr: E-postada göster

en: If enabled, the content will be shown when viewing an entry.
tr: Etkinleştirilirse, bir giriş görüntülendiğinde içerik görüntülenir.

en: Show in entry
tr: Girişte göster

en: If enabled, the submitted element data will be saved to the database and shown when viewing an entry.
tr: Etkinleştirilirse, gönderilen öğe verileri veritabanına kaydedilir ve bir girişi görüntülerken gösterilir.

en: Save to database
tr: Veritabanına kaydet

en: Choose who can see this element in the form.
tr: Bu öğeyi forma göre görebilecek kişileri seçin.

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Filters allow you to strip various characters from the submitted form data.
tr: Filtreler, gönderilen form verilerinden çeşitli karakterleri çıkarmanızı sağlar.

en: Filters
tr: Filtreler

en: No active filters, add one using the buttons below.
tr: Aktif filtre yok, aşağıdaki butonları kullanarak birini ekleyin.

en: Validators checks whether the data entered by the user is valid.
tr: Doğrulayıcılar, kullanıcı tarafından girilen verilerin geçerli olup olmadığını kontrol eder.

en: Validators
tr: Doğrulayıcılar

en: No active validators, add one using the buttons below.
tr: Etkin doğrulayıcı yok, aşağıdaki düğmeleri kullanarak birini ekleyin.

en: the submitted value
tr: Gönderilen Form Değeri

en: the maximum allowed length
tr: izin verilen maksimum uzunluk

en: the length of the submitted value
tr: gönderilen değerin uzunluğu

en: the minimum number of required files
tr: gerekli minimum dosya sayısı

en: the maximum number of required files
tr: gerekli dosyaların azami sayısı

en: the filename
tr: dosya adı

en: the minimum date
tr: Minimum tarih

en: the maximum date
tr: Maksimum tarih

en: the minimum time
tr: Minimum süre

en: the maximum time
tr: en uzun süre

en: Save
tr: Kaydet

en: Close
tr: Kapat

en: Previous element
tr: Önceki Öğe

en: Next element
tr: Sonraki öğe

en: Submitted form data
tr: Gönderilen Form Değeri

en: Additional information
tr: Ek bilgi

en: None
tr: Hiçbiri

en: Table options
tr: Tablo Seçenekleri

en: There are no labels, add one using the "Add New" button.
tr: Etiket yok, "Yeni Ekle" butonunu kullanarak ekleyin.

en: Drag and drop the columns to customize the table layout.
tr: Tablo düzenini özelleştirmek için sütunları sürükleyip bırakın.

en: Column layout
tr: Sütun Düzeni

en: Entries per page
tr: Sayfa başı giriş

en: Show empty fields
tr: Boş alanları göster

en: If checked, any spaces or tabs will not be stripped
tr: İşaretlenirse, boşluklar veya sekmeler silinmez

en: Allow whitespace
tr: Beyaz boşluğa izin ver

en: Any text matching this regular expression pattern will be stripped. The pattern should include start and end delimiters, see below for an example.
tr: Bu normal ifade deseniyle eşleşen herhangi bir metin silinir. Desende başlangıç ve bitiş sınırlayıcıları bulunmalıdır, örnek için aşağıya bakın.

en: Pattern
tr: Desen

en: Enter allowable tags, one after the other, for example:
tr: İzin verilen etiketleri birbiri ardına girin, örneğin:

en: Allowable tags
tr: İzin verilen etiketler

en: Standard form
tr: Standart Form

en: Add page
tr: Sayfa Ekle

en: Refresh preview
tr: Önizlemeyi yenile

en: Set preview to phone size
tr: Önizlemeyi telefon boyutuna ayarla

en: Set preview to tablet size
tr: Önizlemeyi tablet boyutuna ayarla

en: Hide preview
tr: Önizlemeyi gizle

en: Show preview only
tr: Yalnızca önizlemeyi göster

en: Style
tr: Stil

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Confirmations
tr: Onaylar

en: Errors
tr: Hatalar

en: Database
tr: Veritabanı

en: General settings
tr: Genel Ayarlar

en: The name is to help you identify the form.
tr: Ad, formu tanımlamanıza yardımcı olmaktadır.

en: The heading that will show above the form.
tr: Formun üzerinde görünecek başlık.

en: Title to display above the form.
tr: Formun üzerinde görüntülenen başlık.

en: The description that will show below the form title.
tr: Form başlığının altında gösterilecek açıklama.

en: Description to display above the form.
tr: Açıklama, formun üstünde görüntülenir.

en: Inactive forms will not appear on the site.
tr: Etkin olmayan formlar sitede görünmez.

en: Inactive message
tr: Pasif mesajı

en: Enter a message to display when the form is inactive. HTML and shortcodes can be used.
tr: Form aktif olmadığında görüntülenecek bir mesaj girin. HTML ve kısa kodlar kullanılabilir.

en: Use Ajax
tr: Ajax'ı kullan

en: If enabled, the form will submit without reloading the page. If disabled, it will also disable the Enhanced file uploader.
tr: Etkinleştirilirse, form sayfayı yeniden yüklemeden gönderilir. Devre dışı bırakıldığında, Geliştirilmiş dosya yükleyici'yi de devre dışı bırakır.

en: Save submitted form data
tr: Gönderilen form verilerini kaydet

en: If enabled, the submitted form data will be saved to the database and you will be able to view submitted entries within the WordPress admin.
tr: Etkinleştirilirse, gönderilen form verileri veritabanınıza kaydedilecek ve gönderilen girdileri WordPress yöneticisi içinde görebileceksiniz.

en: Enable honeypot CAPTCHA
tr: Honeypot CAPTCHA'yı etkinleştir

en: A hidden anti-spam measure that requires no user interaction.
tr: Kullanıcı etkileşimi gerektirmeyen gizli bir anti-spam önlemi.

en: Conditional logic animation
tr: Koşullu mantık animasyonu

en: If enabled, the fields that are hidden or shown via conditional logic will be animated instead of hidden or shown instantly.
tr: Etkinleştirilirse, gizli veya koşullu mantıkla gösterilen alanlar gizli veya anında gösterilmek yerine canlandırılır.

en: Global
tr: Genel

en: Fields
tr: Alanlar

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Tooltips
tr: İpuçları

en: Global styles
tr: Genel Stiller

en: Themes define the look of the form.
tr: Temalar formunuzun görünümünü tanımlar.

en: At what screen width should elements be full width?
tr: Elemanların tam genişliği ne kadar geniş olmalıdır?

en: Responsive elements
tr: Duyarlı elemanlar

en: Responsive elements custom
tr: Özel duyarlı elemanlar

en: At what screen width should column layouts be stacked?
tr: Sütun yerleşimlerinin hangi ekran genişliğinde görüntülenecek?

en: Enter a CSS value for the width of this form, the default is 100%. After entering a value you can choose Left, Center or Right position.
tr: Bu formun genişliği için bir CSS değeri girin, varsayılan değer %100'dür. Bir değer girdikten sonra Sol, Orta veya Sağ konumunu seçebilirsiniz.

en: Form width
tr: Form genişliği

en: Form position
tr: Form konumu

en: Center
tr: Orta

en: Choose the same background color as the site for an optimal preview.
tr: Optimum önizleme için sitenizle aynı arka plan rengini seçin.

en: Preview background color
tr: Önizleme Arka Plan Rengi

en: Styles entered here will apply to all form elements, you can override these for each element inside the element settings. Once you have added a style, enter the CSS styles in the box.
tr: Buraya girilen stiller tüm form öğelerine uygulanır, öğe ayarlarındaki her öğe için bunlar geçersiz kılınabilir. Bir stil ekledikten sonra, kutuya CSS stillerini girin.

en: Global CSS Styles
tr: Genel CSS Stilleri

en: Add global style
tr: Gelen stil ekle

en: No active global styles, add one using the "Add global style" button.
tr: Etkin genel stil yok, "Genel stil ekle" butonunu kullanarak bir tane ekleyin.

en: Label text color
tr: Etiket metni rengi

en: Choose where to display the label relative to the field.
tr: Etiket girdiye göre nerede görüntüleneceğini seçin.

en: Required indicator text
tr: Gerekli gösterge metni

en: Required text color
tr: Gerekli metin rengi

en: Controls the padding and font size of fields in this form.
tr: Bu formdaki alanların dolgu ve yazı tipi boyutunu denetler.

en: Controls the width of fields in this form.
tr: Bu formdaki alanların genişliğini denetler.

en: Field background color
tr: Form Alanı Arka Plan Rengi

en: Focus
tr: Odak

en: Field border color
tr: Alan Kenarlık Rengi

en: Field text color
tr: Form alanı metin rengi

en: Controls the padding and font size of buttons in this form.
tr: Bu formdaki butonların dolgu ve yazı tipi boyutunu denetler.

en: Controls the width of buttons in this form.
tr: Bu formdaki butonların genişliğini denetler.

en: Button animation
tr: Buton animasyonu

en: Blast
tr: Patlama

en: Confidence
tr: Güven

en: Button background color
tr: Arkaplan buton rengi

en: Button border color
tr: Buton Kenarlık Rengi

en: Button text color
tr: Button metin rengi

en: Button icon color
tr: Buton ikon rengi

en: You can use a custom image or HTML to customize the submit button.
tr: Gönderme butonunu özelleştirmek için özel bir resim veya HTML kullanabilirsiniz.

note: translators: %s: the default button text
en: Change the default text of the button which is "%s".
tr: "%s" butonun varsayılan metnini değiştirin.

en: Choose an icon for the submit button.
tr: Gönder düğmesi için bir simge seçin.

en: Choose an icon for the next button.
tr: İleri butonu için bir simge seçin.

en: Page progress
tr: Sayfa ilerleme

en: Progress type
tr: İlerleme türü

en: Progress bar (numbers)
tr: İlerleme çubuğu (sayılar)

en: Progress bar (percentage)
tr: İlerleme çubuğu (yüzde)

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Choose the style of page progress shown at the top of the form.
tr: Sayfanın üst kısmında gösterilen sayfa ilerleme stilini seçin.

en: WordPress Spinner
tr: Wordpress Yükleyici

en: Flying Message
tr: Uçan Mesaj

en: Single Dot
tr: Tek nokta

en: Spinner classic
tr: Klasik Topaç

en: Tripple Dot
tr: Üç Nokta

en: Dot
tr: Nokta

en: Choose the style of loading indicator to show when the form is processing.
tr: Formun ne zaman işlendiğini göstermek için yükleme göstergesinin stilini seçin.

en: Custom loading
tr: Özel yükleme

en: Text, HTML and shortcodes can be used here.
tr: Metin, HTML ve kısa kodlar burada kullanılabilir.

en: Position
tr: Konum

en: Over button
tr: Düğmenin üzerine

en: Over screen
tr: Ekranın üstünde

en: Over form
tr: Form üstü

en: Color
tr: Renk

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Overlay color
tr: Örtü rengi

en: What's a tooltip? You're looking at one.
tr: Bir ipucu nedir? Birine bakıyorsun.

en: Enable tooltips
tr: Araç ipuçlarını etkinleştir

en: If enabled, when the user hovers over an element with tooltip text set, a tooltip will appear.
tr: Etkinleştirilirse, kullanıcı araç ipucu metin kümesine sahip bir öğenin üzerine geldiğinde, bir ipucu görünecektir.

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: If set to %1$sField%2$s, the tooltip will show when the user interacts with the field. If set to %1$sIcon%2$s, the tooltip will be shown when the user interacts with an icon.
tr: %1$sAlan%2$s, olarak ayarlanırsa, kullanıcı alanla etkileşime girdiğinde araç ipucu gösterilir.
    %1$sSimge%2$s, olarak ayarlanırsa, kullanıcı bir simge ile etkileşimde bulunduğu zaman araç ipucu gösterilir.

en: Trigger
tr: Tetikleyici

en: Event
tr: Etkinlik

en: Set the icon to use for the Icon tooltip trigger.
tr: Simge araç ipucu tetikleyicisi için kullanılacak simgeyi ayarlayın.

en: Tooltip style
tr: İpucu stili

en: Hover me for preview
tr: Önizleme için beni gezdirin

en: Quform styles
tr: Quform stilleri

en: Dark
tr: Koyu

en: CSS2 styles
tr: CSS2 Stiller

en: Cream
tr: Krema

en: Light
tr: Açık

en: Red
tr: Kırmızı

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: CSS3 styles
tr: CSS3 stiller

en: Tipped
tr: Uçlu

en: Tipsy
tr: İçkili

en: Custom class
tr: Özel Sınıf

en: Tip position
tr: İpucu pozisyon

en: left center
tr: Merkez sol

en: left top
tr: sol üst

en: top left
tr: sol üst

en: top center
tr: Üst merkez

en: top right
tr: sağ üst

en: right top
tr: Üst sağ

en: right center
tr: sağ merkez

en: right bottom
tr: alt sağ

en: bottom right
tr: sağ alt

en: bottom center
tr: alt merkezi

en: bottom left
tr: alt sol

en: left bottom
tr: sol alt

en: center
tr: orta

en: Position on input
tr: Giriş üzerindeki konumu

en: CSS3 Shadow
tr: CSS3 Gölge

en: CSS3 Rounded Corners
tr: CSS3 Yuvarlak Köşeler

en: The CSS3 effects may not work with some styles.
tr: CSS3 efektleri bazı stiller ile çalışmayabilir.

en: No notifications have been set up.
tr: Hiçbir bildirim ayarlanmadı.

en: Add Notification
tr: Bildirim Ekle

en: Add Confirmation
tr: Doğrulama Ekle

en: Error options
tr: Hata Seçenekleri

en: Validation error position
tr: Doğrulama hatası konumu

en: Full width (default)
tr: Tam genişlik (varsayılan)

en: Align left
tr: Sola hizala

en: Position absolute
tr: Mutlak pozisyon

en: Choose the position of the validation errors.
tr: Doğrulama hatalarının konumunu seçin.

en: Validation error icon
tr: Doğrulama hatası simgesi

en: Display error message
tr: Hata mesajını görüntüle

en: If enabled, an error message will be displayed above the form if there was a validation error.
tr: Etkinleştirilirse, doğrulama hatası olursa formun üstünde bir hata mesajı görüntülenir.

en: Error message title
tr: Hata mesajı başlığı

en: Error message content
tr: Hata mesajı içeriği

en: Language options
tr: Dil Seçenekleri

en: The Locale determines the language for Datepickers and Timepickers, and the date and time formats for this form. If set to Default it will use the Locale from the Forms &rarr; Settings page.
tr: Yerel Aygıt, Tarih Seçici ve Zaman Seçici'nin dilini ve bu formun tarih ve saat biçimlerini belirler. Varsayılan olarak ayarlanırsa, Formlar &rarr; Ayarlar sayfasındaki Yerel Ayar'ı kullanır.

en: Enable RTL support
tr: RTL Desteği etkinleştir

en: Global setting
tr: Genel ayarlar

en: Disabled
tr: Kapalı

en: Enable this option if the site language is RTL. The Global setting can be configured on the plugin Settings page.
tr: Site dili RTL ise bu seçeneği etkinleştirin. Genel ayarı, Eklenti Ayarları sayfasında yapılandırılabilir.

en: This section enables you to save form data to a custom database. This is not related to the saving of submitted entries, you can do both at the same time. You can use this functionality to save submitted form data to the table of another plugin for example.
tr: Bu bölüm, form verilerini özel bir veritabanına kaydetmenizi sağlar. Bu gönderilen kayıtların kaydedilmesiyle ilgili değildir, her ikisini de aynı anda yapabilirsiniz. Gönderilen form verilerini örneğin başka bir eklenti tablosuna kaydetmek için bu işlevi kullanabilirsiniz.

en: This tool will not create the database table or fields for you - they should already exist. You can then choose to save a form value using the button below, just enter the name of the database field you would like to save to and choose the value from the dropdown menu.
tr: Bu araç, veritabanı tablosu veya alanları sizin için oluşturmaz - zaten mevcut olmalıdır. Daha sonra aşağıdaki butonu kullanarak bir form değeri kaydetmeyi seçebilir, kaydetmek istediğiniz veritabanı alanının adını girmeniz ve açılır menüden değeri seçmeniz yeterlidir.

en: Custom database settings (MySQL)
tr: Özel veritabanı ayarları (MySQL)

en: Enable this option to save to a custom database table.
tr: Özel veritabanı tablosuna kaydetmek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Use WordPress database
tr: WordPress veritabanını kullan

en: If enabled, the data will be inserted into a table you specify below, inside the WordPress database. Disable to specify custom database credentials.
tr: Etkinleştirilirse, veriler WordPress veritabanı içerisinde aşağıda belirttiğiniz bir tabloya eklenir. Kendi veritabanınızın kimlik bilgilerini belirtmek için devre dışı bırakın.

en: The host of the MySQL server, usually localhost.
tr: MySQL sunucusunun sunucusu, genellikle localhost.

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: The user must have permission to insert data to the database.
tr: Kullanıcının veritabanına veri ekleme iznine sahip olması gerekir.

en: A password is saved but hidden for security reasons.
tr: Bir şifre kaydedildi, ancak güvenlik nedeniyle gizlendi.

en: Change password
tr: Şifre değiştir

en: The name of the database.
tr: Veritabanının adı.

en: Table
tr: Tablo

en: The name of the database table.
tr: Veritabanı tablosunun adı.

en: What to save
tr: Ne kaydedilecek

en: You are not currently saving any submitted form values.
tr: Şu anda gönderilen form değerlerini kaydetmiyorsunuz.

en: Submitted Form Value
tr: Gönderilen Form Değeri

en: Click a category on the left hand side to insert predefined options. You can edit the options on the right hand side or enter your own options, one per line.
tr: Önceden tanımlı seçenekleri eklemek için sol taraftaki kategoriyi tıklayın. Seçenekleri sağ taraftan düzenleyebilir veya her satıra bir olmak üzere kendi seçeneklerinizi girebilirsiniz.

en: Existing Options
tr: Mevcut Seçenekler

en: Overwrite existing options
tr: Mevcut seçeneklerin üzerine yaz

en: Removes any existing options before adding
tr: Eklemeden önce mevcut seçenekleri kaldırır

en: Add options
tr: Seçenek ekle

en: Cancel
tr: İptal

en: Option settings
tr: Seçenek ayarları

en: Image
tr: Görüntü

en: Image (when selected)
tr: Resim (seçildiğinde)

en: Icon (when selected)
tr: Simge (seçildiğinde)

en: Forms per page
tr: Sayfa başına form

en: Create a form
tr: Bir Form oluştur

en: Enter a name to help you identify the form
tr: Formu tanımlamanıza yardımcı olacak bir ad girin

en: e.g. Contact form
tr: ör. İletişim Formu

en: Notification settings
tr: Bildirim Ayarları

en: You can stop this notification being sent by turning this off.
tr: Bu bildirimi, bu özelliği kapatarak durdurabilirsiniz.

en: Subject
tr: Konu

en: Format
tr: Biçim

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Set the plain text content of the message using this field.
tr: Bu alanı kullanarak mesajın düz metin içeriğini ayarlayın.

en: Add email addresses to which this email will be sent to.
tr: Bu e-postanın gönderileceği e-posta adreslerini ekleyin.

en: Add email addresses to Carbon Copy on this email.
tr: Bu e-postadaki CC'e e-posta adresleri ekleyin.

en: Add email addresses to Blind Carbon Copy on this email.
tr: Bu e-postadaki BCC'e e-posta adresleri ekleyin.

en: Adds a "Reply-To" email address. If not set, replying to the email will reply to the "From" address.
tr: Bir "Yanıtla" e-posta adresi ekler. Ayarlanmazsa, e-postaya cevap "Gönderen" adresine cevap verecektir.

en: Recipient
tr: Alıcı

en: Send the form data to different email addresses depending on the submitted form values.
tr: Form verilerini gönderilen form değerlerine bağlı olarak farklı e-posta adreslerine gönderin.

en: Enable conditional recipients
tr: Koşullu alıcıları etkinleştir

en: Adds a "Reply-To" email address. If not set, replying to the email will reply to the "From" address
tr: Bir "Yanıtla" e-posta adresi ekler. Ayarlanmazsa, e-postaya cevap "Gönderen" adresine cevap verecektir

en: Conditional recipients
tr: Şartlı alıcılar

en: Add conditional
tr: Koşul ekle

en: Sets the email "From" address. The email address set here will be shown as the sender of the email.
tr: E-postanın "Kimden" adresini ayarlar. Burada ayarlanan e-posta adresi, e-postanın göndericisi olarak gösterilecektir.

en: "From" address
tr: "Kimden" Adres

en: Email (required)
tr: E-Posta (gerekli)

en: Attachments
tr: Dosya Ekleri

en: Add attachment
tr: Eklenti ekle

en: License &amp; Updates
tr: Lisans &amp; Güncelle

en: Performance
tr: Performans

en: Permissions
tr: İzinler

en: Custom CSS & JS
tr: Özel CSS ve JS

en: Tweaks & Troubleshooting
tr: Düzenlemeler & Sorun Giderme

en: Referral Program
tr: Yönlendirme Programı

en: Default recipient
tr: Varsayılan alıcı

en: Set the default recipient email address for notifications.
tr: Bildirimler için varsayılan alıcının e-posta adresini ayarlayın.

en: Default "From"
tr: Varsayılan "Gönderen"

en: Set the default "From" email address for notifications. It is recommended to set this to an existing email address with the same domain as the site.
tr: Bildirimler için varsayılan "Kimden" e-posta adresini ayarlayın. Bunu, site ile aynı alana sahip mevcut bir e-posta adresine ayarlamanız önerilir.

en: Regional
tr: Bölgesel

en: RTL support
tr: RTL Desteği

en: Enable this option if the site language is RTL, you can also override this for each form at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language.
tr: Site dili RTL ise bu seçeneği etkinleştirin, bunu Formu Düzenle &rarr; Ayarlar &rarr; Dil'de her form için geçersiz kılabilirsiniz.

en: Date & time format (JS)
tr: Tarih ve saat biçimi (JS)

en: Date & time format (PHP)
tr: Tarih ve saat biçimi (PHP)

en: Product license
tr: Ürün lisansı

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag, %3$s: open link tag, %4$s: close link tag
en: A valid license key entitles you to support and enables automatic upgrades. %1$sA license key may only be used for one installation of WordPress at a time%2$s. If you have previously verified a license key for another website, and use it again here, the plugin will be licensed here and become unlicensed on the other website. Please enter your CodeCanyon Quform license key, you can find your key by following the instructions on %3$sthis page%4$s.
tr: Geçerli bir lisans anahtarı, otomatik yükseltmeleri desteklemenizi ve etkinleştirmenizi sağlar. %1$s Bir lisans anahtarı yalnızca bir kerede bir WordPress yüklemesi için kullanılabilir%2$s. Başka bir web sitesi için daha önce bir lisans anahtarı doğruladıysanız burada tekrar kullanabilirsiniz, eklenti burada lisanslanır ve diğer web sitesinde lisanssız olur. Lütfen CodeCanyon Quform lisans anahtarınızı girin, %3$sbu sayfadaki%4$s talimatları uygulayarak anahtarınızı bulabilirsiniz.

en: License status
tr: Lisans durumu

en: Enter license key
tr: Lisans anahtarını yazın

en: Verify
tr: Doğrula

en: Updates
tr: Güncellemeler

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Automatic updates are not possible because the plugin was bundled in a package. You should check with the package author to get the latest version of Quform. Alternatively you can %1$spurchase a license%2$s to enable automatic updates.
tr: Eklenti bir pakete paketlendiğinden otomatik güncelleme yapılamıyor. Quform'un en yeni sürümünü edinmek için paket yazarına danışmalısınız. Alternatif olarak, otomatik güncellemeleri etkinleştirmek için %1$slisansını%2$s satın alabilirsiniz.

en: Check for update
tr: Güncelleştirme denetleme

note: translators: %s: the current plugin version
en: You are using version %s
tr: Kullanılan sürüm %s

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: To use the reCAPTCHA element in a form you need to %1$screate the API keys%2$s. Once you have the Site and Secret key, enter them below.
tr: ReCAPTCHA öğesini bir formda kullanmak için, %1$sAPI anahtarları oluşturmanız%2$s gerekir. Site ve Gizle anahtarınızı aldıktan sonra, bunları aşağıya girin.

en: Site key
tr: Site Anahtarı

en: Secret key
tr: Gizli anahtar

en: When to load scripts/styles
tr: Komut dosyaları / stiller ne zaman yüklenecek?

en: Choose which pages to load the plugin scripts and styles, these are required for the form to work properly, so you can choose only the pages containing a form to speed up the other pages on your site. Autodetect will only load the scripts if a form is found in the page content or in a widget.
tr: Eklenti komut dosyalarını ve stillerinin hangi sayfalarda yükleneceğini seçin, formun düzgün çalışması için bunlar gereklidir, böylece yalnızca sitenizdeki diğer sayfaları hızlandırmak için bir form içeren sayfaları seçebilirsiniz. Otomatik algılayıcı, sayfa içeriğinde veya bir widgette bir form bulunursa komut dosyalarını yükleyecektir.

en: Always
tr: Her Zaman

en: Only on specific pages
tr: Yalnızca belirli sayfalarda

en: Choose pages
tr: Sayfa Seç

en: Combine scripts
tr: Komut dosyalarını birleştir

en: Combine CSS
tr: CSS birleştirme

en: Combine the CSS into a single file to increase page loading speed.
tr: Sayfa yükleme hızını artırmak için CSS'yi tek bir dosyaya birleştirin.

en: Combine JavaScript
tr: JavaScript'i birleştir

en: Combine the JavaScript into a single file to increase page loading speed.
tr: Sayfa yükleme hızını artırmak için JavaScript'i tek bir dosyaya birleştirin.

en: Disable third-party scripts
tr: Üçüncü taraf betiklerini devre dışı bırak

en: You can disable any stylesheet or script used by the Quform plugin by turning the option off below. Disabling the script will disable the functionality of the feature, unless the script is provided from another source. Most scripts are only loaded when they are used by an active form.
tr: Aşağıdaki seçeneği kapatarak Quform eklentisi tarafından kullanılan herhangi bir stil sayfası veya betiği devre dışı bırakabilirsiniz. Komut dosyası devre dışı bırakıldığında, komut dosyası başka bir kaynaktan sağlanmadıkça, işlevselliği devre dışı bırakır. Çoğu komut dosyası yalnızca etkin bir form tarafından kullanıldığında yüklenir.

en: These options allow you to give permissions for other Roles to access parts of the plugin.
tr: Bu seçenekler, eklentinin parçalarına erişmede diğer roller için izin vermenizi sağlar.

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: All devices
tr: Tüm aygıtlar

en: Tablets only
tr: Sadece tabletler

en: Phones only
tr: Sadece telefonlar

en: Custom JavaScript
tr: Özel JavaScript

note: translators: %s: example of the tag to not enter
en: Enter any custom JavaScript to be added to the site, do not enter %s tags.
tr: Siteye eklenecek herhangi bir özel JavaScript girin, %s etiketlerini girmeyin.

en: Tweaks
tr: Düzenlemeler

en: Enable popup script
tr: Açılır pencereyi etkinleştir

en: This option is enabled automatically when you add a popup form to a page or when you add a Quform Popup widget. If this did not happen for some reason you can enable this option to manually enable the popup script.
tr: Bu seçenek, bir sayfaya pop-up formu eklediğinizde veya bir Quform Popup widget'ı eklediğinizde otomatik olarak etkinleştirilir. Herhangi bir nedenle işlem yapılmazsa, pop-up komut dosyasını manuel olarak etkinleştirmek için bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz.

en: Popup script
tr: Pop-up betiği

en: Select which script to use when displaying the form in a popup.
tr: Formu açılır pencerede görüntülerken hangi betiği kullanacağınızı seçin.

en: Raw fix
tr: Ham düzeltme

en: Try enabling this if you have unwanted extra spacing in the form.
tr: Formda istenmeyen fazlalıklar varsa bunu etkinleştirmeyi deneyin.

en: Scroll offset
tr: Kaydırma Uzaklığı

en: The number of pixels above the target message where smooth scrolling should end. If you have a fixed or sticky header on your site you should increase the number so that messages are not hidden below the header.
tr: Pürüzsüz kaydırmanın sonlanması gereken hedef mesajın üstündeki piksel sayısı. Sitenizde sabit veya yapışkan bir başlık varsa, iletileri üstbilginin altında gizlememek için sayıyı artırmanız gerekir.

en: Scroll speed
tr: Kaydırma Hızı

en: The animation speed for smooth scrolling, in milliseconds (1000 = 1 second).
tr: Pürüzsüz kaydırma için animasyon hızı, milisaniye cinsindendir (1000 = 1 saniye).

en: Allow uploading all file types
tr: Tüm dosya türlerini yüklemeye izin ver

en: To protect your site, potentially risky file types are not allowed to be uploaded in a File Upload field, enable this option to stop the protection.
tr: Sitenizi korumak için bir dosya yükleme alanına potansiyel olarak riskli dosya türlerinin yüklenmesine izin verilmiyor, korumayı durdurmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Show edit link
tr: Düzenleme Bağlantısını Göster

en: Show a link to edit the form at the bottom of forms.
tr: Formların altındaki formu düzenlemek için bir bağlantı gösterin.

en: CSRF protection
tr: CSRF koruması

en: Protect form submissions against cross-site request forgery.
tr: Form gönderilerini alanlar arası talep doygunluğuna karşı koruyun.

en: Toolbar menu
tr: Araç Çubuğu Menüsü

en: Adds a form management menu to the toolbar.
tr: Araç çubuğuna bir form yönetimi menüsü ekler.

en: Insert form button
tr: Form butonu ekle

en: Adds a button to insert a form above the WordPress editor.
tr: WordPress düzenleyicinin üzerinde bir form eklemek için bir düğme ekler.

en: Prevent FOUC
tr: FOUC'u önle

en: Hides the form until it has been set up to prevent a flash of unstyled content (FOUC).
tr: Birlikte gösterilmemiş içeriğin (FOUC) önlenmesi için kurulana kadar formu gizler.

en: Cache
tr: Ön Bellek

en: Script cache
tr: Komut dosyası önbelleği

en: Rebuild script cache
tr: Komut dosyası önbelleğini yeniden oluştur

en: Rebuilds the form custom CSS files and the feature cache which ensures that all of the scripts needed by the active forms are loaded on the site.
tr: Formun özel CSS dosyalarını ve etkin formların ihtiyaç duyduğu tüm komut dosyalarının sitede yüklenmesini sağlayan özellik önbelleğini yeniden oluşturur.

en: Server compatibility
tr: Sunucu uyumluluğu

en: Get help with this error
tr: Bu hatayla ilgili yardım alın

en: Make money and support Quform!
tr: Para kazan ve Quform'u destekle!

en: Display a referral link
tr: Referans Bağlantısını Göster

en: Displays a Quform referral link under forms, with the text you specify below.
tr: Formların altında, aşağıda belirttiğiniz metni içeren bir Quform başvuru bağlantısı görüntüler.

en: Referral link text
tr: Referans bağlantısı metni

en: This is the text that will link to the Quform purchase page, it's displayed under your form.
tr: Bu, Quform satın alma sayfasına bağlanacak metindir, formunuzun altında görüntülenir.

en: Select a form to export entries from
tr: Dışa aktarılacak bir form seçin

en: Select the form that you would like export entries from.
tr: Dışa aktarma kayıtlarını almak istediğiniz formu seçin.

en: Choose which fields to export
tr: Dışa aktaracak alanları seçin

en: Date range (optional)
tr: Tarih Aralığı (opsiyonel)

en: From
tr: Kimden

en: Choose format
tr: Biçimi seçin

en: Comma Separated Values (.csv)
tr: Virgülle Ayrılmış Değerler (.csv)

en: Excel compatibility
tr: Excel uyumluluğu

en: Each field is separated by the specified delimiter.
tr: Her alan, belirtilen sınırlayıcı ile ayrılır.

en: Delimiter
tr: Sınırlayıcı

en: Comma
tr: Virgül

en: Semicolon
tr: Noktalı Virgül

en: Tab
tr: Sekme

en: Space
tr: Boşluk

en: Custom
tr: Özel

en: Each field is wrapped in the specified enclosure.
tr: Her bir alan belirtilen muhafazada sarılır.

en: Enclosure
tr: Çevirme

en: Double quotes
tr: Çift Alıntı

en: Single quotes
tr: Tek Alıntı

en: Adds the UTF-8 Byte Order Mark to the beginning of the file, which may fix character encoding issues.
tr: UTF-8 Bayt Sipariş İşaretini, karakter kodlama sorunlarını çözebilecek dosyanın başına ekler.

en: Set the line endings of the CSV file.
tr: CSV dosyasının satır sonlarını ayarlayın.

en: Line endings
tr: Hat sonu

en: Download
tr: İndir

en: Select a form to export
tr: Dışa aktarılacak bir form seçin

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Form export data
tr: Formu Dışarı Aktar

en: Click inside the box to select all text
tr: Tüm metni seçmek için kutunun içine tıklayın

en: Copy the text inside the box and paste it into the box on the Forms &rarr; Tools &rarr; Import Form page on another website or into an empty .txt file to make a backup.
tr: Kutunun içindeki metni kopyalayın ve Formlar &rarr Araçlar &rarr; Yedekleme yapmak için başka bir web sitesindeki veya boş bir .txt dosyasına Form sayfasını içe aktarın.

en: You do not have permission to access any tools.
tr: Herhangi bir araçtan erişme izniniz yok.

en: Import form data
tr: Form verilerini içe aktar

en: Paste in the data generated from the Forms &rarr; Export Form page into the box below to import a form.
tr: Formlardan üretilen verileri yapıştırın &rarr; Formu içe aktarmak için Formu aşağıdaki kutuya gönderebilirsiniz.

en: Import
tr: İçe aktar

en: Migrate from Quform 1.x
tr: Quform 1.x'den geçiş yapın

en: The migration tool will copy forms and entries from Quform 1.x into Quform 2.x. It will not copy existing widgets or shortcodes from the 1.x version, you will need to manually add these after the migration is complete.
tr: Taşıma aracı, formları ve girdileri Quform 1.x'ten Quform 2.x'e kopyalayacaktır. 1.x sürümünden mevcut widget'ları veya kısa kodları kopyalamaz; taşıma işlemi tamamlandıktan sonra bunları manuel olarak eklemeniz gerekecektir.

en: Migrate forms
tr: Formları taşı

en: All forms
tr: Tüm Formlar

en: Only specific forms...
tr: Sadece özel formlar ...

en: Which forms?
tr: Hangileri?

en: Migrate entries
tr: Girişleri taşı

en: Migrate license key
tr: Lisans anahtarını taşı

en: Migrate reCAPTCHA keys
tr: Migrate reCAPTCHA anahtarı

en: Start migration
tr: Taşıma başladı

en: Migration is not possible because no forms from Quform 1.x were found in the database.
tr: Geçiş mümkün değildir, çünkü veritabanında Quform 1.x'den herhangi bir form bulunamadı.

en: Import a single Quform 1.x form
tr: Tek bir Quform 1.x formunu içe aktarın

note: translators: %s: the plugin name
en: Uninstall %s
tr: Kaldır %s

en: WARNING: All forms, entries and settings will be deleted and cannot be recovered unless you have a backup of the database.
tr: UYARI: Tüm formlar, girdiler ve ayarlar silinir ve veritabanının yedeğini almadıkça kurtarılamaz.

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirm that you want to delete all forms and settings, and deactivate the plugin. You can delete the plugin afterwards from the Plugins page.
tr: Tüm formları ve ayarları silmek istediğinizi onaylayın ve eklentiyi devre dışı bırakın. Eklentiyi daha sonra Eklentiler sayfasından silebilirsiniz.

en: If checked, any spaces or tabs are allowed
tr: İşaretlenirse, boşluklara veya sekmelere izin verilir

en: The submitted value must match this regular expression. The pattern should include start and end delimiters, see below for an example.
tr: Gönderilen değer bu normal ifadeyle eşleşmelidir. Desende başlangıç ve bitiş sınırlayıcıları bulunmalıdır, örnek için aşağıya bakın.

en: Invert the check i.e. the submitted value must not match the regular expression
tr: Onayı ters çevirin, yani gönderilen değer normal ifadeyle eşleşmemeli

en: Invert
tr: Tersine çevir

en: The submitted value must be numerically greater than the minimum
tr: Gönderilen değer, sayısal olarak minimumdan büyük olmalıdır

en: Allow the minimum value too
tr: Minimum değere de izin ver

en: Inclusive
tr: Dahil

en: The length of the submitted value must be greater than or equal to the minimum
tr: Gönderilen değerin uzunluğu daha büyük veya minimum değere eşit olmalıdır

en: Minimum length
tr: Minimum uzunluk

en: The length of the submitted value must be less than or equal to the maximum
tr: Gönderilen değerin uzunluğu daha az veya maksimum değere eşit olmalıdır

en: The token that the submitted value must be equal to
tr: Gönderilen değerin eşit olması gereken belirteç

en: Token
tr: Pin Kodu

en: Enter one allowed value per line
tr: Her satıra bir izin verilen değer girin

en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

en: Invert the check i.e. the submitted value must not be in the allowed values list
tr: Kontrolü ters çevirin yani gönderilen değer izin verilen değerler listesinde olmamalıdır.

en: The submitted value must be numerically less than this value
tr: Gönderilen değer sayısal olarak bu değerden düşük olmalıdır

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Allow the maximum value too
tr: Maksimum değere daha çok izin ver

en: Error messages
tr: Hata mesajları

en: Custom message
tr: Özel Mesaj

en: the minimum allowed value
tr: izin verilen maksimum değer

en: the token
tr: Pin Kodu

en: the minimum allowed length
tr: izin verilen minimum uzunluk

en: the maximum allowed value
tr: izin verilen maksimum değer

note: Description of the plugin
en: The Quform form builder makes it easy to build forms in WordPress.
tr: Quform form oluşturucu WordPress'de formlar oluşturmayı kolaylaştırır.

en: Please select a form first
tr: Lütfen önce bir form seçin

en: The shortcode could not be sent to the editor, please copy it from the preview area and paste it into the editor
tr: Kısa kod editöre gönderilemedi, lütfen önizleme alanından kopyalayıp editöre yapıştırın.

en: Add Form
tr: Form Ekle

en: Insert a form
tr: Bir form ekle

en: Select a form
tr: Bir form seçiniz

en: Show form title
tr: Form başlığını Göster

en: Show form description
tr: Form açıklamasını göster

en: Popup form
tr: Popup Formu

en: Content
tr: İçerik

en: The text or HTML to trigger the popup, shortcodes can also be used.
tr: Metin veya HTML açılır penceresini tetiklemek için, kısa kod da kullanılabilir.

en: Width (optional)
tr: Genişlik (opsiyonel)

en: The width of the popup, any CSS width or number is accepted.
tr: Popup genişliği, herhangi bir CSS genişliği veya numarası kabul edilir.

en: Options (optional)
tr: Seçenek (opsiyonel)

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: JSON encoded options to pass to the popup script, %1$sexamples%2$s.
tr: JSON, açılır komut dosyasına geçirilecek seçenekleri kodlar, %1$sexamples%2$s.

en: Insert
tr: Ekle

en: If you are having trouble inserting the form, copy and paste the code below into the page content.
tr: Formu ekleme konusunda sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki kodu kopyalayıp sayfanın içeriğine yapıştırın.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: No forms found, %1$sclick here to create one%2$s.
tr: Form bulunamadı, %1$sBuraya tıklayarak bir form oluşturun%2$s.

en: No forms found.
tr: Hiçbir form bulunamadı.

en: Dashboard
tr: Gösterge Paneli

en: Forms
tr: Formlar

en: Add New Form
tr: Yeni Form Ekle

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Entries
tr: Kayıtlar

en: Tools
tr: Araçlar

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Help
tr: Yardım

en: Preview
tr: Önizleme

en: Export Entries
tr: Kayıtları Dışa Aktar

en: Export Form
tr: Formu Dışa Aktar

en: Import Form
tr: Formu İçe Aktar

en: Edit Entry
tr: Girişi düzenle

note: translators: %s: the form name
en: Editing entry for %s
tr: %s için düzenle

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr: Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.

en: You attempted to edit an item that doesn't exist. Perhaps it was deleted?
tr: Var olmayan bir öğeyi düzenlemeye çalıştınız. Belki de silindi

en: Are you sure you want to delete this entry? All data for this entry will be lost and this cannot be undone.
tr: Bu girişi silmek istediğinizden emin misiniz? Bu girişin tüm verileri kaybolacak ve bu geri alınamaz.

en: Are you sure you want to delete these entries? All data for these entries will be lost and this cannot be undone.
tr: Bu girdileri silmek istediğinizden emin misiniz? Bu girdilerin tüm verileri kaybolacak ve bu geri alınamaz.

en: The form could not be found. Perhaps it was deleted?
tr: Form bulunamadı. Belki de silindi?

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry marked as read | %s entries marked as read
tr[0]: Giriş okundu olarak işaretlendi
tr[1]: %d okundu olarak işaretlendi

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry marked as unread | %s entries marked as unread
tr[0]: Giriş okunmamış olarak işaretlendi
tr[1]: %d giriş okunmamış olarak işaretlendi

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry moved to the Trash | %s entries moved to the Trash
tr[0]: Giriş Çöp Kutusuna taşındı
tr[1]: %d giriş çöp kutusuna taşındı

en: Bad request.
tr: Geçersiz istek.

en: You do not have permission to do this.
tr: Bunu yapmaya izniniz yok.

en: Nonce check failed.
tr: Şimdiki kontrol başarısız oldu.

note: translators: %s: the form name
en: Entries for %s
tr: %s için kayıtlar

en: Click to edit name
tr: Düzenlemek için tıklayınız

en: View Entry
tr: Girişi Görüntüle

note: translators: %s: the form name
en: Viewing entry for %s
tr: %s için girişi görüntüleme

en: Edit Form
tr: Formu Düzenle

en: Add to website
tr: Web sitene ekle

en: You can't edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
tr: Çöp Kutusu'ndaki bu öğeyi düzenleyemezsiniz. Lütfen geri yükleyin ve tekrar deneyin.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag, %3$s: open purchase link tag, %4$s: close purchase link tag
en: You are using an unlicensed version. Please %1$senter your license key%2$s or %3$spurchase a license key%4$s.
tr: Lisanssız bir sürüm kullanıyorsunuz. Lütfen %1$slisans anahtarınızı girin%2$s veya %3$sbir lisans anahtarı%4$s oluşturun.

en: Are you sure you want to delete this form? All saved settings, elements and entries for this form will be lost and this cannot be undone.
tr: Bu formu silmek istediğinizden emin misiniz? Bu form için kaydedilen tüm ayarlar, öğeler ve girişler kaybolacak ve bu geri alınamaz.

en: Are you sure you want to delete these forms? All saved settings, elements and entries for these forms will be lost and this cannot be undone.
tr: Bu formları silmek istediğinizden emin misiniz? Bu formların kayıtlı tüm ayarları, unsurları ve girdileri kaybolacak ve bu geri alınamaz.

en: An error occurred adding the form
tr: Form eklenirken bir hata oluştu

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form moved to the Trash | %s forms moved to the Trash
tr[0]: Form, Çöp Kutusu'na taşındı
tr[1]: %d Form, Çöp Kutusu'na taşındı

en: Sorry, the form preview could not be loaded.
tr: Üzgünüz, form önizlemesi yüklenemedi.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: An error occurred verifying the license key, please try again. If this problem persists, see %1$sthis page%2$s.
tr: Lisans anahtarını doğrularken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin. Bu problem devam ederse, %1$sbu sayfaya%2$s bak.

en: Please wait, verification in progress
tr: Lütfen bekleyin, doğrulama işlemi devam ediyor

en: Valid
tr: Geçerli

en: Valid (bundled)
tr: Geçerli (paketli)

en: Unlicensed
tr: Lisanssız

en: An error occurred checking for an update.
tr: Bir güncelleme kontrol edilirken bir hata oluştu.

en: Please wait, checking for an update
tr: Lütfen bekleyin, bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin

en: Settings saved
tr: Ayarlar kaydedildi

en: An error occurred saving the settings.
tr: Ayarları kaydetme hatası oluştu.

en: An error occurred rebuilding the script cache.
tr: Komut dosyası önbelleğini yeniden oluştururken bir hata oluştu.

en: Script cache rebuilt
tr: Komut dosyası önbelleği yeniden oluşturuldu

en: MySQL Version
tr: MySQL sürümü

en: WordPress Version
tr: WordPress Versiyonu

en: GD Image Library
tr: GD İmaj kütüphanesi

en: Available
tr: Mevcut

en: Unavailable
tr: Uygun değil

en: FreeType Library
tr: FreeType kütüphanesini

en: Temporary Directory
tr: Geçici rehber

en: Cache Directory
tr: Önbellek Dizini

en: Uploads Directory
tr: Yükleme Dizini

en: The plugin requires PHP version 5.2 or later.
tr: Eklenti PHP sürüm 5.2 veya sonrası gerektiriyor.

en: The plugin requires MySQL version 5 or later.
tr: Eklenti MySQL sürüm 5 veya sonrası gerektiriyor.

en: The plugin requires WordPress version 4.5 or later.
tr: Eklenti, WordPress sürüm 4.5 veya üstünü gerektirir.

en: The temporary directory does not exist, please create the directory and make it writable.
tr: Eklenti geçici dizini yok, lütfen dizini oluşturun ve yazılabilir hale getirin.

en: The temporary directory is not writable.
tr: Eklenti geçici dizini yazılabilir değil.

en: The plugin cache directory does not exist, please create the directory and make it writable.
tr: Eklenti önbellek dizini yok, lütfen dizini oluşturun ve yazılabilir hale getirin.

en: The plugin cache directory is not writable.
tr: Eklenti önbellek dizini yazılabilir değil.

en: The WordPress uploads directory does not exist, please create the directory and make it writable.
tr: WordPress yüklemeleri dizini yok, lütfen dizini oluşturun ve yazılabilir hale getirin.

en: The WordPress uploads directory is not writable.
tr: WordPress yüklemeler dizini yazılabilir değil.

en: Used for displaying icons in various parts of the form.
tr: Formun çeşitli bölümlerinde simgelerin görüntülenmesi için kullanılır.

en: Used as a select menu replacement.
tr: Seçme, menü değiştirme aracı olarak kullanılır.

en: Used for displaying tooltips in the form.
tr: Araç ipuçlarını formda görüntülemek için kullanılır.

en: Used for displaying the form in a popup.
tr: Formu açılır pencerede görüntülemek için kullanılır.

en: Used for adding upload progress to File Upload elements.
tr: Dosya Yükleme öğelerine yükleme ilerleme eklemek için kullanılır.

en: Used for animated scrolling to success and error messages.
tr: Başarı ve hata mesajlarında hareketli kaydırma için kullanılır.

en: Used for displaying labels inside fields.
tr: Alanlardaki etiketleri görüntülemek için kullanılır.

en: Used for displaying a datepicker calendar on the Date element.
tr: Tarih öğesinde bir tarih seçici takvimi görüntülemek için kullanılır.

en: Used for displaying a timepicker list on the Time element.
tr: Saat öğesinde bir saat seçici listesini görüntülerken kullanılır.

en: An error occurred exporting entries
tr: Girişleri dışa aktarmada bir hata oluştu

en: Export entries
tr: Kayıtları Dışa Aktar

en: Nonce check failed
tr: Şimdi kontrolü başarısız oldu

en: The selected form does not exist
tr: Seçilen Form mevcut değil

en: An error occurred exporting the form
tr: Formu dışa aktarırken bir hata oluştu

en: No form selected
tr: Form seçilmedi

en: Export form
tr: Formu Dışa Aktar

en: Migrate
tr: Taşı

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: An error occurred importing the form
tr: Formu içe aktarırken bir hata oluştu

en: Import form
tr: Formu İçe Aktar

en: Please wait
tr: Lütfen bekleyin

note: translators: %1$d: current form number, %2$d: total number of forms
en: Processing form %1$d of %2$d
tr: İşlenen form %1$d ile %2$d

en: Stopping...
tr: Durduruluyor...

en: Processing...
tr: Tamamlanıyor..

en: Stop migration
tr: Taşımayı durdur

note: translators: %s: the error message
en: Error migrating keys: %s
tr: Geçiş anahtarlarında hata oluştu: %s

note: translators: %1$d: the form ID, %2$s: the error message
en: Error migrating form ID %1$d: %2$s
tr: Kimliğinizin taşınması sırasında hata oluştu %1$d: %2$s

en: Migration completed.
tr: Taşıma tamamlandı.

en: Migration stopped.
tr: Taşıma durdu.

en: Migration error.
tr: Taşıma hatası.

note: translators: %s: the error message
en: An error occurred starting the migration: %s
tr: Geçiş başlatılırken bir hata oluştu: %s

en: You must confirm to continue.
tr: Devam etmek için onaylamanız gerekir.

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Ajax error
tr: AJAX hatası

en: This field is required
tr: Bu alan gereklidir

en: Invalid email address
tr: Geçersiz email adresi

en: Select Image
tr: Resim Seç

en: Select
tr: Seç

en: No results found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı.

en: Create a new form
tr: Yeni Form Oluştur

en: (no title)
tr: (Başlıksız)

en: View Entries
tr: Kayırları gör

en: Edit
tr: Düzenle

en: Form saved
tr: Form kaydedildi

en: Are you sure you want to remove this element? Any previously submitted form data for this element will no longer be accessible.
tr: Bu öğeyi kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu öğe için daha önce gönderilen form verileri artık erişilebilir olmayacak.

en: Are you sure you want to remove this group? All elements inside this group will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this group will no longer be accessible.
tr: Bu grubu kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu grup içindeki tüm öğeler de kaldırılacaktır. Bu grup içindeki öğeler için daha önce gönderilen form verileri artık erişilebilir olmayacak.

en: Are you sure you want to remove this page? All elements inside this page will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this page will no longer be accessible.
tr: Bu sayfayı kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu sayfanın içindeki tüm öğeler de kaldırılacaktır. Bu sayfada yer alan öğeler için daha önce gönderilen form verileri artık erişilebilir olmayacaktır.

en: Are you sure you want to remove this row? All elements inside this row will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this row will no longer be accessible.
tr: Bu satırı kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu satırdaki tüm öğeler de kaldırılacaktır. Bu satırdaki öğeler için daha önce gönderilen form verileri artık erişilebilir olmayacaktır.

en: Are you sure you want to remove this column? All elements inside this column will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this column will no longer be accessible.
tr: Bu sütunu kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu sütunun içindeki tüm öğeler de kaldırılacaktır. Bu sütun içerisindeki öğeler için daha önce gönderilen form verileri artık erişilebilir olmayacaktır.

en: Are you sure you want to remove this optgroup? Any options inside of it will also be removed.
tr: Bu seçenek grubunu kaldırmak istediğinizden emin misiniz? İçindeki tüm seçenekler de kaldırılacaktır.

en: Are you sure you want to remove this submit button?
tr: Bu Gönder düğmesini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Nested optgroups are not supported.
tr: İç içe seçenek grupları desteklenmez.

en: Error saving the form
tr: Form kaydedilirken hata oluştu

en: At least one To, Cc or Bcc address is required
tr: En az bir Kime, Bilgi veya Bcc adresi gerekiyor

en: Please correct the highlighted fields and save the form again
tr: Lütfen vurgulanan alanları düzeltin ve formu tekrar kaydedin

en: Inherit
tr: Devralma

en: Field
tr: Alan

en: Icon
tr: İkon

en: Above
tr: Yukarıda

en: Left
tr: Sol

en: Inside
tr: İçeride

en: The form must have at least one page
tr: Formun en az bir sayfası olmalıdır

en: This is an example tooltip!
tr: Bu örnek bir araç ipucudur!

[ctx: delete]
en: Remove
tr: Kaldır

en: There are no elements available to use for logic rules.
tr: Mantıksal kurallar için kullanılacak öğeler yok.

en: There are no logic rules yet, click "Add logic rule" to add one.
tr: Henüz mantık kuralları bulunmamaktadır, eklemek için "Mantık kuralı ekle" ye tıklayın.

en: This field must be a positive number or zero
tr: Bu alan pozitif bir sayı veya sıfır olmalıdır

en: At least one logic rule is required
tr: En az bir mantık kuralı gerekiyor

en: Show this group
tr: Bu grubu göster

en: Hide this group
tr: Bu grubu gizle

en: Show this field
tr: Bu alanı göster

en: Hide this field
tr: Bu alanı gizle

en: Show this page
tr: Bu Sayfada Göster

en: Hide this page
tr: Bu sayfayı gizle

en: Use this confirmation if all of these rules match
tr: Bu kuralların tümü uyuşuyorsa bu onaylamayı kullanın

en: Use this confirmation if any of these rules match
tr: Bu kurallardan herhangi biri eşleşirse bu onay kutusunu kullanın

en: Send to these recipients if all of these rules match
tr: Bu kuralların tümü eşleşirse bu alıcılara gönder

en: Send to these recipients if any of these rules match
tr: Bu kurallardan herhangi biri eşleşirse bu alıcılara gönder

en: if all of these rules match
tr: eğer bu kuralların hepsi eşleşirse

en: if any of these rules match
tr: eğer bu kurallardan herhangi biri eşleşiyorsa

en: Add recipient
tr: Alıcı Ekle

en: Add logic rule
tr: Mantık Kuralı Ekle

en: There are no conditionals yet, click "Add conditional" to add one.
tr: Hiçbir koşul yok, bir tane eklemek için "koşul Ekle" yi tıklayın.

en: is
tr: olan

en: is not
tr: değil

en: is empty
tr: boş

en: is not empty
tr: boş değil

en: is greater than
tr: daha büyüktür

en: is less than
tr: küçük ise

en: contains
tr: içerir

en: starts with
tr: başlıyorsa

en: ends with
tr: ile biter

en: Enter a value
tr: Bir değer girin

en: You have unsaved changes.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz mevcut.

en: An error occurred loading the preview
tr: Önizleme yüklenirken bir hata oluştu.

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Are you sure you want to remove this notification?
tr: Bu bildirimi kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Send this notification
tr: Bu bildirimi gönder

en: Do not send this notification
tr: Bu bildirimi gönderme

en: Select Files
tr: Dosyaları Seç

en: Select an element
tr: Bir eleman seçin

en: No attachment sources found
tr: Ek kaynağı bulunamadı

en: There are no attachments yet, click "Add attachment" to add one.
tr: Henüz ek yok, eklemek için "Ek ekle" yi tıklayın.

en: Select at least one file
tr: Lütfen en az bir dosya seçin

en: The default confirmation cannot be removed
tr: Varsayılan onay kaldırılamıyor

en: Are you sure you want to remove this confirmation?
tr: Bu onay kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Please remove the brackets from the email address
tr: Lütfen köşeli parantezleri e-posta adresinden kaldırın

en: Collapse
tr: Tümünü Kapat

en: Expand
tr: Genişletmek

note: translators: %s: the column number
en: Column %d
tr: %d sütunu

en: Column width must be numeric
tr: Sütun genişliği sayısal olmalıdır

en: Total of column widths must not be higher than 100
tr: Sütun genişliklerinin toplamı 100'den yüksek olmamalıdır.

en: Page settings
tr: Sayfa Ayarları

en: Group settings
tr: Grup ayarları

en: Row settings
tr: Satır ayarları

en: Element settings
tr: Element ayarları

en: Please select
tr: Lütfen seçin

en: Button icon
tr: Buton ikonu

en: Button icon position
tr: Button simgesi pozisyonu

en: Dropzone icon
tr: Açılır alan simgesi

en: Dropzone icon position
tr: Açılır alan simgesi konumu

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Display a message
tr: Mesajı görüntüle

en: Redirect to
tr: Yönlendirme

en: Reload the page
tr: Sayfayı yeniden yükleyin

en: Enable the "Customize values" setting to change the value
tr: Değeri değiştirmek için "Özel değerler" ayarını etkinleştirin

en: Everyone
tr: Herkes

en: Admin only
tr: Sadece yönetici

en: Logged in users only
tr: Yalnızca kayıtlı kullanıcılar

en: Logged out users only
tr: Yalnızca çıkış yapan kullanıcılar

en: Label
tr: Etiket

en: Value
tr: Değer

en: Default value
tr: Varsayılan Değer

en: Optgroup label
tr: Seçenek grubu etiketi

en: Countries
tr: Ülkeler

en: U.S. States
tr: ABD Devletleri

en: Canadian Provinces
tr: Kanada Vilayetleri

en: UK Counties
tr: İngiltere İlçeleri

en: German States
tr: Alman Devletleri

en: Dutch Provinces
tr: Hollanda Vilayetleri

en: Continents
tr: Kıtalar

en: Africa
tr: Afrika

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Asia
tr: Asya

en: Australia
tr: Avustralya

en: Europe
tr: Avrupa

en: North America
tr: Kuzey Amerika

en: South America
tr: Güney Amerika

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Kadın

en: Age
tr: Yaş

en: Under 18
tr: 18 yaş altı

en: 65 or over
tr: 65 ya da üzeri

en: Marital Status
tr: Medeni Hali

en: Single
tr: Tekil

en: Married
tr: Evli

en: Divorced
tr: Boşanmış

en: Widowed
tr: Dul

en: Income
tr: Kazanç

en: Under $20,000
tr: 20.000₺ liranın altında

en: $20,000 - $30,000
tr: 20,000₺ - 30,000₺

en: $30,000 - $40,000
tr: 30,000₺ - 40,000₺

en: $40,000 - $50,000
tr: 40,000₺ - 50,000₺

en: $50,000 - $75,000
tr: 50,000₺ - 75,000₺

en: $75,000 - $100,000
tr: 75,000₺ - 100,000₺

en: $100,000 - $150,000
tr: 100,000₺ - 150,000₺

en: $150,000 or more
tr: 150.000₺ lira veya daha fazla

en: Days
tr: Günler

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: Months
tr: Aylar

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Andorra
tr: Andora

en: Antigua And Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bhutan
tr: Butan

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bosnia And Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr: Hint Okyanusu İngiliz Bölgesi

en: Brunei Darussalam
tr: Brunei Sultanlığı

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çat

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adaları

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Comoros
tr: Komorlar

en: Congo
tr: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of The
tr: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cote D'Ivoire
tr: Fildişi Sahilleri

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: Cyprus
tr: KKTC

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominik

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: East Timor
tr: Doğu Timor

en: Ecuador
tr: Ekvator

en: Egypt
tr: Mısır

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr: Falkland Adaları (Malvinas)

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Bölgesi

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Germany
tr: Almanya

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bisav

en: Heard And Mc Donald Islands
tr: Heard ve Mc Donald adaları
