Quform v2 - en to it translation catalogue (1464 entries)

en: Required text
it: Testo richiesto

en: An error occurred creating the export file.
it: Si è verificato un errore durante la creazione del file di esportazione.

en: Entry not found
it: Voce non trovata

en: Resend Notifications
it: Rinvia le Notifiche

en: Resend notifications
it: Rinvia le notifiche

en: Resend
it: Rinvia

en: Theme colors
it: Colori del tema

en: Primary
it: Primario

en: Primary foreground
it: Primo piano primario

en: Secondary
it: Secondario

en: For best results, this color should be a darker version of the Primary color.
it: Per ottenere i migliori risultati, questo colore dovrebbe essere una versione più scura del colore primario.

en: Secondary foreground
it: Primo piano secondario

note: translators: %s: form name
en: Popup Form: %s
it: Form popup: %s

en: No form selected, choose a form in the block settings.
it: Nessun form selezionato, scegli un form nelle impostazioni del blocco.

en: Form Settings
it: Impostazioni del form

en: Default values (optional)
it: Valori predefiniti (facoltativo)

en: View help and examples
it: Visualizza guida ed esempi

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the Locale will determine the formats according to regional standards.
it: Imposta il formato predefinito per le date e le ore quando visualizzato nel modulo. Vedi %1$squesta pagina%2$s per ulteriori informazioni sui formati personalizzati. Se vuoto, il Locale determinerà i formati in base agli standard regionali.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in notification emails and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the Locale will determine the formats according to regional standards.
it: Imposta il formato predefinito per le date e le ore quando viene visualizzato nelle e-mail di notifica e durante la visualizzazione delle voci. Vedi %1$squesta pagina%2$s per ulteriori informazioni sui formati personalizzati. Se vuoto, il Locale determinerà i formati in base agli standard regionali.

en: Always show full dates
it: Mostra sempre le date complete

en: When viewing entries, only the time is shown if the entry was submitted today. Enable this option to always show the full date.
it: Durante la visualizzazione delle voci, viene visualizzata solo l'ora se la voce è stata inviata oggi. Abilita questa opzione per mostrare sempre la data completa.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the formats will be inherited from the options at Forms &rarr; Settings &rarr; Global &rarr; Date & time format (JS).
it: Imposta il formato predefinito per le date e le ore quando visualizzato nel modulo. Vedi %1$squesta pagina%2$s per ulteriori informazioni sui formati personalizzati. Se vuoto, i formati saranno ereditati dalle opzioni di Form &rarr; Impostazioni &rarr; Globale &rarr; Formato data e ora (JS).

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in notification emails and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the formats will be inherited from the options at Forms &rarr; Settings &rarr; Global &rarr; Date & time format (PHP).
it: Imposta il formato predefinito per le date e le ore quando viene visualizzato nelle e-mail di notifica e durante la visualizzazione delle voci. Vedi %1$squesta pagina%2$s per ulteriori informazioni sui formati personalizzati. Se vuoto, i formati saranno ereditati dalle opzioni di Form &rarr; Impostazioni &rarr; Globale &rarr; Formato data e ora (PHP).

en: Multipart
it: Multiparte

en: Message (HTML)
it: Messaggio (HTML)

en: Enable this option if the notification language is RTL. Choosing "Inherit" will inherit the value from the form settings.
it: Abilita questa opzione se la lingua di notifica è RTL. Scegliendo "Eredita" erediterà il valore dalle impostazioni del form.

en: Message (plain text)
it: Messaggio (testo normale)

en: The Locale determines the language for Datepickers and Timepickers, and the date and time formats for the forms.
it: Le impostazioni internazionali determinano la lingua per Datepickers e Timepicker e i formati di data e ora per i form.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the time when displayed in notifications and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom time format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (PHP) &rarr; Time.
it: Il formato dell'ora quando viene visualizzato nelle notifiche e durante la visualizzazione delle voci. Vedere %1$squesta pagina%2$s per come impostare un formato orario personalizzato. Se vuoto, il formato verrà ereditato dall'opzione su Modifica modulo &rarr; Impostazioni &rarr; Lingua &rarr; Formato data e ora (PHP) &rarr; Tempo.

en: The content to display for this HTML element in plain text notification emails.
it: Il contenuto da visualizzare per questo elemento HTML nelle e-mail di notifica in testo semplice.

en: Plain text content
it: Contenuto di testo normale

en: The form has unsaved changes.
it: Il modulo ha modifiche non salvate.

en: Enter any CSS styles to apply to the field placeholder text.
it: Immetti gli stili CSS da applicare al testo segnaposto del campo.

en: Field placeholder styles
it: Stili segnaposto per campi

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the date when displayed in notifications and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom date format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (PHP) &rarr; Date.
it: Il formato della data quando viene visualizzato nelle notifiche e durante la visualizzazione delle voci. Vedere %1$squesta pagina%2$s per come impostare un formato di data personalizzato. Se vuoto, il formato verrà ereditato dall'opzione su Modifica modulo &rarr; Impostazioni &rarr; Lingua &rarr; Formato data e ora (PHP) &rarr; Data.

en: The Locale determines the language for the Timepicker, and the time format for this element. If set to Default it will use the Locale from Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language.
it: Le impostazioni internazionali determinano la lingua per Timepicker e il formato dell'ora per questo elemento. Se impostato su Predefinito, utilizzerà le impostazioni internazionali da Modifica modulo &rarr; Impostazioni &rarr; Linguaggio.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the time when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom time format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (JS) &rarr; Time.
it: Il formato dell'ora quando è nel form. Vedere %1$squesta pagina%2$s per come impostare un formato orario personalizzato. Se vuoto, il formato verrà ereditato dall'opzione su Modifica form &rarr; Impostazioni &rarr; Lingua &rarr; Formato data e ora (JS) &rarr; Tempo.

en: To protect your site, potentially risky file types are not allowed to be uploaded in a File Upload field. To stop this protection, enable the option at Forms &rarr; Settings &rarr; Tweaks &amp; Troubleshooting &rarr; Allow uploading all file types.
it: Per proteggere il tuo sito, i tipi di file potenzialmente rischiosi non possono essere caricati nel campo Caricamento file. Per interrompere questa protezione, abilitare l'opzione su Form &rarr; Impostazioni &rarr; Tweaks &amp; Risoluzione dei problemi &rarr; Consenti il caricamento di tutti i tipi di file.

en: Add to media library
it: Aggiungi alla libreria multimediale

en: The Locale determines the language for the Datepicker, and the date format for this element. If set to Default it will use the Locale from Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language.
it: Le impostazioni internazionali determinano la lingua per Datepicker e il formato della data per questo elemento. Se impostato su Predefinito, utilizzerà le impostazioni internazionali da Modifica modulo &rarr; Impostazioni &rarr; Linguaggio.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the date when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom date format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (JS) &rarr; Date.
it: Il formato della data quando visualizzato nel form. Vedere%1$squesta pagina%2$s per come impostare un formato di data personalizzato. Se vuoto, il formato verrà ereditato dall'opzione su Modifica form &rarr; Impostazioni &rarr; Lingua &rarr; Formato data e ora (JS) &rarr; Data.

en: An error occurred setting the entry label
it: Si è verificato un errore durante l'impostazione dell'etichetta di immissione

en: Custom Field
it: Campo personalizzato

en: DateTime
it: Appuntamento

en: User Metadata
it: Metadati dell'utente

en: The import data does not appear to be a valid form. If the form is from Quform 1.x, please import the form at Forms &rarr; Tools &rarr; Migrate &rarr; Import a single Quform 1.x form.
it: I dati di importazione non sembrano essere di un form valido. Se il form proviene da Quform 1.x, si prega di importare il modulo su Form &rarr; Strumenti &rarr; Migrate &rarr; Importa un singolo form Quform 1.x.

en: Enable the WordPress editor on the textarea field.
it: Abilita l'editor di WordPress nel campo textarea.

en: Enable editor
it: Abilita l'editor

en: Spacer
it: Distanziatore

en: Group spacer
it: Distanziatore di gruppo

en: Save IP addresses
it: Salva gli indirizzi IP

en: Turn off this option to stop IP addresses being saved with the form entry data.
it: Disattiva questa opzione per interrompere gli indirizzi IP che vengono salvati con i dati di inserimento del form.

en: The plugin requires the GD image library for the CAPTCHA element.
it: Il plugin richiede la libreria di immagini GD per l'elemento CAPTCHA.

en: The plugin requires the FreeType library for the CAPTCHA element.
it: Il plugin richiede la libreria FreeType per l'elemento CAPTCHA.

en: Submit button wrapper
it: Involucro del pulsante invia

en: Back button wrapper
it: Involucro del pulsante indietro

en: Next button wrapper
it: Involucro del pulsante avanti

en: Next button
it: Pulsante avanti

en: Next button (hover)
it: Pulsante avanti (hover)

en: Next button (active)
it: Pulsante avanti (attivo)

en: Next button text (hover)
it: Testo del pulsante avanti (hover)

en: Next button text (active)
it: Testo del pulsante avanti (attivo)

en: Next button icon (hover)
it: Icona del pulsante avanti (hover)

en: Next button icon (active)
it: Icona del pulsante avanti (attivo)

en: Element spacer
it: Elemento distanziatore

en: Page progress wrapper
it: Involucro di avanzamento della pagina

en: Page progress bar
it: Barra di avanzamento della pagina

en: Page progress bar text
it: Testo della barra di avanzamento della pagina

en: Page progress tabs
it: Schede di avanzamento della pagina

en: Page progress tab
it: Scheda di avanzamento della pagina

en: Page progress tab (active)
it: Scheda di avanzamento della pagina (attiva)

en: Vertical element spacing
it: Spaziatura verticale degli elementi

en: Support page caching
it: Supporto per la memorizzazione nella cache della pagina

en: Fixes issues with form submissions when the page is cached.
it: Risolve i problemi relativi all'invio dei form quando la pagina viene memorizzata nella cache.

[ctx: email]
en: To
it: A

[ctx: date]
en: To
it: Ad

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry restored | %s entries restored
it[0]: %s voce ripristinata
it[1]: %s voci ripristinate

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry deleted | %s entries deleted
it[0]: %s voce cancellata
it[1]: %s voci cancellate

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form activated | %s forms activated
it[0]: %s form attivato
it[1]: %s form attivati

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form deactivated | %s forms deactivated
it[0]: %s form disattivato
it[1]: %s form disattivati

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form duplicated | %s forms duplicated
it[0]: %s form duplicato
it[1]: %s form duplicati

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form restored | %s forms restored
it[0]: %s form ripristinato
it[1]: %s form ripristinati

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form deleted | %s forms deleted
it[0]: %s form cancellato
it[1]: %s form cancellati

note: translators: %s: the page number
en: Page %s
it: Pagina %s

en: Click me
it: Cliccami

en: Option radio button
it: Opzione radio del pulsante

en: Option checkbox
it: Opzione checkbox

en: Datepicker header
it: Intestazione Datepicker

en: Datepicker header text
it: Testo dell' intestazione Datepicker

en: Datepicker header text (hover)
it: Testo dell' intestazione Datepicker (hover)

en: Datepicker footer
it: Piè di pagina Datepicker

en: Datepicker footer text
it: Testo del piè di pagina Datepicker

en: Datepicker footer text (hover)
it: Testo del piè di pagina Datepicker (hover)

en: Datepicker selection
it: Selezione il Datepicker

en: Datepicker selection (chosen)
it: Selezione il Datepicker (scelto)

en: Datepicker selection text
it: Seleziona il testo Datepicker

en: Datepicker selection text (hover)
it: Datepicker testo selezione (hover)

en: Datepicker selection text (active)
it: Datepicker testo selezione (active)

en: Datepicker selection text (chosen) (hover)
it: Datepicker testo selezione (scelto) (hover)

en: Success message icon
it:  Icona del messaggio di successo

en: Success message content
it: Contenuto del messaggio di successo

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Failed to insert into database, check the %1$serror log%2$s for more information
it: Impossibile inserire nel database, controllare i log degli %1$serrori%2$s per ulteriori informazioni

en: View all entries
it: Visualizza tutte le voci

en: If enabled, the datepicker will be opened automatically when the user interacts with the field.
it: Se abilitato, il datepicker verrà aperto automaticamente quando l'utente interagisce con il campo.

en: Auto open datepicker
it: Apertura automatica datepicker

en: If enabled, the timepicker will be opened automatically when the user interacts with the field.
it: Se abilitato, il timepicker verrà aperto automaticamente quando l'utente interagisce con il campo.

en: Auto open timepicker
it: Apertura automatica del timepicker

en: To add this form into a post or page, copy and paste one of the shortcodes below into the post or page content.
it: Per aggiungere questo form in un post o una pagina, copia e incolla uno degli shortcode seguenti nel post o nel contenuto della pagina.

en: To add this form as a widget, go to the Appearance &rarr; Widgets on the WordPress menu. Find the widget with the title "Quform" (or "Quform Popup" for a popup form) and simply drag it to a widget enabled area, then select this form in the widget settings.
it: Per aggiungere questo modulo come widget, vai su Aspetto &rarr; Widget sul menu WordPress. Trova il widget con il titolo "Quform" (o "Quform Popup" per un form popup) e trascinalo semplicemente in un'area abilitata per il widget, quindi seleziona questo modulo nelle impostazioni del widget.

en: To add this form to a PHP file, use one of the PHP snippets below.
it: Per aggiungere questo form in un file PHP, utilizza uno dei frammenti PHP qui sotto.

en: The padding is the spacing around the email content, enter a number for pixels or any other CSS unit.
it: Il riempimento è la spaziatura attorno al contenuto dell'email, inserire un numero per pixel o qualsiasi altra unità CSS.

en: Enter any custom CSS for all devices.
it: Inserisci qualsiasi CSS personalizzato per tutti i dispositivi.

note: translators: %1$s: lower device pixel width, %2$s: higher device pixel width
en: Enter any custom CSS for devices with a width from %1$s to %2$s.
it: Inserisci qualsiasi CSS personalizzato per i dispositivi con una larghezza da %1$s a %2$s.

note: translators: %s: the device pixel width
en: Enter any custom CSS for devices with a width up to %s.
it: Inserisci qualsiasi CSS personalizzato per dispositivi con una larghezza fino a %s.

en: Adds a widget to the WordPress dashboard to see unread entries.
it: Aggiunge un widget al dashboard di WordPress per vedere le voci non lette.

en: Secure API requests
it: Richieste le API sicure

en: If you are having problems verifying the license key or updating the plugin you can try turning this off. Requests made to the Quform API will be sent via HTTP instead of HTTPS.
it: Se hai problemi a verificare la chiave di licenza o ad aggiornare il plugin, puoi provare a disattivarlo. Le richieste effettuate all'API Quform verranno inviate tramite HTTP anziché HTTPS.

en: View documentation
it: Visualizza la documentazione

en: Support forum
it: Forum di supporto

en: Video tutorials
it: Tutorial video

en: Line height
it: Altezza linea

en: Uppercase
it: Lettere maiuscole

note: translators: Page x of x, %1$s: the current page number, %2$s: the total number of pages
en: Page %1$s of %2$s
it: Pagina %1$s di %2$s

en: The current page
it: La pagina corrente

en: The total number of pages
it: Il numero totale di pagine

en: About us
it: Chi siamo

en: Quform is a drag and drop form builder to make building forms easy and enjoyable.
it: Quform è un generatore di moduli (form) drag and drop per rendere la costruzione dei form, facile e divertente.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Quform was developed by ThemeCatcher and is %1$savailable for purchase%2$s on CodeCanyon.
it: Quform è stato sviluppato da ThemeCatcher ed è %1$sdisponibile per l'acquisto%2$s su CodeCanyon.

en: We work hard to give you an exceptional premium products and 5 star support. To show your appreciation you can buy us a coffee or simply by sharing or follow us on social media.
it: Lavoriamo duramente per offrirti un prodotto premium eccezionale e un supporto a 5 stelle. Per mostrare il tuo apprezzamento puoi offrirci un caffè o semplicemente condividendolo o seguendoci sui social media.

en: Buy us a coffee
it: Offrici un caffè

en: Like us
it: Come noi

en: Tweet us
it: Tweet noi

en: Follow us
it: Seguici

en: Border radius
it: Angoli arrotondati (Border radius)

en: Display one of your created forms in a popup.
it: Mostra uno dei tuoi form creati in un popup.

en: the form ID
it: l'ID del form

en: Holy See (Vatican City State)
it: Santa Sede (Stato della Città del Vaticano)

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Iran (Islamic Republic Of)
it: Iran (Repubblica Islamica)

en: Ireland
it: Irlanda

en: Israel
it: Israele

en: Italy
it: Italia

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Korea, Democratic People's Republic Of
it: Repubblica Popolare e Democratica della Corea

en: Libyan Arab Jamahiriya
it: Libia Arab Jamahiriya

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussenburgo

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
it: Macedonia, ex Repubblica della Jugoslava

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Mexico
it: Messico

en: Micronesia, Federated States Of
it: Stati federati della Micronesia

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Monzambico

en: Netherlands
it: Olanda

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Norway
it: Norvegia

en: Philippines
it: Filippine

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Slovakia (Slovak Republic)
it: Slovacchia (Slovak Republic)

en: Solomon Islands
it: Isole Solomon

en: South Africa
it: Sudafrica

en: South Georgia, South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud, Isole Sandwich meridionali

en: Spain
it: Spagna

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Tanzania, United Republic Of
it: Repubblica Unita della Tanzania

en: Thailand
it: Tailandia

en: Turkey
it: Turchia

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: USA

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole minori secondarie degli Stati Uniti

en: Virgin Islands (British)
it: Isole Vergini (britanniche)

en: Virgin Islands (U.S.)
it: Isole Vergini (U.S.)

en: Yugoslavia
it: Jugoslavia

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

[ctx: text input field]
en: Text
it: Testo

[ctx: textarea input field]
en: Textarea
it: Area di testo

[ctx: select menu field]
en: Select Menu
it: Seleziona il menu

[ctx: checkboxes field]
en: Checkboxes
it: Caselle di spunta

[ctx: radio buttons field]
en: Radio Buttons
it: Pulsanti di scelta

[ctx: multi select field]
en: Multi Select
it: Selezione multipla

en: File Upload
it: Carica il file

[ctx: date field]
en: Date
it: Data

[ctx: time field]
en: Time
it: Tempo

[ctx: name field]
en: Name
it: Nome

en: Hidden
it: Nascosto

[ctx: submit button element]
en: Submit
it: Sottoscrivi

en: Page
it: Pagina

en: Group
it: Gruppo

en: Column Layout
it: Layout a colonna

en: Column
it: Colonna

en: Outer wrapper
it: Involucro esterno

en: Label text
it: Involucro esterno

en: Element required text
it: Elemento del testo richiesto

en: Inner wrapper
it: Involucro interno

en: Input wrapper
it: involucro di'ngresso

en: Text input field
it: Campo di inserimento del testo

en: Text input field (hover)
it: Campo di inserimento del testo (hover)

en: Text input field (focus)
it: Campo di inserimento del testo (focus)

en: Textarea field
it: Campo Textarea

en: Textarea field (hover)
it: Campo Textarea (hover)

en: Textarea field (focus)
it: Campo Textarea (focus)

en: Select field
it: Seleziona il campo

en: Select field (hover)
it: Seleziona il campo (hover)

en: Select field (focus)
it: Seleziona il campo (focus)

en: Text input icons
it: Testo delle icone inserite

en: Text input icons (hover)
it: Testo delle icone inserite (hover)

en: Sub label
it: Sotto l'etichetta

en: Description
it: Descrizione

en: Options outer wrapper
it: Opzioni cornice esterna

en: Option wrapper
it: Opzione cornice

en: Option label
it: Opzione etichetta

en: Option label (when selected)
it: Etichetta opzionale (quando selezionato)

en: Option icon
it: Opzione icona

en: Option icon (when selected)
it: Opzione icona (se selezionata)

en: Option text
it: Opzione testo

en: Option text (when selected)
it: Opzione testo (se selezionata)

en: Page wrapper
it: Pagina contenitore

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page description
it: Descrizione della pagina

en: Page elements wrapper
it: Elementi della pagina contenitore

en: Group wrapper
it: Copertina del gruppo

en: Group title
it: Titolo del gruppo

en: Group description
it: Descrizione gruppo

en: Group elements wrapper
it: Copertina del gruppo di elementi

en: Submit button outer wrapper
it: Cornice esterna del pulsante invia

en: Submit button
it: Pulsante invia

en: Submit button (hover)
it: Pulsante Invia (hover)

en: Submit button (active)
it: Pulsante invia (attivo)

en: Submit button text
it: Testo Invio del pulsante

en: Submit button text (hover)
it: Testo del pulsante Invia (hover)

en: Submit button text (active)
it: Testo del pulsante Invia (attivo)

en: Submit button icon
it: Icona del pulsante Invia

en: Submit button icon (hover)
it: Icona del pulsante Invia (hover)

en: Submit button icon (active)
it: Icona del pulsante Invia (active)

en: Back button
it: Pulsante indietro

en: Back button (hover)
it: Pulsante indietro (hover)

en: Back button (active)
it: Pulsante indietro (attivo)

en: Back button text
it: Testo del pulsante indietro

en: Back button text (hover)
it: Testo del pulsante indietro (hover)

en: Back button text (active)
it: Testo del pulsante indietro (attivo)

en: Back button icon
it: Icona del pulsante indietro

en: Back button icon (hover)
it: Icona del pulsante indietro (hover)

en: Back button icon (active)
it: Icona del pulsante indietro (attivo)

en: Upload button
it: Pulsante di caricamento

en: Upload button (hover)
it: Pulsante di caricamento (hover)

en: Upload button (active)
it: Pulsante di caricamento (attivo)

en: Upload button text
it: Testo del pulsante di caricamento

en: Upload button text (hover)
it: Testo del pulsante di caricamento (hover)

en: Upload button text (active)
it: Testo del pulsante di caricamento (attivo)

en: Upload button icon
it: Icona del pulsante di caricamento

en: Upload button icon (hover)
it: Icona del pulsante di caricamento (hover)

en: Upload button icon (active)
it: Icona del pulsante di caricamento (attivo)

[ctx: the outermost HTML wrapper around the form]
en: Form outer wrapper
it: Cornice esterna del form

[ctx: the inner HTML wrapper around the form]
en: Form inner wrapper
it: Cornice interna del form

en: Success message
it: Successo messaggio

en: Form title
it: Titolo form

en: Form description
it: Descrizione form

[ctx: the HTML wrapper around the form elements]
en: Form elements wrapper
it: Cornice degli elementi del form

en: Form error message
it: Messaggio di errore del form

en: Form error message inner wrapper
it: Involucro interno del messaggio di errore del form

en: Form error message title
it: Titolo del messaggio di errore del form

en: Form error message content
it: Contenuto del messaggio di errore del form

[ctx: outermost wrapping HTML element around an element]
en: Element outer wrapper
it: Cornice esterna dell'elemento

en: Element label
it: Etichetta elemento

en: Element label text
it: Testo dell'etichetta dell'elemento

[ctx: the inner HTML wrapper around the element]
en: Element inner wrapper
it: Cornice interna dell'elemento

[ctx: the HTML wrapper around just the input]
en: Element input wrapper
it: Elemento wrapper di input

en: Text input fields
it: Campi di inserimento del testo

en: Text input fields (hover)
it: Campi di inserimento del testo (hover)

en: Text input fields (focus)
it: Campi di inserimento del testo (focus)

en: Textarea fields
it: Campi dell'area di testo

en: Textarea fields (hover)
it: Campi dell'area di testo (hover)

en: Textarea fields (focus)
it: Campi dell'area di testo (focus)

en: Select fields
it: Seleziona i campi

en: Select fields (hover)
it: Seleziona i campi (hover)

en: Select fields (focus)
it: Seleziona i campi (focus)

en: Element sub label
it: Elemento sotto etichetta

en: Element description
it: Descrizione elemento

[ctx: the wrapper around the list of options for checkboxes and radio buttons]
en: Options outer wrapper
it: Opzioni dell'involucro esterno

[ctx: the wrapper around each option for checkboxes and radio buttons]
en: Option wrappers
it: Opzioni dell'involucro

en: Option labels
it: Opzione etichette

en: Option labels (when selected)
it: Opzioni delle etichette (se selezionato)

en: Option icons
it: Opzioni icone

en: Option icons (when selected)
it: Opzioni delle icone (se selezionato)

en: Element error
it: Errore di un elemento

en: Element error inner wrapper
it: Errore di un elemento nell'involucro interno

en: Element error text
it: Errore testo di un elemento

en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: the alphabet filter]
en: Alpha
it: Alfa

en: Removes any non-alphabet characters
it: Rimuove gli eventuali caratteri non alfabetici

[ctx: the alphanumeric filter]
en: Alphanumeric
it: Alfanumerico

en: Removes any non-alphabet characters and non-digits
it: Rimuove gli eventuali caratteri non alfabetici e non numerici

[ctx: the digits filter]
en: Digits
it: Cifre

en: Removes any non-digits
it: Rimuove gli eventuali caratteri non numerici

[ctx: the strip tags filter]
en: Strip Tags
it: Tag striscie

en: Removes any HTML tags
it: Rimuove qualsiasi tag HTML

[ctx: the trim filter]
en: Trim
it: Taglia

en: Removes white space from the start and end
it: Rimuovere lo spazio bianco dall' inizio alla fine

[ctx: the regex filter]
en: Regex
it: Espressione regolare

en: Removes characters matching the given regular expression
it: Rimuovi i caratteri che corrispondono all'espressione regolare specificata

[ctx: the alphabet validator]
en: Alpha
it: Alfa

en: Checks that the value contains only alphabet characters
it: Verifica che il valore contenga solo caratteri alfabetici

[ctx: the alphanumeric validator]
en: Alphanumeric
it: Alfanumerico

en: Checks that the value contains only alphabet or digits
it: Controlla che il valore contenga solo caratteri alfabetici o cifre

[ctx: the digits validator]
en: Digits
it: Cifre

en: Checks that the value contains only digits
it: Verifica che il valore contenga solo numeri

[ctx: the duplicate validator]
en: Prevent Duplicates
it: Prevenire i duplicati

en: Checks that the same value has not already been submitted
it: Verifica che lo stesso valore non sia già stato inviato

en: Checks that the value is a valid email address
it: Verifica che il valore sia un indirizzo email valido

[ctx: the greater than validator]
en: Greater Than
it: Più grande di

en: Checks that the value is numerically greater than the given minimum
it: Verifica che il valore sia numericamente superiore al minimo fissato

[ctx: the identical validator]
en: Identical
it: Identico

en: Checks that the value is identical to the given token
it: Verifica che il valore sia identico al segno dato

[ctx: the in array validator]
en: In Array
it: In matrice (array)

en: Checks that the value is in a list of allowed values
it: Controlla che il valore sia nell'elenco dei valori consentiti

[ctx: the less than validator]
en: Less Than
it: Meno di

en: Checks that the value is numerically less than the given maximum
it: Verifica che il valore sia numericamente inferiore a quella massima dato

[ctx: the length validator]
en: Length
it: Lunghezza

en: Checks that the length of the value is between the given maximum and minimum
it: Verifica che la lunghezza del valore sia compreso tra il valore massimo e il valore minimo dato

[ctx: the regex validator]
en: Regex
it: Espressione regolare

en: Checks that the value matches the given regular expression
it: Verifica che il valore corrisponda all'espressione regolare specificata

en: Toggle enabled/disabled
it: Attiva/disattiva toggle

en: Duplicate
it: Duplica

en: Reply-To
it: Rispondi a

en: Email address (required)
it: Indirizzo email (richiesto)

en: Name (optional)
it: Nome (opzionale)

en: Add
it: Inserisci

en: Insert variable...
it: Inserisci variabile ...

en: Admin notification
it: Notifica all'amministratore

en: Default confirmation
it: Conferma predefinita

en: Your message has been sent, thanks.
it: Il tuo messaggio è stato inviato, grazie.

en: Add column layout
it: Aggiungi il layout a colonna

en: Add column
it: Aggiungi una colonna

en: Remove column
it: Rimuovi la colonna

en: Remove row
it: Rimuovi la riga

en: Duplicate row
it: Duplica la riga

en: Move row
it: Sposta la riga

en: Duplicate column
it: Duplica la colonna

en: Move column
it: Sposta la colonna

en: Toggle required
it: Toggle richiesta

en: Entry ID
it: ID articolo

en: Form Name
it: Nome del modulo

en: All Form Data
it: Tutti i dati del modulo

en: Default Email Address
it: Indirizzo email predefinito

en: Default Email Name
it: Nome email predefinito

en: Default "From" Email Address
it: Indirizzo email "Da" predefinito

en: Default "From" Email Name
it: Nome email "Da" predefinito

en: Admin Email
it: Email dell'amministratore

en: General
it: Generale

en: Form URL
it: URL form

en: Referring URL
it: URL di riferimento

en: Post Title
it: Titolo del post

en: Date
it: Data

en: Time
it: Tempo

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: Site Description
it: Descrizione del sito

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Display Name
it: Nome da visualizzare

en: Autodetect
it: Trovato automaticamente

en: Add new logic rule
it: Aggiungi una nuova regola logica

en: Remove logic rule
it: Rimuovi la regola logica

en: Malformed form configuration
it: Configurazione del modulo non valido

en: Bad request
it: Richiesta non valido

en: Insufficient permissions
it: Permessi insufficienti

en: The form name must be no longer than 64 characters
it: Il nome del modulo non deve essere più lungo di 64 caratteri

en: A form name is required.
it: È richiesto un nome per il form.

en: Source
it: Fonte

en: Media library
it: Libreria multimediale

en: Form element
it: Elemento del form

en: Element
it: Elemento

en: File(s)
it: File

en: The password for the user above.
it: La password per l'utente sopra.

en: Phone portrait (479px)
it: Formato ritratto per il telefono (479 px)

en: Phone landscape (767px)
it: Formato paesaggio per il telefono (767 px)

en: Tablet landscape (1024px)
it: Formato paesaggio per il tablet (1024 px)

en: Custom...
it: Personalizzata ...

en: Slim
it: Sottile

en: Medium
it: Medio

en: Fat
it: Grosso

en: Huge
it: Enorme

en: Tiny
it: Minuscolo

en: Small
it: Piccolo

en: 100% (default)
it: 100% (predefinito)

en: Use form theme button style
it: Utilizza lo stile del pulsante del tema del modulo

en: Sexy Silver
it: Argento sexy

en: Classic
it: Classico

en: Blending Gradient
it: Sfumatura sfumata

en: Shine Gradient
it: Brillare Gradiente

en: Hollow
it: Incavo

en: Hollow Rounded
it: Incavo arrotondato

en: Chilled
it: Congelato

en: Pill
it: Pillola

en: Bootstrap Primary
it: Bootstrap Primario

en: Auto (default)
it: Auto (predefinito)

en: Choose
it: Scegli

en: Clear
it: Chiaro

en: Right
it: Destra

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: Border color
it: Colore del bordo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Margin
it: Margine

en: Font size
it: Dimensione del font

en: Bold
it: Grassetto

en: Underline
it: Sottolineato

en: Text align left
it: Allinea il testo a sinistra

en: Text align center
it: Allinea il testo al centro

en: Text align right
it: Allinea il testo a destra

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Hide
it: Nascondi

en: CAPTCHA image
it: CAPTCHA immagine

en: Please type the characters
it: Si prega di digitare i caratteri

en: This helps us prevent spam, thank you.
it: Questo ci aiuta a prevenire lo spam, grazie.

en: Option 1
it: Opzione 1

en: Option 2
it: Opzione 2

en: Option 3
it: Opzione 3

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

[ctx: for a file to upload]
en: Browse...
it: Sfoglia ...

en: Remove this file
it: Rimuovi questo file

en: Upload
it: Carica

en: Untitled group
it: Gruppo senza titolo

en: This field should be left blank
it: Questo campo deve essere lasciato vuoto

en: Name
it: Nome

en: Mr
it: Sig

en: Mrs
it: Sig.ra

en: Ms
it: Signorina

en: Miss
it: Sig.na

en: Dr
it: Dr.

en: Prefix
it: Prefisso

en: First
it: Primo

en: Middle
it: Medio

en: Last
it: Ultimo

en: Suffix
it: Suffisso

en: To use reCAPTCHA you must enter the API keys on the Quform settings page.
it: Per usare reCAPTCHA devi inserire i tasti API nella pagina delle impostazioni di Quform.

en: Please enable JavaScript to submit this form.
it: Per favore, abilita JavaScript per inviare questo modulo.

en: Are you human?
it: Sei umano?

en: Back
it: Indietro

en: Next
it: Avanti

en: Send
it: Invia

en: Submit
it: Invia

en: Form not found
it: Form non trovato

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Value must be numeric
it: Il valore deve essere numerico

en: Value must be greater than 1
it: Il valore deve essere maggiore di 1

en: Value must be less than 1000000
it: Il valore deve essere inferiore a 1000000

en: Could not find the form config
it: Impossibile trovare la configurazione del modulo

en: All
it: Tutto

en: Unread
it: Non letto

en: Read
it: Leggi

en: Trash
it: Cestino

note: translators: %s: the search term
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
it: Risultati della ricerca di &#8220;%s&#8221;

en: Search results
it: Cerca risultati

en: Active columns
it: Colonne attive

en: Inactive columns
it: Colonne inattive

en: View this entry
it: Visualizza questa nota

en: View
it: Visualizza

en: Edit this entry
it: Modifica questa voce

en: Mark this entry as read
it: Segna questa voce come letta

en: Mark as read
it: Segna come letto

en: Mark this entry as unread
it: Contrassegna questa voce come non letta

en: Mark as unread
it: Segna come da leggere

en: Move this entry to the Trash
it: Sposta questa voce nel Cestino

en: Restore this entry from the Trash
it: Ripristina questa voce dal Cestino

en: Restore
it: Ripristina

en: Delete this entry permanently
it: Elimina questa voce in modo permanente

en: Delete permanently
it: Elimina definitivamente

en: Move to Trash
it: Sposta nel Cestino

en: Match any label
it: Abbina qualsiasi etichetta

en: Match all labels
it: Abbina tutte le etichette

en: Search
it: Cerca

en: Your search did not match any entries.
it: La tua ricerca non corrisponde a nessuna voce.

en: No entries found.
it: Nessuna voce trovata.

en: Entry saved
it: Voce memorizzata

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: Form does not exist
it: Il form non esiste

en: Form is not active
it: Il form non è attivo

en: The import data is invalid
it: I dati importati non sono validi

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Form imported successfully, %1$sedit the form%2$s
it: Form importato con successo, %1$smodifica il modulo%2$s

en: Active
it: Attivo

en: Inactive
it: Inattivo

note: translators: %s: the form name
en: Edit form &#8220;%s&#8221;
it: Modifica il form &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: the form name
en: View submitted entries for &#8220;%s&#8221;
it: Visualizza le voci inviate per &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: the form name
en: Deactivate form &#8220;%s&#8221;
it: Disattiva il form &#8220;%s&#8221;

en: Deactivate
it: Disattiva

note: translators: %s: the form name
en: Activate form &#8220;%s&#8221;
it: Attiva il form &#8220;%s&#8221;

en: Activate
it: Attiva

note: translators: %s: the form name
en: Duplicate form &#8220;%s&#8221;
it: Duplica il form &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: the form name
en: Move form &#8220;%s&#8221; to the Trash
it: Sposta il form &#8220;%s&#8221; to the Trash

note: translators: %s: the form name
en: Restore form &#8220;%s&#8221; from the Trash
it: Ripristina il form &#8220;%s&#8221; from the Trash

note: translators: %s: the form name
en: Delete form &#8220;%s&#8221; permanently
it: Elimina il form &#8220;%s&#8221; in modo permanente

note: translators: %s: the number of unread entries
en: %s unread | %s unread
it[0]: %s non letto
it[1]: %s non letti

note: translators: %s: the number entries
en: %s entry | %s entries
it[0]: %s voce
it[1]: %s voci

en: Yes
it: Si

en: Your search did not match any forms.
it: La tua ricerca non corrisponde a nessun form.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s close link tag
en: No forms found, %1$sclick here%2$s to create one.
it: Nessun form trovato,%1$sclicca qui%2$s per crearne uno.

en: Refresh the page and try again.
it: Aggiorna la pagina e riprova.

en: Edit this form
it: Modifica questo form

en: License key successfully verified
it: Chiave di licenza verificato con successo

en: Invalid license key
it: Chiave di licenza non valida

en: Please enter a license key
it: Si prega di inserire un codice di licenza

en: Group end element found before group start element
it: L'elemento del gruppo finale è stato trovato prima dell'elemento di avvio del gruppo

note: translators: %s: the form name
en: New submission from %s
it: Nuova sottomissione da %s

en: Powered by Quform
it: Realizzato da Quform

en: Full Access
it: Accesso completo

en: View Dashboard
it: Visualizza Dashboard

en: List Forms
it: Elenco form

en: Add Forms
it: Aggiungi i form

en: Edit Forms
it: Modifica i form

en: Delete Forms
it: Cancella i form

en: Edit Entries
it: Modifica voci

en: Delete Entries
it: Elimina le voci

en: View Tools Page
it: Visualizza la pagina degli strumenti

en: Export Forms
it: Esporta i Form

en: Import Forms
it: Importa i Form

en: Edit Settings
it: Modificare le impostazioni

en: View Help Page
it: Visualizza la pagina di aiuto

note: translators: %s: the form name
en: %s (inactive)
it: %s (inattivo)

en: Starred
it: Recitato

[ctx: form name duplicate]
note: translators: %s: the form name
en: %s duplicate
it: %s duplica

en: There was a problem
it: C'è stato un problema

en: Could not find an updated version
it: Impossibile trovare una versione aggiornata

note: translators: %1$s: the new version, %2$s: open link tag, %3$s: close link tag
en: An update to version %1$s is available, %2$svisit the Plugins page%3$s to update.
it: È disponibile un aggiornamento alla versione %1$s, %2$s visita la pagina del Plugin %3$s da aggiornare.

en: You are using the latest version.
it: Si sta utilizzando la versione più recente.

en: Could not find the form
it: Impossibile trovare il modulo

en: This form is not currently active
it: Questo modulo non è attualmente attivo

en: Could not find the element
it: Impossibile trovare l'elemento

en: File data not found
it: I dati del file non sono stati trovati

en: Temporary uploads directory is not writable
it: La directory temporanea di caricamento non è scrivibile

en: Invalid data type, string expected
it: Tipo di dati non valido, è prevista una stringa

en: Only alphabet characters are allowed
it: Caratteri alfabetici sono consentiti solo

en: Only alphanumeric characters are allowed
it: Solo caratteri alfanumerici

en: Invalid data type, array expected
it: Tipo di dati non valido, è prevista una matrice

en: The value does not match
it: Il valore non corrisponde

en: Please enter a valid date
it: Per favore, inserisci una data valida

en: The date must not be earlier than %min%
it: La data non deve essere precedente a %min%

en: The date must not be later than %max%
it: La data non deve essere successiva a %max%

en: Only digits are allowed
it: Le cifre sono consentite solo

en: This value is a duplicate of a previously submitted form
it: Questo valore è un duplicato di un form precedentemente presentato

note: translators: %s: the minimum number of files
en: Please upload at least %s file(s)
it: Si prega di caricare almeno %s file

note: translators: %s: the maximum number of files
en: You cannot upload more than %s file(s)
it: Non puoi caricare più di %s file

note: translators: %s: the file name
en: File '%s' exceeds the maximum allowed file size
it: Il file '%s' supera la dimensione massima consentita per il file

en: File exceeds the maximum allowed file size
it: Il file supera la dimensione massima del file consentita

en: File type is not allowed
it: Il tipo di file non è consentito

en: File is not an uploaded file
it: Il file non è un file inserito

en: File was only partially uploaded
it: Il file è stato caricato solo parzialmente

en: No file was uploaded
it: Nessun file è stato caricato

en: Missing a temporary folder
it: Manca una cartella temporanea

en: Failed to write file to disk
it: Impossibile scrivere il file su disco

en: File upload stopped by extension
it: Il caricamento del file interrotto dall'estensione

en: Unknown upload error
it: Errore di caricamento sconosciuto

en: Data received by the server was not in the expected format
it: I dati ricevuti dal server non erano nel formato previsto

en: A numeric value is required
it: È richiesto un valore numerico

en: The value is not greater than '%min%'
it: Il valore non è maggiore di '%min%'

en: The value is not greater than or equal to '%min%'
it: Il valore non è maggiore o uguale a '%min%'

en: This value is not valid
it: Questo valore non è valido

en: Value must be at least %min% characters long
it: Il valore deve essere almeno %min% caratteri lunghi

en: Value must be no longer than %max% characters
it: Il valore non deve essere più lungo di %max% caratteri

en: The value is not less than '%max%'
it: Il valore non è inferiore a '%max%'

en: The value is not less than or equal to '%max%'
it: Il valore non è inferiore o uguale a '%max%'

en: The secret parameter is missing
it: Il parametro segreto non è presente

en: The secret parameter is invalid or malformed
it: Il parametro segreto non è valido o è errato

en: The response parameter is missing
it: Il parametro di risposta non è presente

en: The response parameter is invalid or malformed
it: Il parametro di risposta non è valido o è errato

en: An error occurred, please try again
it: Si è verificato un errore, riprova

en: Invalid value given
it: Non è stato dato un valore valido

en: Invalid type given, string or array expected
it: Tipo, stringa o array previsti non sono validi

en: Please enter a valid time
it: Si prega di inserire un tempo valido

en: The time must not be earlier than %min%
it: L'ora non deve essere precedente a %min%

en: The time must not be later than %max%
it: L'ora non deve essere successiva a %max%

en: The minutes must be a multiple of %interval%
it: I minuti devono essere un multiplo di %interval%

en: Display one of your created forms.
it: Mostra uno dei tuoi form creati.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: No forms yet, %1$sclick here to create one%2$s.
it: Ancora nessun form,%1$sclicca qui per crearne uno%2$s.

en: No forms yet.
it: Ancora nessun form

en: Title:
it: Titolo:

en: The title of the widget.
it: Il titolo del widget.

en: Content:
it: Contenuto:

en: Width:
it: Larghezza:

en: Options:
it: Opzioni:

note: translators: %d: the post ID
en: (no title) [%d]
it: (nessun titolo) [%d]

en: Confirmation settings
it: Impostazioni di conferma

en: You can disable this confirmation by turning this off.
it: È possibile disabilitare questa conferma disattivando questa funzione.

en: Enabled
it: Abilitato

en: Type
it: Tipo

en: Display a message then redirect to another page
it: Visualizza un messaggio quindi reindirizza a un'altra pagina

en: Display a message then redirect to a custom URL
it: Visualizza un messaggio quindi reindirizza a un URL personalizzato

en: Redirect to another page
it: Reindirizza in un'altra pagina

en: Redirect to a custom URL
it: Reindirizza a un URL personalizzato

en: Set the HTML content of the message using this field.
it: Imposta il contenuto HTML del messaggio utilizzando questo campo.

en: Message
it: Messaggio

en: Automatically adds line breaks, you might want to disable this when using HTML to prevent unwanted extra spacing.
it: Aggiungi automaticamente un'interruzioni di riga, è possibile disabilitarlo quando si utilizza l'HTML per evitare spaziature indesiderate.

en: Auto formatting
it: Formattazione automatica

en: Message icon
it: Icona del messaggio

en: Message position
it: Posizione del messaggio

en: Above the form
it: Sopra il form

en: Below the form
it: Sotto il form

en: The confirmation message will fade out and disappear after this number of seconds. Set to 0 to disable the timeout.
it: Il messaggio di conferma scompare dopo questo numero di secondi. Impostare su 0 per disabilitare il timeout.

en: Message timeout
it: Timeout messaggio

en: Query string
it: Stringa della domanda

en: Wait this number of seconds before redirecting.
it: Attendi questo numero di secondi prima di reindirizzare.

en: Redirect delay
it: Ritardo di reindirizzamento

en: Logic rules
it: Regole logiche

en: Makes the form hidden when using this confirmation.
it: Nasconde il form quando si utilizza questa conferma.

en: Hide form
it: Nascondi il form

en: Choose what to do with the form values when using this confirmation.
it: Scegli cosa fare con i valori del modulo quando usa questa conferma.

en: Reset form values
it: Ripristina i valori del form

en: Reset form values to default
it: Ripristina i valori predefiniti del form

en: Clear form values
it: Cancella i valori del form

en: Keep form values
it: Mantieni i valori del form

en: The unique identifier, you may need this for advanced usage.
it: L'identificatore univoco, potrebbe essere necessario per l'utilizzo avanzato.

en: Unique ID
it: ID univoco

en: View entries
it: Visualizza le voci

en: View all
it: Visualizza tutto

en: Recent entries
it: Voci recenti

en: No recent entries yet.
it: Nessuna voce recente ancora.

en: Support
it: Supporto

en: Visit help site
it: Visita il sito di aiuto

en: If you need assistance, see our help resources.
it: Se hai bisogno di assistenza, consulta le nostre risorse di assistenza.

en: Please make a search to find help with your problem, or head over to our support forum to ask a question.
it: Fai una ricerca per trovare un aiuto per il tuo problema, oppure vai sul nostro forum di supporto per fare una domanda.

en: Enter search query
it: Inserisci la query di ricerca

en: Basic
it: Base

en: Styles
it: Stili

en: Labels
it: Etichette

en: Logic
it: Logico

en: Advanced
it: Avanzato

en: Translations
it: Traduzioni

en: These are the choices that the user will be able to choose from.
it: Queste sono le scelte che l'utente potrà scegliere.

note: translators : %1$s open span tag, %2$s close span tag
en: The %1$sCustomize values%2$s setting allows you to have a different value being submitted than the value that is displayed to the user.
it: L'impostazione %1$sPersonalizza valori%2$s consente di inviare un valore diverso rispetto al valore visualizzato dall'utente.

en: Options
it: Opzioni

en: There are no options, click "Add option" to add one.
it: Non ci sono opzioni, fai clic su "Aggiungi opzione" per aggiungerne una.

en: Customize values
it: Personalizza i valori

en: If enabled, the submitted option value can be different from the option label.
it: Se attivato, il valore dell'opzione inoltrata può essere diverso dall'etichetta dell'opzione.

en: Add option
it: Aggiungi opzione

en: Add optgroup
it: Aggiungi un gruppo di opzioni

en: Add bulk options
it: Aggiungi la maggior parte delle opzioni

en: Adds an option to the top of the list to let the user choose no value. The text can be changed on the Translations tab.
it: Aggiungi un'opzione in cima all'elenco per consentire all'utente di non scegliere alcun valore. Il testo può essere modificato nella scheda Traduzioni.

en: "Please select" option
it: "Si prega di selezionare" un'opzione

en: The title will appear at the top of the group.
it: Il titolo apparirà nella parte superiore del gruppo.

en: Title
it: Titolo

en: The description will appear below the title at the top of the group.
it: La descrizione apparirà sotto il titolo nella parte superiore del gruppo.

en: The title will appear at the top of the page.
it: Il titolo apparirà nella parte superiore della pagina.

en: The description will appear below the title at the top of the page.
it: La descrizione apparirà sotto il titolo nella parte superiore della pagina.

en: Below field
it: Sotto il campo

en: Above field
it: Sopra il campo

en: If enabled, the user must fill out this field.
it: Se abilitato, l'utente deve compilare questo campo.

en: Required
it: Richiesto

en: Size
it: Dimensione

[ctx: reCAPTCHA size]
en: Normal
it: Normale

[ctx: reCAPTCHA size]
en: Compact
it: Compatto

[ctx: reCAPTCHA size]
en: Invisible
it: Invisibile

[ctx: reCAPTCHA type]
en: Image
it: Immagine

en: Theme
it: Tema

[ctx: reCAPTCHA theme]
en: Light
it: Leggero

[ctx: reCAPTCHA theme]
en: Dark
it: Scuro

en: Badge
it: Distintivo

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Inline
it: In linea (inline)

en: Language
it: Linguaggio

en: Submit button type
it: Tipo di pulsante Invia

en: Default button
it: Pulsante predefinito

en: Custom image
it: Immagine personalizzata

en: Custom HTML
it: HTML personalizzato

en: "Inherit" will use the settings at Settings - Style - Buttons.
it: "Eredita" utilizzerà le impostazioni in Impostazioni - Stile - Pulsanti.

en: Change the default text of the button.
it: Cambia il testo predefinito del pulsante.

en: Choose an icon for the button.
it: Scegli un'icona per il pulsante.

en: Submit button icon position
it: Posizione dell' icona del pulsante Invia

en: Choose the icon position relative to the button text.
it: Scegli la posizione dell'icona relativa al testo del pulsante.

en: Submit button image URL
it: URL dell'immagine del pulsante invia

en: Enter the URL to an image or upload one.
it: Inserisci l'URL di un'immagine o caricane uno.

en: Submit button HTML
it: HTML del pulsante invia

en: Enter custom HTML for the button.
it: Inserisci l' HTML personalizzato per il pulsante.

en: Next button type
it: Tipo di pulsante successivo

en: Next button text
it: Testo del pulsante successivo

en: Next button icon
it: Icona del pulsante successivo

en: Next button icon position
it: Posizione dell'icona del pulsante successivo

en: Next button image URL
it: URL dell'immagine del pulsante successivo

en: Next button HTML
it: HTML del pulsante successivo

en: Back button type
it: Tipo di pulsante Indietro

en: "Inherit" will use the settings at Settings &rarr; Style &rarr; Buttons.
it: "Eredita" utilizzerà le impostazioni in Impostazioni &rarr; Stile &rarr; Pulsanti.

en: Choose an icon for the back button.
it: Scegli un'icona per il pulsante Indietro.

en: Back button icon position
it: Posizione dell'icona del pulsante Indietro

en: Back button image URL
it: URL dell'immagine del pulsante Indietro

en: Back button HTML
it: HTML del pulsante indietro

en: Parts
it: Parti

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Column size
it: Dimensione della colonna

en: Fixed width
it: Larghezza fissa

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: At what screen width should the column layout be stacked?
it: A quale larghezza dello schermo deve essere impilato il layout della colonna?

en: Responsive columns
it: Colonne reattive

en: Responsive columns custom
it: Colonne reattive personalizzate

en: Label icon
it: Icona dell'etichetta

en: Field icons
it: Icone di campo

en: Options layout
it: Layout opzioni

en: One option per line
it: Un' opzione per riga

note: translators: %s: the number of columns
en: %s column | %s columns
it[0]: %s colonna
it[1]: %s colonne

en: Choose the options style, you can set a background image or icon by editing the settings for each individual option.
it: Scegli lo stile delle opzioni, puoi impostare un'immagine di sfondo o un'icona modificando le impostazioni per ogni singola opzione.

en: Options style
it: Stile delle opzioni

en: Hide input
it: Nascondi input

en: Button
it: Pulsante

en: Enable enhanced uploader
it: Abilita il caricamento avanzato

en: Enables the enhanced file uploader which shows the upload progress in modern browsers, and lets users add or remove files.
it: Abilita il caricatore di file avanzato che mostra l'avanzamento del caricamento nei browser moderni e consente agli utenti di aggiungere o rimuovere file.

en: Enhanced uploader style
it: Miglioramento dello stile dell'i uploader

en: Both options support dropping files but the dropzone has a larger area.
it: Entrambe le opzioni supportano la perdita di file, ma la dropzone ha un'area più ampia.

en: Options button style
it: Stile del pulsante Opzioni

en: Options button size
it: Dimensioni del pulsante Opzioni

en: Options button width
it: Larghezza del pulsante Opzioni

en: Enter a custom width using any CSS unit.
it: Inserisci una larghezza personalizzata usando qualsiasi unità CSS.

en: Options button custom width
it: Larghezza personalizzata del pulsante opzioni

en: Options button icon position
it: Posizione dell'icona del pulsante opzioni

en: "Inherit" will inherit the value from the form settings.
it: "Eredita" erediterà il valore dalle impostazioni del modulo.

en: Button style
it: Stile del pulsante

en: Controls the padding and font size for the upload button. "Inherit" will inherit the value from the form settings.
it: Controlla il riempimento e la dimensione del carattere per il pulsante di caricamento. "Eredita" erediterà il valore dalle impostazioni del modulo.

en: Button size
it: Dimensione del pulsante

en: Button width
it: Larghezza del pulsante

en: Button custom width
it: Larghezza personalizzata del pulsante

en: Choose an icon for the upload button.
it: Scegli un'icona per il pulsante di caricamento.

en: Controls the padding and font size for this field. "Inherit" will inherit the value from the parent group or page settings.
it: Controlla il padding e la dimensione del font per questo campo. "Eredita" erediterà il valore dal gruppo principale o dalle impostazioni della pagina.

en: Field size
it: Dimensione del campo

en: Controls the padding and font size for fields in this group. "Inherit" will inherit the value from the parent group or page settings.
it: Controlla il riempimento e la dimensione del carattere per i campi in questo gruppo. "Eredita" erediterà il valore dal gruppo principale o dalle impostazioni della pagina.

en: Controls the padding and font size for fields in this page. "Inherit" will inherit the value from the form settings.
it: Controlla il padding e la dimensione del carattere per i campi in questa pagina. "Eredita" erediterà il valore dalle impostazioni del form.

en: Upload list layout
it: Carica il layout dell'elenco

en: One per line
it: Uno per linea

en: The layout of the files in the upload list.
it: Il layout dei file nell'elenco di caricamento.

en: Upload list size
it: Carica la dimensione dell'elenco

en: The size of a file in the upload list.
it: La dimensione di un file nell'elenco di caricamento.

en: "Inherit" will inherit the value from the parent group or page settings.
it: "Eredita" erediterà il valore dal gruppo principale o dalle impostazioni della pagina.

en: Field width
it: Larghezza del campo

en: The width only applies when the enhanced uploader option is disabled or not supported in the browser.
it: La larghezza si applica solo quando l'opzione di uploader avanzato è disabilitata o non supportata nel browser.

en: Field custom width
it: Larghezza personalizzata del campo

en: Enable the enhanced select menu script.
it: Abilita lo script del menu di selezione avanzata.

en: Enable enhanced select
it: Attiva la selezione avanzata

en: Enable searching within the enhanced select.
it: Abilita la ricerca all'interno della selezione avanzata.

en: Enhanced select search
it: Ricerca avanzata selezionata

en: Number of characters
it: Numero di caratteri

en: Image width
it: larghezza immagine

en: Image height
it: Altezza immagine

en: The font size for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
it: La dimensione del font per ogni carattere saranno scelti a caso tra il minimo e il massimo.

en: Minimum font size
it: Dimensione minima del carattere

en: Maximum font size
it: Dimensione massima del carattere

en: The angle for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
it: L'angolo per ciascun carattere sarà scelto a caso tra il minimo e il massimo.

en: Minimum letter rotation (degrees)
it: Rotazione minima della lettera (gradi)

en: Maximum letter rotation (degrees)
it: Rotazione massima della lettera (gradi)

en: The generated image will be double the size of the image on the page to support Retina devices.
it: L'immagine generata avrà il doppio della dimensione dell'immagine sulla pagina per supportare i dispositivi Retina.

en: Retina image
it: Immagine Retina

en: Group style
it: Stile del gruppo

en: Plain
it: Semplice

en: Bordered
it: Delimitata

en: Plain groups have no additional styling. Bordered groups have a border and padding.
it: Gruppi a tinta unita non hanno uno stile supplementare. Gruppi con bordo hanno un bordo e l'imbottitura (padding).

en: Custom CSS class
it: Classe CSS personalizzata

note: translators: %1$s: open code tag, %2$s: close code tag
en: Sets the height of the field, enter a number to show that number of options at one time. Enter %1$sauto%2$s to set the height to show all options.
it: Imposta l'altezza del campo, inserisci un numero per quel numero di opzioni contemporaneamente. Inserisci %1$sauto%2$s per impostare l'altezza da mostrare in tutte le opzioni.

en: Size attribute
it: Attributo di dimensione

en: Once you have added a style, enter the CSS styles.
it: Dopo aver aggiunto uno stile, inserisci gli stili CSS.

en: CSS styles
it: Stili CSS

en: Add a style
it: Aggiungi uno stile

en: Selector
it: Selettore

en: No active styles, add one using the "Add a style" button.
it: Nessuno stile attivo, aggiungine uno usando il pulsante "Aggiungi uno stile".

en: The placeholder text will appear inside the field until the user starts to type.
it: Il testo segnaposto viene visualizzato all'interno del campo fino a quando l'utente non inizia a digitare.

en: The admin label will be shown in place of the label throughout the plugin, in the notification email and when viewing submitted form entries.
it: L'etichetta dell'amministratore verrà visualizzata al posto dell'etichetta in tutto il plug-in, nell'e-mail di notifica e durante la visualizzazione delle voci del modulo inviato.

en: Admin label
it: Etichetta admin

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: The tooltip text will appear next to your element in a tooltip when the user hovers it with their mouse. You can customize the look of tooltips by going to %1$sSettings &rarr; Style &rarr; Tooltips%2$s
it: Il testo tooltip apparirà accanto al tuo elemento in un suggerimento quando l'utente lo passa con il puntatore del mouse. Puoi personalizzare l'aspetto dei tooltips andando su %1$sImpostazioni &rarr; Stile &rarr; Tooltips%2$s

en: Tooltip text
it: Testo tooltip

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: If set to %1$sInherit%2$s, the setting will be inherited from the global form settings. If set to %1$sField%2$s, the tooltip will show when the user interacts with the field. If set to %1$sIcon%2$s, the tooltip will be shown when the user interacts with an icon.
it: Se impostato su %1$sEredita%2$s, l'impostazione verrà ereditata dalle impostazioni globali del form. Se impostato su %1$sCampo%2$s, il tooltip verrà mostrato quando l'utente interagisce con il campo. Se impostato su %1$sIcona%2$s, il suggerimento verrà mostrato quando l'utente interagisce con un'icona.

en: Tooltip trigger
it: Attiva tooltip

en: Choose what the user will be interacting with to show the tooltip.
it: Scegli ciò che dovrà interagire con l'utente per visualizzare il tooltip.

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: If set to %1$sInherit%2$s, the setting will be inherited from the global form settings.
it: Se impostato su %1$sEredita%2$s, l'impostazione verrà ereditata dalle impostazioni globali del form.

en: Tooltip event
it: Evento tooltip

en: Hover
it: Passa (hover)

en: Choose the event that will trigger the tooltip to show.
it: Scegli l'evento che attiva il tooltip da mostrare.

en: Choose where to display the label relative to the field. "Inherit" means that the label position will be inherited from the global form settings or parent group/page.
it: Scegli dove visualizzare l'etichetta relativa al campo. "Eredita" significa che la posizione dell'etichetta sarà ereditata dalle impostazioni globali del form o dal gruppo/pagina principale.

en: Label position
it: Posizione dell'etichetta

note: translators: %s: CSS width code example
en: Specify the width of the label, any valid CSS width is accepted, e.g. %s.
it: Specifica la larghezza dell'etichetta, qualsiasi larghezza CSS valida è accettata, ad es. %s.

en: Label width
it: Larghezza etichetta

en: Shows the Label as a sub-heading in the default notification email.
it: Mostra l'etichetta come sottotitolo nell'e-mail di notifica predefinita.

en: Show label in email
it: Mostra etichetta nell'email

en: Shows the Label as a sub-heading when viewing the entry.
it: Mostra l'etichetta come sottotitolo durante la visualizzazione della voce.

en: Show label in entry
it: Mostra etichetta in entrata

en: Enable conditional logic
it: Abilita la logica condizionale

en: Create rules to show or hide this element depending on the values of other fields.
it: Crea regole per mostrare o nascondere questo elemento in base ai valori di altri campi.

en: Checks that the submitted value is one of the configured options. Disable this if the options are set dynamically.
it: Verifica che il valore inviato sia una delle opzioni configurate. Disabilita questa opzione se le opzioni sono impostate in modo dinamico.

en: Validate submitted value
it: Convalida il valore presentato

en: The default value is the value that the field has before the user has entered anything.
it: Il valore predefinito è il valore che il campo ha prima che l'utente abbia inserito qualcosa.

en: The default value is the value that the element is given before the user has changed anything.
it: Il valore predefinito è il valore che viene fornito all'elemento prima che l'utente abbia cambiato qualcosa.

en: Enter the value in the format YYYY-MM-DD, enter {today} to use the current date.
it: Immettere il valore nel formato AAAA-MM-GG, immettere {today} per utilizzare la data corrente.

en: The default value is the value that the element is given before the user has changed anything
it: Il valore predefinito è il valore che viene fornito all'elemento prima che l'utente abbia cambiato qualcosa

en: Enter the value in the 24 hour format HH:MM, enter {now} to use the current time.
it: Inserisci il valore nel formato a 24 ore HH: MM, inserisci {now} per utilizzare l'ora corrente.

en: Allows the default value of the field to be set dynamically via a URL parameter, shortcode attribute or filter hook.
it: Consente di impostare dinamicamente il valore predefinito del campo tramite un parametro URL, un attributo shortcode o un hook del filtro.

en: Dynamic default value
it: Valore di default dinamico

note: translators: %s: example parameter query string
en: This is the name of the parameter that you will use to set the default. For example, in the URL you can set the value using %s.
it: Questo è il nome del parametro che verrà utilizzato per impostare il valore predefinito. Ad esempio, nell'URL è possibile impostare il valore utilizzando %s.

en: Parameter name
it: Parametro nome

en: Limits the number of characters that can be entered into the field. The error message can be changed on the Translations tab.
it: Limita il numero di caratteri che possono essere inseriti nel campo. Il messaggio di errore può essere modificato nella scheda Traduzioni.

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Read only
it: Sola lettura

en: Minimum number of files
it: Numero minimo di file

en: Enter the minimum number of uploaded files required, enter 0 to have no specific number of files required. One file will still be required if this field is Required.
it: Inserisci il numero minimo di file caricati richiesti, inserisci 0 per non avere un numero specifico di file richiesti. Un file sarà ancora richiesto se questo campo è Richiesto.

en: Maximum number of files
it: Numero massimo di file

en: Enter the maximum number of uploaded files allowed, enter 0 for no limit.
it: Inserisci il numero massimo di file caricati consentiti, inserisci 0 per nessun limite.

en: Allowed file extensions
it: Estensioni di file ammessi

note: translators: %s: example file extensions value
en: Enter the file extension excluding the dots and separated by commas e.g. %s.
it: Inserisci l'estensione del file escludendo i punti e separati da virgole, ad es. %s.

en: Maximum allowed file size
it: Dimensione massima del file consentita

en: Enter the maximum size of a file in MB.
it: Immetti la dimensione massima di un file in MB.

en: Important information
it: informazioni importanti

en: Save uploaded files to the server
it: Salva i file caricati sul server

en: Variables
it: Variabili

en: the current year
it: l'anno in corso

en: the current month
it: Il mese corrente

en: the current day
it: Il giorno corrente

en: Path to save uploaded files
it: Percorso per salvare i file caricati

en: The path to save the files inside the WordPress uploads directory.
it: Il percorso per salvare i file caricat all'interno della directory di WordPress.

en: The range of dates that can be selected.
it: L'intervallo di date che possono essere selezionate.

en: Date range
it: Intervallo di date

en: Minimum date
it: Data minima

en: Maximum date
it: Data massima

en: Start view
it: Inizia la visualizzazione

en: Days of the month
it: Giorni del mese

en: Months of the year
it: Mesi dell'anno

en: Years of the decade
it: Anni del decennio

en: Decades of the century
it: Decenni del secolo

en: Specifies the start view when the datepicker is first opened.
it: Specifica la vista iniziale quando il datepicker viene aperto per la prima volta.

en: Specifies the depth of the view that should trigger choosing the date.
it: Specifica la profondità della vista che dovrebbe attivare la scelta della data.

en: View depth
it: Visualizza profondità

en: Show today link
it: Mostra il link di oggi

en: Show a link to choose today's date in the footer of the datepicker.
it: Mostra un link per scegliere la data odierna nel footer del datepicker.

en: Locale
it: Località

en: Date format (JS)
it: Formato data (JS)

en: Date format (PHP)
it: Formato data (PHP)

en: The minimum and maximum time that can be selected.
it: Il tempo minimo e massimo che può essere selezionato.

en: Time range
it: Intervallo di tempo

en: Minimum time
it: Tempo minimo

en: Maximum time
it: Tempo massimo

en: Minute interval
it: Intervallo minuto

en: Enter the minute interval between each time in the list.
it: Immettere l'intervallo di minuti tra ogni volta nell'elenco.

en: Time format (JS)
it: Formato orario (JS)

en: Time format (PHP)
it: Formato orario (PHP)

en: If enabled, the form will be submitted when an option is chosen. This requires JavaScript to be enabled.
it: Se abilitato, il form verrà inviato quando viene selezionata un'opzione. Ciò richiede che JavaScript sia abilitato.

en: Submit on choice
it: Invia per scelta

en: If enabled, the submitted element data will be shown in the default notification email.
it: Se abilitato, i dati dell'elemento inviato verranno mostrati nell'e-mail di notifica predefinita.

en: Show in email
it: Mostra nell'email

en: If enabled, the content will be shown when viewing an entry.
it: Se abilitato, il contenuto verrà mostrato durante la visualizzazione di una voce.

en: Show in entry
it: Mostra in ingresso

en: If enabled, the submitted element data will be saved to the database and shown when viewing an entry.
it: Se abilitato, i dati dell'elemento inviato verranno salvati nel database e mostrati durante la visualizzazione di una voce.

en: Save to database
it: Salva nel database

en: Choose who can see this element in the form.
it: Scegli chi può vedere questo elemento nel modulo.

en: Visibility
it: Visibilità

en: Filters allow you to strip various characters from the submitted form data.
it: I filtri consentono di rimuovere vari caratteri dai dati del modulo inviato.

en: Filters
it: Filtri

en: No active filters, add one using the buttons below.
it: Nessun filtro attivo, aggiungine uno usando i pulsanti qui sotto.

en: Validators checks whether the data entered by the user is valid.
it: I validatori verificano se i dati inseriti dall'utente sono validi.

en: Validators
it: Convalidatori

en: No active validators, add one using the buttons below.
it: Nessun validatore attivo, aggiungine uno usando i pulsanti qui sotto.

en: the submitted value
it: il valore inviato

en: the maximum allowed length
it: la lunghezza massima consentita

en: the length of the submitted value
it: la lunghezza del valore presentato

en: the minimum number of required files
it: il numero minimo di file richiesti

en: the maximum number of required files
it: il numero massimo di file richiesti

en: the filename
it: Il nome del file

en: the minimum date
it: la data minima

en: the maximum date
it: la data massima

en: the minimum time
it: il tempo minimo

en: the maximum time
it: il tempo massimo

en: Save
it: Salva

en: Close
it: Chiuso

en: Previous element
it: Elemento precedente

en: Next element
it: Prossimo elemento

en: Submitted form data
it: Dati dei moduli presentati

en: Additional information
it: Ulteriori informazioni

en: None
it: Nessuno

en: Table options
it: Opzioni della tabella

en: There are no labels, add one using the "Add New" button.
it: Non ci sono etichette, aggiungine uno usando il pulsante "Aggiungi nuovo".

en: Drag and drop the columns to customize the table layout.
it: Trascina e rilascia le colonne per personalizzare il layout della tabella.

en: Column layout
it: Disposizione delle colonne

en: Entries per page
it: Voci per pagina

en: Show empty fields
it: Mostra campi vuoti

en: If checked, any spaces or tabs will not be stripped
it: Se selezionata, eventuali spazi o tabulazioni non saranno rimossi

en: Allow whitespace
it: Lascia lo spazio bianco

en: Any text matching this regular expression pattern will be stripped. The pattern should include start and end delimiters, see below for an example.
it: Qualsiasi testo che corrisponde a questo modello di espressione regolare verrà rimosso. Il modello dovrebbe includere i delimitatori di inizio e fine, vedi sotto per un esempio.

en: Pattern
it: Modello

en: Enter allowable tags, one after the other, for example:
it: Inserisci i tag ammissibili, uno dopo l'altro, ad esempio:

en: Allowable tags
it: Tag ammissibili

en: Standard form
it: Form standard

en: Add page
it: Aggiungi pagina

en: Refresh preview
it: Aggiorna l'anteprima

en: Set preview to phone size
it: Imposta l'anteprima sulla dimensione del telefono

en: Set preview to tablet size
it: Imposta l'anteprima sulla dimensione del tablet

en: Hide preview
it: Nascondi anteprima

en: Show preview only
it: Mostra solo l'anteprima

en: Style
it: Stile

en: Notifications
it: Notifiche

en: Confirmations
it: Conferme

en: Errors
it: Errori

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: The name is to help you identify the form.
it: Il nome è per aiutarti a identificare il form.

en: The heading that will show above the form.
it: L'intestazione che mostrerà sopra il form.

en: Title to display above the form.
it: Titolo da visualizzare sopra il form.

en: The description that will show below the form title.
it: La descrizione che verrà visualizzata sotto il titolo del form.

en: Description to display above the form.
it: Descrizione da visualizzare sopra il form.

en: Inactive forms will not appear on the site.
it: Le forme inattive non appariranno sul sito.

en: Inactive message
it: Messaggio inattivo

en: Enter a message to display when the form is inactive. HTML and shortcodes can be used.
it: Inserisci un messaggio da visualizzare quando il form è inattivo. È possibile utilizzare l'HTML e codici brevi.

en: Use Ajax
it: Usa Ajax

en: If enabled, the form will submit without reloading the page. If disabled, it will also disable the Enhanced file uploader.
it: Se abilitato, il form verrà inviato senza ricaricare la pagina. Se disabilitato, disabiliterà anche il file di caricamento avanzato.

en: Save submitted form data
it: Salvare i dati del form presentati

en: If enabled, the submitted form data will be saved to the database and you will be able to view submitted entries within the WordPress admin.
it: Se abilitato, i dati del form inviato verranno salvati nel database e sarà possibile visualizzare le voci inviate all'interno del pannello di amministrazione di WordPress.

en: Enable honeypot CAPTCHA
it: Attiva honeypot CAPTCHA

en: A hidden anti-spam measure that requires no user interaction.
it: Una misura anti-spam nascosta che non richiede l'interazione dell'utente.

en: Conditional logic animation
it: Animazione logica condizionale

en: If enabled, the fields that are hidden or shown via conditional logic will be animated instead of hidden or shown instantly.
it: Se abilitato, i campi che sono nascosti o mostrati tramite la logica condizionale saranno animati anziché nascosti o mostrati istantaneamente.

en: Global
it: Globale

en: Fields
it: Campi

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Global styles
it: Stili globali

en: Themes define the look of the form.
it: I temi definiscono l'aspetto del form.

en: At what screen width should elements be full width?
it: A quale larghezza dello schermo dovrebbero essere gli elementi in larghezza?

en: Responsive elements
it: Elementi reattivi

en: Responsive elements custom
it: Elementi reattivi personalizzati

en: At what screen width should column layouts be stacked?
it: A quale larghezza dello schermo dovrebbero essere impilati i layout delle colonne?

en: Enter a CSS value for the width of this form, the default is 100%. After entering a value you can choose Left, Center or Right position.
it: Inserisci un valore CSS per la larghezza di questo form, il valore predefinito è 100%. Dopo aver inserito un valore, puoi scegliere la posizione a sinistra, centrale o a destra.

en: Form width
it: Larghezza form

en: Form position
it: Posizione del form

en: Center
it: Centro

en: Choose the same background color as the site for an optimal preview.
it: Scegli lo stesso colore di sfondo del sito per un'anteprima ottimale.

en: Preview background color
it: Anteprima del colore di sfondo

en: Styles entered here will apply to all form elements, you can override these for each element inside the element settings. Once you have added a style, enter the CSS styles in the box.
it: Gli stili immessi qui si applicano a tutti gli elementi del form, è possibile sovrascriverli per ciascun elemento all'interno delle impostazioni dell'elemento. Dopo aver aggiunto uno stile, inserisci gli stili CSS nella casella.

en: Global CSS Styles
it: Stili dgobali CSS

en: Add global style
it: Aggiungi uno stile globale

en: No active global styles, add one using the "Add global style" button.
it: Nessuno stile globale attivo, aggiungine uno usando il pulsante "Aggiungi stile globale".

en: Label text color
it: Etichetta colore testo

en: Choose where to display the label relative to the field.
it: Scegli dove visualizzare l'etichetta relativa al campo.

en: Required indicator text
it: Indica il testo richiesto

en: Required text color
it: Colore del testo richiesto

en: Controls the padding and font size of fields in this form.
it: Controlla il riempimento e la dimensione del carattere dei campi in questo form.

en: Controls the width of fields in this form.
it: Controlla la larghezza dei campi in questo form.

en: Field background color
it: Colore di sfondo del campo

en: Focus
it: Messa a fuoco

en: Field border color
it: Colore del bordo del campo

en: Field text color
it: Colore del testo del campo

en: Controls the padding and font size of buttons in this form.
it: Controlla il padding e la dimensione del carattere dei pulsanti in questo form.

en: Controls the width of buttons in this form.
it: Controlla la larghezza dei pulsanti in questo form.

en: Button animation
it: Animazione pulsante

en: Blast
it: Esplosione

en: Confidence
it: Fiducia

en: Button background color
it: Colore di sfondo del pulsante

en: Button border color
it: Colore del bordo del pulsante

en: Button text color
it: Colore del testo del pulsante

en: Button icon color
it: Colore dell'icona del pulsante

en: You can use a custom image or HTML to customize the submit button.
it: È possibile utilizzare un'immagine personalizzata o HTML per personalizzare il pulsante di invio.

note: translators: %s: the default button text
en: Change the default text of the button which is "%s".
it: Cambia il testo predefinito del pulsante che è "%s".

en: Choose an icon for the submit button.
it: Scegli un'icona per il pulsante di invio.

en: Choose an icon for the next button.
it: Scegli un'icona per il prossimo pulsante.

en: Page progress
it: Avanzamento della pagina

en: Progress type
it: Tipo di progresso

en: Progress bar (numbers)
it: Barra di avanzamento (numeri)

en: Progress bar (percentage)
it: Barra di avanzamento (percentuale)

en: Tabs
it: Schede

en: Choose the style of page progress shown at the top of the form.
it: Scegli lo stile di avanzamento della pagina mostrato nella parte superiore del form.

en: Flying Message
it: Messaggio volante

en: Single Dot
it: Punto singolo

en: Spinner classic
it: Spinner classico

en: Tripple Dot
it: Tre punti

en: Dot
it: Punto

en: Choose the style of loading indicator to show when the form is processing.
it: Scegli lo stile dell'indicatore di caricamento per mostrare quando il form è in fase di elaborazione.

en: Custom loading
it: Caricamento personalizzato

en: Text, HTML and shortcodes can be used here.
it: Testo, HTML e shortcode possono essere usati qui.

en: Position
it: Posizione

en: Over button
it: Pulsante sopra

en: Over screen
it: Sullo schermo

en: Over form
it: Sopra il form

en: Color
it: Colore

en: Overlay
it: Copertura

en: Overlay color
it: Sovrapposizione colore

en: What's a tooltip? You're looking at one.
it: Che cosa è un suggerimento? Ecco uno.

en: Enable tooltips
it: Abilita i tooltips

en: If enabled, when the user hovers over an element with tooltip text set, a tooltip will appear.
it: Se abilitato, quando l'utente passa sopra un elemento con un testo tooltip  di cui, viene visualizzato un tooltip.

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: If set to %1$sField%2$s, the tooltip will show when the user interacts with the field. If set to %1$sIcon%2$s, the tooltip will be shown when the user interacts with an icon.
it: Se impostato su %1$sCampo%2$s, il tooltip verrà mostrato quando l'utente interagisce con il campo. Se impostato su %1$sIcona%2$s, il suggerimento verrà mostrato quando l'utente interagisce con un'icona.

en: Trigger
it: Attiva

en: Event
it: Evento

en: Set the icon to use for the Icon tooltip trigger.
it: Imposta l'icona da utilizzare per il trigger tooltip Icona.

en: Tooltip style
it: Stile tooltip

en: Hover me for preview
it: Passare con il mouse per l'anteprima

en: Quform styles
it: Stili Quform

en: Dark
it: Scuro

en: CSS2 styles
it: Stili CSS2

en: Cream
it: Crema

en: Light
it: Chiaro

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: CSS3 styles
it: Stili CSS3

en: Tipped
it: Scaricato

en: Custom class
it: Classe personalizzata

en: Tip position
it: Suggerimento posizione

en: left center
it: centro sinistra

en: left top
it: sinistra in alto

en: top left
it: in alto a sinistra

en: top center
it: in alto al centro

en: top right
it: in alto a destra

en: right top
it: a destra in alto

en: right center
it: centro a destra

en: right bottom
it: in basso a destra

en: bottom right
it: in basso a destra

en: bottom center
it: in basso al centro

en: bottom left
it: in basso a sinistra

en: left bottom
it: a sinistra in basso

en: center
it: centro

en: Position on input
it: Posizione di input

en: CSS3 Shadow
it: CSS3 Ombra

en: CSS3 Rounded Corners
it: CSS3 Angoli arrotondati

en: The CSS3 effects may not work with some styles.
it: Gli effetti CSS3 potrebbero non funzionare con alcuni stili.

en: No notifications have been set up.
it: Nessuna notifica è stata impostata.

en: Add Notification
it: Aggiungi una notifica

en: Add Confirmation
it: Aggiungi una conferma

en: Error options
it: Opzioni di errore

en: Validation error position
it: Posizione di errore di convalida

en: Full width (default)
it: Larghezza intera (predefinito)

en: Align left
it: Allinea a sinistra

en: Position absolute
it: Posizione assoluta

en: Choose the position of the validation errors.
it: Scegli la posizione degli errori di convalida.

en: Validation error icon
it: icona di convalida errore

en: Display error message
it: Visualizza messaggio di errore

en: If enabled, an error message will be displayed above the form if there was a validation error.
it: Se abilitato, verrà visualizzato un messaggio di errore sopra il modulo se si è verificato un errore di convalida.

en: Error message title
it: Titolo del messaggio di errore

en: Error message content
it: Contenuto del messaggio di errore

en: Language options
it: Opzioni linguaggio

en: The Locale determines the language for Datepickers and Timepickers, and the date and time formats for this form. If set to Default it will use the Locale from the Forms &rarr; Settings page.
it: Le impostazioni internazionali determinano la lingua per Datepicker e Timepicker e i formati di data e ora per questo modulo. Se impostato su Predefinito, utilizzerà le impostazioni internazionali dai Form &rarr; Impostazioni pagina.

en: Enable RTL support
it: Abilita il supporto RTL

en: Global setting
it: Impostazione globale

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Enable this option if the site language is RTL. The Global setting can be configured on the plugin Settings page.
it: Abilita questa opzione se la lingua del sito è RTL. L'impostazione globale può essere configurata nella pagina Impostazioni del plugin.

en: This section enables you to save form data to a custom database. This is not related to the saving of submitted entries, you can do both at the same time. You can use this functionality to save submitted form data to the table of another plugin for example.
it: Questa sezione consente di salvare i dati del form in un database personalizzato. Questo non è correlato al salvataggio delle voci inviate, puoi farlo entrambe nello stesso momento. È possibile utilizzare questa funzionalità per salvare i dati dei form inviati nella tabella di un altro plug-in, ad esempio.

en: This tool will not create the database table or fields for you - they should already exist. You can then choose to save a form value using the button below, just enter the name of the database field you would like to save to and choose the value from the dropdown menu.
it: Questo strumento non creerà la tabella o i campi del database per te: dovrebbero già esistere. Puoi quindi scegliere di salvare un valore del form utilizzando il pulsante in basso, inserisci il nome del campo del database in cui desideri salvare e scegli il valore dal menu a discesa.

en: Custom database settings (MySQL)
it: Impostazioni del database personalizzato (MySQL)

en: Enable this option to save to a custom database table.
it: Abilita questa opzione per salvare in una tabella di database personalizzata.

en: Use WordPress database
it: Usa un database di WordPress

en: If enabled, the data will be inserted into a table you specify below, inside the WordPress database. Disable to specify custom database credentials.
it: Se abilitato, i dati verranno inseriti in una tabella che specifichi di seguito, all'interno del database di WordPress. Disabilita per specificare le credenziali del database personalizzato.

en: The host of the MySQL server, usually localhost.
it: L'host del server MySQL, solitamente localhost.

en: The user must have permission to insert data to the database.
it: L'utente deve disporre dell'autorizzazione per inserire dati nel database.

en: A password is saved but hidden for security reasons.
it: La password viene salvata ma nascosta per motivi di sicurezza.

en: Change password
it: Cambia password

en: The name of the database.
it: Il nome del database.

en: Table
it: Tabella

en: The name of the database table.
it: Il nome della tabella del database.

en: What to save
it: Cosa salvare

en: You are not currently saving any submitted form values.
it: Al momento non sono stati salvati i valori del form inviati.

en: Submitted Form Value
it: Valore del modulo inviato

en: Click a category on the left hand side to insert predefined options. You can edit the options on the right hand side or enter your own options, one per line.
it: Fare clic su una categoria a sinistra per inserire le opzioni predefinite. È possibile modificare le opzioni sul lato destro o inserire le proprie opzioni, una per riga.

en: Existing Options
it: Opzioni esistenti

en: Overwrite existing options
it: Sovrascrivi opzioni esistenti

en: Removes any existing options before adding
it: Rimuovi le opzioni esistenti prima di aggiungere

en: Add options
it: Aggiungi opzioni

en: Cancel
it: Cancella

en: Option settings
it: Impostazioni delle opzioni

en: Image
it: Immagine

en: Image (when selected)
it: Immagine (se selezionata)

en: Icon (when selected)
it: Icona (quando selezionato)

en: Forms per page
it: Form per pagina

en: Create a form
it: Crea un form

en: Enter a name to help you identify the form
it: Inserisci un nome per aiutarti a identificare il modulo

en: e.g. Contact form
it: ad esempio modulo di contatto

en: Notification settings
it: Impostazioni di notifica

en: You can stop this notification being sent by turning this off.
it: È possibile interrompere l'invio di questa notifica disattivando questa notifica.

en: Subject
it: Soggetto

en: Format
it: Formato

en: Plain text
it: Testo normale

en: Set the plain text content of the message using this field.
it: Imposta il contenuto del messaggio in testo normale utilizzando questo campo.

en: Add email addresses to which this email will be sent to.
it: Aggiungi gli indirizzi email a cui verrà inviata questa email.

en: Add email addresses to Carbon Copy on this email.
it: Aggiungi gli indirizzi email in Copia Carbone su questa email.

en: BCC
it: CCn

en: Add email addresses to Blind Carbon Copy on this email.
it: Aggiungi gli indirizzi email a Copia Carbone nascosta su questa email.

en: Adds a "Reply-To" email address. If not set, replying to the email will reply to the "From" address.
it: Aggiunge un indirizzo email "Rispondi a". Se non impostato, rispondendo alla email risponderai all'indirizzo "Da".

en: Recipient
it: Destinatario

en: Send the form data to different email addresses depending on the submitted form values.
it: Invia i dati del modulo a indirizzi e-mail diversi a seconda dei valori del form inviati.

en: Enable conditional recipients
it: Abilita i destinatari condizionali

en: Adds a "Reply-To" email address. If not set, replying to the email will reply to the "From" address
it: Aggiungi un indirizzo email "Rispondi a". Se non è impostato, rispondendo all'email si risponderà all'indirizzo "Da"

en: Conditional recipients
it: Destinatari condizionati

en: Add conditional
it: Aggiungi condizionale

en: Sets the email "From" address. The email address set here will be shown as the sender of the email.
it: Imposta l'indirizzo email "Da". L'indirizzo email impostato qui, verrà mostrato come mittente dell'e-mail.

en: "From" address
it: indirizzo "Da"

en: Email (required)
it: Email (obbligatorio)

en: Attachments
it: Allegati

en: Add attachment
it: Aggiungi allegato

en: License &amp; Updates
it: Licenza &amp; Aggiornamenti

en: Performance
it: Prestazione

en: Permissions
it: Permessi

en: Custom CSS & JS
it: CSS e JS personalizzati

en: Tweaks & Troubleshooting
it: Ritocchi e risoluzione dei problemi

en: Referral Program
it: Programma di riferimento

en: Default recipient
it: Destinatario predefinito

en: Set the default recipient email address for notifications.
it: Imposta l'indirizzo email del destinatario predefinito per le notifiche.

en: Default "From"
it: Predefinito "Da"

en: Set the default "From" email address for notifications. It is recommended to set this to an existing email address with the same domain as the site.
it: Imposta l'indirizzo email predefinito "Da" per le notifiche. Si consiglia di impostarlo su un indirizzo email esistente con lo stesso dominio del sito.

en: Regional
it: Regionale

en: RTL support
it: Supporto RTL

en: Enable this option if the site language is RTL, you can also override this for each form at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language.
it: Abilita questa opzione se la lingua del sito è RTL, puoi anche sovrascriverla per ogni form in Modifica form &rarr; Impostazioni &rarr; Linguaggio.

en: Date & time format (JS)
it: Formato data e ora (JS)

en: Date & time format (PHP)
it: Formato data e ora (PHP)

en: Product license
it: Licenza del prodotto

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag, %3$s: open link tag, %4$s: close link tag
en: A valid license key entitles you to support and enables automatic upgrades. %1$sA license key may only be used for one installation of WordPress at a time%2$s. If you have previously verified a license key for another website, and use it again here, the plugin will be licensed here and become unlicensed on the other website. Please enter your CodeCanyon Quform license key, you can find your key by following the instructions on %3$sthis page%4$s.
it: Una chiave di licenza valida autorizza a supportare e abilitare gli aggiornamenti automatici. %1$sUna chiave di licenza può essere utilizzata solo per una installazione di WordPress alla volta%2$s. Se in precedenza hai verificato un codice di licenza per un altro sito web e lo usi di nuovo qui, il plug-in verrà concesso in licenza qui e non sarà autorizzato sull'altro sito Web. Inserisci la tua chiave di licenza CodeCanyon Quform, puoi trovare la tua chiave seguendo le istruzioni su %3$squesta pagina%4$s.

en: License status
it: Stato della licenza

en: Enter license key
it: Inserisci il codice di licenza

en: Verify
it: Verifica

en: Updates
it: Aggiornamenti

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Automatic updates are not possible because the plugin was bundled in a package. You should check with the package author to get the latest version of Quform. Alternatively you can %1$spurchase a license%2$s to enable automatic updates.
it: Gli aggiornamenti automatici non sono possibili perché il plugin è stato fornito in un pacchetto. È necessario verificare con l'autore del pacchetto per ottenere l'ultima versione di Quform. In alternativa puoi %1$sacquistare una licenza%2$s per abilitare gli aggiornamenti automatici.

en: Check for update
it: Ricerca aggiornamenti

note: translators: %s: the current plugin version
en: You are using version %s
it: Si sta utilizzando la versione %s

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: To use the reCAPTCHA element in a form you need to %1$screate the API keys%2$s. Once you have the Site and Secret key, enter them below.
it: Per utilizzare l'elemento reCAPTCHA in un form devi %1$screare le chiavi API%2$s. Una volta che hai il sito e la chiave segreta, inseriscili sotto.

en: Site key
it: Chiave del sito

en: Secret key
it: Chiave segreta

en: When to load scripts/styles
it: Quando caricare script /stili

en: Choose which pages to load the plugin scripts and styles, these are required for the form to work properly, so you can choose only the pages containing a form to speed up the other pages on your site. Autodetect will only load the scripts if a form is found in the page content or in a widget.
it: Scegli in quali pagine caricare gli script e gli stili del plug-in, necessari per il corretto funzionamento del form, in modo che tu possa scegliere solo le pagine contenenti un form per accellerare le altre pagine del tuo sito. Il rilevamento automatico caricherà gli script solo se si trova un form nel contenuto della pagina o in un widget.

en: Always
it: Sempre

en: Only on specific pages
it: Solo su pagine specifiche

en: Choose pages
it: Scegli le pagine

en: Combine scripts
it: Abbina lo script

en: Combine CSS
it: Abbina i CSS

en: Combine the CSS into a single file to increase page loading speed.
it: Abbina il CSS in un singolo file per aumentare la velocità di caricamento della pagina.

en: Combine JavaScript
it: Abbina il JavaScript

en: Combine the JavaScript into a single file to increase page loading speed.
it: Abbina il codice JavaScript in un singolo file per aumentare la velocità di caricamento della pagina.

en: Disable third-party scripts
it: Disabilita gli script di terze parti

en: You can disable any stylesheet or script used by the Quform plugin by turning the option off below. Disabling the script will disable the functionality of the feature, unless the script is provided from another source. Most scripts are only loaded when they are used by an active form.
it: Puoi disattivare qualsiasi foglio di stile o script usato dal plugin Quform disattivando l'opzione di seguito. Disabilitare lo script disabiliterà la sua funzionalità, a meno che lo script non sia fornito da un'altra fonte. La maggior parte degli script viene caricata solo quando viene utilizzata da un form attivo.

en: These options allow you to give permissions for other Roles to access parts of the plugin.
it: Queste opzioni ti consentono di concedere permessi ad altri ruoli per accedere a parti del plugin.

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: All devices
it: Tutti i dispositivi

en: Tablets only
it: Solo Tablet

en: Phones only
it: Solo Telefoni

en: Custom JavaScript
it: JavaScript personalizzato

note: translators: %s: example of the tag to not enter
en: Enter any custom JavaScript to be added to the site, do not enter %s tags.
it: Inserisci qualsiasi JavaScript personalizzato da aggiungere al sito, non inserire %s tag.

en: Tweaks
it: Ritocchi

en: Enable popup script
it: Abilita script popup

en: This option is enabled automatically when you add a popup form to a page or when you add a Quform Popup widget. If this did not happen for some reason you can enable this option to manually enable the popup script.
it: Questa opzione è abilitata automaticamente quando si aggiunge un form popup a una pagina o quando si aggiunge un widget Quform Popup. Se ciò non si verifica per qualche motivo, è possibile spuntare questa opzione per abilitare manualmente lo script popup.

en: Popup script
it: Script pop-up

en: Fancybox 2 (default)
it: Fancybox 2 (predefinito)

en: Magnific Popup
it: Popup magnifico

en: Select which script to use when displaying the form in a popup.
it: Seleziona quale script utilizzare quando si visualizza il form in un popup.

en: Raw fix
it: Correzione grezza

en: Try enabling this if you have unwanted extra spacing in the form.
it: Prova ad abilitare questa opzione se hai spaziature extra indesiderate nel modulo.

en: Scroll offset
it: Scorrimento offset

en: The number of pixels above the target message where smooth scrolling should end. If you have a fixed or sticky header on your site you should increase the number so that messages are not hidden below the header.
it: Il numero di pixel sopra il messaggio di destinazione in cui deve terminare lo scorrimento uniforme. Se hai un'intestazione fissa o adesiva sul tuo sito, devi aumentare il numero in modo che i messaggi non siano nascosti sotto l'intestazione.

en: Scroll speed
it: Velocità di scorrimento

en: The animation speed for smooth scrolling, in milliseconds (1000 = 1 second).
it: La velocità di animazione per lo scorrimento uniforme, in millisecondi (1000 = 1 secondo).

en: Allow uploading all file types
it: Consenti il caricamento di tutti i tipi di file

en: To protect your site, potentially risky file types are not allowed to be uploaded in a File Upload field, enable this option to stop the protection.
it: Per proteggere il tuo sito, i tipi di file potenzialmente rischiosi non possono essere caricati nel campo Caricamento File, abilitare questa opzione per interrompere la protezione.

en: Show edit link
it: Mostra il link di modifica

en: Show a link to edit the form at the bottom of forms.
it: Mostra un link per modificare il form nella parte inferiore dei form.

en: CSRF protection
it: Protezione CSRF

en: Protect form submissions against cross-site request forgery.
it: Proteggi l'invio di moduli contro la falsificazione di richieste tra siti.

en: Toolbar menu
it: Menu della barra degli strumenti

en: Adds a form management menu to the toolbar.
it: Aggiunge un menu di gestione dei form alla barra degli strumenti.

en: Insert form button
it: Inserisci il pulsante del form

en: Adds a button to insert a form above the WordPress editor.
it: Aggiunge un pulsante per inserire un form sopra l'editor di WordPress.

en: Prevent FOUC
it: Previeni il FOUC

en: Hides the form until it has been set up to prevent a flash of unstyled content (FOUC).
it: Nasconde il form fino a quando non è stato impostato per impedire un flash di contenuto senza stili (FOUC).

en: Script cache
it: Script della cache

en: Rebuild script cache
it: Ricrea la cache degli script

en: Rebuilds the form custom CSS files and the feature cache which ensures that all of the scripts needed by the active forms are loaded on the site.
it: Ricrea i file CSS personalizzati e la cache delle caratteristiche del form che assicura che tutti gli script necessari per i moduli attivi siano caricati sul sito.

en: Server compatibility
it: Compatibilità server

en: Get help with this error
it: Ottieni aiuto con questo errore

en: Make money and support Quform!
it: Fare soldi e sostegno a Quform!

en: Display a referral link
it: Visualizza un link di riferimento

en: Displays a Quform referral link under forms, with the text you specify below.
it: Visualizza un collegamento di riferimento Quform sotto i moduli, con il testo specificato di seguito.

en: Referral link text
it: Reinvia il link testuale

en: This is the text that will link to the Quform purchase page, it's displayed under your form.
it: Questo è il testo che si collegherà alla pagina di acquisto di Quform, è visualizzato sotto il tuo form.

en: Select a form to export entries from
it: Selezionare un modulo (form) da esportare

en: Select the form that you would like export entries from.
it: Seleziona il form da cui desideri esportare le voci.

en: Choose which fields to export
it: Scegliere i campi da esportare

en: Date range (optional)
it: Intervallo date (opzionale)

en: From
it: Modulo (form)

en: Choose format
it: Scegli il formato

en: Comma Separated Values (.csv)
it: Valori separati da virgola (.csv)

en: Excel compatibility
it: Compatibilità con Excel

en: Each field is separated by the specified delimiter.
it: Ogni campo è separato dal delimitatore specificato.

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Comma
it: Virgola

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Space
it: Spazio

en: Custom
it: Abitudine

en: Each field is wrapped in the specified enclosure.
it: Ogni campo è avvolto nel contenitore specificato.

en: Enclosure
it: Contenitore

en: Double quotes
it: Virgolette

en: Single quotes
it: Virgolette singole

en: Adds the UTF-8 Byte Order Mark to the beginning of the file, which may fix character encoding issues.
it: Aggiunge il segno di ordinazione UTF-8 Byte all'inizio del file, che può risolvere i problemi di codifica dei caratteri.

en: Use UTF-8 BOM
it: Usa UTF-8 BOM

en: Set the line endings of the CSV file.
it: Imposta le terminazioni di riga del file CSV.

en: Line endings
it: Fine linea

en: Windows
it: Finestre

en: Select a form to export
it: Selezionare un modulo (form) da esportare

en: Export
it: Esporta

en: Form export data
it: Modulo dati di esportazione

en: Click inside the box to select all text
it: Fare clic all'interno della casella per selezionare tutto il testo

en: You do not have permission to access any tools.
it: Non hai il permesso di accedere a nessuno strumento.

en: Import form data
it: Importa i dati del modulo

en: Paste in the data generated from the Forms &rarr; Export Form page into the box below to import a form.
it: Incolla nei dati generati da Forms &rarr; Esporta pagina modulo nella casella sottostante per importare un form.

en: Import
it: Importa

en: Migrate from Quform 1.x
it: Migra da Quform 1.x

en: The migration tool will copy forms and entries from Quform 1.x into Quform 2.x. It will not copy existing widgets or shortcodes from the 1.x version, you will need to manually add these after the migration is complete.
it: Lo strumento di migrazione copierà i form e le voci da Quform 1.x in Quform 2.x. Non copierà i widget o gli shortcode esistenti dalla versione 1.x, sarà necessario aggiungerli manualmente dopo che la migrazione è stata completata.

en: Migrate forms
it: Migrare i moduli

en: All forms
it: Tutti i form

en: Only specific forms...
it: Solo form specifici ...

en: Which forms?
it: Quali form?

en: Migrate entries
it: Migrare le voci

en: Migrate license key
it: Migra la chiave di licenza

en: Migrate reCAPTCHA keys
it: Migrate le chiavi reCAPTCHA

en: Start migration
it: Inizia la migrazione

en: Migration is not possible because no forms from Quform 1.x were found in the database.
it: La migrazione non è possibile perché nel database non sono stati trovati form da Quform 1.x.

en: Import a single Quform 1.x form
it: Importa un singolo modulo Quform 1.x

note: translators: %s: the plugin name
en: Uninstall %s
it: Disinstalla %s

en: WARNING: All forms, entries and settings will be deleted and cannot be recovered unless you have a backup of the database.
it: ATTENZIONE: tutti i form, le voci e le impostazioni saranno cancellati e non potranno essere ripristinati se non si dispone di un backup del database.

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm that you want to delete all forms and settings, and deactivate the plugin. You can delete the plugin afterwards from the Plugins page.
it: Conferma di voler eliminare tutti i form e le impostazioni e disattivare il plug-in. Puoi eliminare il plug-in in seguito dalla pagina Plugin.

en: If checked, any spaces or tabs are allowed
it: Se selezionata, sono consentiti spazi o tabulazioni

en: The submitted value must match this regular expression. The pattern should include start and end delimiters, see below for an example.
it: Il valore inviato deve corrispondere a questa espressione regolare. Il modello dovrebbe includere i delimitatori di inizio e fine, vedi sotto per un esempio.

en: Invert the check i.e. the submitted value must not match the regular expression
it: Invertire il controllo, ovvero il valore inviato non deve corrispondere all'espressione regolare

en: Invert
it: Invertire

en: The submitted value must be numerically greater than the minimum
it: Il valore inviato deve essere numericamente maggiore del minimo

en: Minimum
it: Minimo

en: Allow the minimum value too
it: Consenti anche il valore minimo

en: Inclusive
it: Inclusivo

en: The length of the submitted value must be greater than or equal to the minimum
it: La lunghezza del valore inviato deve essere maggiore o uguale al minimo

en: Minimum length
it: Lunghezza minima

en: The length of the submitted value must be less than or equal to the maximum
it: La lunghezza del valore inviato deve essere inferiore o uguale al massimo

en: The token that the submitted value must be equal to
it: Il valore del token inviato deve essere uguale a

en: Enter one allowed value per line
it: Immetti un valore consentito per riga

en: Allowed values
it: Valori consentiti

en: Invert the check i.e. the submitted value must not be in the allowed values list
it: Invertire il controllo, ovvero il valore inviato non deve essere incluso nell'elenco dei valori consentiti

en: The submitted value must be numerically less than this value
it: Il valore inviato deve essere numericamente inferiore a questo valore

en: Maximum
it: Massimo

en: Allow the maximum value too
it: Consenti anche il valore massimo

en: Error messages
it: Messaggio di errore

en: Custom message
it: Messaggio personalizzato

en: the minimum allowed value
it: il valore minimo consentito

en: the token
it: Il segno

en: the minimum allowed length
it: la lunghezza minima consentita

en: the maximum allowed value
it: il valore massimo consentito

note: Description of the plugin
en: The Quform form builder makes it easy to build forms in WordPress.
it: Il generatore di form Quform rende facile creare form in WordPress.

en: Please select a form first
it: Si prega di selezionare il primo form

en: The shortcode could not be sent to the editor, please copy it from the preview area and paste it into the editor
it: Non è stato possibile inviare lo shortcode all'editor, copiarlo dall'area di anteprima e incollarlo nell'editor

en: Add Form
it: Aggiungi il form

en: Insert a form
it: Inserisci un form

en: Select a form
it: Seleziona un modulo (form)

en: Show form title
it: Mostra il titolo del fom

en: Show form description
it: Mostra il titolo del form

en: Popup form
it: Form popup

en: Content
it: Contenuto

en: The text or HTML to trigger the popup, shortcodes can also be used.
it: È anche possibile utilizzare il testo o l'HTML per attivare il popup, shortcode.

en: Width (optional)
it: Larghezza (opzionale)

en: The width of the popup, any CSS width or number is accepted.
it: La larghezza del popup, qualsiasi larghezza o numero CSS è accettata.

en: Options (optional)
it: Opzioni (facoltativo)

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: JSON encoded options to pass to the popup script, %1$sexamples%2$s.
it: Opzioni codificate JSON per passare allo script popup,%1$sesempi%2$s.

en: Insert
it: Inserisci

en: If you are having trouble inserting the form, copy and paste the code below into the page content.
it: Se si hanno problemi con l'inserimento del modulo, copia e incolla il codice qui sotto nel contenuto della pagina.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: No forms found, %1$sclick here to create one%2$s.
it: Non sono  stati trovati moduli (forms), %1$sfare click qui per crearne uno %2$s.

en: No forms found.
it: Nessun form trovato.

en: Dashboard
it: Pannello degli strumenti

en: Add New Form
it: Aggiungi un nuovo form

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Entries
it: Voci

en: Tools
it: Utensili

en: Settings
it: Impostazioni

en: Help
it: Aiuto

en: Preview
it: Anteprima

en: Export Entries
it: Esporta Voci

en: Export Form
it: Esporta Form

en: Import Form
it: Importa form

en: Edit Entry
it: Modifica voce

note: translators: %s: the form name
en: Editing entry for %s
it: Modifica della voce per %s

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non hai permessi sufficienti per accedere a questa pagina.

en: You attempted to edit an item that doesn't exist. Perhaps it was deleted?
it: Hai tentato di modificare un articolo che non esiste. Forse è stato cancellato?

en: Are you sure you want to delete this entry? All data for this entry will be lost and this cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo messaggio? Tutti i dati per questa voce andranno persi e questo non può essere annullato.

en: Are you sure you want to delete these entries? All data for these entries will be lost and this cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare queste voci? Tutti i dati per queste voci andranno persi e questo non può essere annullato.

en: The form could not be found. Perhaps it was deleted?
it: Non è stato possibile trovare il form. Forse è stato cancellato?

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry marked as read | %s entries marked as read
it[0]: La voce %s è contrassegnata come già letto
it[1]: Le voci %s sono contrassegnate come già letti

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry marked as unread | %s entries marked as unread
it[0]: La voce %s è contrassegnata come non letta
it[1]: Le voci %s sono contrassegnate come non lette

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry moved to the Trash | %s entries moved to the Trash
it[0]: La voce %s è stata spostata nel Cestino
it[1]: Le voci %s sono state spostate nel Cestino

en: Bad request.
it: Richiesta non valida

en: You do not have permission to do this.
it: Non hai il permesso di farlo.

en: Nonce check failed.
it: Nonce non riuscito.

note: translators: %s: the form name
en: Entries for %s
it: Voci per %s

en: Click to edit name
it: Clicca per modificare il nome

en: View Entry
it: Visualizza voce

note: translators: %s: the form name
en: Viewing entry for %s
it: Visualizzazione della voce per %s

en: Edit Form
it: Modifica modulo

en: Add to website
it: Aggiungi al sito

en: You can't edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
it: Non puoi modificare questo elemento perché è nel Cestino. Si prega di ripristinarlo e riprovare.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag, %3$s: open purchase link tag, %4$s: close purchase link tag
en: You are using an unlicensed version. Please %1$senter your license key%2$s or %3$spurchase a license key%4$s.
it: Si sta utilizzando una versione senza licenza. Si prega di %1$sinserire la chiave di licenza%2$s o %3$sacquistare una chiave di licenza%4$s.

en: Are you sure you want to delete this form? All saved settings, elements and entries for this form will be lost and this cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo form? Tutte le impostazioni salvate, gli elementi e le voci di questo form verranno persi e questo non può essere annullato.

en: Are you sure you want to delete these forms? All saved settings, elements and entries for these forms will be lost and this cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questi form? Tutte le impostazioni salvate, gli elementi e le voci di quest forme andranno persi e questo non può essere annullato.

en: An error occurred adding the form
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta del form.

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form moved to the Trash | %s forms moved to the Trash
it[0]: Singolare: %s il form è stato spostato nel Cestino
it[1]: Plurale: %s i form sono stati spostati nel Cestino

en: Sorry, the form preview could not be loaded.
it: Siamo spiacenti, l'anteprima del modulo non può essere caricato.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: An error occurred verifying the license key, please try again. If this problem persists, see %1$sthis page%2$s.
it: Si è verificato un errore durante la verifica della chiave di licenza, per favore riprova. Se il problema persiste, vedi %1$squesta pagina%2$s.

en: Please wait, verification in progress
it: Si prega di attendere, verifica in corso

en: Valid
it: Valido

en: Valid (bundled)
it: Valido (in bundle)

en: Unlicensed
it: Senza licenza

en: An error occurred checking for an update.
it: Si è verificato un errore durante il controllo di un aggiornamento.

en: Please wait, checking for an update
it: Si prega di attendere, verificare un aggiornamento

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: An error occurred saving the settings.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio delle impostazioni.

en: An error occurred rebuilding the script cache.
it: Si è verificato un errore durante la ricostruzione della cache dello script.

en: Script cache rebuilt
it: Cache dello script ricostruita

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: MySQL Version
it: Versione MySQL

en: WordPress Version
it: Versione Wordpress

en: GD Image Library
it: GD Libreria di immagini

en: Available
it: Disponibile

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: FreeType Library
it: Libreria FreeType

en: Temporary Directory
it: Directory Temporanea

en: Cache Directory
it: Directory della cache

en: Uploads Directory
it: Carica la directory

en: The plugin requires PHP version 5.2 or later.
it: Il plugin richiede PHP versione 5.2 o successiva.

en: The plugin requires MySQL version 5 or later.
it: Il plugin richiede MySQL versione 5 o successiva.

en: The plugin requires WordPress version 4.5 or later.
it: Il plugin richiede WordPress versione 4.5 o successiva.

en: The temporary directory does not exist, please create the directory and make it writable.
it: La directory temporanea non esiste, si prega di creare la directory e renderla scrivibile.

en: The temporary directory is not writable.
it: La directory temporanea non è scrivibile.

en: The plugin cache directory does not exist, please create the directory and make it writable.
it: La directory della cache dei plugin non esiste, si prega di creare la directory e renderla scrivibile.

en: The plugin cache directory is not writable.
it: La directory della cache del plugin non è scrivibile.

en: The WordPress uploads directory does not exist, please create the directory and make it writable.
it: La directory di upload di WordPress non esiste, si prega di creare la directory e renderla scrivibile.

en: The WordPress uploads directory is not writable.
it: La directory di caricamento di WordPress non è scrivibile.

en: Used for displaying icons in various parts of the form.
it: Utilizzato per la visualizzazione di icone in varie parti del modulo.

en: Used as a select menu replacement.
it: Usato come sostituto del menu di selezione.

en: Used for displaying tooltips in the form.
it: Utilizzato per visualizzare le descrizioni dei comandi nel modulo.

en: Used for displaying the form in a popup.
it: Utilizzato per visualizzare il form in un popup.

en: Used for adding upload progress to File Upload elements.
it: Utilizzato per aggiungere il progresso del caricamento agli elementi di caricamento file.

en: Used for animated scrolling to success and error messages.
it: Utilizzato per lo scorrimento animato verso i messaggi di successo e di errore.

en: Used for displaying labels inside fields.
it: Utilizzato per la visualizzazione di etichette all'interno di campi.

en: Used for displaying a datepicker calendar on the Date element.
it: Utilizzato per visualizzare un calendario Datepicker sull'elemento Date.

en: Used for displaying a timepicker list on the Time element.
it: Utilizzato per visualizzare un elenco di timepicker sull'elemento Time.

en: An error occurred exporting entries
it: Si è verificato un errore durante l'esportazione delle voci

en: Export entries
it: Esporta le voci

en: Nonce check failed
it: Controllo Nonce fallito

en: The selected form does not exist
it: Il form selezionato non esiste

en: An error occurred exporting the form
it: Si è verificato un errore durante l'esportazione del form

en: No form selected
it: Nessun form selezionato

en: Export form
it: Esporta modulo (form)

en: Migrate
it: Migrare

en: Import form
it: Importa form

en: Ajax error
it: Errore di Ajax

en: This field is required
it: Questo campo è obbligatorio

en: Invalid email address
it: Indirizzo email non valido

en: Select
it: Seleziona

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: Create a new form
it: Crea un nuovo form

en: (no title)
it: (nessun titolo)

en: View Entries
it: Visualizza le voci

en: Edit
it: Modifica

en: Form saved
it: Form salvato

en: Are you sure you want to remove this element? Any previously submitted form data for this element will no longer be accessible.
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo elemento? Tutti i dati del form precedentemente inviati per questo elemento non saranno più accessibili.

en: Are you sure you want to remove this group? All elements inside this group will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this group will no longer be accessible.
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo gruppo? Verranno rimossi anche tutti gli elementi all'interno di questo gruppo. Tutti i dati dei form precedentemente inviati per gli elementi all'interno di questo gruppo non saranno più accessibili.

en: Are you sure you want to remove this page? All elements inside this page will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this page will no longer be accessible.
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa pagina? Verranno rimossi anche tutti gli elementi all'interno di questa pagina. Tutti i dati dei form precedentemente inviati per gli elementi all'interno di questa pagina non saranno più accessibili.

en: Are you sure you want to remove this row? All elements inside this row will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this row will no longer be accessible.
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa riga? Verranno rimossi anche tutti gli elementi all'interno di questa riga. Tutti i dati del form precedentemente inviati per gli elementi all'interno di questa riga non saranno più accessibili.

en: Are you sure you want to remove this column? All elements inside this column will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this column will no longer be accessible.
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa colonna? Verranno rimossi anche tutti gli elementi all'interno di questa colonna. Tutti i dati del form precedentemente inviati per gli elementi all'interno di questa colonna non saranno più accessibili.

en: Are you sure you want to remove this optgroup? Any options inside of it will also be removed.
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo optgruup (gruppo di opzioni)? Verranno rimosse anche tutte le opzioni al suo interno.

en: Are you sure you want to remove this submit button?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo pulsante di invio?

en: Nested optgroups are not supported.
it: Gli optgroup (gruppi di opzioni) nidificati non sono supportati.

en: Error saving the form
it: Errore durante il salvataggio del form

en: At least one To, Cc or Bcc address is required
it: È richiesto almeno un indirizzo To, Cc o Bcc

en: Please correct the highlighted fields and save the form again
it: Correggi i campi evidenziati e salva di nuovo il form

en: Inherit
it: Eredita

en: Field
it: Campo

en: Icon
it: Icona

en: Above
it: Sopra

en: Left
it: Sinistra

en: Inside
it: Interno

en: The form must have at least one page
it: Il form deve avere almeno una pagina

en: This is an example tooltip!
it: Questo è un esempio di tooltip!

[ctx: delete]
en: Remove
it: Rimuovi

en: There are no elements available to use for logic rules.
it: Non ci sono elementi disponibili da utilizzare per le regole logiche.

en: There are no logic rules yet, click "Add logic rule" to add one.
it: Non ci sono ancora regole logiche, fai clic su "Aggiungi logica" per aggiungerne una.

en: This field must be a positive number or zero
it: Questo campo deve essere un numero positivo o zero

en: At least one logic rule is required
it: È richiesta almeno una regola logica

en: Show this group
it: Mostra questo gruppo

en: Hide this group
it: Nascondi questo gruppo

en: Show this field
it: Mostra questo campo

en: Hide this field
it: Nascondi questo campo

en: Show this page
it: Mostra questa pagina

en: Hide this page
it: Nascondi questa pagina

en: Use this confirmation if all of these rules match
it: Utilizza questa conferma, se tutte queste regole corrispondono

en: Use this confirmation if any of these rules match
it: Utilizza questa conferma se qualsiasi di queste regole corrispondono

en: Send to these recipients if all of these rules match
it: Invia a questi destinatari, se tutte queste regole corrispondono

en: Send to these recipients if any of these rules match
it: Invia a questi destinatari se qualsiasi di queste regole corrispondono

en: if all of these rules match
it: se tutte queste regole corrispondono

en: if any of these rules match
it: Se qualsiasi di queste regole corrispondono

en: Add recipient
it: Aggiungi destinatario

en: Add logic rule
it: Aggiunge una regola logica

en: There are no conditionals yet, click "Add conditional" to add one.
it: Non ci sono ancora condizioni fare clic su "Aggiungi condizione" per aggiungerne uno.

en: is
it: è

en: is not
it: non è

en: is empty
it: è vuoto

en: is not empty
it: non è vuoto

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is less than
it: è minore di

en: You have unsaved changes.
it: Non ci sono modifiche non salvate.

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Please select
it: Si prega di selezionare

en: Display a message
it: Visualizza un messaggio

en: Redirect to
it: Reindirizza a

en: Label
it: Etichetta

en: Value
it: Valore

en: Default value
it: Valore di default

en: Countries
it: Paesi

en: German States
it: Germania

en: Continents
it: Continenti

en: North America
it: Nord America

en: South America
it: Sod America

en: Gender
it: Sesso

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Age
it: Età

en: Marital Status
it: Stato civile

en: Single
it: Singolo

en: Married
it: Sposato

en: Divorced
it: Divoziato

en: Widowed
it: Vedovo

en: Income
it: Reddito

en: Days
it: Giorno

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Months
it: Mesi

en: Belgium
it: Belgio

en: Brazil
it: Brasile

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: China
it: Cina

en: Cote D'Ivoire
it: Costa D'Avorio

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
it: Croazia (Local Name: Hrvatska)

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Cecoslovacca

en: Denmark
it: Danimarca

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Egypt
it: Egitto

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: Germany
it: Germania

en: Greece
it: Grecia
