Quform v2 - en to ro translation catalogue (223 entries)

en: Version
ro: Versiune

en: Holy See (Vatican City State)
ro: Vatican

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Iran (Islamic Republic Of)
ro: Republica Islamică Iran

en: Iraq
ro: Irak

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Japan
ro: Japonia

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ro: Republica democrata Korea

en: Korea, Republic Of
ro: Korea

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: Kyrgyzstan
ro: Kârgâzstan

en: Lao People's Democratic Republic
ro: Republica democrata Lao

en: Latvia
ro: Letonia

en: Lebanon
ro: Liban

en: Libyan Arab Jamahiriya
ro: Libia Arab Jamahiriya

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
ro: Macedonia

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Maldives
ro: Maldive

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mexico
ro: Mexic

en: Micronesia, Federated States Of
ro: Micronezia

en: Moldova, Republic Of
ro: Republica Moldova

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro: Antilele Olandeze

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro: Noua Zeelande

en: Norfolk Island
ro: Insulele Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Nordice Mariana

en: Norway
ro: Norvegia

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Romania
ro: România

en: Russian Federation
ro: Federația Rusă

en: Rwanda
ro: Ruanda

en: Saint Kitts And Nevis
ro: Saint Kitts și Nevis

en: Saint Vincent And The Grenadines
ro: Saint Vincent si Grenadine

en: Sao Tome And Principe
ro: Sao Tome și Principe

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Slovakia (Slovak Republic)
ro: Slovacia

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud, Insulele Sandwich sud

en: Spain
ro: Spania

en: St. Pierre And Miquelon
ro: St. Pierre și Miquelon

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
ro: Insulele Svalbard si Jan Mayen

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveția

en: Syrian Arab Republic
ro: Siria

en: Tanzania, United Republic Of
ro: Tanzania

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turks And Caicos Islands
ro: Insulele Turks și Caicos

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele arabe unite

en: United Kingdom
ro: Anglia

en: United States
ro: Statele Unite ale Americii

en: United States Minor Outlying Islands
ro: Insulele United States Minor Outlying

en: Virgin Islands (British)
ro: Insulele virgine (Anglia)

en: Virgin Islands (U.S.)
ro: Insulele virgine (USA)

en: Wallis And Futuna Islands
ro: Insulele  Wallis și Futuna

en: Western Sahara
ro: Sahara estica

en: Yugoslavia
ro: Iugoslavia

en: File Upload
ro: Încărcare fișier

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Group
ro: Grup

en: Duplicate
ro: Duplică

en: Entry ID
ro: ID Înregistrare

en: Form URL
ro: Adresa URL formular

en: Referring URL
ro: URL Referent

en: Date
ro: Dată

en: Time
ro: Oră

en: Default
ro: Implicit

en: Background color
ro: Culoare fond

en: Text color
ro: Culoare text

en: Option 1
ro: Opțiune 1

en: Option 2
ro: Opțiune 2

en: Option 3
ro: Opțiune 3

en: Password
ro: Parolă

en: Are you human?
ro: Sunteți o persoana ?

en: IP address
ro: Adresa IP

en: Unread
ro: Necitit

en: Read
ro: Citește

note: translators: %s: the search term
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ro: Rezultate catare pentru &#8220;%s&#8221;

en: Search results
ro: Rezultate căutare

en: View this entry
ro: Arată înregistrare

en: View
ro: Arată

en: Mark as read
ro: Marchează citit

en: Mark as unread
ro: Marchează necitit

en: No entries found.
ro: Nici o înregistrare

note: translators: %s: the number entries
en: %s entry | %s entries
ro[0]: %s înregistrare
ro[1]: %s înregistrări
ro[2]: %s înregistrări

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

note: translators: %s: the form name
en: %s (inactive)
ro: %s (inactiv)

en: You are using the latest version.
ro: Utilizați versiunea cea mai recentă.

en: The secret parameter is missing
ro: Parametrul Secret lipsește

en: The secret parameter is invalid or malformed
ro: Parametrul Secret nu est corect sau este într-un format incompatibil

en: The response parameter is missing
ro: Parametrul răspuns lipsește

en: The response parameter is invalid or malformed
ro: Parametrul răspuns nu este corect sau este într-un format incompatibil

en: Reset form values
ro: Resetare înregistrări formular

en: Reset form values to default
ro: Reinițializare înregistrări formular

en: Clear form values
ro: Curățare înregistrări formular

en: Keep form values
ro: Păstrează înregistrările formularului

en: View entries
ro: Vizualizare înregistrări

en: Advanced
ro: Avansat

en: Translations
ro: Traducere

en: Size
ro: Mărime

en: Placeholder
ro: Container

en: The placeholder text will appear inside the field until the user starts to type.
ro: Textul din container va apărea în interiorul câmpului pană în momentul în care utilizatorul va începe să scrie în acest câmp.

en: Allowed file extensions
ro: Extensii permise

en: Maximum allowed file size
ro: Mărime maxima fișier

en: Enter the maximum size of a file in MB.
ro: Introduceți mărimea maxima pentru un fișier în MB.

en: Important information
ro: Informație importantă

en: Save uploaded files to the server
ro: Salvare fișier încărcat în server

en: the current year
ro: an curent

en: the current month
ro: luna în curs

en: the current day
ro: ziua în curs

en: Path to save uploaded files
ro: Calea de salvare a fișierelor încărcate

en: The path to save the files inside the WordPress uploads directory.
ro: Cale de salvare a fișierelor în dosarul încărcări (uploads) WordPress

en: Show in entry
ro: Afișează în înregistrare

en: the filename
ro: numele fișier

en: Submitted form data
ro: Date trimise

en: Additional information
ro: Informații suplimentare

en: None
ro: Nimic

en: Show empty fields
ro: Arata câmpurile goale

en: Style
ro: Stil

en: Database
ro: Baza de date

en: General settings
ro: Reglaje generale

en: A password is saved but hidden for security reasons.
ro: Parola este salvata dar nu este afișata pentru securizare.

en: Change password
ro: Modificare parola

en: Image
ro: Imagine

en: Product license
ro: Licența produs

en: License status
ro: Statut licență

en: Enter license key
ro: Introduceți cheia licență

en: Verify
ro: Verificare

note: translators: %s: the current plugin version
en: You are using version %s
ro: Utilizați versiunea %s

en: Server compatibility
ro: Compatibilitate server

en: Select a form to export entries from
ro: Selecționați un formular pentru exportare înregistrări

en: Choose which fields to export
ro: Alegeți ce câmpuri să fie exportate

en: Date range (optional)
ro: Interval (opțional)

en: From
ro: Formular

en: Download
ro: Descărcare

en: Select a form to export
ro: Selecționați un formular pentru exportare

en: Form export data
ro: Date export formular

en: Click inside the box to select all text
ro: Clic în interior pentru a selecționa tot textul

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: No forms found, %1$sclick here to create one%2$s.
ro: Nu exista formulare,  %1$sclic aici pentru a crea%2$s.

en: Settings
ro: Reglaje

en: Form
ro: Formular

en: Export Entries
ro: Export Date

en: Export Form
ro: Export Formular

en: Edit Form
ro: Editare formular

en: PHP Version
ro: Versiune PHP

en: MySQL Version
ro: Versiune MySQL

en: WordPress Version
ro: Versiune WordPress

en: GD Image Library
ro: Librăria GD Image

en: Available
ro: Disponibil

en: Unavailable
ro: Indisponibil

en: FreeType Library
ro: Librăria FreeType

en: Temporary Directory
ro: Dosar temporar

en: The plugin requires PHP version 5.2 or later.
ro: Acest script necesită PHP în versiunea 5.2 minimum.

en: The plugin requires MySQL version 5 or later.
ro: Acest script necesită MySQL în versiunea 5 minimum.

en: Export entries
ro: Export înregistrări

en: Export form
ro: Export formular

en: Create a new form
ro: Creare formular nou

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Please select
ro: Selecționați

en: Label
ro: Etichetă

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: American Samoa
ro: Samoa Americană

en: Andorra
ro: Andora

en: Antigua And Barbuda
ro: Antigua și Barbuda

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bosnia And Herzegovina
ro: Bosnia și Herțegovina

en: Bouvet Island
ro: Insula Bouvet

en: Brazil
ro: Brazilia

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul Oceanul Indian Englez

en: Cambodia
ro: Cambodgia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cape Verde
ro: Capul Verde

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro: Republica Centrafricana

en: Chad
ro: Ciad

en: Chile
ro: Cile

en: Christmas Island
ro: Insula Cristmas

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro: Columbia

en: Comoros
ro: Comore

en: Congo, The Democratic Republic Of The
ro: Republica democrata Congo

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Cote D'Ivoire
ro: Coasta de Fildeș

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ro: Croația

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

en: Denmark
ro: Demarca

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicana

en: East Timor
ro: Timorul de Est

en: Ecuador
ro: Ecuator

en: Egypt
ro: Egipt

en: Equatorial Guinea
ro: Guineea ecuatorială

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
ro: Insulele Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franța

en: France, Metropolitan
ro: France, Metropolitană

en: French Guiana
ro: Guineea franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia franceză

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile franceze de Sud

en: Germany
ro: Germania

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Guadeloupe
ro: Guadelupe

en: Guinea-Bissau
ro: Guinea-Bisau

en: Guyana
ro: Guiana

en: Heard And Mc Donald Islands
ro: Insulele Heard si Mc Donald
