Quform v2 - en to hu translation catalogue (620 entries)

en: "From" address
hu: "Feladó" cím

en: %s (inactive)
hu: %s (inaktív)

en: %s entry | %s entries
hu[0]: %s bejegyzés
hu[1]: %s bejegyzés

en: A password is saved but hidden for security reasons.
hu: Jelszót mentésre került, de biztonsági okokból rejtve marad.

en: Above
hu: Az elem fölé

en: Above the form
hu: Űrlap fölött

en: Activate
hu: Bekapcsolás

en: Active
hu: Bekapcsolva

en: Active columns
hu: Bekapcsolt oszlopok

en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Add a style
hu: Stílus hozzáadása

en: Add bulk options
hu: Előre beállított listák hozzáadása

en: Add option
hu: Opció hozzáadása

en: Add options
hu: Opciók hozzáadása

en: Add to website
hu: Hozzáadás weboldalhoz

en: Additional information
hu: További információk

en: Admin label
hu: Admin címke

en: Advanced
hu: Speciális

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Africa
hu: Afrika

en: Age
hu: Kor

en: Ajax error
hu: Ajax hiba

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: All
hu: Összes

en: Allow whitespace
hu: Üres szóközök engedélyezése

en: Allowable tags
hu: Engedélyezett HTML tag-ek

en: Allowed file extensions
hu: Engedélyezett fájl kiterjesztések

en: Always show full dates
hu: Mindig a teljes dátumot mutassa

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: An error occurred, please try again
hu: Valami hiba történt. Próbáljuk meg újból.

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Antigua And Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: April
hu: Április

en: Are you human?
hu: Valóban ember vagy?

en: Are you sure you want to delete these entries? All data for these entries will be lost and this cannot be undone.
hu: Biztosan törölni szeretnénk a bejegyzéseket? A bejegyzések összes adata visszavonhatatlanul el fog veszni!

en: Are you sure you want to delete these forms? All saved settings, elements and entries for these forms will be lost and this cannot be undone.
hu: Biztosan törölni szeretnénk az űrlapokat? Az űrlapok összes mentett beállítása, eleme és bejegyzése visszavonhatatlanul el fog veszni!

en: Are you sure you want to delete this entry? All data for this entry will be lost and this cannot be undone.
hu: Biztosan törölni szeretnénk a bejegyzést? A bejegyzés összes adata visszavonhatatlanul el fog veszni!

en: Are you sure you want to delete this form? All saved settings, elements and entries for this form will be lost and this cannot be undone.
hu: Biztosan törölni szeretnénk az űrlapot? Az űrlap összes mentett beállítása, eleme és bejegyzése visszavonhatatlanul el fog veszni!

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Asia
hu: Ázsia

en: August
hu: Augusztus

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Available
hu: Elérhető

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Bad request
hu: Érvénytelen kérés

en: Bahamas
hu: Bahama-szigetek

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország (Belorusz Köztársaság)

en: Below the form
hu: Űrlap alatt

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Blue
hu: Kék

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Border color
hu: Szegély színe

en: Bordered
hu: Bekeretezett

en: Bosnia And Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bottom left
hu: Balra lent

en: Bottom right
hu: Jobbra lent

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Brazil
hu: Brazília

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: Brunei Darussalam
hu: Brunei

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: CSS styles
hu: CSS stílusok

en: CSS3 Rounded Corners
hu: CSS3 kerekített sarkok

en: CSS3 Shadow
hu: CSS3 árnyék

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Canadian Provinces
hu: Kanadai tartományok

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki Köztársaság

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: Change password
hu: Jelszó cseréje

en: Checks that the length of the value is between the given maximum and minimum
hu: Ellenőrzi, hogy a bevitt adat hossza a meghatározott intervallumban található-e.

en: Checks that the value contains only alphabet characters
hu: Ellenőrzi, hogy a bevitt adat csak betűket tartalmaz-e.

en: Checks that the value contains only digits
hu: Ellenőrzi, hogy a bevitt adat csak számokat tartalmaz-e.

en: Checks that the value is a valid email address
hu: Ellenőrzi, hogy a bevitt adat érvényes email cím-e.

en: Checks that the value is identical to the given token
hu: Ellenőrzi, hogy a bevitt adat és a megadott mintajel egyenlő-e.

en: Checks that the value is numerically greater than the given minimum
hu: Ellenőrzi, hogy a bevitt adat eléri-e a megadható legkisebb értéket.

en: Checks that the value is numerically less than the given maximum
hu: Ellenőrzi, hogy a bevitt adat túllépi-e a megadható legnagyobb értéket.

en: Checks that the value matches the given regular expression
hu: Ellenőrzi, hogy a bevitt adat pontosan megegyezik-e a mintaként beállított értékkel.

en: China
hu: Kína

en: Choose the event that will trigger the tooltip to show.
hu: Válasszuk ki az eseményindító által kiváltott eseményt.

en: Choose what the user will be interacting with to show the tooltip.
hu: Válasszuk ki, milyen felhasználói interakcióra jelenjen meg a Súgószöveg.

en: Choose which fields to export
hu: Exportálandó mezők kiválasztása

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: Clear form values
hu: Űrlap értékek kitörlése

en: Click
hu: Kattintásra

en: Click a category on the left hand side to insert predefined options. You can edit the options on the right hand side or enter your own options, one per line.
hu: Egy előre beállított lista beillesztéséhez kattintsunk bal oldalt a kategória nevére. Jobb oldalt az egyes listák elemeit mi is tudjuk szerkeszteni, soronként újabb opciókkal bővíteni.

en: Click inside the box to select all text
hu: Az összes szöveg kijelöléséhez kattintsunk a mezőbe.

en: Cluetip
hu: clueTip

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz (Keeling)-szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Conditional logic animation
hu: Feltételes logika animációja

en: Conditional recipients
hu: Feltételes címzettek

en: Congo
hu: Kongói Köztársaság

en: Congo, The Democratic Republic Of The
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Continents
hu: Kontinensek

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Cote D'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: Could not find the element
hu: Az elem nem található

en: Could not find the form
hu: Az űrlap nem található

en: Countries
hu: Országok

en: Cream
hu: Krémszínű

en: Create a new form
hu: Új űrlap létrehozása

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
hu: Horvátország

en: Cuba
hu: Kuba

en: Custom class
hu: Egyedi CSS osztály

en: Custom database settings (MySQL)
hu: Egyedi adatbázis beállítások (MySQL)

en: Customize values
hu: Testreszabott mezőértékek

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech Republic
hu: Csehország (Cseh Köztársaság)

en: Dark
hu: Sötét

en: Database
hu: Adatbázis

en: Date
hu: Dátum

en: Date range (optional)
hu: Dátum intervallum (opcionális)

en: Days
hu: Napok

en: Deactivate
hu: Kikapcsolás

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default value
hu: Alapértelmezett mezőérték

en: Denmark
hu: Dánia

en: Description
hu: Leírás

en: Display a message
hu: Üzenet megjelenítése

en: Display a referral link
hu: Ajánló link megjelenítése

en: Display one of your created forms in a popup.
hu: Egyik létrehozott űrlapunk megjelenítése felugró ablakban.

en: Divorced
hu: Elvált

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominikai Közösség

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Download
hu: Letöltés

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: Dutch Provinces
hu: Holland tartományok

en: Dynamic default value
hu: Dinamikus alapértelmezett érték

en: East Timor
hu: Kelet-Timor

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Form
hu: Űrlap szerkesztése

en: Edit this form
hu: Űrlap szerkesztése

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: Element description
hu: Elem leírása

en: Element label
hu: Elem címkéje

en: Email address
hu: Email cím

en: Enable conditional logic
hu: Feltételes logika bekapcsolása

en: Enable enhanced uploader
hu: Kibővített feltöltő engedélyezése

en: Enable honeypot CAPTCHA
hu: Honeypot CAPTCHA engedélyzése

en: Enable tooltips
hu: Súgószövegek engedélyezése

en: Enter allowable tags, one after the other, for example:
hu: Adjuk meg az engedélyezett HTML tag-eket egymás után, mint például:

en: Enter license key
hu: Licenszkulcs megadása

en: Enter the maximum size of a file in MB.
hu: Adjuk meg a legnagyobb megengedett fájlméretet MB-ban.

en: Entries
hu: Bejegyzések

en: Entry ID
hu: Bejegyzés ID

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Error saving the form
hu: Hiba történt az űrlap mentése közben

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Europe
hu: Európa

en: Event
hu: Esemény

en: Existing Options
hu: Meglévő opciók

en: Export
hu: Exportálás

en: Export Entries
hu: Bejegyzések exportálása

en: Export Form
hu: Űrlap exportálása

en: Export entries
hu: Bejegyzések exportálása

en: Export form
hu: Űrlap exportálása

en: Failed to write file to disk
hu: Nem sikerült írni a lemezre.

en: Falkland Islands (Malvinas)
hu: Falkland-szigetek

en: Faroe Islands
hu: Feröer

en: February
hu: Február

en: Female
hu: Nő

en: Field
hu: Mező

en: Fiji
hu: Fidzsi-szigetek

en: File Upload
hu: Fájl feltöltés

en: File data not found
hu: Fájl adat nem található

en: File exceeds the maximum allowed file size
hu: A fájl túllépte a legnagyobb megengedett fájlméretet.

en: File is not an uploaded file
hu: A fájl nem egy feltöltött fájl.

en: File type is not allowed
hu: A fájltípus nem engedélyezett

en: File upload stopped by extension
hu: Feltöltés megállítva nem engedélyezett kiterjesztés miatt.

en: File was only partially uploaded
hu: A fájl csak részben lett feltöltve

en: Filters
hu: Szűrők

en: Finland
hu: Finnország

en: Font
hu: Betűtípus

en: Form
hu: Űrlap

en: Form URL
hu: Űrlap webhivatkozása

en: Form description
hu: Űrlap leírása

en: Form export data
hu: Kiexportált űrlap adatok

en: Form imported successfully, %1$sedit the form%2$s
hu: Űrlap sikeresen beimportálva. %1$sŰrlap szerkesztése%2$s

en: Form saved
hu: Űrlap mentve

en: Form title
hu: Űrlap címe

en: Forms
hu: Űrlapok

en: France
hu: Franciaország

en: France, Metropolitan
hu: Franciaország, anyaország

en: FreeType Library
hu: FreeType könyvtár

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Southern Territories
hu: Francia déli és antarktiszi területek

en: Friday
hu: Péntek

en: From
hu: Kezdő nap

en: GD Image Library
hu: PHP GD könyvtár

en: Gender
hu: Nemek

en: General
hu: Általános

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Georgia
hu: Grúzia

en: German States
hu: Német tagállamok

en: Germany
hu: Németország

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Global
hu: Globális

en: Global CSS Styles
hu: Globális CSS stílusok

en: Greece
hu: Görögország

en: Green
hu: Zöld

en: Greenland
hu: Grönland

en: Group
hu: Csoport

en: Group description
hu: Csoport leírás

en: Group elements wrapper
hu: Csoport elemek befoglaló eleme

en: Group style
hu: Csoport stílus

en: Group title
hu: Csoport cím

en: Group wrapper
hu: Csoport befoglaló eleme

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: Heard And Mc Donald Islands
hu: Heard-sziget és McDonald-szigetek

en: Help
hu: Súgó

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Hide
hu: Elrejti

en: Holy See (Vatican City State)
hu: Vatikán (Vatikánváros)

en: Host
hu: Kiszolgáló

en: Hover
hu: Rámutatva

en: Hover me for preview
hu: Mutass rám az előnézethez

en: Hungary
hu: Magyarország

en: IP address
hu: IP cím

en: Iceland
hu: Izland

en: If checked, any spaces or tabs are allowed
hu: Bekapcsolása esetén bármilyen szóköz vagy tabulátor használata megengedett.

en: If checked, any spaces or tabs will not be stripped
hu: Bejelölése esetén egyik szóköz és tabulátor jel sem lesz eltávolítva.

en: If enabled, when the user hovers over an element with tooltip text set, a tooltip will appear.
hu: Bekapcsolása esetén megjeleníti a súgószöveget, amikor a felhasználó egy súgószöveggel ellátott elem fölé viszi a kurzort.

en: If you are having trouble inserting the form, copy and paste the code below into the page content.
hu: Ha problémánk adódna az űrlap beillesztése során, másoljuk, majd illesszük be az alábbi kódot az oldal tartalmába.

en: Image
hu: Kép

en: Import
hu: Importálás

en: Import form
hu: Űrlap importálása

en: Import form data
hu: Űrlap adatok importálása

en: Important information
hu: Fontos információk

en: Inactive
hu: Kikapcsolva

en: Inactive columns
hu: Kikapcsolt oszlopok

en: Income
hu: Jövedelem

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Inherit
hu: Örökölt

en: Inline
hu: Sorközi

en: Inner wrapper
hu: Belső befoglaló elem

en: Insert
hu: Beillesztés

en: Insert a form
hu: Űrlap beillesztése

en: Insert variable...
hu: Változó beszúrása...

en: Inside
hu: Az elem belsejébe

en: Invalid email address
hu: Érvénytelen email cím

en: Invalid license key
hu: Érvénytelen licenszkulcs

en: Invalid value given
hu: Érvénytelen adat lett megadva

en: Iran (Islamic Republic Of)
hu: Irán (Iráni Iszlám Köztársaság)

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Israel
hu: Izrael (Izrael Állam)

en: Italy
hu: Olaszország

en: January
hu: Január

en: Japan
hu: Japán

en: Jordan
hu: Jordánia

en: July
hu: Július

en: June
hu: Június

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán (vagy Kazakisztán)

en: Keep form values
hu: Űrlap értékek meghagyása

en: Kenya
hu: Kenya (Kenyai Köztársaság)

en: Korea, Democratic People's Republic Of
hu: Észak-Korea (Koreai Népi Demokratikus Köztársaság)

en: Korea, Republic Of
hu: Dél-Korea (Koreai Köztársaság)

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Label
hu: Címke

en: Label text color
hu: Címke szövegszíne

en: Label width
hu: Címke szélessége

en: Labels
hu: Címkék

en: Language
hu: Nyelv

en: Lao People's Democratic Republic
hu: Laosz

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Left
hu: Az elem bal oldalára

en: Lesotho
hu: Lesotho (Lesothói Királyság)

en: Liberia
hu: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
hu: Líbia (Líbia Állam)

en: License key successfully verified
hu: Licenszkulcs érvényesítése sikerült.

en: License status
hu: Licensz állapot

en: Light
hu: Világos

en: Lithuania
hu: Litvánia (Litván Köztársaság)

en: Locale
hu: Lokalizáció

en: Logic rules
hu: Logikai szabályok

en: Luxembourg
hu: Luxemburg (Luxemburgi Nagyhercegség)

en: Macau
hu: Makaó

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
hu: Macedón Köztársaság (vagy Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság - MVJK)

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Make money and support Quform!
hu: Keress pénzt a Quform támogatásával!

en: Malawi
hu: Malawi Köztársaság

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek (Maldív Köztársaság)

en: Male
hu: Férfi

en: Malta
hu: Málta

en: March
hu: Március

en: Marital Status
hu: Családi állapot

en: Mark as read
hu: Megjelölve olvasottként

en: Mark as unread
hu: Megjelölés olvasatlanként

en: Married
hu: Házas

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Maximum
hu: Legnagyobb

en: Maximum allowed file size
hu: Legnagyobb megengedett fájlméret

en: Maximum font size
hu: Legnagyobb betűméret

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Maximum letter rotation (degrees)
hu: Karakterek elforgatásának legnagyobb szöge

en: May
hu: Május

en: Message
hu: Üzenet

en: Message (HTML)
hu: Üzenet (HTML)

en: Message (plain text)
hu: Üzenet (egyszerű szöveg)

en: Message position
hu: Üzenet pozíciója

en: Message timeout
hu: Üzenet eltüntetése

en: Mexico
hu: Mexikó (Mexikói Egyesült Államok)

en: Micronesia, Federated States Of
hu: Mikronézia (Mikronéziai Szövetségi Államok)

en: Minimum
hu: Legkisebb

en: Minimum font size
hu: Legkisebb betűméret

en: Minimum length
hu: Legrövidebb hossz

en: Minimum letter rotation (degrees)
hu: Karakterek elforgatásának legkisebb szöge

en: Missing a temporary folder
hu: Hiányzó átmeneti mappa

en: Moldova, Republic Of
hu: Moldova

en: Monday
hu: Hétfő

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Months
hu: Hónapok

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: MySQL Version
hu: MySQL verzió

en: Myanmar
hu: Mianmar

en: Name
hu: Név

en: Name (optional)
hu: Név (opcionális)

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák (Holland Nyugat India)

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Nigeria
hu: Nigéria (Nigériai Szövetségi Köztársaság)

en: No
hu: Nem

en: No entries found.
hu: Nem találhatóak bejegyzések

en: No file was uploaded
hu: Nem lett fájl feltöltve

en: No forms found, %1$sclick here to create one%2$s.
hu: Nem található egy űrlap sem. %1$sItt tudunk újat létrehozni%2$s.

en: None
hu: Nincs

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: North America
hu: Észak-Amerika

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: Norway
hu: Norvégia

en: Number of characters
hu: Karakterszám

en: Number of columns
hu: Oszlopok száma

en: October
hu: Október

en: Oman
hu: Omán

en: One option per line
hu: Soronként egy opció

en: Only alphabet characters are allowed
hu: Csak betűket használhatunk

en: Only alphanumeric characters are allowed
hu: Csak számokat és betűket használhatunk

en: Only digits are allowed
hu: Csak számokat használhatunk.

en: Option 1
hu: 1. opció

en: Option 2
hu: 2. opció

en: Option 3
hu: 3. opció

en: Option icon
hu: Opció ikon

en: Option icon (when selected)
hu: Opció ikon (kiválasztáskor)

en: Option icons
hu: Opció ikonok

en: Option icons (when selected)
hu: Opció ikonok (kiválasztáskor)

en: Option label
hu: Opció címke

en: Option label (when selected)
hu: Opció címke (kiválasztáskor)

en: Option labels
hu: Opció címkék

en: Option labels (when selected)
hu: Opció címkék (kiválasztáskor)

en: Option text
hu: Opció szöveg

en: Option text (when selected)
hu: Opció szöveg (kiválasztáskor)

en: Option wrapper
hu: Opció befoglaló eleme

en: Options
hu: Opciók

en: Options layout
hu: Opciók elrendezése

en: Options outer wrapper
hu: Opciók külső befoglaló eleme

en: Options:
hu: Opciók:

en: Outer wrapper
hu: Külső befoglaló elem

en: Overwrite existing options
hu: Meglévő opciók felülírása

en: PHP Version
hu: PHP verzió

en: Page
hu: Oldal

en: Pakistan
hu: Pakisztán (Pakisztáni Iszlám Köztársaság)

en: Panama
hu: Panama (Panamai Köztársaság)

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Parameter name
hu: Paraméter név

en: Password
hu: Jelszó

en: Path to save uploaded files
hu: Feltöltött fájlok mentési útvonala

en: Pattern
hu: Minta

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Pitcairn
hu: Pitcairn-szigetek

en: Placeholder
hu: Helyőrző szöveg

en: Plain
hu: Egyszerű

en: Plain groups have no additional styling. Bordered groups have a border and padding.
hu: Az egyszerű csoportok nem rendelkeznek további stílusokkal. A bekeretezett csoportok körvonallal és belső margóval rendelkeznek.

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Please enable JavaScript to submit this form.
hu: Az űrlap beküldéséhez engedélyezni kell a JavaScriptet.

en: Please select
hu: Válasszunk

en: Please select a form first
hu: Válasszunk egy űrlapot a listából

en: Please wait, verification in progress
hu: Kis türelmet, az érvényesítés folyamatban van.

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Popup form
hu: Felugró űrlap

en: Portugal
hu: Portugália

en: Position on input
hu: Buborék pozíciója

en: Powered by Quform
hu: Készült a Quform segítségével.

en: Preview
hu: Előnézet

en: Product license
hu: Termék regisztrálása

en: Qatar
hu: Katar

en: RTL
hu: RTL (jobbról balra írás)

en: Read
hu: Elolvas

en: Red
hu: Vörös

en: Redirect to
hu: Átirányítás:

en: Redirect to another page
hu: Átirányítás egy másik oldalra

en: Referral link text
hu: Ajánló link szövege

en: Referring URL
hu: Azonosító webhivatkozás

en: Removes any HTML tags
hu: Eltávolítja az összes HTML tag-et.

en: Removes any existing options before adding
hu: Az opciók hozzáadása előtt eltávolítja az összes eddig beírt opciót.

en: Removes any non-alphabet characters
hu: Eltávolítja az összes olyan karaktert, ami nem betű.

en: Removes any non-alphabet characters and non-digits
hu: Eltávolítja az összes számot és olyan karaktert, mely nem betű.

en: Removes any non-digits
hu: Eltávolítja az összes olyan karaktert, mely nem szám.

en: Removes characters matching the given regular expression
hu: A megadott reguláris kifejezés alapján karaktereket távolít el.

en: Removes white space from the start and end
hu: Eltávolítja az üres szóközöket az elejéről és a végéről.

en: Required
hu: Szükséges

en: Required indicator text
hu: kötelező jelleget jelző szöveg

en: Reset form values
hu: Űrlap értékek visszaállítása

en: Reset form values to default
hu: Alapértelmezett űrlap értékek visszaállítása

en: Reunion
hu: Réunion

en: Romania
hu: Románia

en: Russian Federation
hu: Oroszország (Oroszországi Föderáció)

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: Saint Kitts And Nevis
hu: Saint Christopher és Nevis Államszövetség

en: Saint Vincent And The Grenadines
hu: Saint Vincent és a Grenadine-szigetek

en: Samoa
hu: Szamoa (Szamoai Független Állam)

en: San Marino
hu: San Marino (San Marino Köztársaság)

en: Sao Tome And Principe
hu: São Tomé és Príncipe

en: Saturday
hu: Szombat

en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

en: Save
hu: Mentés

en: Save submitted form data
hu: Kitöltött űrlapadat mentése

en: Save uploaded files to the server
hu: Feltöltött fájlok mentése a szerverre

en: Search results
hu: Találati lista

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
hu: Találati lista: &#8220;%s&#8221;

en: Select a form
hu: Űrlap kiválasztása

en: Select a form to export
hu: Exportálandó űrlap kiválasztása

en: Select a form to export entries from
hu: Az exportálandó bejegyzéseket tartalmazó űrlap kiválasztása

en: Send
hu: Küldés

en: Send the form data to different email addresses depending on the submitted form values.
hu: Űrlapadatok küldése különböző email címekre a kitöltött adatok alapján.

en: Senegal
hu: Szenegál

en: September
hu: Szeptember

en: Server compatibility
hu: Szerver kompatibilitás

en: Settings
hu: Beállítások

en: Seychelles
hu: Seychelle-szigetek

en: Show empty fields
hu: Üres mezők megjelenítése

en: Show in entry
hu: Mutassa a bejegyzésben

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Single
hu: Egyedülálló

en: Size
hu: Méret

en: Slovakia (Slovak Republic)
hu: Szlovákia (Szlovák Köztársaság)

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: Sorry, the form preview could not be loaded.
hu: Sajnos az űrlap előnézetét nem lehetett betölteni.

en: South Africa
hu: Dél-afrikai Köztársaság

en: South America
hu: Dél-Amerika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
hu: Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka (Ceylon)

en: St. Helena
hu: Szent Ilona (Szent Ilona-sziget)

en: St. Pierre And Miquelon
hu: Saint-Pierre és Miquelon

en: Standard form
hu: Hagyományos űrlap

en: Style
hu: Stílus

en: Sub label
hu: Alcímke

en: Submit button
hu: Küldés gomb

en: Submit button outer wrapper
hu: Küldés gomb a befoglaló elemen kívül

en: Submit button text
hu: A Küldés gomb szövege

en: Submitted form data
hu: Beérkezett űrlapadat

en: Success message
hu: Üzenet sikeres elküldés esetén

en: Sudan
hu: Szudán

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
hu: Spitzbergák

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország (Svéd Királyság)

en: Switzerland
hu: Svájc (Svájci Államszövetség)

en: Syrian Arab Republic
hu: Szíria

en: Taiwan
hu: Tajvan (Kínai Köztársaság)

en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

en: Tanzania, United Republic Of
hu: Tanzánia

en: Temporary Directory
hu: Átmeneti könyvtár

en: Temporary uploads directory is not writable
hu: A fájl feltöltések átmeneti tároló (temp) könyvtára nem írható

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Text input icons
hu: Szöveg beviteli ikonok

en: Text input icons (hover)
hu: Szöveg beviteli ikonok (hover)

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: The Quform form builder makes it easy to build forms in WordPress.
hu: A Quform segítségével egyszerűen készíthetünk űrlapokat WordPress-ben.

en: The angle for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
hu: Az egyes karakterek véletlenszerű elforgatásának legkisebb és legnagyobb szöge. (fokban kifejezve)

en: The description that will show below the form title.
hu: Az űrlap leírása az űrlap alatt fog megjelenni.

en: The font size for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
hu: Az egyes karakterek véletlenszerű méretezésének legkisebb és legnagyobb mértéke.

en: The path to save the files inside the WordPress uploads directory.
hu: A feltölött fájlok tárolási helye a WordPress uploads könyvtárán belül.

en: The placeholder text will appear inside the field until the user starts to type.
hu: A helyőrző szöveg (placeholder tulajdonság) addig lesz látható a beviteli mezőben, amíg a mező üres, nincs rajta fókusz, nem kezdünk el benne megadni adatokat.

en: The plugin requires MySQL version 5 or later.
hu: A bővítménynek legalább MySQL 5-re van szüksége.

en: The plugin requires PHP version 5.2 or later.
hu: A bővítménynek legalább PHP 5.2-re van szüksége.

en: The response parameter is invalid or malformed
hu: A válasz paraméter érvénytelen vagy rossz formátumú

en: The response parameter is missing
hu: A válasz paraméter hiányzik

en: The secret parameter is invalid or malformed
hu: A titkos paraméter érvénytelen vagy rossz formátumú

en: The secret parameter is missing
hu: A titkos paraméter hiányzik

en: The value does not match
hu: A megadott adatok nem egyeznek.

en: Theme
hu: Sablon

en: These are the choices that the user will be able to choose from.
hu: A felhasználó majd ezen választási lehetőségek közül fog tudni választani.

en: This field is required
hu: Szükséges mező

en: This field should be left blank
hu: Ezt a mezőt üresen kell hagyni

en: This form is not currently active
hu: Az űrlap jelenleg inaktív

en: This is an example tooltip!
hu: Ez egy példa súgószöveg!

en: This value is a duplicate of a previously submitted form
hu: A megadott adat már egy másik elküldött űrlapban szerepelt.

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Time
hu: Idő

en: Tip position
hu: Buborék hegy pozíciója

en: Title
hu: Cím

en: Togo
hu: Togo (Togói Köztársaság)

en: Tokelau
hu: Tokelau-szigetek

en: Tooltip event
hu: Súgószöveg esemény

en: Tooltip style
hu: Súgószöveg stílusa

en: Tooltip text
hu: Súgószöveg tartalma

en: Tooltip trigger
hu: Súgószöveg indítója

en: Tooltips
hu: Súgószövegek

en: Translations
hu: Fordítások

en: Trigger
hu: Eseményindító

en: Trinidad And Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkey
hu: Törökország

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks And Caicos Islands
hu: Turks- és Caicos-szigetek

en: U.S. States
hu: USA tagállamai

en: UK Counties
hu: Egyesült királyság országai

en: URL
hu: Webhivatkozás

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: Unavailable
hu: Nem érhető el

en: Unique ID
hu: Egyedi ID

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emirátusok

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Az Amerikai Egyesült Államok lakatlan külbirtokai

en: Unknown upload error
hu: Ismeretlen feltöltési hiba

en: Unread
hu: Olvasatlan

en: Untitled
hu: Névtelen

en: Use Ajax
hu: Ajax használata

en: Use WordPress database
hu: WordPress adatbázis használata

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Validators
hu: Érvényesítők

en: Value
hu: Érték

en: Verify
hu: Érvényesítés

en: Vietnam
hu: Vietnám

en: View
hu: Megtekintés

en: View entries
hu: Bejegyzések megtekintése

en: View this entry
hu: Bejegyzés megtekintése

en: Virgin Islands (British)
hu: Brit Virgin-szigetek

en: Virgin Islands (U.S.)
hu: Amerikai Virgin-szigetek

en: Wallis And Futuna Islands
hu: Wallis és Futuna

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara (Szaharai Arab Demokratikus Köztársaság)

en: What to save
hu: Menteni kívánt adatok

en: What's a tooltip? You're looking at one.
hu: Mi is az a súgószöveg? Épp most olvasol egy ilyet.

en: Widowed
hu: Özvegy

en: WordPress Version
hu: WordPress verzió

en: Yes
hu: Igen

en: You are not currently saving any submitted form values.
hu: Jelenleg semmilyen űrlapadat sem kerül mentésre.

en: You are using an unlicensed version. Please %1$senter your license key%2$s or %3$spurchase a license key%4$s.
hu: Regisztrálatlan terméket használunk. A termék jogszerű használatához %1$sregisztráljuk a kapott vásárlási kódunkat%2$s vagy %3$svásároljunk licensz kódot most%4$s.

en: You are using the latest version.
hu: A legfrissebb verziót használjuk.

en: You are using version %s
hu: Jelenleg a bővítmény %s. verzióját használjuk.

en: You have unsaved changes.
hu: El nem mentett változások vannak.

en: Your message has been sent, thanks.
hu: Az üzenetet elküldtük, köszönjük.

en: Yugoslavia
hu: Jugoszlávia

en: bottom center
hu: lent középen

en: bottom left
hu: lent balra

en: bottom right
hu: lent jobbra

en: center
hu: középen

[ctx: checkboxes field]
en: Checkboxes
hu: Jelölőnégyzetek

[ctx: date field]
en: Date
hu: Dátum

[ctx: delete]
en: Remove
hu: Eltávolítás

en: e.g. Contact form
hu: pl. Kapcsolat űrlap

[ctx: for a file to upload]
en: Browse...
hu: Tallózás...

en: is
hu: egyenlő

en: is not
hu: nem egyenlő

en: left bottom
hu: balra lent

en: left center
hu: balra középen

en: left top
hu: balra fent

[ctx: multi select field]
en: Multi Select
hu: Többszörös kijelölés

[ctx: name field]
en: Name
hu: Név

[ctx: outermost wrapping HTML element around an element]
en: Element outer wrapper
hu: Elem külső befoglaló eleme

[ctx: password input field]
en: Password
hu: Jelszó

[ctx: radio buttons field]
en: Radio Buttons
hu: Rádiógombok

en: right bottom
hu: jobbra lent

en: right center
hu: jobbra középen

en: right top
hu: jobbra fent

[ctx: select menu field]
en: Select Menu
hu: Legördülő menü

[ctx: text input field]
en: Text
hu: Szöveg

[ctx: textarea input field]
en: Textarea
hu: Szövegdoboz

[ctx: the HTML wrapper around the form elements]
en: Form elements wrapper
hu: Űrlap elemek befoglaló eleme.

en: the current day
hu: mai nap

en: the current month
hu: az aktuális hónap

en: the current year
hu: az aktuális év

en: the filename
hu: a fájl neve

en: the form ID
hu: Űrlap ID

[ctx: the inner HTML wrapper around the element]
en: Element inner wrapper
hu: Elem belső befoglaló eleme

[ctx: the inner HTML wrapper around the form]
en: Form inner wrapper
hu: Belső befoglaló elem

en: the length of the submitted value
hu: a kitöltött mezőérték hossza

en: the maximum allowed length
hu: Legnagyobb megengedett hosszúság

en: the maximum allowed value
hu: Legnagyobb megengedett mezőérték

en: the minimum allowed value
hu: A legkisebb megengedett mezőérték.

[ctx: the outermost HTML wrapper around the form]
en: Form outer wrapper
hu: Külső befoglaló elem

en: the submitted value
hu: kitöltött adat

en: the token
hu: a mintajel

[ctx: the wrapper around each option for checkboxes and radio buttons]
en: Option wrappers
hu: Opciók befoglaló eleme

[ctx: the wrapper around the list of options for checkboxes and radio buttons]
en: Options outer wrapper
hu: Opciók külső befoglaló eleme

[ctx: time field]
en: Time
hu: Idő

en: top center
hu: fent középen

en: top left
hu: fent balra

en: top right
hu: fent jobbra
