Quform v2 - en to pt_BR translation catalogue (999 entries)

en: "From" address
pt_BR: Endereço "De"

en: "Inherit" will use the settings at Settings - Style - Buttons.
pt_BR: "Herdar" usará as configurações de: Configurações - Estilo - Botões.

en: "Please select" option
pt_BR: Opção: "Por favor selecione"

en: $100,000 - $150,000
pt_BR: R$ 100.000,00 - R$ 150.000,00

en: $150,000 or more
pt_BR: R$ 150.000,00 ou mais

en: $20,000 - $30,000
pt_BR: R$ 20.000,00 - R$ 30.000,00

en: $30,000 - $40,000
pt_BR: R$ 30.000,00 - R$ 40.000,00

en: $40,000 - $50,000
pt_BR: R$ 40.000,00 - R$ 50.000,00

en: $50,000 - $75,000
pt_BR: R$ 50.000,00 - R$ 75.000,00

en: $75,000 - $100,000
pt_BR: R$ 75.000,00 - R$ 100.000,00

en: %s column | %s columns
pt_BR[0]: %s coluna
pt_BR[1]: %s colunas

en: %s entry | %s entries
pt_BR[0]: %s entrada
pt_BR[1]: %s entradas

en: %s entry marked as read | %s entries marked as read
pt_BR[0]: %s entrada marcada como lida
pt_BR[1]: %s entradas marcadas como lidas

en: %s entry marked as unread | %s entries marked as unread
pt_BR[0]: %s entrada marcada como não lida
pt_BR[1]: %s entradas marcadas como não lidas

en: %s entry moved to the Trash | %s entries moved to the Trash
pt_BR[0]: %s entrada movida para o lixo
pt_BR[1]: %s entradas movidas para o lixo

en: %s form moved to the Trash | %s forms moved to the Trash
pt_BR[0]: %s formulário movido para o lixo
pt_BR[1]: %s formulários movidos para o lixo

en: %s unread | %s unread
pt_BR[0]: %s não lidas
pt_BR[1]: %s não lidas

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

en: (no title) [%d]
pt_BR: (sem título) [%d]

en: 100% (default)
pt_BR: 100% (padrão)

en: 65 or over
pt_BR: 65 anos ou mais

en: A form name is required.
pt_BR: É necessário dar um nome ao formulário.

en: Above
pt_BR: Acima

en: Above field
pt_BR: Acima do campo

en: Above the form
pt_BR: Acima do formulário

en: Activate
pt_BR: Ativado

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Active columns
pt_BR: Colunas ativas

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Confirmation
pt_BR: Adicionar confirmação

en: Add Form
pt_BR: Adicionar Formulário

en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

en: Add New Form
pt_BR: Adicionar Novo Formulário

en: Add Notification
pt_BR: Adicionar Notificação

en: Add a style
pt_BR: Adicionar um estilo

en: Add attachment
pt_BR: Adicionar anexo

en: Add bulk options
pt_BR: Adicionar opções em massa

en: Add column
pt_BR: Adicionar coluna

en: Add column layout
pt_BR: Adicionar layout de coluna

en: Add conditional
pt_BR: Adicionar condição

en: Add logic rule
pt_BR: Adicionar regra lógica

en: Add new logic rule
pt_BR: Adicionar nova regra lógica

en: Add optgroup
pt_BR: Adicionar optgroup

en: Add option
pt_BR: Adicionar opção

en: Add options
pt_BR: Adicionar opções

en: Add page
pt_BR: Adicionar página

en: Add recipient
pt_BR: Adicionar destinatário

en: Add to website
pt_BR: Adicionar ao website

en: Additional information
pt_BR: Informações adicionais

en: Admin Email
pt_BR: E-mail do Administrador

en: Admin label
pt_BR: Rótulo de administrador

en: Admin notification
pt_BR: Notificação do Administrador

en: Admin only
pt_BR: Apenas Administradores

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Africa
pt_BR: África

en: Age
pt_BR: Idade

en: Ajax error
pt_BR: Erro de Ajax

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Algeria
pt_BR: Argélia

en: Align left
pt_BR: Alinhar à esquerda

en: All
pt_BR: Todos

en: All Form Data
pt_BR: Todos os Dados do Formulário

en: All forms
pt_BR: Todos os Formulários

en: Allow whitespace
pt_BR: Permitir espaços em branco

en: Allowable tags
pt_BR: Tags permitidas

en: Allowed file extensions
pt_BR: Extensões permitidas

en: Always
pt_BR: Sempre

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: An error occurred, please try again
pt_BR: Ocorreu um erro, tente novamente

en: Antarctica
pt_BR: Antártica

en: Antigua And Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

en: April
pt_BR: Abril

en: Are you human?
pt_BR: Você é humano?

en: Are you sure you want to delete these entries? All data for these entries will be lost and this cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir essas entradas? Todos os dados para essas entradas serão perdidas e isso não pode ser desfeita.

en: Are you sure you want to delete these forms? All saved settings, elements and entries for these forms will be lost and this cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir estes formulários? Todas as configurações salvas, elementos e entradas para estes formulários serão perdidos e isso não pode ser desfeito.

en: Are you sure you want to delete this entry? All data for this entry will be lost and this cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza de que deseja apagar esta entrada? Todos os dados para esta entrada serão perdidos e isso não pode ser desfeito.

en: Are you sure you want to delete this form? All saved settings, elements and entries for this form will be lost and this cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este formulário? Todas as configurações salvas, elementos e entradas para este formulário serão perdidos e isso não pode ser desfeito.

en: Are you sure you want to remove this confirmation?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover essa confirmação?

en: Are you sure you want to remove this notification?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover essa notificação?

en: Are you sure?
pt_BR: Tem certeza?

en: Armenia
pt_BR: Armênia

en: Asia
pt_BR: Ásia

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: August
pt_BR: Agosto

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Auto (default)
pt_BR: Auto (padrão)

en: Auto formatting
pt_BR: Formatação Automática

en: Autodetect
pt_BR: Auto-detectar

en: Automatically adds line breaks, you might want to disable this when using HTML to prevent unwanted extra spacing.
pt_BR: Adiciona automaticamente quebras de linha, você pode desabilitar isso quando usar HTML para evitar espaçamentos extras indesejáveis.

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Bahrain
pt_BR: Bahrein

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Below field
pt_BR: Abaixo do campo

en: Below the form
pt_BR: Abaixo do formulário

en: Bermuda
pt_BR: Bermudas

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

en: Border color
pt_BR: Cor da borda

en: Bordered
pt_BR: Com borda

en: Bosnia And Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

en: Bottom left
pt_BR: Inferior - esquerda

en: Bottom right
pt_BR: Inferior - direita

en: Bouvet Island
pt_BR: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: Browse
pt_BR: Procurar

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Button
pt_BR: Botão

en: Button custom width
pt_BR: Largura do botão personalizada

en: Button icon
pt_BR: Ícone do botão

en: Button icon position
pt_BR: Posição do ícone do botão

en: Button size
pt_BR: Tamanho do botão

en: Button style
pt_BR: Estilo do botão

en: Button width
pt_BR: Largura do botão

en: CSS styles
pt_BR: Estilos CSS

en: CSS3 Rounded Corners
pt_BR: CSS3 com Cantos Arredondados

en: CSS3 Shadow
pt_BR: Sombra CSS3

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Canadian Provinces
pt_BR: Províncias Canadenses

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt_BR: Central Africano República

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Checks that the length of the value is between the given maximum and minimum
pt_BR: Verifica se o comprimento do valor está entre o mínimo e máximo dado

en: Checks that the same value has not already been submitted
pt_BR: Checa se o mesmo valor já não foi enviado.

en: Checks that the value contains only alphabet characters
pt_BR: Verifica se o valor contiver apenas caracteres do alfabeto

en: Checks that the value contains only digits
pt_BR: Verifica se o valor contém apenas dígitos

en: Checks that the value is a valid email address
pt_BR: Verifica se o valor for um endereço de email válido

en: Checks that the value is identical to the given token
pt_BR: Verifica se o valor é idêntico ao token dado

en: Checks that the value is in a list of allowed values
pt_BR: Verifica se o valor é uma lista de valores permitidos

en: Checks that the value is numerically greater than the given minimum
pt_BR: Verifica se o valor é numericamente maior que o mínimo dado

en: Checks that the value is numerically less than the given maximum
pt_BR: Verifica se o valor é numericamente inferior ao máximo dado

en: Checks that the value matches the given regular expression
pt_BR: Verifica se o valor corresponde à expressão regular

en: Choose
pt_BR: Escolha

en: Choose an icon for the upload button.
pt_BR: Escolha um ícone para o botão de envio.

en: Choose format
pt_BR: Escolha o formato

en: Choose pages
pt_BR: Escolha as páginas

en: Choose the event that will trigger the tooltip to show.
pt_BR: Escolha o evento que irá acionar a dica.

en: Choose the options style, you can set a background image or icon by editing the settings for each individual option.
pt_BR: Escolha as opções de estilo, você pode definir uma imagem de fundo ou ícone, editando as configurações para cada opção individual.

en: Choose the position of the validation errors.
pt_BR: Escolha a posição dos erros de validação.

en: Choose what the user will be interacting with to show the tooltip.
pt_BR: Escolha onde o usuário deverá interagir para a dica ser exibida.

en: Choose which fields to export
pt_BR: Escolher os campos para exportar

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear form values
pt_BR: Limpar valores do formulário

en: Click
pt_BR: Clique

en: Click a category on the left hand side to insert predefined options. You can edit the options on the right hand side or enter your own options, one per line.
pt_BR: Clique em uma categoria no lado esquerdo para inserir opções pré-definidas. Você pode editar as opções no lado direito ou inserir suas próprias opções, uma por linha.

en: Click inside the box to select all text
pt_BR: Clique dentro da caixa para selecionar todo o texto

en: Click to edit name
pt_BR: Clique para editar o nome

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_BR: Cocos (Keeling)

en: Collapse
pt_BR: Minimizar

en: Colombia
pt_BR: Colômbia

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Column %d
pt_BR: Coluna %d

en: Column Layout
pt_BR: Layout de Coluna

en: Column size
pt_BR: Tamanho da coluna

en: Comma
pt_BR: Vírgula

en: Comma Separated Values (.csv)
pt_BR: Valores separados por vírgula (.csv)

en: Comoros
pt_BR: Comores

en: Conditional logic animation
pt_BR: Animação lógica condicional

en: Conditional recipients
pt_BR: Destinatários condicionais

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Confirm that you want to delete all forms and settings, and deactivate the plugin. You can delete the plugin afterwards from the Plugins page.
pt_BR: Confirme que deseja excluir todos os formulários e configurações, e desative o plugin. Você pode excluir o plugin depois da página Plugins.

en: Confirmation settings
pt_BR: Configurações de confirmação

en: Confirmations
pt_BR: Confirmações

en: Congo, The Democratic Republic Of The
pt_BR: Congo, República Democrática do

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content:
pt_BR: Conteúdo:

en: Continents
pt_BR: Continentes

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Countries
pt_BR: Países

en: Cream
pt_BR: Creme

en: Create a form
pt_BR: Criar formulário

en: Create a new form
pt_BR: Crie um novo formulário

en: Create rules to show or hide this element depending on the values of other fields.
pt_BR: Criar regras para mostrar ou ocultar este campo dependendo dos valores de outros campos.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
pt_BR: Croácia (nome local: Hrvatska)

en: Custom
pt_BR: Customizado

en: Custom CSS & JS
pt_BR: CSS & JS Personalizado

en: Custom CSS class
pt_BR: Classe CSS Personalizada

en: Custom HTML
pt_BR: HTML personalizado

en: Custom class
pt_BR: Classe personalizada

en: Custom database settings (MySQL)
pt_BR: Configurações personalizadas de banco de dados (MySQL)

en: Custom image
pt_BR: Imagem Customizada

en: Custom message
pt_BR: Mensagem personalizada

en: Custom...
pt_BR: Personalizado:

en: Customize column widths
pt_BR: Personalizar largura(s) da(s) coluna(s)

en: Customize values
pt_BR: Personalize os valores

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech Republic
pt_BR: República Checa

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Database
pt_BR: Banco de dados

en: Date
pt_BR: Data

en: Date & time format (JS)
pt_BR: Formato de data & hora (JS)

en: Date & time format (PHP)
pt_BR: Formato de data & hora (PHP)

en: Date format (JS)
pt_BR: Formato de data (JS)

en: Date format (PHP)
pt_BR: Formato da Data (PHP)

en: Date range
pt_BR: Intervalo de data

en: Date range (optional)
pt_BR: Intervalo de datas (opcional)

en: Days
pt_BR: Dias

en: Days of the month
pt_BR: Dias do mês

en: Deactivate
pt_BR: Desativado

en: Decades of the century
pt_BR: Décadas do século

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default "From"
pt_BR: "De" padrão

en: Default "From" Email Address
pt_BR: Padrão "De" Endereço de E-mail

en: Default "From" Email Name
pt_BR: Padrão "De" Nome do E-mail

en: Default Email Address
pt_BR: Endereço de E-mail padrão

en: Default Email Name
pt_BR: Nome do e-mail padrão

en: Default button
pt_BR: Botão Padrão

en: Default confirmation
pt_BR: Confirmação Padrão

en: Default recipient
pt_BR: Destinatário Padrão

en: Default value
pt_BR: Valor padrão

en: Delete permanently
pt_BR: Excluir permanentemente

en: Delete this entry permanently
pt_BR: Apagar este item definitivamente

en: Delimiter
pt_BR: Delimitador

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Display Name
pt_BR: Nome de Exibição

en: Display a message
pt_BR: Exibir uma mensagem

en: Display a message then redirect to a custom URL
pt_BR: Exibir uma mensagem e redirecionar para uma URL personalizada

en: Display a message then redirect to another page
pt_BR: Exibir uma mensagem e redirecionar para outra página

en: Display a referral link
pt_BR: Exibir um link de referência

en: Display error message
pt_BR: Exibir mensagem de erro

en: Divorced
pt_BR: Divorciado

en: Do not send this notification
pt_BR: Não enviar esta notificação

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Double quotes
pt_BR: Aspas duplas

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Dr
pt_BR: Dr.

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duplicate column
pt_BR: Duplicar coluna

en: Duplicate row
pt_BR: Duplicar linha

en: Dutch Provinces
pt_BR: Províncias holandesas

en: Dynamic default value
pt_BR: Valor padrão dinâmico

en: Each field is separated by the specified delimiter.
pt_BR: Cada campo é separado pelo delimitador especificado.

en: Each field is wrapped in the specified enclosure.
pt_BR: Cada campo é separado pelo delimitador especificado.

en: East Timor
pt_BR: Timor Leste

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Entry
pt_BR: Editar entrada

en: Edit Form
pt_BR: Editar formulário

en: Edit this entry
pt_BR: Editar esta entrada

en: Edit this form
pt_BR: Editar este formulário

en: Editing entry for %s
pt_BR: Editando entrada para %s

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Element
pt_BR: Elemento

en: Element description
pt_BR: Descrição do elemento

en: Element label
pt_BR: Rótulo do elemento

en: Element settings
pt_BR: Configurações dos Elementos

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email (required)
pt_BR: E-mail (obrigatório)

en: Email address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Email address (required)
pt_BR: Endereço de e-mail (obrigatório)

en: Enable RTL support
pt_BR: Habilitar suporte RTL

en: Enable conditional logic
pt_BR: Ativar lógica condicional

en: Enable conditional recipients
pt_BR: Habilitar destinatários condicionais

en: Enable enhanced select
pt_BR: Ativar seleção avançada

en: Enable enhanced uploader
pt_BR: Ativar envio avançado

en: Enable honeypot CAPTCHA
pt_BR: Ativar CAPTCHA honeypot

en: Enable the "Customize values" setting to change the value
pt_BR: Habilitar a configuração de "Valores Personalizados" para alterar o valor

en: Enable tooltips
pt_BR: Ativar dicas de ferramentas

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Enables the enhanced file uploader which shows the upload progress in modern browsers, and lets users add or remove files.
pt_BR: Permite o envio arquivo avançado que mostra o progresso do carregamento em navegadores modernos e permite aos usuários adicionar ou remover arquivos.

en: Enclosure
pt_BR: Entre

en: Enhanced select search
pt_BR: Ativar busca avançada

en: Enhanced uploader style
pt_BR: Estilo do envio avançado

en: Enter a name to help you identify the form
pt_BR: Digite um nome para ajudá-lo a identificar o formulário

en: Enter a value
pt_BR: Informe um valor

en: Enter allowable tags, one after the other, for example:
pt_BR: Insira marcações permitidas, um após o outro, por exemplo:

en: Enter license key
pt_BR: Insira a chave de licença

en: Enter the maximum size of a file in MB.
pt_BR: Digite o tamanho máximo de um arquivo em MB.

en: Entries
pt_BR: Entradas

en: Entries for %s
pt_BR: Entradas para %s

en: Entries per page
pt_BR: Entradas por página

en: Entry ID
pt_BR: ID da entrada

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

en: Error message content
pt_BR: Conteúdo da mensagem de erro

en: Error message title
pt_BR: Título da mensagem de erro

en: Error messages
pt_BR: Mensagens de erro

en: Error options
pt_BR: Opções de erro

en: Error saving the form
pt_BR: Erro ao salvar o formulário

en: Errors
pt_BR: Erros

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Europe
pt_BR: Europa

en: Event
pt_BR: Evento

en: Everyone
pt_BR: Todo Mundo

en: Excel compatibility
pt_BR: Compatibilidade com o Excel

en: Existing Options
pt_BR: Opções existentes

en: Expand
pt_BR: Expandir

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export Entries
pt_BR: Exportar Entradas

en: Export Form
pt_BR: Exportar Formulário

en: Export entries
pt_BR: Exportar entradas

en: Export form
pt_BR: Exportar formulário

en: Failed to write file to disk
pt_BR: Falha ao gravar no disco

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt_BR: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroe

en: Fat
pt_BR: Grande

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: Female
pt_BR: Mulher

en: Field
pt_BR: Campo

en: Field icons
pt_BR: Ícone do Campo

en: Field size
pt_BR: Tamanho do campo

en: Field width
pt_BR: Largura do campo

en: File '%s' exceeds the maximum allowed file size
pt_BR: O arquivo '%s'  excede o tamanho máximo permitido

en: File Upload
pt_BR: Envio de Arquivo

en: File exceeds the maximum allowed file size
pt_BR: Arquivo excede o tamanho máximo permitido

en: File is not an uploaded file
pt_BR: O arquivo não é um arquivo enviado

en: File type is not allowed
pt_BR: Tipo de arquivo não permitido

en: File upload stopped by extension
pt_BR: O upload do arquivo foi interrompido devido à extensão

en: File was only partially uploaded
pt_BR: Arquivo foi apenas parcialmente enviado

en: File(s)
pt_BR: Arquivo(s)

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: First
pt_BR: Nome

en: Fixed width
pt_BR: Largura fixa

en: Float
pt_BR: Flutuante

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Form Name
pt_BR: Nome do Formulário

en: Form URL
pt_BR: URL do formulário

en: Form description
pt_BR: Descrição do formulário

en: Form element
pt_BR: Elemento do formulário

en: Form export data
pt_BR: Dados do formulário para exportação

en: Form imported successfully, %1$sedit the form%2$s
pt_BR: Formulário importado com sucesso, %1$seditar o formulário%2$s

en: Form not found
pt_BR: Formulário não encontrado

en: Form saved
pt_BR: Formulário salvo

en: Form title
pt_BR: Título do formulário

en: Form:
pt_BR: Formulário:

en: Format
pt_BR: Formato

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: Forms per page
pt_BR: Formulários por página

en: France
pt_BR: França

en: France, Metropolitan
pt_BR: França, Metropolitana

en: FreeType Library
pt_BR: Biblioteca FreeType

en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios Franceses do Sul

en: Friday
pt_BR: Sexta

en: From
pt_BR: De

en: Full width (default)
pt_BR: Largura total (padrão)

en: GD Image Library
pt_BR: Biblioteca de Imagens GD

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Gender
pt_BR: Sexo

en: General
pt_BR: Geral

en: General settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: German States
pt_BR: Estados Alemães

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Global CSS Styles
pt_BR: Estilos Gerais de CSS

en: Global setting
pt_BR: Configuração global

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Green
pt_BR: Verde

en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Group description
pt_BR: Descrição do Grupo

en: Group elements wrapper
pt_BR: Invólucro do grupo de elementos

en: Group style
pt_BR: Estilo do grupo

en: Group title
pt_BR: Título do Grupo

en: Group wrapper
pt_BR: Invólucro do grupo

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Heard And Mc Donald Islands
pt_BR: Heard e Mc Donald Ilhas

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hidden
pt_BR: Escondido

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide form
pt_BR: Ocultar formulário

en: Hide input
pt_BR: Ocultar entrada

en: Hide preview
pt_BR: Esconder visualização

en: Hide this field
pt_BR: Ocultar esse campo

en: Hide this page
pt_BR: Ocultar essa página

en: Holy See (Vatican City State)
pt_BR: Santa Sé (Vaticano)

en: Hover
pt_BR: Pairar

en: Hover me for preview
pt_BR: Passe o mouse aqui para visualizar

en: Huge
pt_BR: Enorme

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: IP Address
pt_BR: Endereço de IP

en: IP address
pt_BR: Endereço de IP

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: If checked, any spaces or tabs are allowed
pt_BR: Se marcado, espaços ou tabulações são permitidos

en: If checked, any spaces or tabs will not be stripped
pt_BR: Se marcado, nenhum espaço ou tabulação será aceita

en: If enabled, an error message will be displayed above the form if there was a validation error.
pt_BR: Será exibida uma mensagem abaixo do formulário caso haja um erro de validação.

en: If enabled, the form will submit without reloading the page. If disabled, it will also disable the Enhanced file uploader.
pt_BR: Se habilitado, o formulário irá apresentar sem recarregar a página. Se desativado, incapacitará também o envio de arquivo avançado.

en: If enabled, when the user hovers over an element with tooltip text set, a tooltip will appear.
pt_BR: Se ativado, quando o usuário passar o mouse sobre um elemento com dica ativada, uma dica de ferramenta aparecerá.

en: If you are having trouble inserting the form, copy and paste the code below into the page content.
pt_BR: Se você está tendo problemas ao inserir o formulário, copie e cole o código abaixo no conteúdo da página.

en: Image height
pt_BR: Altura da imagem

en: Image width
pt_BR: Largura da imagem

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import Form
pt_BR: Importar Formulário

en: Import form
pt_BR: Formulário de importação

en: Import form data
pt_BR: Importar dados de formulário

en: Important information
pt_BR: Informações importantes

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Inactive columns
pt_BR: Colunas inativas

en: Inactive forms will not appear on the site.
pt_BR: Formulários inativos não vão aparecer em seu site.

en: Income
pt_BR: Renda

en: India
pt_BR: Índia

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Inherit
pt_BR: Herdar

en: Inline
pt_BR: Em linha

en: Inner wrapper
pt_BR: Invólucro interno

en: Insert
pt_BR: Inserir

en: Insert a form
pt_BR: Inserir um formulário

en: Insert variable...
pt_BR: Inserir variável...

en: Inside
pt_BR: Dentro

en: Invalid email address
pt_BR: Endereço de e-mail inválido

en: Invalid license key
pt_BR: Chave de licença inválida

en: Invalid value given
pt_BR: Valor dado inválido

en: Iran (Islamic Republic Of)
pt_BR: Irã (República Islâmica do)

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Italy
pt_BR: Itália

en: January
pt_BR: Janeiro

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: July
pt_BR: Julho

en: June
pt_BR: Julho

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Keep form values
pt_BR: Manter valores do formulário

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Korea, Democratic People's Republic Of
pt_BR: República Popular Democrática da Coreia

en: Korea, Republic Of
pt_BR: República da Coréia

en: Kuwait
pt_BR: Kuweit

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Label
pt_BR: Etiqueta

en: Label icon
pt_BR: Ícone do Rótulo

en: Label position
pt_BR: Posição do rótulo

en: Label text color
pt_BR: Cor do texto da etiqueta

en: Label width
pt_BR: Largura da etiqueta

en: Labels
pt_BR: Etiquetas

en: Language
pt_BR: Linguagem

en: Language options
pt_BR: Opções de linguagem

en: Lao People's Democratic Republic
pt_BR: República Democrática Popular do Laos

en: Large
pt_BR: Grande

en: Last
pt_BR: Sobrenome

en: Last modified
pt_BR: Último Modificado

en: Latvia
pt_BR: Látvia

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
pt_BR: Líbia

en: License &amp; Updates
pt_BR: Licença &amp; Atualizações

en: License key successfully verified
pt_BR: Chave de licença verificada com sucesso

en: License status
pt_BR: Status da licença

en: Line endings
pt_BR: Terminações de linha

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Locale
pt_BR: Localidade

en: Logged in users only
pt_BR: Apenas usuários logados

en: Logged out users only
pt_BR: Apenas visitantes

en: Logic
pt_BR: Lógica

en: Logic rules
pt_BR: Regras lógicas

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
pt_BR: antiga República jugoslava da Macedônia

en: Madagascar
pt_BR: Madagáscar

en: Make money and support Quform!
pt_BR: Ganhar dinheiro e Quform apoio!

en: Makes the form hidden when using this confirmation.
pt_BR: Oculte esse formulário quando estiver usando esta confirmação.

en: Malawi
pt_BR: Malavi

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Male
pt_BR: Homem

en: March
pt_BR: Março

en: Marital Status
pt_BR: Estado Civil

en: Mark as read
pt_BR: Marcar como lido

en: Mark as unread
pt_BR: Marcar como não lido

en: Mark this entry as read
pt_BR: Marcar como lido

en: Mark this entry as unread
pt_BR: Marcar como não lido

en: Married
pt_BR: Casado

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Maximum
pt_BR: Máximo

en: Maximum allowed file size
pt_BR: Tamanho máximo permitido

en: Maximum date
pt_BR: Data máxima

en: Maximum font size
pt_BR: Tamanho máximo da fonte

en: Maximum length
pt_BR: Comprimento máximo

en: Maximum letter rotation (degrees)
pt_BR: Rotação máxima da letra (graus)

en: Maximum number of files
pt_BR: Número máximo de arquivos:

en: Maximum time
pt_BR: Horário final

en: May
pt_BR: Maio

en: Media library
pt_BR: Biblioteca de mídia

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message icon
pt_BR: Ícone da mensagem

en: Message position
pt_BR: Posição da Mensagem

en: Message timeout
pt_BR: Tempo limite de mensagem

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia, Federated States Of
pt_BR: Estados Federados da Micronésia

en: Middle
pt_BR: Nome do meio

en: Migrate
pt_BR: Migração

en: Migrate entries
pt_BR: Migrar entradas

en: Migrate forms
pt_BR: Migrar Formulários

en: Migrate from Quform 1.x
pt_BR: Migrar da Versão 1.x

en: Migrate license key
pt_BR: Migrar chave de licença

en: Migrate reCAPTCHA keys
pt_BR: Migrar chaves reCAPTCHA

en: Migration is not possible because no forms from Quform 1.x were found in the database.
pt_BR: A migração não é possível porque nenhum formulário do Quform 1.x foi encontrado no banco de dados.

en: Minimum
pt_BR: Mínimo

en: Minimum date
pt_BR: Data mínima

en: Minimum font size
pt_BR: Tamanho mínimo da fonte

en: Minimum length
pt_BR: Comprimento mínimo

en: Minimum letter rotation (degrees)
pt_BR: Rotação mínima da letra (graus)

en: Minimum number of files
pt_BR: Número mínimo de arquivos

en: Minimum time
pt_BR: Horário  inicial

en: Minute interval
pt_BR: Intervalos de tempo em minutos

en: Miss
pt_BR: Sta.

en: Missing a temporary folder
pt_BR: Pasta temporária não encontrada

en: Moldova, Republic Of
pt_BR: República da Moldávia

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Monday
pt_BR: Segunda

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Months
pt_BR: Meses

en: Months of the year
pt_BR: Meses do ano

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Move column
pt_BR: Mover coluna

en: Move row
pt_BR: Mover linha

en: Move this entry to the Trash
pt_BR: Mover para lixeira

en: Move to Trash
pt_BR: Mover para a lixeira

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Mr
pt_BR: Sr.

en: Mrs
pt_BR: Sra.

en: Ms
pt_BR: Sr.ª

en: MySQL Version
pt_BR: Versão do MySQL

en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name (optional)
pt_BR: Nome (opcional)

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: Netherlands
pt_BR: Holanda

en: Netherlands Antilles
pt_BR: Antilhas Holandesas

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: New submission from %s
pt_BR: Nova Mensagem de %s

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next element
pt_BR: Próximo elemento

en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

en: Niger
pt_BR: Níger

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: No
pt_BR: Não

en: No active styles, add one using the "Add a style" button.
pt_BR: Não há estilos ativos, adicione um usando o botão "Adicionar um estilo".

en: No active validators, add one using the buttons below.
pt_BR: Nenhum validador ativo, adicione um usando os botões abaixo.

en: No attachment sources found
pt_BR: Nenhuma fonte de anexo encontrada

en: No entries found.
pt_BR: Nenhuma entrada encontrada.

en: No file was uploaded
pt_BR: Nenhum arquivo foi enviado

en: No forms found, %1$sclick here to create one%2$s.
pt_BR: Nenhum formulário encontrado, %1$sclique aqui para criar um%2$s.

en: No forms found.
pt_BR: Nenhum formulário encontrado.

en: No forms yet, %1$sclick here to create one%2$s.
pt_BR: Nenhum formulário ainda, %1$sClique aqui para criar um%2$s.

en: No forms yet.
pt_BR: Nenhum formulário ainda

en: No recent entries yet.
pt_BR: Nenhuma entrada registrada ainda.

en: No results found.
pt_BR: Nenhum resultado encontrado.

en: None
pt_BR: Nenhum

en: North America
pt_BR: América do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Notification settings
pt_BR: Configurações de Notificações

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: November
pt_BR: Novembro

en: Number of characters
pt_BR: Número de caracteres

en: Number of columns
pt_BR: Número de colunas

en: October
pt_BR: Outubro

en: Off
pt_BR: Desligada

en: Oman
pt_BR: Omã

en: One option per line
pt_BR: Uma opção por linha

en: One per line
pt_BR: Um por linha

en: Only alphabet characters are allowed
pt_BR: São permitidos apenas caracteres do alfabeto

en: Only alphanumeric characters are allowed
pt_BR: Somente caracteres alfanuméricos são permitidos

en: Only digits are allowed
pt_BR: Apenas dígitos são permitidos

en: Only on specific pages
pt_BR: Apenas nas páginas específicas

en: Only specific forms...
pt_BR: Apenas formulários especificados...

en: Option 1
pt_BR: Opção 1

en: Option 2
pt_BR: Opção 2

en: Option 3
pt_BR: Opção 3

en: Option label
pt_BR: Rótulo de opção

en: Option labels
pt_BR: Opções das etiquetas

en: Option wrapper
pt_BR: Opção do invólucro

en: Options
pt_BR: Opções

en: Options button custom width
pt_BR: Largura personalizada do botão de Opções

en: Options button icon position
pt_BR: Posição do ícone do botão de Opções

en: Options button size
pt_BR: Tamanho do botão de Opções

en: Options button style
pt_BR: Estilo do botão de Opções

en: Options button width
pt_BR: Largura do botão de Opções

en: Options layout
pt_BR: Opções de layout

en: Options outer wrapper
pt_BR: Opções de capa exterior

en: Options style
pt_BR: Opções de estilo

en: Options:
pt_BR: Opções:

en: Outer wrapper
pt_BR: Capa exterior

en: Overwrite existing options
pt_BR: Sobrescrever as opções existentes

en: PHP Version
pt_BR: Versão do PHP

en: Page
pt_BR: Página

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Parameter name
pt_BR: Nome do parâmetro

en: Parts
pt_BR: Partes

en: Password
pt_BR: Senha

en: Paste in the data generated from the Forms &rarr; Export Form page into the box below to import a form.
pt_BR: Cole os dados gerados a partir do Formulário no campo abaixo &rarr; Para importar seu formulário.

en: Path to save uploaded files
pt_BR: Local para salvar arquivos

en: Pattern
pt_BR: Padrão

en: Performance
pt_BR: Desempenho

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Placeholder
pt_BR: Espaço Reservado

en: Plain
pt_BR: Plano

en: Plain groups have no additional styling. Bordered groups have a border and padding.
pt_BR: Grupos planos não têm estilo adicional. Grupos com borda tem uma borda e estofamento.

en: Plain text
pt_BR: Texto simples

en: Please enter a valid date
pt_BR: Por favor, informe uma data válida

en: Please enter a valid time
pt_BR: Por favor, informe uma hora válida

en: Please remove the brackets from the email address
pt_BR: Por favor, remova os colchetes do endereço de e-mail

en: Please select
pt_BR: Selecione

en: Please select a form first
pt_BR: Primeiro selecione um formulário

en: Please type the characters
pt_BR: Por favor, digite os caracteres

en: Please upload at least %s file(s)
pt_BR: Por favor, envie pelo menos %s arquivo(s)

en: Please wait, verification in progress
pt_BR: Aguarde, verificação em andamento

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Popup form
pt_BR: Formulário pop-up

en: Position absolute
pt_BR: Posição Absoluta

en: Position on input
pt_BR: Posição na entrada

en: Post ID
pt_BR: ID do Post

en: Post Title
pt_BR: Título do Post

en: Powered by Quform
pt_BR: Desenvolvido com Quform

en: Prefix
pt_BR: Prefixo

en: Preview
pt_BR: Visualização

en: Previous element
pt_BR: Elemento anterior

en: Product license
pt_BR: Licença do produto

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Query string
pt_BR: String de consulta

en: RTL support
pt_BR: Suporte RTL

en: Read
pt_BR: Lido

en: Read only
pt_BR: Somente Leitura

en: Recent entries
pt_BR: Entradas recentes

en: Recipient
pt_BR: Destinatário

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Redirect delay
pt_BR: Atraso de redirecionamento

en: Redirect to
pt_BR: Redirecionar para

en: Redirect to a custom URL
pt_BR: Redirecionar para uma URL personalizada

en: Redirect to another page
pt_BR: Redirecionar para outra página

en: Referral Program
pt_BR: Programa de Afiliados

en: Referral link text
pt_BR: Texto referência do link

en: Referring URL
pt_BR: URL de referência

en: Refresh preview
pt_BR: Atualizar a pré-visualização

en: Reload the page
pt_BR: Recarregar a página

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove column
pt_BR: Remover coluna

en: Remove logic rule
pt_BR: Remover regra lógica

en: Remove row
pt_BR: Remover linha

en: Remove this file
pt_BR: Remover este arquivo

en: Removes any HTML tags
pt_BR: Remove quaisquer tags HTML

en: Removes any existing options before adding
pt_BR: Remove as opções existentes antes de adicionar

en: Removes any non-alphabet characters
pt_BR: Remove quaisquer caracteres não-alfabeto

en: Removes any non-alphabet characters and non-digits
pt_BR: Remove todos os caracteres que não fazem parte do alfabeto e números

en: Removes any non-digits
pt_BR: Remove qualquer não dígito

en: Removes characters matching the given regular expression
pt_BR: Remove caracteres coincidindo com a expressão regular

en: Removes white space from the start and end
pt_BR: Remove o espaço em branco do início e do fim

en: Reply-To
pt_BR: Responder-Para

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Required indicator text
pt_BR: Texto indicador de obrigatório

en: Reset form values
pt_BR: Resetar valores do formulário

en: Reset form values to default
pt_BR: Resetar valores do formulário para o padrão

en: Responsive columns
pt_BR: Colunas responsivas

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Restore this entry from the Trash
pt_BR: Restaurar este item do Lixo

en: Retina image
pt_BR: Imagem retina

en: Reunion
pt_BR: Reunião

en: Right
pt_BR: Direita

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Row settings
pt_BR: Configurações da linha

en: Russian Federation
pt_BR: Rússia

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: Saint Kitts And Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

en: Saint Vincent And The Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: Sao Tome And Principe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save submitted form data
pt_BR: Salve os dados de formulários enviados

en: Save to database
pt_BR: Salvar no Banco de Dados

en: Save uploaded files to the server
pt_BR: Salve arquivos enviados no servidor

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search results
pt_BR: Resultados da busca

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Resultados de busca para &#8220;%s&#8221;

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select Files
pt_BR: Selecionar Arquivos

en: Select Image
pt_BR: Selecionar Imagem

en: Select a form
pt_BR: Selecione um formulário

en: Select a form to export
pt_BR: Selecione um formulário para exportar

en: Select a form to export entries from
pt_BR: Selecione um formulário para exportar suas entradas

en: Select at least one file
pt_BR: Selecione pelo menos um arquivo.

en: Select the form that you would like export entries from.
pt_BR: Selecione o formulário que você deseja exportar as entradas.

en: Selector
pt_BR: Seletor

en: Semicolon
pt_BR: Ponto e Vírgula

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send the form data to different email addresses depending on the submitted form values.
pt_BR: Enviar os dados do formulário para endereços de e-mail diferentes, dependendo dos valores do formulário apresentados.

en: Send this notification
pt_BR: Enviar esta notificação

en: September
pt_BR: Setembro

en: Server compatibility
pt_BR: Compatibilidade do servidor

en: Set preview to phone size
pt_BR: Definir visualização para tamanho de telefone

en: Set preview to tablet size
pt_BR: Definir visualização para tamanho de tablet

en: Set the HTML content of the message using this field.
pt_BR: Definir o conteúdo HTML da mensagem usando esse campo.

en: Set the line endings of the CSV file.
pt_BR: Defina as terminações de linha do arquivo CSV.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Show empty fields
pt_BR: Exibir campos em branco

en: Show form description
pt_BR: Exibir Descrição do formulário

en: Show form title
pt_BR: Exibir Título do formulário

en: Show in email
pt_BR: Exibir no e-mail

en: Show in entry
pt_BR: Exibir na entrada

en: Show label in email
pt_BR: Exibir a etiqueta no e-mail

en: Show label in entry
pt_BR: Exibir a etiqueta na entrada

en: Show preview only
pt_BR: Exibir visualização somente

en: Show this field
pt_BR: Exibir esse campo

en: Show this page
pt_BR: Exibir esta página

en: Show today link
pt_BR: Exibir link de ´Hoje´

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Singapore
pt_BR: Cingapura

en: Single
pt_BR: Solteiro

en: Single quotes
pt_BR: Aspas simples

en: Site Description
pt_BR: Descrição do Site

en: Site Title
pt_BR: Título do Site

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Size attribute
pt_BR: Atributo de tamanho

en: Slim
pt_BR: Pequeno

en: Slovakia (Slovak Republic)
pt_BR: Eslováquia (República Eslovaca)

en: Slovenia
pt_BR: Eslovenia

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: Sorry, the form preview could not be loaded.
pt_BR: Desculpe, a visualização de formulário não pôde ser carregada.

en: Source
pt_BR: Origem

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South America
pt_BR: América do Sul

en: South Georgia, South Sandwich Islands
pt_BR: Geórgia do Sul, Sandwich do Sul

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: St. Helena
pt_BR: Santa Helena

en: St. Pierre And Miquelon
pt_BR: St. Pierre e Miquelon

en: Standard form
pt_BR: Formulário padrão

en: Start migration
pt_BR: Iniciar migração

en: Start view
pt_BR: Visão Inicial

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Styles
pt_BR: Estilos

en: Sub label
pt_BR: Sub rótulo

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submit button
pt_BR: Botão enviar

en: Submit button outer wrapper
pt_BR: Enviar invólucro botão exterior

en: Submit button text
pt_BR: Texto do botão de enviar

en: Submit button type
pt_BR: Tipo de Botão de Enviar

en: Submit on choice
pt_BR: Enviar na escolha

en: Submitted Form Value
pt_BR: Valores do Formulário Enviado

en: Submitted form data
pt_BR: Data de envio do formulário

en: Success message
pt_BR: Mensagem de sucesso

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Suffix
pt_BR: Sufixo

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
pt_BR: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: Syrian Arab Republic
pt_BR: República Árabe da Síria

en: Tab
pt_BR: Tabulação

en: Table
pt_BR: Tabela

en: Table options
pt_BR: Opções da Tabela

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Tanzania, United Republic Of
pt_BR: República Unida Da Tanzânia

en: Temporary Directory
pt_BR: Diretório temporário

en: Text color
pt_BR: Cor do texto

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: The Quform form builder makes it easy to build forms in WordPress.
pt_BR: O construtor de formulários Quform torna fácil a tarefa de criar formulários no WordPress.

en: The angle for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
pt_BR: O ângulo de cada caracter será escolhido aleatoriamente entre o mínimo e o máximo.

en: The confirmation message will fade out and disappear after this number of seconds. Set to 0 to disable the timeout.
pt_BR: A mensagem de sucesso vai aparecer e desaparecer após este número de segundos. Ajuste para 0 para desativar o tempo limite.

en: The default confirmation cannot be removed
pt_BR: A confirmação padrão não pôde ser removida

en: The description that will show below the form title.
pt_BR: A descrição que irá mostrar abaixo o título do formulário.

en: The font size for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
pt_BR: O tamanho da fonte para cada caracter será escolhido aleatoriamente entre o mínimo e o máximo.

en: The migration tool will copy forms and entries from Quform 1.x into Quform 2.x. It will not copy existing widgets or shortcodes from the 1.x version, you will need to manually add these after the migration is complete.
pt_BR: A ferramenta de migração irá copiar formulários e entradas do Quform 1.x para o Quform 2.x. Não copiará widgets ou códigos curtos existentes a partir da versão 1.x, você precisará adicionar estes manualmente após a conclusão da migração.

en: The password for the user above.
pt_BR: A senha para o usuário acima.

en: The path to save the files inside the WordPress uploads directory.
pt_BR: O caminho para salvar os arquivos dentro do diretório envios do WordPress.

en: The plugin requires MySQL version 5 or later.
pt_BR: O plugin requer o MySQL versão 5 ou posterior.

en: The plugin requires PHP version 5.2 or later.
pt_BR: O plugin requer PHP versão 5.2 ou posterior.

en: The response parameter is invalid or malformed
pt_BR: O parâmetro de resposta é inválido ou incorreto

en: The response parameter is missing
pt_BR: O parâmetro de resposta está faltando

en: The secret parameter is invalid or malformed
pt_BR: O parâmetro secreto é inválido ou errado

en: The secret parameter is missing
pt_BR: O parâmetro secreto está em falta

en: The shortcode could not be sent to the editor, please copy it from the preview area and paste it into the editor
pt_BR: O shortcode não pôde ser enviado ao editor, Copie-o da área de visualização e cole no editor.

en: The title of the widget.
pt_BR: Título do widget

en: The value does not match
pt_BR: O valor não corresponde

en: Theme
pt_BR: Tema

en: There are no attachments yet, click "Add attachment" to add one.
pt_BR: Nenhum anexo ainda, clique em "Adicionar Anexo" para adicionar um.

en: There are no conditionals yet, click "Add conditional" to add one.
pt_BR: Nenhuma condição ainda, clique em "Adicionar condição" para adicionar uma.

en: There are no elements available to use for logic rules.
pt_BR: Não existem elementos disponíveis para regras de lógica.

en: There are no logic rules yet, click "Add logic rule" to add one.
pt_BR: Ainda não existem regras lógicas, clique em "Adicionar regra lógica" para adicionar uma.

en: These are the choices that the user will be able to choose from.
pt_BR: Estas são as escolhas que o usuário será capaz de fazer.

en: This field is required
pt_BR: Este campo é obrigatório

en: This field should be left blank
pt_BR: Este campo deve ser deixado em branco

en: This helps us prevent spam, thank you.
pt_BR: Isso nos ajuda a evitar spam, obrigado.

en: This is an example tooltip!
pt_BR: Este é um exemplo dica!

en: This value is a duplicate of a previously submitted form
pt_BR: Este valor está duplicado de um formulário previamente enviado

en: Thursday
pt_BR: Quinta

en: Time
pt_BR: Hora

en: Time format (JS)
pt_BR: Formato da hora (JS)

en: Time format (PHP)
pt_BR: Formato da hora (PHP)

en: Time range
pt_BR: Intervalo de tempo

en: Tiny
pt_BR: Minúsculo

en: Tip position
pt_BR: Posição da dica

en: Title
pt_BR: Título

en: Title to display above the form.
pt_BR: Título para exibir acima do formulário

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Toggle enabled/disabled
pt_BR: Alternar Ativado/Desativado

en: Toggle required
pt_BR: Alternar Obrigatoriedade

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Tooltip event
pt_BR: Evento Dica

en: Tooltip style
pt_BR: Dica de estilo

en: Tooltip text
pt_BR: Texto da dica

en: Tooltip trigger
pt_BR: Gatilho da dica

en: Tooltips
pt_BR: Dicas

en: Translations
pt_BR: Traduções

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Trigger
pt_BR: Gatilho

en: Trinidad And Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

en: Tuesday
pt_BR: Terça

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks And Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turcas e Caicos

en: Tweaks & Troubleshooting
pt_BR: Ajustes & Resolução de Problemas

en: Type
pt_BR: Tipo

en: U.S. States
pt_BR: Estados Unidos

en: UK Counties
pt_BR: Países do Reino Unido

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: Unavailable
pt_BR: Indisponível

en: Under $20,000
pt_BR: Abaixo de R$ 20.000,00

en: Under 18
pt_BR: Menos de 18

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: Uninstall %s
pt_BR: Desinstalar %s

en: Unique ID
pt_BR: ID único

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States Minor Outlying Islands
pt_BR: Estados Unidos Ilhas Menores Distantes

en: Unknown upload error
pt_BR: Erro de upload desconhecido

en: Unread
pt_BR: Não lido

en: Untitled
pt_BR: Sem nome

en: Untitled group
pt_BR: Grupo Sem título

en: Upload
pt_BR: Envio

en: Upload list layout
pt_BR: Layout da lista de envio

en: Upload list size
pt_BR: Tamanho da lista de envio

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Use Ajax
pt_BR: Usar Ajax

en: Use UTF-8 BOM
pt_BR: Usar UTF-8 BOM

en: Use WordPress database
pt_BR: Usar banco de dados WordPress

en: Use form theme button style
pt_BR: Usar estilo de botão do tema

en: User
pt_BR: Usuário

en: User Agent
pt_BR: Agente de Usuário

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: Validate submitted value
pt_BR: Validar valor enviado

en: Validation error icon
pt_BR: Ícone do erro de validação

en: Validation error position
pt_BR: Posição do erro de validação

en: Validators
pt_BR: Validadores

en: Value
pt_BR: Valor

en: Variables
pt_BR: Variáveis

en: Verify
pt_BR: Verificar

en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

en: View
pt_BR: Ver

en: View Entries
pt_BR: Ver Entradas

en: View Entry
pt_BR: Ver entrada

en: View Tools Page
pt_BR: Ver Página de Ferramentas

en: View all
pt_BR: Ver todos

en: View depth
pt_BR: Profundidade do calendário

en: View entries
pt_BR: Ver entradas

en: View this entry
pt_BR: Ver esta entrada

en: Viewing entry for %s
pt_BR: Visualizando entrada para %s

en: Virgin Islands (British)
pt_BR: Ilhas Virgens (Britânicas)

en: Virgin Islands (U.S.)
pt_BR: Ilhas Virgens (EUA)

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: WARNING: All forms, entries and settings will be deleted and cannot be recovered unless you have a backup of the database.
pt_BR: AVISO: todos os formulários, entradas e configurações serão excluídos e não podem ser recuperados, a menos que você tenha um backup do banco de dados.

en: Wait this number of seconds before redirecting.
pt_BR: Aguardar esse número de segundos antes de redirecionar.

en: Wallis And Futuna Islands
pt_BR: Ilhas Wallis e Futuna

en: Wednesday
pt_BR: Quarta

en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

en: What to save
pt_BR: O que é para salvar

en: What's a tooltip? You're looking at one.
pt_BR: O que é uma dica? Você está olhando para uma.

en: Which forms?
pt_BR: Quais formulários?

en: Widowed
pt_BR: Viúvo

en: Width:
pt_BR: Largura:

en: WordPress Version
pt_BR: Versão do WordPress

en: Years of the decade
pt_BR: Anos da década

en: Yemen
pt_BR: Iémen

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You are not currently saving any submitted form values.
pt_BR: Você não está salvando nenhum valor dos formulários enviados.

en: You are using an unlicensed version. Please %1$senter your license key%2$s or %3$spurchase a license key%4$s.
pt_BR: Você está utilizando uma versão não licenciada. %1$sinsira sua chave de licença%2$s ou %3$sadquira uma licença%4$s.

en: You are using the latest version.
pt_BR: Você está usando a versão mais recente.

en: You are using version %s
pt_BR: Você está usando a versão %s

en: You can disable this confirmation by turning this off.
pt_BR: Você pode desativar essa confirmação desligando isso.

en: You cannot upload more than %s file(s)
pt_BR: Você não pode enviar mais do que %s arquivo(s)

en: You have unsaved changes.
pt_BR: Você tem alterações não salvas.

en: Your message has been sent, thanks.
pt_BR: Sua mensagem foi enviada com sucesso, obrigado.

en: Yugoslavia
pt_BR: Iugoslávia

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: bottom center
pt_BR: inferior central

en: bottom left
pt_BR: canto inferior esquerdo

en: bottom right
pt_BR: parte inferior direita

en: center
pt_BR: centro

[ctx: checkboxes field]
en: Checkboxes
pt_BR: Caixas de Seleção

en: contains
pt_BR: contém

[ctx: date field]
en: Date
pt_BR: Data

[ctx: delete]
en: Remove
pt_BR: Excluir

en: e.g. Contact form
pt_BR: ex: Formulário de contato

[ctx: email address field]
en: Email
pt_BR: E-mail

en: ends with
pt_BR: termina com

[ctx: for a file to upload]
en: Browse...
pt_BR: Procurar ...

en: if all of these rules match
pt_BR: se toda estas regras coincidirem

en: if any of these rules match
pt_BR: se alguma dessas regras coincidirem

en: is
pt_BR: é

en: is empty
pt_BR: está vazio

en: is greater than
pt_BR: é maior que

en: is less than
pt_BR: é menor do que

en: is not
pt_BR: não é

en: is not empty
pt_BR: não está vazio

en: left bottom
pt_BR: inferior esquerdo

en: left center
pt_BR: centro-esquerda

en: left top
pt_BR: superior esquerdo

[ctx: multi select field]
en: Multi Select
pt_BR: Seleção Múltipla

[ctx: name field]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: outermost wrapping HTML element around an element]
en: Element outer wrapper
pt_BR: Invólucro externo do elemento

[ctx: password input field]
en: Password
pt_BR: Senha

[ctx: radio buttons field]
en: Radio Buttons
pt_BR: Botões de Rádio

[ctx: reCAPTCHA size]
en: Compact
pt_BR: Compacto

[ctx: reCAPTCHA size]
en: Invisible
pt_BR: Invisível

[ctx: reCAPTCHA theme]
en: Dark
pt_BR: Escuro

[ctx: reCAPTCHA theme]
en: Light
pt_BR: Claro

[ctx: reCAPTCHA type]
en: Audio
pt_BR: Áudio

[ctx: reCAPTCHA type]
en: Image
pt_BR: Imagem

en: right bottom
pt_BR: inferior direito

en: right center
pt_BR: centro-direita

en: right top
pt_BR: superior direito

[ctx: select menu field]
en: Select Menu
pt_BR: Menu de Seleção

en: starts with
pt_BR: começa com

[ctx: submit button element]
en: Submit
pt_BR: Enviar

[ctx: text input field]
en: Text
pt_BR: Texto

[ctx: textarea input field]
en: Textarea
pt_BR: Área de texto

[ctx: the HTML wrapper around the form elements]
en: Form elements wrapper
pt_BR: Invólucro dos elementos do formulário

[ctx: the alphabet filter]
en: Alpha
pt_BR: Alfa

[ctx: the alphabet validator]
en: Alpha
pt_BR: Alfa

[ctx: the alphanumeric filter]
en: Alphanumeric
pt_BR: Alfanumérico

[ctx: the alphanumeric validator]
en: Alphanumeric
pt_BR: Alfanumérico

en: the current day
pt_BR: o dia atual

en: the current month
pt_BR: o mês atual

en: the current year
pt_BR: o ano atual

[ctx: the digits filter]
en: Digits
pt_BR: Dígitos

[ctx: the digits validator]
en: Digits
pt_BR: Dígitos

[ctx: the duplicate validator]
en: Prevent Duplicates
pt_BR: Evitar duplicatas

en: the filename
pt_BR: o nome do arquivo

[ctx: the greater than validator]
en: Greater Than
pt_BR: Maior Que

[ctx: the identical validator]
en: Identical
pt_BR: Idêntico

[ctx: the in array validator]
en: In Array
pt_BR: Na matriz

[ctx: the inner HTML wrapper around the element]
en: Element inner wrapper
pt_BR: Invólucro interno do elemento

[ctx: the inner HTML wrapper around the form]
en: Form inner wrapper
pt_BR: Invólucro interno do formulário

en: the length of the submitted value
pt_BR: o comprimento do valor enviado

[ctx: the length validator]
en: Length
pt_BR: Comprimento

[ctx: the less than validator]
en: Less Than
pt_BR: Menor Que

en: the maximum allowed length
pt_BR: o comprimento máximo permitido

en: the maximum allowed value
pt_BR: o valor máximo permitido

en: the minimum allowed value
pt_BR: o valor mínimo permitido

[ctx: the outermost HTML wrapper around the form]
en: Form outer wrapper
pt_BR: Invólucro exterior do formulário

[ctx: the regex filter]
en: Regex
pt_BR: Expressão Regular

[ctx: the regex validator]
en: Regex
pt_BR: Expressão Regular

[ctx: the strip tags filter]
en: Strip Tags
pt_BR: Remover tags

[ctx: the strip tags validator]
en: Email
pt_BR: E-mail

en: the submitted value
pt_BR: o valor enviado

en: the token
pt_BR: o token

[ctx: the trim filter]
en: Trim
pt_BR: Aparar

[ctx: time field]
en: Time
pt_BR: Hora

en: top center
pt_BR: superior central

en: top left
pt_BR: superior esquerdo

en: top right
pt_BR: canto superior direito
