Quform v2 - en to ru translation catalogue (611 entries)

en: Holy See (Vatican City State)
ru: Святой Престол (Государство-город Ватикан)

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iran (Islamic Republic Of)
ru: Иран (Исламская Республика)

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Israel
ru: Израиль

en: Italy
ru: Италия

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ru: Корейская Народно-Демократическая Республика

en: Korea, Republic Of
ru: Северная Корея

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лаосская Народно-Демократическая Республика

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libyan Arab Jamahiriya
ru: Ливийской Арабской Джамахирии

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Macau
ru: Макао

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
ru: Македония

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia, Federated States Of
ru: Микронезия

en: Moldova, Republic Of
ru: Молдова

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: Northern Mariana Islands
ru: Острова соверной Марианы

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Reunion
ru: Реньюнион

en: Romania
ru: Румыния

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Saint Kitts And Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Святая Люция

en: Saint Vincent And The Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Sao Tome And Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Slovakia (Slovak Republic)
ru: Словакия (Словацкая Республика)

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: ЮАР

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ru: Южная Джорджия, Южных Сандвичевых островов

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри Ланка

en: St. Helena
ru: Остров Святой Елены

en: St. Pierre And Miquelon
ru: Сент Пьер и Микелон

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syrian Arab Republic
ru: Сирия

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania, United Republic Of
ru: Танзания

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga
ru: Тонга

en: Trinidad And Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks And Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединенные Штаты

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Соединенные Штаты Америки Внешние малые острова

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Virgin Islands (British)
ru: Виргинские острова (Британские)

en: Virgin Islands (U.S.)
ru: Виргинские острова (США)

en: Wallis And Futuna Islands
ru: Уоллис и Футуна

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Yemen
ru: Йемен

en: Yugoslavia
ru: Югославия

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: May
ru: Май

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: File Upload
ru: Файл

en: Hidden
ru: Скрытое поле

en: Page
ru: Страница

en: Group
ru: Группа

en: Outer wrapper
ru: Внешняя граница

en: Inner wrapper
ru: Внутренняя граница

en: Description
ru: Описание

en: Options outer wrapper
ru: Внешняя граница переключателей

en: Option wrapper
ru: Граница элемента

en: Option label
ru: Метка переключателя

en: Group wrapper
ru: Граница группы

en: Group title
ru: Заголовок группы

en: Group description
ru: Описание группы

en: Group elements wrapper
ru: Граница группы элементов

en: Submit button outer wrapper
ru: Внешняя граница кнопки Отправить

en: Submit button
ru: Текст кнопки отправки

en: Submit button text
ru: Текст кнопки отправки

[ctx: the outermost HTML wrapper around the form]
en: Form outer wrapper
ru: Внешняя обводка формы

[ctx: the inner HTML wrapper around the form]
en: Form inner wrapper
ru: Внутренняя обводка формы

en: Success message
ru: Сообщение при отправке

en: Form title
ru: Заголовок формы

en: Form description
ru: Описание формы

[ctx: the HTML wrapper around the form elements]
en: Form elements wrapper
ru: Граница группы элементов

[ctx: outermost wrapping HTML element around an element]
en: Element outer wrapper
ru: Внешняя обводка элемента

en: Element label
ru: Метка элемента

[ctx: the inner HTML wrapper around the element]
en: Element inner wrapper
ru: Внутрення обводка элемента

en: Element description
ru: Описание элемента

en: Option labels
ru: Метки переключателей

en: Removes any non-alphabet characters
ru: Удалить все кроме букв

en: Removes any non-alphabet characters and non-digits
ru: Удалить все кроме цифр и букв

en: Removes any non-digits
ru: Удалить все кроме цифр

en: Removes any HTML tags
ru: Удалить любой  HTML

en: Removes white space from the start and end
ru: Удалить пробелы в начале и конце

en: Removes characters matching the given regular expression
ru: Удалить символы в соответствии с данным регулярным выражением

en: Checks that the value contains only alphabet characters
ru: Проверить, содержит ли значение только буквы

en: Checks that the value contains only digits
ru: Проверить, содержит ли значение только цифры

en: Checks that the value is a valid email address
ru: Проверить, является ли значение правильным адресом email

en: Checks that the value is numerically greater than the given minimum
ru: Проверить, больше ли значение, чем указанный минимум

en: Checks that the value is identical to the given token
ru: Проверить, равно ли значение указанному Вами

en: Checks that the value is numerically less than the given maximum
ru: Проверить, меньше ли значение, чем указанный максимум

en: Checks that the length of the value is between the given maximum and minimum
ru: Проверить, попадает ли длина строки в промежуток между заданными значениями

en: Checks that the value matches the given regular expression
ru: Проверить, совпадает ли значение с данным регулярным выражением

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Name (optional)
ru: Имя (опционно):

en: Insert variable...
ru: Добавить переменную...

en: Your message has been sent, thanks.
ru: Ваше сообщение было отправлено, спасибо.

en: Entry ID
ru: ID записи

en: General
ru: Основные

en: Form URL
ru: Ссылка на форму

en: Referring URL
ru: Реферальная ссылка

en: Date
ru: Дата

en: Time
ru: Время

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Border color
ru: Цвет границы

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Hide
ru: Скрыть

en: Option 1
ru: Вариант 1

en: Option 2
ru: Вариант 2

en: Option 3
ru: Вариант 3

en: Email address
ru: Email адрес

[ctx: for a file to upload]
en: Browse...
ru: Обзор...

en: This field should be left blank
ru: Это поле должно быть пустым

en: Name
ru: Имя

en: Password
ru: Пароль

en: Send
ru: Отправить

en: IP address
ru: IP адрес

en: All
ru: Все

en: Unread
ru: Непрочитанные

note: translators: %s: the search term
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ru: Результат поиска для запроса  &#8220;%s&#8221;

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Active columns
ru: Активные колонки

en: Inactive columns
ru: Неактивные колонки

en: View this entry
ru: Просмотр записи

en: View
ru: Просмотр

en: Mark as read
ru: Отметить как прочитанное

en: Mark as unread
ru: Отметить как непрочитанное

en: No entries found.
ru: Записей нет.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Form imported successfully, %1$sedit the form%2$s
ru: Форма импортирована, %1$sизменить%2$s

en: Active
ru: Включена

en: Inactive
ru: Выключенные

en: Deactivate
ru: Отключить

en: Activate
ru: Включить

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit this form
ru: Редактировать эту форму

en: License key successfully verified
ru: Лицензия успешна проверена

en: Invalid license key
ru: Неверный ключ

en: You are using the latest version.
ru: Вы используете самую новую версию

en: Only alphabet characters are allowed
ru: Разрешены только буквы

en: Only alphanumeric characters are allowed
ru: Разрешены только буквы и цифры

en: The value does not match
ru: Значения не совпадают

en: Only digits are allowed
ru: Разрешены только цифры

en: This value is a duplicate of a previously submitted form
ru: Данное значение уже отправлено

en: File exceeds the maximum allowed file size
ru: Файл превышает максимальный размер загрузки

en: File type is not allowed
ru: Этот тип файла не разрешён

en: File is not an uploaded file
ru: Файл не загружен

en: File was only partially uploaded
ru: Файл загружен частично

en: No file was uploaded
ru: Файл не загружен

en: Missing a temporary folder
ru: Не найдена временная папка

en: Failed to write file to disk
ru: Ошибка записи

en: File upload stopped by extension
ru: Загрузка остановлена из-за несовпадения расширений

en: Unknown upload error
ru: Неизвестная ошибка

en: An error occurred, please try again
ru: Возникла ошибка при проверке лицензии, попробуйте ещё раз

en: Invalid value given
ru: Ошибка в значении

en: Redirect to another page
ru: Редирект на другую страницу

en: Message
ru: Сообщение

en: Message position
ru: Позиция сообщения

en: Above the form
ru: Над формой

en: Below the form
ru: Под формой

en: Message timeout
ru: Время отображения

en: Logic rules
ru: Правила

en: Unique ID
ru: Уникальный ID

en: View entries
ru: Просмотр записей

en: Labels
ru: Метки

en: Advanced
ru: Продвинутые

en: Translations
ru: Свой перевод

en: These are the choices that the user will be able to choose from.
ru: Это список для выбора пользователя

en: Options
ru: Опции

en: Customize values
ru: Присвоить значения

en: Add bulk options
ru: Загрузить из шаблона

en: Title
ru: Заголовок

en: Required
ru: Обязательное

en: Theme
ru: Тема

en: Inline
ru: В линию

en: Language
ru: Язык

en: Number of columns
ru: Число колонок

en: Options layout
ru: Список опций

en: One option per line
ru: Одна опция на строку

en: Number of characters
ru: Количество символов

en: Font
ru: Шрифт

en: The font size for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
ru: Размер шрифта для каждого символа будет выбран случайным образом из мин./макс. значений.

en: Minimum font size
ru: Минимальный размер шрифта

en: Maximum font size
ru: Максимальный размер шрифта

en: The angle for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
ru: Поворот каждого символа будет выбран случайно из мин./макс. значений.

en: Minimum letter rotation (degrees)
ru: Минимальный угол поворота (град.)

en: Maximum letter rotation (degrees)
ru: Максимальный угол поворота (град.)

en: Group style
ru: Стиль группы

en: Plain
ru: Обычный

en: Bordered
ru: Обведено

en: Plain groups have no additional styling. Bordered groups have a border and padding.
ru: Простые группы не имееют дополнительных стилей. Группам с бордюром можно задать границу и отступ.

en: CSS styles
ru: CSS стили

en: Add a style
ru: Задать стиль CSS

en: Admin label
ru: Метка админа

en: Tooltip text
ru: Текст подсказки

en: Tooltip trigger
ru: Тип подсказок

en: Choose what the user will be interacting with to show the tooltip.
ru: Выберите источник подсказки пользователям (само поле или иконка помощи возле него)

en: Tooltip event
ru: Событие для подсказки

en: Hover
ru: При наведении

en: Click
ru: Клик

en: Choose the event that will trigger the tooltip to show.
ru: Выберите событие для отображение подсказок.

en: Label width
ru: Ширина метки

en: Enable conditional logic
ru: Включить проверку условий

en: Dynamic default value
ru: Динамическое значение по умолчанию

en: Parameter name
ru: Имя параметра

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Allowed file extensions
ru: Разрешенные типы файлов

en: Maximum allowed file size
ru: Максимальный размер файла

en: Enter the maximum size of a file in MB.
ru: Введите максимальный размер файла в MB.

en: Important information
ru: Важная информация

en: Save uploaded files to the server
ru: Сохранять файлы на сервере

en: the current year
ru: текущий год

en: the current month
ru: текущий месяц

en: the current day
ru: текущий день

en: Path to save uploaded files
ru: Путь сохранения файлов

en: The path to save the files inside the WordPress uploads directory.
ru: .Путь сохранения файлов в библиотеке Wordpress.

en: Locale
ru: Локализация

en: Filters
ru: Фильтры

en: Validators
ru: Валидаторы

en: the submitted value
ru: введённое значение

en: the maximum allowed length
ru: максимально возможная длина

en: the length of the submitted value
ru: длина введённого значения

en: the filename
ru: имя файла

en: Save
ru: Сохранить

en: Submitted form data
ru: Полученные данные

en: Additional information
ru: Дополнительная информация

en: None
ru: Нет

en: Show empty fields
ru: Показать пустые поля

en: If checked, any spaces or tabs will not be stripped
ru: Если отмечено, все пробелы и символы табуляции не будут удаляться

en: Allow whitespace
ru: Разрешить пробелы

en: Pattern
ru: Маска

en: Enter allowable tags, one after the other, for example:
ru: Введите разрешенные тэги, один за другим, например:

en: Allowable tags
ru: Разрешенные тэги

en: Standard form
ru: Стандартная форма

en: Style
ru: Стиль

en: Database
ru: База данных

en: General settings
ru: Основные настройки

en: The description that will show below the form title.
ru: Описание отображается под заголовком формы.

en: Use Ajax
ru: Использовать Ajax

en: Save submitted form data
ru: Хранить отправленные данные

en: Enable honeypot CAPTCHA
ru: Включить CAPTCHA

en: Conditional logic animation
ru: Анимация при выполнении правил

en: Global
ru: Глобальные

en: Tooltips
ru: Подсказки

en: Global CSS Styles
ru: Глобальные стили CSS

en: Label text color
ru: Цвет метки

en: Required indicator text
ru: Сообщение для обязательных полей

en: What's a tooltip? You're looking at one.
ru: Вы видите одну из подсказок сейчас.

en: Enable tooltips
ru: Включить подсказки

en: If enabled, when the user hovers over an element with tooltip text set, a tooltip will appear.
ru: Если включены, то при наведении курсора на элемент,  будет появляться подсказка.

en: Trigger
ru: Источник

en: Event
ru: Событие

en: Tooltip style
ru: Стиль подсказок

en: Hover me for preview
ru: Наведите для просмотра

en: Dark
ru: Темный

en: Cream
ru: Кремовый

en: Light
ru: Светлый

en: Red
ru: Красный

en: Green
ru: Зеленый

en: Blue
ru: Голубой

en: Custom class
ru: Свой класс

en: Tip position
ru: Позиция подсказки

en: left center
ru: слева по центру

en: left top
ru: левый верхний угол

en: top left
ru: сверху слева

en: top center
ru: сверху по центру

en: top right
ru: сверху справа

en: right top
ru: правый верхний угол

en: right center
ru: справа по центру

en: right bottom
ru: справа внизу

en: bottom right
ru: правый нижный угол

en: bottom center
ru: внизу по центру

en: bottom left
ru: левый нижний угол

en: left bottom
ru: слева внизу

en: center
ru: по центру

en: Position on input
ru: Позиция на элементе

en: CSS3 Shadow
ru: CSS3 Тень

en: CSS3 Rounded Corners
ru: CSS3 Закругленные углы

en: Custom database settings (MySQL)
ru: Пользовательские настройки базы данных (MySQL)

en: Use WordPress database
ru: Использовать базу данных WordPress

en: Username
ru: Логин

en: A password is saved but hidden for security reasons.
ru: Пароль скрыт из соображений безопастности

en: What to save
ru: Что сохранить

en: You are not currently saving any submitted form values.
ru: Вы не сохраняете данные форм на данный момент.

en: Click a category on the left hand side to insert predefined options. You can edit the options on the right hand side or enter your own options, one per line.
ru: Выберите нужную категорию слева, чтобы вставить стандартный шаблон. Вы можете править значения из шаблона в правом окне или создать свой шаблон.

en: Existing Options
ru: Шаблоны

en: Overwrite existing options
ru: Обновить настройки

en: Removes any existing options before adding
ru: Удалить все настройки перед добавлением

en: Add options
ru: Загрузить

en: Cancel
ru: Отмена

en: e.g. Contact form
ru: например, Контакт

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Send the form data to different email addresses depending on the submitted form values.
ru: Отправить данные формы на другой адрес в зависимости от введенных значений.

en: Conditional recipients
ru: Получатели с условием

en: "From" address
ru: Email "От" адрес

en: Product license
ru: Лицензия продукта

en: License status
ru: Статус лицензии

en: Enter license key
ru: Введите ключ лицензии

en: Verify
ru: Проверить

note: translators: %s: the current plugin version
en: You are using version %s
ru: Вы используете версию  %s

en: Server compatibility
ru: Совместимость с сервером

en: Make money and support Quform!
ru: Заработай с Quform!

en: Display a referral link
ru: Отображать реферальную ссылку

en: Referral link text
ru: Текст реферальной ссылки

en: Select a form to export entries from
ru: Выберите форму для экспорта записей

en: Choose which fields to export
ru: Выберите поля для экспорта

en: Date range (optional)
ru: Промежуток времени (опционно)

en: From
ru: От

en: Download
ru: Загрузить

en: Select a form to export
ru: Выберите форму для экспорта

en: Export
ru: Экспорт

en: Form export data
ru: Данные экспорта

en: Click inside the box to select all text
ru: Кликните, чтобы выбрать весь текст

en: Import form data
ru: Импорт данных формы

en: Import
ru: Импорт

en: If checked, any spaces or tabs are allowed
ru: Если включено, то пробелы и табуляция - разрешены

en: Minimum
ru: Минимум

en: Minimum length
ru: Минимальная длина

en: Maximum
ru: Максимум

en: the minimum allowed value
ru: минимальное значение

en: the token
ru: маркер

en: the maximum allowed value
ru: максимальное значение

note: Description of the plugin
en: The Quform form builder makes it easy to build forms in WordPress.
ru: Quform отличный инструмент для создания форм в  WordPress.

en: Please select a form first
ru: Выберите сначала форму

en: Insert a form
ru: Вставить форму

en: Select a form
ru: Выберите форму

en: Popup form
ru: Во всплывающем окне

en: Insert
ru: Вставить

en: If you are having trouble inserting the form, copy and paste the code below into the page content.
ru: Если возникли трудности со вставкой форм, скопируйте код ниже и вставьте его в htnl версию страницы

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: No forms found, %1$sclick here to create one%2$s.
ru: Форм нет, %1$sсоздайте первую%2$s.

en: Forms
ru: Формы

en: Add New
ru: Создать

en: Entries
ru: Данные

en: Settings
ru: Параметры

en: Help
ru: Помощь

en: Preview
ru: Просмотр

en: Form
ru: Форма

en: Export Entries
ru: Экспорт форм

en: Export Form
ru: Экспортировать форму

en: Are you sure you want to delete this entry? All data for this entry will be lost and this cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту запись? Все настройки и элементы будут безвозвратно утеряны.

en: Are you sure you want to delete these entries? All data for these entries will be lost and this cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить эти записи? Все настройки и элементы будут безвозвратно утеряны.

en: Edit Form
ru: Правка формы

en: Add to website
ru: Добавить на сайт

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag, %3$s: open purchase link tag, %4$s: close purchase link tag
en: You are using an unlicensed version. Please %1$senter your license key%2$s or %3$spurchase a license key%4$s.
ru: Вы используете нелицензионную версию. Пожалуйста %1$sвведите код лицензии%2$s или %3$sоплатите его%4$s.

en: Are you sure you want to delete this form? All saved settings, elements and entries for this form will be lost and this cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту форму? Все настройки и элементы будут безвозвратно утеряны.

en: Are you sure you want to delete these forms? All saved settings, elements and entries for these forms will be lost and this cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить эти формы? Все настройки и элементы будут безвозвратно утеряны.

en: Sorry, the form preview could not be loaded.
ru: Извините, предпросмотр не доступен

en: Please wait, verification in progress
ru: Подождите, идет проверка

en: PHP Version
ru: Версия PHP

en: MySQL Version
ru: Версия MySQL

en: WordPress Version
ru: Версия WordPress

en: Available
ru: Доступно

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: FreeType Library
ru: FreeType библиотека

en: Temporary Directory
ru: Временная директория

en: The plugin requires PHP version 5.2 or later.
ru: Требуется PHP 5.2 или позже

en: The plugin requires MySQL version 5 or later.
ru: Требуется MySQL 5 или более поздней версии

en: Export entries
ru: Экспорт форм

en: Export form
ru: Экспорт формы

en: Import form
ru: Импорт формы

en: This field is required
ru: Данное поле обязательно

en: Invalid email address
ru: Неверный адрес Email

en: Create a new form
ru: Создать новую

en: Edit
ru: Редактировать

en: Form saved
ru: Форма сохранена

en: Error saving the form
ru: Ошибка сохранения формы

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Field
ru: Поле

en: Above
ru: Сверху

en: Left
ru: Слева

en: Inside
ru: Внутри

en: This is an example tooltip!
ru: Это пример подсказки!

[ctx: delete]
en: Remove
ru: Удалить

en: is
ru: совпадает

en: is not
ru: не совпадает

en: You have unsaved changes.
ru: Есть несохраненные изменения

en: Untitled
ru: Без заголовка

en: Please select
ru: Выберите

en: Display a message
ru: Показать сообщение

en: Redirect to
ru: Перенаправить

en: Label
ru: Метка

en: Value
ru: Значение

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Countries
ru: Страны

en: U.S. States
ru: США

en: Continents
ru: Континенты

en: Africa
ru: Африка

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Asia
ru: Азия

en: Australia
ru: Австралия

en: Europe
ru: Европа

en: North America
ru: Северная Америка

en: South America
ru: Южная Америка

en: Gender
ru: Пол

en: Male
ru: Мужской

en: Female
ru: Женский

en: Age
ru: Возраст

en: Marital Status
ru: Семейное положение

en: Single
ru: Не женат(не замужем)

en: Married
ru: Женат/Замужем

en: Divorced
ru: Разведён(а)

en: Widowed
ru: Вдова/Вдовец

en: Income
ru: Входящие

en: Days
ru: Дни

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Months
ru: Месяцы

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antigua And Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia And Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Буве

en: Brazil
ru: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория Индийского океана

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней-Даруссалам

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Congo
ru: Конго

en: Congo, The Democratic Republic Of The
ru: Конго

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cote D'Ivoire
ru: Берег Слоновой Кости

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ru: Хорватия

en: Cuba
ru: Куба

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чехия

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: East Timor
ru: Восточный Тимор

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Egypt
ru: Египет

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские острова

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: France, Metropolitan
ru: Франция, метрополитан

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные территории

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Germany
ru: Германия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard And Mc Donald Islands
ru: Херд и Mc Donald Острова
