Quform v2 - en to fr translation catalogue (1676 entries)

note: translators: %s: the file name
en: File type of '%s' is not allowed
fr: Type de fichier '%s' non autorisé

note: translators: %s: the file name
en: File '%s' is not an uploaded file
fr: Le fichier '%s' n'est pas un fichier transféré

note: translators: %s: the file name
en: File '%s' was only partially uploaded
fr: Le fichier '%s' n'a été que partiellement envoyé

en: Add extra data to the redirect URL, see the example below.
fr: Ajout de données supplémentaires à l'adresse de redirection, voir l'exemple ci-dessous

en: Wrapper
fr: Enveloppe

note: translators: %%: percentage sign (must be doubled), %1$s: open link tag to program, %2$s: close link tag, %3$s: open link tag to Quform, %4$s: close link tag, %5$s: open link tag to program terms, %6$s: close link tag
en: Enable this option and you will receive 30%% of the first deposit or purchase amount from any referrals when users click on the referral link. You will first need to sign up for the %1$sEnvato Market affiliate program%2$s, then create a link to the %3$sQuform Landing Page%4$s. This affiliate program is run by Envato, we have no control over payments or issues that may arise, so you would need to contact Envato if you need help. See the %5$sAffiliate Program General Terms%6$s for more information.
fr: Activez cette option et vous recevrez 30 %% du premier dépôt ou du montant d’achat de tout parrainage, lorsque les utilisateurs cliquent sur le lien de parrainage. Vous devrez d'abord vous inscrire au %1$sprogramme d’affiliation Envato Market%2$s, puis créer un lien vers la page de destination %3$sQuform%4$s. Ce programme d'affiliation est géré par Envato, nous n’avons aucun contrôle sur les paiements ou les problèmes qui peuvent survenir, vous devrez donc contacter Envato si vous avez besoin d'aide. Regardez les %5$sconditions générales du programme d'affiliation%6$s pour plus d'informations.

en: Referral link
fr: Lien de parrainage

note: translators: %s: example link URL
en: Enter your Envato Market referral link to the Quform Landing Page, for example: %s
fr: Veuillez entrer votre lien de parrainage Envato Market vers la page de destination Quform, par exemple : %s

en: Searching...
fr: Recherche…

en: The results could not be loaded.
fr: Les résultats n’ont pas pu être chargés.

note: translators: %s: the minimum number of characters
en: Please enter %s or more characters.
fr: Veuillez entrer %s ou plus de caractères.

en: Remove all items
fr: Supprimer tous les éléments

en: Loading...
fr: Chargement…

note: translators: %s: the post ID
en: Error loading the title for post ID %s
fr: Erreur de chargement du titre pour l’ID de la page %s

en: Random Unique ID
fr: ID unique aléatoire

note: translators: %d: the post ID
en: (post not found) [%d]
fr: (page non trouvée) [%d]

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Hint: the button text can be changed at Settings - Style - Buttons.
fr: Astuce : le texte du bouton peut être changé dans Réglages - Style - Boutons

en: Option label (hover)
fr: Étiquette de l'option (survol)

en: Option labels (hover)
fr: Étiquettes des options (survol)

en: Sorry, your submission failed our automated spam checks
fr: Désolé, votre soumission a échoué à nos tests anti-pourriels.

en: Threshold
fr: Seuil

en: Submissions with a score lower than this will be rejected (1.0 is very likely a good interaction, 0.0 is very likely a bot).
fr: Les soumissions avec un score inférieur seront rejetées (1.0 est très probablement une bonne interaction, 0.0 sûrement un robot).

en: Upload dropzone
fr: Zone de chargement

en: Upload dropzone (hover)
fr: Zone de chargement (survol)

en: Upload dropzone (active)
fr: Zone de chargement (active)

en: Upload dropzone text
fr: Texte de la zone de chargement

en: Upload dropzone text (hover)
fr: Texte de la zone de chargement (survol)

en: Upload dropzone text (active)
fr: Texte de la zone de dépôt (actif)

en: Upload dropzone icon
fr: Icône de la zone de chargement

en: Upload dropzone icon (hover)
fr: Icône de la zone de chargement (survol)

en: Upload dropzone icon (active)
fr: Icône de la zone de chargement (active)

en: The notifications have been sent successfully.
fr: Les notifications ont été envoyées avec succès.

en: Required text
fr: Texte requis

en: An error occurred creating the export file.
fr: Une erreur est survenue lors de la création du fichier d'export.

en: Entry not found
fr: Entrée non trouvée

en: Resend Notifications
fr: Réenvoyer les notifications

en: Resend notifications
fr: Réenvoyer les notifications

en: Resend
fr: Réenvoyer

en: Theme colors
fr: Couleurs du thème

en: Primary
fr: Principale

en: Primary foreground
fr: Principale premier plan

en: Secondary
fr: Secondaire

en: For best results, this color should be a darker version of the Primary color.
fr: Pour un meilleur résultat, cette couleur devrait être une version plus sombre de la couleur principale.

en: Secondary foreground
fr: Secondaire premier plan

note: translators: %s: form name
en: Popup Form: %s
fr: Formulaire popup : %s

note: translators: %s: form name
en: Form: %s
fr: Formulaire : %s

en: No form selected, choose a form in the block settings.
fr: Aucun formulaire sélectionné, choisissez-en un dans les réglages du bloc.

en: Form Settings
fr: Réglages du formulaire

en: Default values (optional)
fr: Valeurs par défaut (optionnel)

en: View help and examples
fr: Voir l’aide et les exemples

en: Sets the default values of fields.
fr: Définit les valeurs par défaut des champs.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the Locale will determine the formats according to regional standards.
fr: Définit le format par défaut pour les dates et les heures utilisées pour le formulaire. Voir %1$scette page%2$s pour plus d'informations sur les formats personnalisés. Si vide, la Zone géographique déterminera le format selon les normes régionales.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in notification emails and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the Locale will determine the formats according to regional standards.
fr: Définit le format par défaut des dates et des horaires lorsqu'ils sont affichés dans les messages électroniques de notification et lors de l'affichage des enregistrements. Voir %1$scette page%2$s pour plus d'informations sur les formats personnalisés. Si vide, la Zone géographique déterminera le format selon les normes régionales.

en: Always show full dates
fr: Toujours afficher les dates complètes

en: When viewing entries, only the time is shown if the entry was submitted today. Enable this option to always show the full date.
fr: Lors de la visualisation des enregistrements, seul l'horaire est affiché pour les enregistrements du jour même. Activez cette option pour toujours afficher la date complète.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the formats will be inherited from the options at Forms &rarr; Settings &rarr; Global &rarr; Date & time format (JS).
fr: Définit le format par défaut pour les dates et les heures lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire. Voir %1$scette page%2$s pour plus d'informations sur les formats personnalisés. Si vide, les formats seront hérités des réglages présents dans Formulaires &rarr; Réglages &rarr; Global &rarr; Format de date et d'horaire (JS).

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Sets the default format for dates and times when displayed in notification emails and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for more information about custom formats. If empty, the formats will be inherited from the options at Forms &rarr; Settings &rarr; Global &rarr; Date & time format (PHP).
fr: Définit le format par défaut pour les dates et les heures lorsqu'elles sont affichées dans les messages électroniques de notification et lors de l'affichage des enregistrements. Voir %1$scette page%2$s pour plus d'informations sur les formats personnalisés. Si vide, les formats seront hérités des réglages présents dans Formulaires &rarr; Réglages &rarr; Global &rarr; Format de date et d'horaire (PHP).

en: Multipart
fr: Texte brut et HTML (Multipart)

en: Enable this option if the notification language is RTL. Choosing "Inherit" will inherit the value from the form settings.
fr: Activez cette option si la langue de la notification s'écrit de droite à gauche. Choisir « Hériter » héritera de la valeur par défaut des formulaires.

en: RTL
fr: Droite à gauche

en: Message (plain text)
fr: Message (texte brut)

en: The Locale determines the language for Datepickers and Timepickers, and the date and time formats for the forms.
fr: La Zone géographique détermine la langue des sélecteurs de date et d'heure ainsi que les formats de date et d'heure des formulaires.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the time when displayed in notifications and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom time format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (PHP) &rarr; Time.
fr: Le format de l'horaire lorsqu'il est affiché dans les notifications et lors du visionnage des enregistrements. Voir %1$scette page%2$s pour plus d'informations sur les formats personnalisés d'horaires. Si vide, le format sera hérité du réglage présent dans Réglages &rarr; Langue &rarr; Format de date et d'horaire (PHP) &rarr; Heure.

en: The content to display for this HTML element in plain text notification emails.
fr: Le contenu à afficher pour cet élément HTML dans les notifications par courrier électronique en texte brut.

en: Plain text content
fr: Contenu en texte brut

en: The form has unsaved changes.
fr: Le formulaire a des modifications non-enregistrées.

en: Enter any CSS styles to apply to the field placeholder text.
fr: Entrez des styles CSS à appliquer sur le texte indicatif.

en: Field placeholder styles
fr: Styles du texte indicatif

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the date when displayed in notifications and when viewing entries. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom date format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (PHP) &rarr; Date.
fr: Le format de la date lorsqu'elle est affichée dans les notifications et lors du visionnage des enregistrements. Voir %1$scette page%2$s pour plus d'informations sur les formats personnalisés de dates. Si vide, le format sera hérité du réglage présent dans Réglages &rarr; Langue &rarr; Format de date et d'horaire (PHP) &rarr; Date.

en: The Locale determines the language for the Timepicker, and the time format for this element. If set to Default it will use the Locale from Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language.
fr: La Zone géographique détermine la langue du sélecteur d'horaire, ainsi que le format horaire de ce formulaire. S'il est défini sur Par défaut, il utilisera la Zone géographique définie dans la page Formulaires &rarr; Réglages &rarr; Langue.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the time when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom time format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (JS) &rarr; Time.
fr: Le format de l'horaire lorsqu'il est affiché dans le formulaire. Voir %1$scette page%2$s pour plus d'informations sur les formats personnalisés d'horaires. Si vide, le format sera hérité du réglage présent dans Réglages &rarr; Langue &rarr; Format de date et d'horaire (JS) &rarr; Heure.

en: To protect your site, potentially risky file types are not allowed to be uploaded in a File Upload field. To stop this protection, enable the option at Forms &rarr; Settings &rarr; Tweaks &amp; Troubleshooting &rarr; Allow uploading all file types.
fr: Pour protéger votre site, l'envoi de fichiers aux formats potentiellement risqués n'est pas autorisé. Pour désactiver cette protection, activez l'option dans Formulaires &rarr; Réglages &rarr; Astuces &amp; dépannages &rarr; Autoriser l'envoi de tous les types de fichiers.

en: Add to media library
fr: Ajouter à la bibliothèque des médias

en: The Locale determines the language for the Datepicker, and the date format for this element. If set to Default it will use the Locale from Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language.
fr: La Zone géographique détermine la langue pour le sélecteur de date ainsi que le format de date de cet élément. S'il est réglé sur Défaut, il utilisera la Zone géographique définie à la page Formulaires &rarr; Réglages &rarr; Langue.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: The format of the date when displayed in the form. See %1$sthis page%2$s for how to set a custom date format. If empty, the format will be inherited from the option at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language &rarr; Date & time format (JS) &rarr; Date.
fr: Le format de la date lorsqu'elle est affiché dans le formulaire. Voir %1$scette page%2$s pour plus d'informations sur les formats personnalisés de dates. Si vide, le format sera hérité du réglage présent dans Réglages &rarr; Langue &rarr; Format de date et d'horaire (JS) &rarr; Date.

en: An error occurred setting the entry label
fr: Une erreur est survenue lors du paramétrage de l'étiquette de l'entrée

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: DateTime
fr: Date et heure

en: User Metadata
fr: Métadonnées de l'utilisateur

en: The import data does not appear to be a valid form. If the form is from Quform 1.x, please import the form at Forms &rarr; Tools &rarr; Migrate &rarr; Import a single Quform 1.x form.
fr: Les données d'import ne sont pas valides. Si le formulaire provient de Quform 1.x, veuillez l'importer via Formulaires &rarr; Outils &rarr; Migrer &rarr; Importer un formulaire Quform 1.x

en: Enable the WordPress editor on the textarea field.
fr: Activer l'éditeur de texte WordPress sur le champ texte.

en: Enable editor
fr: Activer l'éditeur de texte

en: Spacer
fr: Espaceur

en: Group spacer
fr: Espaceur de groupe

en: Save IP addresses
fr: Enregistrer les adresses IP

en: Turn off this option to stop IP addresses being saved with the form entry data.
fr: Désactivez cette option pour ne pas sauvegarder les adresses IP avec les réponses.

en: The plugin requires the GD image library for the CAPTCHA element.
fr: Le plugin nécessite la bibliothèque d'image GD pour l'élément CAPTCHA.

en: The plugin requires the FreeType library for the CAPTCHA element.
fr: Le plugin nécessite la bibliothèque FreeType pour l'élément CAPTCHA.

en: Submit button wrapper
fr: Enveloppe du bouton Soumettre

en: Back button wrapper
fr: Enveloppe du bouton Précédent

en: Next button wrapper
fr: Enveloppe du bouton Suivant

en: Next button
fr: Bouton Suivant

en: Next button (hover)
fr: Bouton Suivant (survol)

en: Next button (active)
fr: Bouton Suivant (actif)

en: Next button text (hover)
fr: Bouton Suivant texte (survol)

en: Next button text (active)
fr: Bouton Suivant texte (actif)

en: Next button icon (hover)
fr: Bouton Suivant icône (survol)

en: Next button icon (active)
fr: Bouton Suivant icône (actif)

en: Element spacer
fr: Espacement de l'élément

en: Page progress wrapper
fr: Enveloppe de l'avancement de page

en: Page progress bar
fr: Barre d'avancement de page

en: Page progress bar text
fr: Texte de la barre d'avancement de page

en: Page progress tabs
fr: Onglets d'avancement de page

en: Page progress tab
fr: Onglet d'avancement de page

en: Page progress tab (active)
fr: Onglet d'avancement de page (actif)

en: Vertical element spacing
fr: Espacement vertical de l'élément

en: Support page caching
fr: Gérer les mises en cache de page

en: Fixes issues with form submissions when the page is cached.
fr: Corrige les erreurs lors des soumissions d'un formulaire lorsque la page est mise en cache.

[ctx: email]
en: To
fr: Pour

[ctx: date]
en: To
fr: Au

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry restored | %s entries restored
fr[0]: %s enregistrement restauré
fr[1]: %s enregistrements restaurés

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry deleted | %s entries deleted
fr[0]: %s enregistrement supprimé
fr[1]: %s enregistrements supprimés

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form activated | %s forms activated
fr[0]: %s formulaire activé
fr[1]: %s formulaires activés

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form deactivated | %s forms deactivated
fr[0]: %s formulaire désactivé
fr[1]: %s formulaires désactivés

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form duplicated | %s forms duplicated
fr[0]: %s formulaire dupliqué
fr[1]: %s formulaires dupliqués

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form restored | %s forms restored
fr[0]: %s formulaire restauré
fr[1]: %s formulaires restaurés

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form deleted | %s forms deleted
fr[0]: %s formulaire supprimé
fr[1]: %s formulaires supprimés

en: Click me
fr: Cliquez ici

en: Option radio button
fr: Option bouton radio

en: Option checkbox
fr: Option case à cocher

en: Datepicker header
fr: Entête du sélectionneur de date

en: Datepicker header text
fr: Texte d'entête du sélectionneur de date

en: Datepicker header text (hover)
fr: Texte survol de l'entête du sélectionneur de date

en: Datepicker footer
fr: Pied de page du sélectionneur de date

en: Datepicker footer text
fr: Texte de pied de page du sélectionneur de date

en: Datepicker footer text (hover)
fr: Texte de pied de page du sélectionneur de date (survol)

en: Datepicker selection
fr: Sélection du sélectionneur de date

en: Datepicker selection (chosen)
fr: Sélection du Sélectionneur de date (choisi)

en: Datepicker selection text
fr: Texte de sélection du sélectionneur de date

en: Datepicker selection text (hover)
fr: Texte de sélection du sélectionneur de date (survol)

en: Datepicker selection text (active)
fr: Texte de sélection du sélectionneur de date (actif)

en: Datepicker selection text (chosen) (hover)
fr: Texte de sélection du sélectionneur de date (choisi) (survol)

en: Success message icon
fr: Icône message de succès

en: Success message content
fr: Contenu message de succès

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Failed to insert into database, check the %1$serror log%2$s for more information
fr: Impossible d’insérer dans la base de données, vérifiez le %1$sjournal des errors %2$s pour plus d’informations

en: View all entries
fr: Voir tous les enregistrements

en: If enabled, the datepicker will be opened automatically when the user interacts with the field.
fr: Si activé, le sélectionneur de dates s’ouvrira automatiquement lorsque l’utilisateur interagit avec le champ.

en: Auto open datepicker
fr: Ouvrir automatiquement le sélectionneur de date

en: If enabled, the timepicker will be opened automatically when the user interacts with the field.
fr: Si activé, le choix temps s’ouvrira automatiquement lorsque l’utilisateur interagit avec le champ.

en: Auto open timepicker
fr: Ouvrir automatiquement le sélecteur d'heure

en: Shortcode
fr: Code court

en: To add this form into a post or page, copy and paste one of the shortcodes below into the post or page content.
fr: Si vous souhaitez ajouter ce formulaire à une publication, copiez et collez dans le contenu de votre publication un des codes courts ci-dessous.

en: To add this form as a widget, go to the Appearance &rarr; Widgets on the WordPress menu. Find the widget with the title "Quform" (or "Quform Popup" for a popup form) and simply drag it to a widget enabled area, then select this form in the widget settings.
fr: Pour ajouter le formulaire en tant que widget, aller dans le menu Apparence &rarr; Widgets. Trouvez le widget avec le titre "Quform" (ou "Pop-up Quform" pour un formulaire en pop-up) et déplacez-le vers un zone acceptant des widgets, puis sélectionnez ce formulaire dans le réglage du widget.

en: To add this form to a PHP file, use one of the PHP snippets below.
fr: Pour ajouter ce formulaire dans un fichier PHP, utilisez l’une des extraits de code PHP ci-dessous.

en: The padding is the spacing around the email content, enter a number for pixels or any other CSS unit.
fr: L'espace autour (padding) est l'espace qui entoure le contenu email, saisissez un nombre en pixels ou autre unité CSS.

en: Enter any custom CSS for all devices.
fr: Entrez n’importe quel CSS personnalisé pour tous les périphériques.

note: translators: %1$s: lower device pixel width, %2$s: higher device pixel width
en: Enter any custom CSS for devices with a width from %1$s to %2$s.
fr: Entrez n’importe quel CSS personnalisé pour tous périphériques avec une largeur de %1$s à %2$s.

note: translators: %s: the device pixel width
en: Enter any custom CSS for devices with a width up to %s.
fr: Entrez n’importe quel CSS personnalisé pour tous périphériques avec une largeur jusqu'à %s.

en: Dashboard widget
fr: Widget de Tableau de bord

en: Adds a widget to the WordPress dashboard to see unread entries.
fr: Ajoute un widget pour le tableau de bord de WordPress pour afficher les entrées non lues.

en: Secure API requests
fr: Sécuriser les requêtes API

en: If you are having problems verifying the license key or updating the plugin you can try turning this off. Requests made to the Quform API will be sent via HTTP instead of HTTPS.
fr: Si vous rencontrez des problèmes de vérification de la clé de licence ou de mise à jour le plugin, vous pouvez essayer de désactiver cela. Les demandes faites à l’API Quform seront envoyées via HTTP au lieu de HTTPS.

en: View documentation
fr: Voir la documentation

en: Support forum
fr: Forum support

en: Video tutorials
fr: Tutoriaux vidéo

en: Line height
fr: Hauteur de ligne

en: Uppercase
fr: Tout en majuscules

note: translators: Page x of x, %1$s: the current page number, %2$s: the total number of pages
en: Page %1$s of %2$s
fr: Page %1$s sur %2$s

en: The current page
fr: Page actuelle

en: The total number of pages
fr: Nombre total de pages

en: About us
fr: À propos de nous

en: Quform is a drag and drop form builder to make building forms easy and enjoyable.
fr: Quform est un constructeur de formulaires avec glisser-déposer qui permet leur creation facile et agréable.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Quform was developed by ThemeCatcher and is %1$savailable for purchase%2$s on CodeCanyon.
fr: Quform a été développé par ThemeCatcher et est %1$sdisponible à l'achat%2$s sur CodeCanyon.

en: We work hard to give you an exceptional premium products and 5 star support. To show your appreciation you can buy us a coffee or simply by sharing or follow us on social media.
fr: Nous travaillons dur pour vous offrir des produits exceptionnels et un support 5 étoiles. Pour montrer votre appréciation, vous pouvez nous acheter un café ou tout simplement partager nos produits ou nous suivre sur les réseaux sociaux.

en: Buy us a coffee
fr: Achetez-nous un café

en: Like us
fr: Nous accorder un "Like"

en: Tweet us
fr: Twitter

en: Follow us
fr: Nous suivre

en: Border radius
fr: Rayon des bordures

en: Display one of your created forms in a popup.
fr: Affichez l'un de vos formulaires créés dans une fenêtre contextuelle.

en: the form ID
fr: Identifiant du formulaire

en: Holy See (Vatican City State)
fr: Saint-Siège (Cité du Vatican)

en: Hong Kong
fr: Hong-Kong

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iran (Islamic Republic Of)
fr: Iran (République islamique d)

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Korea, Democratic People's Republic Of
fr: République populaire démocratique de Corée

en: Korea, Republic Of
fr: Corée, République de

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Lao People's Democratic Republic
fr: République démocratique populaire du Laos

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
fr: Jamahiriya arabe libyenne

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Macau
fr: Macao

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
fr: Macédoine

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia, Federated States Of
fr: Micronésie, États fédérés de

en: Moldova, Republic Of
fr: Moldova, République de

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Poland
fr: Pologne

en: Reunion
fr: Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russian Federation
fr: Fédération de Russie

en: Saint Kitts And Nevis
fr: Saint-Kitts-Et-Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Vincent And The Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les Grenadines

en: Sao Tome And Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Singapore
fr: Singapour

en: Slovakia (Slovak Republic)
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia, South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud, Les îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: St. Helena
fr: Sainte-Hélène

en: St. Pierre And Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr: République arabe syrienne

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
fr: Tanzanie, République-Unie de

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad And Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks And Caicos Islands
fr: Îles Turques et Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: États-Unis Îles mineures éloignées

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Vietnam
fr: Viêt-Nam

en: Virgin Islands (British)
fr: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands (U.S.)
fr: Îles Vierges des États-Unis

en: Wallis And Futuna Islands
fr: Wallis-et-Futuna

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yugoslavia
fr: Yougoslavie

en: Zambia
fr: Zambie

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

[ctx: text input field]
en: Text
fr: Ligne de texte

[ctx: textarea input field]
en: Textarea
fr: Zone de texte

[ctx: email address field]
en: Email
fr: Courriel

[ctx: select menu field]
en: Select Menu
fr: Liste déroulante

[ctx: checkboxes field]
en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

[ctx: radio buttons field]
en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

[ctx: multi select field]
en: Multi Select
fr: Sélection multiple

en: File Upload
fr: Envoi de fichier

[ctx: time field]
en: Time
fr: Heure

[ctx: name field]
en: Name
fr: Nom légal

[ctx: password input field]
en: Password
fr: Mot de passe

en: Hidden
fr: Masqué

[ctx: captcha field]
en: CAPTCHA
fr: Captcha

[ctx: submit button element]
en: Submit
fr: Soumettre

en: Group
fr: Groupe

en: Column Layout
fr: Disposition de colonnes

en: Column
fr: Colonne

en: Outer wrapper
fr: Enveloppe extérieure

en: Label text
fr: Texte de l'étiquette

en: Element required text
fr: Élément requis texte

en: Inner wrapper
fr: Enveloppe intérieure

en: Input wrapper
fr: Enveloppe d'entrée

en: Text input field
fr: Champ de saisie ligne de texte

en: Text input field (hover)
fr: Champ de saisie ligne de texte (survol)

en: Text input field (focus)
fr: Champ de saisie ligne de texte (focus)

en: Textarea field
fr: Champ de saisie zone de texte

en: Textarea field (hover)
fr: Champ de saisie zone de texte (survol)

en: Textarea field (focus)
fr: Champ de saisie zone de texte (focus)

en: Select field
fr: Champ de saisie liste déroulante

en: Select field (hover)
fr: Champ de saisie liste déroulante (survol)

en: Select field (focus)
fr: Champ de saisie liste déroulante (focus)

en: Text input icons
fr: Icônes champ de saisie ligne de texte

en: Text input icons (hover)
fr: Icônes champ de saisie ligne de texte (survol)

en: Sub label
fr: Sous-Étiquette

en: Options outer wrapper
fr: Enveloppe extérieure des Options

en: Option wrapper
fr: Enveloppe de l'option

en: Option label
fr: Étiquette de l'option

en: Option label (when selected)
fr: Étiquette de l'option (si sélectionnée)

en: Option icon
fr: Icône de l'option

en: Option icon (when selected)
fr: Icône de l'option  (si sélectionnée)

en: Option text
fr: Texte de l'option

en: Option text (when selected)
fr: Texte de l'option (lorsque sélectionné)

en: Page wrapper
fr: Enveloppe de la page

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Page description
fr: Description de la page

en: Page elements wrapper
fr: Enveloppe d'éléments de page

en: Group wrapper
fr: Enveloppe du groupe

en: Group title
fr: Titre de groupe

en: Group description
fr: Description du groupe

en: Group elements wrapper
fr: Enveloppe des éléments du groupe

en: Submit button outer wrapper
fr: Enveloppe extérieure du bouton Soumettre

en: Submit button
fr: Bouton soumettre

en: Submit button (hover)
fr: Bouton soumettre (survol)

en: Submit button (active)
fr: Bouton Soumettre (actif)

en: Submit button text
fr: Texte bouton Soumettre

en: Submit button text (hover)
fr: Texte du bouton Soumettre (survol)

en: Submit button text (active)
fr: Texte du bouton Soumettre (actif)

en: Submit button icon
fr: Icône bouton Soumettre

en: Submit button icon (hover)
fr: Icône du bouton Soumettre (survol)

en: Submit button icon (active)
fr: Icône du bouton Soumettre (actif)

en: Back button
fr: Bouton Précédent

en: Back button (hover)
fr: Bouton Retour (survoler)

en: Back button (active)
fr: Bouton Retour (actif)

en: Back button text
fr: Texte bouton Retour

en: Back button text (hover)
fr: Texte bouton Retour (survol)

en: Back button text (active)
fr: Texte bouton Retour (actif)

en: Back button icon
fr: Icône bouton Retour

en: Back button icon (hover)
fr: Icône bouton Retour (survol)

en: Back button icon (active)
fr: Icône bouton Retour (actif)

en: Upload button
fr: Bouton Envoi de fichier

en: Upload button (hover)
fr: Bouton Envoi de fichier (survol)

en: Upload button (active)
fr: Bouton Envoi de fichier (actif)

en: Upload button text
fr: Texte bouton Envoi de fichier

en: Upload button text (hover)
fr: Texte bouton Envoi de fichier (survol)

en: Upload button text (active)
fr: Texte bouton Envoi de fichier (actif)

en: Upload button icon
fr: Icône bouton Envoi de fichier

en: Upload button icon (hover)
fr: Icône bouton Envoi de fichier (survol)

en: Upload button icon (active)
fr: Icône bouton Envoi de fichier (actif)

[ctx: the outermost HTML wrapper around the form]
en: Form outer wrapper
fr: Enveloppe extérieure du formulaire

[ctx: the inner HTML wrapper around the form]
en: Form inner wrapper
fr: Enveloppe intérieure du formulaire

en: Success message
fr: Message de réussite

en: Form title
fr: Titre formulaire

en: Form description
fr: Description formulaire

[ctx: the HTML wrapper around the form elements]
en: Form elements wrapper
fr: Enveloppe des champs du formulaire

en: Form error message
fr: Message d’erreur du formulaire

en: Form error message inner wrapper
fr: Enveloppe intérieure formulaire de message d'erreur

en: Form error message title
fr: Titre de message d'erreur de formulaire

en: Form error message content
fr: Contenu message d’erreur du formulaire

[ctx: outermost wrapping HTML element around an element]
en: Element outer wrapper
fr: Enveloppe extérieure des champs

en: Element label
fr: Étiquette élément

en: Element label text
fr: Texte de l'étiquette de l'élément

[ctx: the inner HTML wrapper around the element]
en: Element inner wrapper
fr: Enveloppe intérieure des champs

[ctx: the HTML wrapper around just the input]
en: Element input wrapper
fr: Enveloppe du champ de saisie

en: Text input fields
fr: Champs de saisie de texte

en: Text input fields (hover)
fr: Champs de saisie de texte (survol)

en: Text input fields (focus)
fr: Champs de saisie de texte (focus)

en: Textarea fields
fr: Champs de la zone de texte

en: Textarea fields (hover)
fr: Champs de la zone de texte (survol)

en: Textarea fields (focus)
fr: Champs de la zone de texte (focus)

en: Select fields
fr: Champs de liste déroulante

en: Select fields (hover)
fr: Champs de liste déroulante (survol)

en: Select fields (focus)
fr: Champs de liste déroulante (focus)

en: Element sub label
fr: Sous-étiquette élément

en: Element description
fr: Description élément

[ctx: the wrapper around the list of options for checkboxes and radio buttons]
en: Options outer wrapper
fr: Enveloppe extérieure des Options

[ctx: the wrapper around each option for checkboxes and radio buttons]
en: Option wrappers
fr: Enveloppes des Options

en: Option labels
fr: Étiquette de l'option

en: Option labels (when selected)
fr: Étiquette de l'option (quand sélectionnée)

en: Option icons
fr: Icône des options

en: Option icons (when selected)
fr: Icônes des options  (quand sélectionné)

en: Element error
fr: Élément Erreur

en: Element error inner wrapper
fr: Enveloppe intérieure d'élément erreur

en: Element error text
fr: Texte d'élément erreur

en: Remove
fr: Enlever

en: Removes any non-alphabet characters
fr: Supprimer les caractères non alphabétiques

[ctx: the alphanumeric filter]
en: Alphanumeric
fr: Alphanumérique

en: Removes any non-alphabet characters and non-digits
fr: Supprimer les caractères non alphabétiques et non-chiffres

[ctx: the digits filter]
en: Digits
fr: Chiffres

en: Removes any non-digits
fr: Supprimer tout non-chiffres

[ctx: the strip tags filter]
en: Strip Tags
fr: Supprimer les balises

en: Removes any HTML tags
fr: Supprime toute balise HTML

[ctx: the trim filter]
en: Trim
fr: Decoupage

en: Removes white space from the start and end
fr: Supprime les espaces blancs de début et de fin

[ctx: the regex filter]
en: Regex
fr: Expression Régulière (Regex)

en: Removes characters matching the given regular expression
fr: Supprime les caractères correspondant à l'expression donnée

en: Checks that the value contains only alphabet characters
fr: Vérifie que la valeur ne contient que des caractères de l'alphabet

[ctx: the alphanumeric validator]
en: Alphanumeric
fr: Alphanumérique

en: Checks that the value contains only alphabet or digits
fr: Vérifie que la valeur ne contient que l'alphabet ou les chiffres

[ctx: the digits validator]
en: Digits
fr: Chiffres

en: Checks that the value contains only digits
fr: Vérifie que la valeur ne contient que des chiffres

[ctx: the duplicate validator]
en: Prevent Duplicates
fr: Empêcher des doublons

en: Checks that the same value has not already been submitted
fr: Vérifie que la même valeur n'a pas déjà été soumise

[ctx: the strip tags validator]
en: Email
fr: Courriel

en: Checks that the value is a valid email address
fr: Vérifie que la valeur est une adresse email valide

[ctx: the greater than validator]
en: Greater Than
fr: Supérieur à

en: Checks that the value is numerically greater than the given minimum
fr: Vérifie que la valeur est numériquement plus grande que le minimum proposée

[ctx: the identical validator]
en: Identical
fr: Identique

en: Checks that the value is identical to the given token
fr: Vérifie que la valeur est identique à une valeur donnée

[ctx: the in array validator]
en: In Array
fr: Dans le tableau

en: Checks that the value is in a list of allowed values
fr: Vérifie que la valeur se trouve dans une liste de valeurs autorisées

[ctx: the less than validator]
en: Less Than
fr: Moins que

en: Checks that the value is numerically less than the given maximum
fr: Vérifie que la valeur est numériquement inférieure à la maximale donnée

[ctx: the length validator]
en: Length
fr: Longueur

en: Checks that the length of the value is between the given maximum and minimum
fr: Vérifie que la longueur de la valeur est comprise entre le maximum et le minimum proposée

en: Checks that the value matches the given regular expression
fr: Vérifie que la valeur correspond à l'expression régulière

en: Toggle enabled/disabled
fr: Basculer activé / désactivé

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Cc
fr: Copie à

en: Bcc
fr: Copie cachée à

en: Reply-To
fr: Répondre à

en: Email address (required)
fr: Adresse courriel (requise)

en: Name (optional)
fr: Nom (facultatif)

en: Add
fr: Ajouter

en: Insert variable...
fr: Insérez la variable...

en: Admin notification
fr: Notification d'administration

en: Default confirmation
fr: Confirmation par défaut

en: Your message has been sent, thanks.
fr: Votre message a été envoyé, merci.

en: Add column layout
fr: Ajouter un disposition en colonnes

en: Add column
fr: Ajouter une colonne

en: Remove column
fr: Supprimer la colonne

en: Remove row
fr: Supprimer la rangée

en: Duplicate row
fr: Dupliquer la ligne

en: Move row
fr: Déplacer la rangée

en: Duplicate column
fr: Dupliquer la colonne

en: Move column
fr: Déplacer la colonne

en: Toggle required
fr: Basculer requis

en: Entry ID
fr: ID enregistrement

en: Form Name
fr: Nom du formulaire

en: All Form Data
fr: Toutes les données de formulaire

en: Default Email Address
fr: Adresse électronique par défaut

en: Default Email Name
fr: Nom de courrier électronique par défaut

en: Default "From" Email Address
fr: Adresse électronique par défaut de l’expéditeur

en: Default "From" Email Name
fr: Nom par défaut de l’expéditeur

en: Admin Email
fr: Adresse électronique de l'administrateur

en: General
fr: Général

en: Form URL
fr: URL du formulaire

en: Referring URL
fr: URL référente

en: Post ID
fr: Identifiant de la publication

en: Post Title
fr: Titre de la publication

en: Time
fr: Heure

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Site Description
fr: Description du site

en: User
fr: Utilisateur

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: User Agent
fr: Agent utilisateur

en: Display Name
fr: Nom affiché

en: Email
fr: Courriel

en: Login
fr: Connexion

en: Autodetect
fr: Détection automatique

en: Add new logic rule
fr: Ajouter une nouvelle règle logique

en: Remove logic rule
fr: Supprimer la règle logique

en: Malformed form configuration
fr: Configuration de formulaire pas valide

en: Bad request
fr: Mauvaise requête

en: Insufficient permissions
fr: Permissions insuffisantes

en: The form name must be no longer than 64 characters
fr: Le nom de formulaire ne peut pas dépasser 64 caractères

en: A form name is required.
fr: Un nom de formulaire est requis.

en: Media library
fr: Bibliothèque de médias

en: Form element
fr: Elément formulaire

en: Element
fr: Élément

en: File(s)
fr: Fichier(s)

en: Browse
fr: Parcourir

en: The password for the user above.
fr: Le mot de passe de l'utilisateur ci-dessus.

en: Off
fr: Désactivé

en: Phone portrait (479px)
fr: Téléphone en mode Portrait (479px)

en: Phone landscape (767px)
fr: Téléphone en mode Paysage  (767px)

en: Tablet landscape (1024px)
fr: Tablette en mode Paysage (1024px)

en: Custom...
fr: Personnalisée...

en: Default
fr: Par défaut

en: Slim
fr: Mince

en: Medium
fr: Moyen

en: Fat
fr: Gros

en: Huge
fr: Énorme

en: Tiny
fr: Minuscule

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: 100% (default)
fr: 100% (défaut)

en: Use form theme button style
fr: Utiliser le style de bouton du thème

en: Sexy Silver
fr: Argent

en: Classic
fr: Classique

en: Blending Gradient
fr: Dégradé mélange

en: Shine Gradient
fr: Dégradé brillant

en: Hollow
fr: Creux

en: Hollow Rounded
fr: Creux arrondi

en: Chilled
fr: Glacé

en: Pill
fr: Pilule

en: Bootstrap Primary
fr: Bootstrap - Primaire

en: Auto (default)
fr: Automatique (par défaut)

en: Choose
fr: Choisir

en: Clear
fr: Effacer

en: Right
fr: Droite

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Background image
fr: Image de fond

en: Border color
fr: Couleur de bordure

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Padding
fr: Espacement (padding)

en: Margin
fr: Marge

en: Font size
fr: Tailles de police

en: Bold
fr: Gras

en: Underline
fr: Souligner

en: Text align left
fr: Aligner le texte à gauche

en: Text align center
fr: Aligner le texte au centre

en: Text align right
fr: Aligner le texte à droite

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Hide
fr: Masquer

en: CAPTCHA image
fr: Image CAPTCHA

en: Please type the characters
fr: Veuillez saisir les caractères

en: This helps us prevent spam, thank you.
fr: Cela nous aide à éviter les spams, merci.

en: Email address
fr: Adresse électronique

[ctx: for a file to upload]
en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Remove this file
fr: Supprimer ce fichier

en: Upload
fr: Envoyer un fichier

en: Untitled group
fr: Groupe sans titre

en: This field should be left blank
fr: Ce champ devrait être laissé vide

en: Name
fr: Nom

en: Mr
fr: M.

en: Mrs
fr: Mme

en: Ms
fr: Mme

en: Miss
fr: Mlle

en: Prefix
fr: Préfixe

en: First
fr: Prénom

en: Middle
fr: Deuxième prénom

en: Last
fr: Nom de famille

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Password
fr: Mot de passe

en: To use reCAPTCHA you must enter the API keys on the Quform settings page.
fr: Pour utiliser reCAPTCHA vous devez entrer les clés de l’API sur la page de paramètres.

en: Please enable JavaScript to submit this form.
fr: Veuillez activer JavaScript pour l'envoi de ce formulaire.

en: Are you human?
fr: Êtes-vous humain ?

en: Back
fr: Retour

en: Next
fr: Suivant

en: Send
fr: Soumettre

en: Submit
fr: Soumettre

en: Form not found
fr: Formulaire non trouvé

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Value must be numeric
fr: La valeur doit être numérique

en: Value must be greater than 1
fr: Valeur doit être supérieure à 1

en: Value must be less than 1000000
fr: Valeur doit être inférieure à 1000000

en: Could not find the form config
fr: La configuration de formulaire est introuvable

en: All
fr: Tout

en: Unread
fr: Non lu

en: Read
fr: Lu

en: Trash
fr: Corbeille

note: translators: %s: the search term
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fr: Résultats de recherche pour &#8220;%s&#8221;

en: Search results
fr: Résultats recherche

en: Active columns
fr: Colonnes actives

en: Inactive columns
fr: Colonnes inactives

en: View this entry
fr: Voir cet enregistrement

en: View
fr: Visualiser

en: Edit this entry
fr: Modifier cet enregistrement

en: Mark this entry as read
fr: Marquer cet enregistrement comme lu

en: Mark as read
fr: Marquer comme lu

en: Mark this entry as unread
fr: Marquer cet enregistrement comme non lu

en: Mark as unread
fr: Marquer comme non lu

en: Move this entry to the Trash
fr: Mettre cet enregistrement à la corbeille

en: Restore this entry from the Trash
fr: Restaurer cet enregistrement de la corbeille

en: Restore
fr: Restaurer

en: Delete this entry permanently
fr: Supprimer cet enregistrement de façon permanente

en: Delete permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Move to Trash
fr: Mettre à la corbeille

en: Match any label
fr: Correspondre à n’importe quelle étiquette

en: Match all labels
fr: Correspondre à toutes les étiquettes

en: Search
fr: Recherche

en: Your search did not match any entries.
fr: Votre recherche ne correspond à aucun enregistrement.

en: No entries found.
fr: Aucun enregistrement trouvé.

en: Entry saved
fr: Enregistrement sauvegardé

en: An error occurred
fr: Une erreur est survenue

en: Form does not exist
fr: Ce formulaire n’existe pas

en: Form is not active
fr: Le formulaire n’est pas actif

en: The import data is invalid
fr: Les données d’importation ne sont pas valides

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Form imported successfully, %1$sedit the form%2$s
fr: Formulaire importé avec succès,  %1$smodifier le formulaire%2$s

en: Active
fr: Actif

en: Inactive
fr: Inactif

note: translators: %s: the form name
en: Edit form &#8220;%s&#8221;
fr: Modifier le formulaire &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: the form name
en: View submitted entries for &#8220;%s&#8221;
fr: Afficher les enregistrements soumis pour &#8220; %s &#8221;

note: translators: %s: the form name
en: Deactivate form &#8220;%s&#8221;
fr: Désactiver le formulaire &#8220; %s &#8221;

en: Deactivate
fr: Désactiver

note: translators: %s: the form name
en: Activate form &#8220;%s&#8221;
fr: Activer le formulaire &#8220; %s &#8221;

en: Activate
fr: Activer

note: translators: %s: the form name
en: Duplicate form &#8220;%s&#8221;
fr: Dupliquer le formulaire &#8220; %s &#8221;

note: translators: %s: the form name
en: Move form &#8220;%s&#8221; to the Trash
fr: Mettre le formulaire &#8220; %s &#8221; à la corbeille

note: translators: %s: the form name
en: Restore form &#8220;%s&#8221; from the Trash
fr: Restaurer &#8220;%s&#8221; de la corbeille

note: translators: %s: the form name
en: Delete form &#8220;%s&#8221; permanently
fr: Supprimer le formulaire &#8220; %s &#8221; de façon permanente

note: translators: %s: the number of unread entries
en: %s unread | %s unread
fr[0]: %s non lu
fr[1]: %s non lus

note: translators: %s: the number entries
en: %s entry | %s entries
fr[0]: %s enregistrement
fr[1]: %s enregistrements

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Your search did not match any forms.
fr: Votre recherche ne correspond à aucun formulaire.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s close link tag
en: No forms found, %1$sclick here%2$s to create one.
fr: Aucun formulaire trouvé, %1$scliquez ici%2$s pour en créer un.

en: Refresh the page and try again.
fr: Actualisez la page et réessayez.

en: Edit this form
fr: Modifier ce formulaire

en: License key successfully verified
fr: La clé de licence a été vérifiée avec succès

en: Invalid license key
fr: Clé de licence invalide

en: Please enter a license key
fr: Veuillez entrer votre clé de licence

en: Group end element found before group start element
fr: Élément de fin de groupe trouvé avant l’élément de début de groupe

note: translators: %s: the form name
en: New submission from %s
fr: Nouvelle réponse au formulaire %s

en: Powered by Quform
fr: Propulsé par Quform

en: Full Access
fr: Accès complet

en: View Dashboard
fr: Afficher le tableau de bord

en: List Forms
fr: Liste des formulaires

en: Add Forms
fr: Ajout de formulaires

en: Edit Forms
fr: Modification de formulaires

en: Delete Forms
fr: Suppression des formulaires

en: Edit Entries
fr: Éditer les enregistrements

en: Delete Entries
fr: Supprimer les enregistrements

en: View Tools Page
fr: Voir la Page outils

en: Export Forms
fr: Exporter formulaires

en: Import Forms
fr: Importer formulaires

en: Edit Settings
fr: Modifier les réglages

en: View Help Page
fr: Afficher l'aide

note: translators: %s: the form name
en: %s (inactive)
fr: %s (non activé)

en: Starred
fr: Suivis

[ctx: form name duplicate]
note: translators: %s: the form name
en: %s duplicate
fr: %s (copie)

en: There was a problem
fr: Il y a eu un problème

en: Could not find an updated version
fr: Aucune version plus récente de disponible

note: translators: %1$s: the new version, %2$s: open link tag, %3$s: close link tag
en: An update to version %1$s is available, %2$svisit the Plugins page%3$s to update.
fr: Une mise à jour vers la version %1$s est disponible ! Rendez-vous sur %2$sla page Extensions%3$s pour la mettre à jour.

en: You are using the latest version.
fr: Vous utilisez la dernière version.

en: Could not find the form
fr: Le formulaire ne peut pas être trouvé

en: This form is not currently active
fr: Ce formulaire n'est pas actif actuellement

en: Could not find the element
fr: L'élément est introuvable

en: File data not found
fr: Les données du fichier sont introuvables

en: Temporary uploads directory is not writable
fr: Le dossier temporaire des téléversements n'est pas inscriptible

en: Invalid data type, string expected
fr: Type de données invalide, chaîne attendue

en: Only alphabet characters are allowed
fr: Seuls les caractères alphabétiques sont autorisés

en: Only alphanumeric characters are allowed
fr: Seuls les caractères alphanumériques sont autorisés

en: Invalid data type, array expected
fr: Type de données invalide, tableau attendu

en: The value does not match
fr: La valeur ne correspond pas

en: Please enter a valid date
fr: Veuillez saisir une date valide

en: The date must not be earlier than %min%
fr: La date ne doit pas être antérieure à %min%

en: The date must not be later than %max%
fr: La date ne doit pas être supérieure à %max%

en: Only digits are allowed
fr: Seuls les chiffres sont autorisés

en: This value is a duplicate of a previously submitted form
fr: Cette valeur est un doublon d'un formulaire déjà soumis

note: translators: %s: the minimum number of files
en: Please upload at least %s file(s)
fr: Veuillez envoyer au moins %s fichier(s)

note: translators: %s: the maximum number of files
en: You cannot upload more than %s file(s)
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %s fichier(s)

note: translators: %s: the file name
en: File '%s' exceeds the maximum allowed file size
fr: Le fichier '%s' dépasse la taille maximale de fichier autorisée

en: File exceeds the maximum allowed file size
fr: Le fichier dépasse la taille de maximale de fichier autorisée

en: File type is not allowed
fr: Le type de fichier n'est pas autorisé

en: File is not an uploaded file
fr: Le fichier n'est pas un fichier chargé

en: File was only partially uploaded
fr: Le fichier n'a été que partiellement envoyé

en: No file was uploaded
fr: Aucun fichier n'a été envoyé

en: Missing a temporary folder
fr: Le dossier temporaire est absent

en: Failed to write file to disk
fr: Échec d'écriture du fichier sur le disque

en: File upload stopped by extension
fr: Le chargement du fichier a été arrêté en raison de son extension

en: Unknown upload error
fr: Erreur inconnue d'envoi

en: Data received by the server was not in the expected format
fr: Les données reçues par le serveur n’étaient pas au format attendu

en: A numeric value is required
fr: Une valeur numérique est requise

en: The value is not greater than '%min%'
fr: La valeur ne dépasse pas « %min % »

en: The value is not greater than or equal to '%min%'
fr: La valeur n’est pas supérieure ou égale à « %min % »

en: This value is not valid
fr: Cette valeur n'est pas valide

en: Value must be at least %min% characters long
fr: La valeur doit être au moins de %min% caracteres

en: Value must be no longer than %max% characters
fr: La valeur ne peut pas dépasser %min% caractères

en: The value is not less than '%max%'
fr: La valeur n’est pas inférieure à « %max % »

en: The value is not less than or equal to '%max%'
fr: La valeur n’est pas inférieure ou égale à « %max % »

en: The secret parameter is missing
fr: Le paramétré secret est manquant

en: The secret parameter is invalid or malformed
fr: Le paramétré secret est incorrect ou manquant

en: The response parameter is missing
fr: Le paramètre réponse est manquant

en: The response parameter is invalid or malformed
fr: Le paramétré réponse n'est pas valide ou incorrect

en: An error occurred, please try again
fr: Une erreur s'est produite, veuillez réessayer

en: Invalid value given
fr: Valeur incorrecte

en: Invalid type given, string or array expected
fr: Type non valide, chaîne ou tableau nécessaire

en: Please enter a valid time
fr: Veuillez entrer une heure valide

en: The time must not be earlier than %min%
fr: La date ne doit pas être antérieure à %min%

en: The time must not be later than %max%
fr: La date ne doit pas être supérieure à %max%

en: The minutes must be a multiple of %interval%
fr: L'intervalle de minutes doit être multiple de %interval%

en: Display one of your created forms.
fr: Affichez l'un de vos formulaires créés.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: No forms yet, %1$sclick here to create one%2$s.
fr: Aucune formulaire, %1$scliquez ici pour en créer un%2$s.

en: No forms yet.
fr: Aucun formulaire actuellement.

en: Title:
fr: Titre :

en: The title of the widget.
fr: Titre du Widget.

en: Form:
fr: Formulaire :

[ctx: popup widget name]
note: translators: %s: the plugin name
en: %s Popup
fr: Popup %s

en: Content:
fr: Contenu :

en: Width:
fr: Largeur :

en: Options:
fr: Options :

[ctx: number ending in b (billions)]
note: translators: %s: number (in billions)
en: %sb
fr: %sMd

[ctx: number ending in m (millions)]
note: translators: %s: number (in millions)
en: %sm
fr: %sM

note: translators: %d: the post ID
en: (no title) [%d]
fr: (sans titre) [%d]

en: Confirmation settings
fr: Paramètres de confirmation

en: You can disable this confirmation by turning this off.
fr: Vous pouvez désactiver cette confirmation ici.

en: Enabled
fr: Actif

en: Display a message then redirect to another page
fr: Afficher un message puis rediriger vers une autre page

en: Display a message then redirect to a custom URL
fr: Afficher un message puis redirection vers une URL personnalisée

en: Redirect to another page
fr: Redirection vers une autre page

en: Redirect to a custom URL
fr: Redirection vers une URL personnalisée

en: Set the HTML content of the message using this field.
fr: Définir le code HTML le contenu du message à l’aide de ce champ.

en: Automatically adds line breaks, you might want to disable this when using HTML to prevent unwanted extra spacing.
fr: Ajoute automatiquement les sauts de lignes, vous voudrez peut-être désactiver ceci lorsque vous utilisez de code HTML pour empêcher des espaces supplémentaires.

en: Auto formatting
fr: Mise en forme automatique

en: Message icon
fr: Icône message

en: Message position
fr: La position du message

en: Above the form
fr: Au-dessus de formulaire

en: Below the form
fr: En bas de formulaire

en: The confirmation message will fade out and disappear after this number of seconds. Set to 0 to disable the timeout.
fr: Le message de confirmation va disparaître après le nombre de secondes spécifiées. Utilisez la valeur 0 pour désactiver la disparition.

en: Message timeout
fr: Durée d'affichage du message

en: Query string
fr: Chaîne de requête

en: Wait this number of seconds before redirecting.
fr: Attendre ce nombre de secondes avant la redirection.

en: Redirect delay
fr: Délai de redirection

en: Logic rules
fr: Règles logiques

en: Makes the form hidden when using this confirmation.
fr: Définir le formulaire cachée lors de l’utilisation de cette confirmation.

en: Hide form
fr: Masquer le formulaire

en: Choose what to do with the form values when using this confirmation.
fr: Choisir quoi faire avec les valeurs du formulaire lors de l’utilisation de cette confirmation.

en: Reset form values
fr: Réinitialiser les valeurs

en: Reset form values to default
fr: Réinitialiser les valeurs du formulaire

en: Clear form values
fr: Effacer les valeurs du formulaire

en: Keep form values
fr: Garder les valeurs du formulaire

en: The unique identifier, you may need this for advanced usage.
fr: L’identificateur unique, vous pouvez en avoir besoin lors d'une utilisation avancée.

en: Unique ID
fr: ID Unique

en: View entries
fr: Visualiser

en: View all
fr: Tout afficher

en: Recent entries
fr: Entrées récentes

en: No recent entries yet.
fr: Aucune entrée récente.

en: Visit help site
fr: Visitez le site d’aide

en: If you need assistance, see our help resources.
fr: Si vous avez besoin d’assistance, consultez nos ressources d’aide.

en: Please make a search to find help with your problem, or head over to our support forum to ask a question.
fr: Veuillez effectuer une recherche pour trouver de l’aide à votre problème, ou aller sur les forums  support pour poser une question.

en: Enter search query
fr: Saisissez la requête pour la recherche

en: Basic
fr: Basique

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Logic
fr: Logique

en: Data
fr: Données

en: Advanced
fr: Avancé

en: Translations
fr: Traductions

en: These are the choices that the user will be able to choose from.
fr: Ce sont les choix que l'utilisateur sera en mesure de choisir.

note: translators : %1$s open span tag, %2$s close span tag
en: The %1$sCustomize values%2$s setting allows you to have a different value being submitted than the value that is displayed to the user.
fr: Le paramètres des %1$sValeurs personnalisées%2$s vous permet d’avoir une valeur différente lors de l'envoi par rapport à la valeur qui est affichée à l’utilisateur.

en: There are no options, click "Add option" to add one.
fr: Il n’y a pas d’options, cliquez sur « Ajouter l’options » pour en créer.

en: Customize values
fr: Personnaliser les valeurs

en: If enabled, the submitted option value can be different from the option label.
fr: Si activée, la valeur de l’option soumise peut être différente de l’étiquette de l’option.

en: Add option
fr: Ajouter une option

en: Add optgroup
fr: Ajouter un groupe d'option (optgroup)

en: Add bulk options
fr: Ajout d'un lot d'options

en: Adds an option to the top of the list to let the user choose no value. The text can be changed on the Translations tab.
fr: Ajoute une option en haut de la liste permettant à l’utilisateur de ne pas choisir de valeur. Le texte peut être modifié sur l’onglet traductions.

en: "Please select" option
fr: Option « Veuillez sélectionner »

en: The title will appear at the top of the group.
fr: Le titre s’affiche en haut du groupe.

en: Title
fr: Titre

en: The description will appear below the title at the top of the group.
fr: La description apparaît sous le titre en haut du groupe.

en: The title will appear at the top of the page.
fr: Le titre s’affiche en haut de la page.

en: The description will appear below the title at the top of the page.
fr: La description apparaît sous le titre en haut de la page.

en: Below field
fr: En dessous du champ

en: Above field
fr: Au-dessus du champ

en: If enabled, the user must fill out this field.
fr: Si activé, l’utilisateur doit remplir ce champ.

en: Required
fr: Obligatoire

en: Size
fr: Taille

en: Theme
fr: Thème

[ctx: reCAPTCHA theme]
en: Light
fr: Léger

[ctx: reCAPTCHA theme]
en: Dark
fr: Sombre

en: Bottom right
fr: En bas à droite

en: Bottom left
fr: En bas à gauche

en: Inline
fr: En ligne

en: Language
fr: Langue

en: Submit button type
fr: Type du bouton « Soumettre »

en: Default button
fr: Bouton par défaut

en: Custom image
fr: Image personnalisée

en: Custom HTML
fr: HTML personnalisé

en: "Inherit" will use the settings at Settings - Style - Buttons.
fr: « Hériter » utilisera les paramètres Réglages - Style - Boutons.

en: Change the default text of the button.
fr: Modifier le texte par défaut du bouton.

en: Choose an icon for the button.
fr: Choisissez une icône pour votre bouton.

en: Submit button icon position
fr: La position de l'icône du bouton

en: Choose the icon position relative to the button text.
fr: Choisissez l’emplacement de l’icône par rapport au texte de bouton.

en: Submit button image URL
fr: Envoyer l'URL de l'image du bouton

en: Enter the URL to an image or upload one.
fr: Entrez l’URL image ou téléchargez une.

en: Submit button HTML
fr: HTML pour le bouton Soumettre

en: Enter custom HTML for the button.
fr: Entrer code HTML personnalisé pour le bouton.

en: Next button type
fr: Type du bouton « Suivant »

en: Next button text
fr: Texte bouton Suivant

en: Next button icon
fr: Icône bouton Suivant

en: Next button icon position
fr: Position icône bouton Suivant

en: Next button image URL
fr: URL Image bouton Suivant

en: Next button HTML
fr: HTML bouton Suivant

en: Back button type
fr: Type du bouton « Retour »

en: "Inherit" will use the settings at Settings &rarr; Style &rarr; Buttons.
fr: « Héritent » utilisera les paramètres Réglages - Style - Boutons .

en: Choose an icon for the back button.
fr: Choisir une icône pour le bouton "Précédent".

en: Back button icon position
fr: Position icône bouton Précèdent

en: Back button image URL
fr: URL Image bouton Précèdent

en: Back button HTML
fr: HTML bouton Précèdent

en: Parts
fr: Eléments

en: Placeholder
fr: Texte de indicatif

en: Column size
fr: Taille de la colonne

en: Fixed width
fr: Largeur fixe

en: Float
fr: Flottant

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Customize column widths
fr: Personnaliser les largeurs de colonne

en: At what screen width should the column layout be stacked?
fr: A partir de quelle largeur d’écran, la disposition des colonnes doit être empilée ?

en: Responsive columns
fr: Colonnes responsives

note: translators : %s example CSS unit value
en: Enter a value using any CSS unit, for example: %s
fr: Entrez une valeur en utilisant n’importe quelle unité CSS, par exemple : %s

en: Responsive columns custom
fr: Colonnes personnalisées responsives

en: Label icon
fr: Icône d’étiquette

en: Field icons
fr: Icônes de champ

en: Options layout
fr: Options de mise en page

en: One option per line
fr: Une option par ligne

note: translators: %s: the number of columns
en: %s column | %s columns
fr[0]: %s colonne
fr[1]: %s colonnes

en: Choose the options style, you can set a background image or icon by editing the settings for each individual option.
fr: Choisissez l’options style, vous pouvez définir une image d’arrière-plan ou l’icône en éditant les paramètres pour chaque option individuelle.

en: Options style
fr: Style des options

en: Hide input
fr: Masquer l’entrée

en: Button
fr: Bouton

en: Enable enhanced uploader
fr: Activer le chargement amélioré

en: Enables the enhanced file uploader which shows the upload progress in modern browsers, and lets users add or remove files.
fr: Active l’outil d'envoi de fichiers amélioré qui affiche la progression de chargement dans les navigateurs modernes et permet aux utilisateurs d’ajouter ou de supprimer des fichiers.

en: Enhanced uploader style
fr: Style de l'outil d'envoi de fichiers amélioré

en: Dropzone
fr: Zone de dépôt

en: Both options support dropping files but the dropzone has a larger area.
fr: Les deux options permettent le dépôt des fichiers mais la zone de dépôt a une surface plus grande.

en: Options button style
fr: Style de bouton des options

en: Options button size
fr: Taille des boutons des options

en: Options button width
fr: Largeur des boutons des options

en: Enter a custom width using any CSS unit.
fr: Entrez une largeur personnalisée à l’aide de n’importe quelle unité CSS.

en: Options button custom width
fr: Largeur personnalisée de bouton Options

en: Options button icon position
fr: Position de l’icône du bouton des options

en: "Inherit" will inherit the value from the form settings.
fr: « Hériter » héritera la valeur des paramètres de formulaire.

en: Button style
fr: Style du bouton

en: Controls the padding and font size for the upload button. "Inherit" will inherit the value from the form settings.
fr: Contrôle la taille de rembourrage 'padding)et de polices pour le bouton de téléchargement. « Hériter » héritera la valeur des paramètres de formulaire.

en: Button size
fr: Taille du bouton

en: Button width
fr: Largeur du bouton

en: Button custom width
fr: Largeur personnalisée de bouton

en: Choose an icon for the upload button.
fr: Choisir une icône pour le bouton de chargement.

en: Controls the padding and font size for this field. "Inherit" will inherit the value from the parent group or page settings.
fr: Contrôle la taille d'espacement "padding" et de polices pour ce champ. « Hériter » prendra la valeur du groupe parent ou réglages de la page.

en: Field size
fr: Taille du champ

en: Controls the padding and font size for fields in this group. "Inherit" will inherit the value from the parent group or page settings.
fr: Contrôle la taille de rembourrage "padding" et de polices pour les champs de ce groupe. « Hériter » prendra la valeur du groupe parent ou réglages de la page.

en: Controls the padding and font size for fields in this page. "Inherit" will inherit the value from the form settings.
fr: Contrôle la taille de rembourrage "padding" et de polices pour cette page « Hériter » prendra la valeur du formulaire.

en: Upload list layout
fr: Télécharger la présentation de la liste

en: One per line
fr: Une par ligne

en: The layout of the files in the upload list.
fr: La mise en page des fichiers dans la liste de téléchargement.

en: Upload list size
fr: Taille de la liste chargée

en: The size of a file in the upload list.
fr: La taille d’un fichier dans la liste de téléchargement.

en: "Inherit" will inherit the value from the parent group or page settings.
fr: « Hériter » héritera la valeur des paramètres de groupe ou page parent.

en: Field width
fr: Largeur du champ

en: The width only applies when the enhanced uploader option is disabled or not supported in the browser.
fr: La largeur s'applique seulement quand le chargement améliorée est désactivé ou n'est pas compatible avec le navigateur web.

en: Field custom width
fr: Largeur du champ personnalisé

en: Enable the enhanced select menu script.
fr: Activer le script de menu sélection amélioré.

en: Enable enhanced select
fr: Activer la liste déroulante améliorée

en: Enable searching within the enhanced select.
fr: Activer la recherche avec me menu sélection améliorée.

en: Enhanced select search
fr: Recherche dans la liste déroulante améliorée

en: Number of characters
fr: Nombre de caractères

en: Image width
fr: Largeur d’image

en: Image height
fr: Hauteur d’image

en: Font
fr: Police

en: The font size for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
fr: La taille de la police pour chaque caractère sera choisie au hasard entre le minimum et le maximum.

en: Minimum font size
fr: Taille minimale de police

en: Maximum font size
fr: Taille maximale de police

en: The angle for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
fr: L'angle pour chaque caractère sera choisi de façon aléatoire entre le minimum et le maximum.

en: Minimum letter rotation (degrees)
fr: Rotation minimale des caractères (degrés)

en: Maximum letter rotation (degrees)
fr: Rotation maximale des caractères (degrés)

en: The generated image will be double the size of the image on the page to support Retina devices.
fr: L’image générée sera deux fois plus grande sur la page pour soutenir les dispositifs avec affichage Retina.

en: Retina image
fr: Image rétina

en: Group style
fr: Style de groupe

en: Plain
fr: Plein

en: Bordered
fr: Avec bordure

en: Plain groups have no additional styling. Bordered groups have a border and padding.
fr: Les groupes pleins n'ont pas de style supplémentaire. Les groupes bordées ont une bordure et de l'espacement (padding).

en: Custom CSS class
fr: Classe CSS personnalisée

note: translators: %1$s: open code tag, %2$s: close code tag
en: Sets the height of the field, enter a number to show that number of options at one time. Enter %1$sauto%2$s to set the height to show all options.
fr: Définit la hauteur du champ, entrez un nombre pour afficher ce nombre d’options en même temps. Entrez %1$sauto%2$s pour afficher toutes les options.

en: Size attribute
fr: Attribut taille

en: Once you have added a style, enter the CSS styles.
fr: Une fois que vous avez ajouté un style, entrez les styles CSS.

en: CSS styles
fr: Styles CSS

en: Add a style
fr: Ajoutez un style

en: Selector
fr: Sélecteur

en: No active styles, add one using the "Add a style" button.
fr: Aucun style actif, ajoutez-en un avec « Ajouter un style ».

en: The placeholder text will appear inside the field until the user starts to type.
fr: Le texte indicatif apparaitra à l'intérieur du champ jusqu’à ce que l'utilisateur commence à y saisir du texte.

en: The sub label is small text shown below or above the field.
fr: La siys-étiquette est le petit texte s’affiche au dessus ou sous le champ.

en: The admin label will be shown in place of the label throughout the plugin, in the notification email and when viewing submitted form entries.
fr: L'étiquette d'administration sera affichée à la place de l'étiquette dans le plugin, dans l'e-mail de notification et lors de l'affichage des soumissions du formulaire.

en: Admin label
fr: Étiquette administration

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: The tooltip text will appear next to your element in a tooltip when the user hovers it with their mouse. You can customize the look of tooltips by going to %1$sSettings &rarr; Style &rarr; Tooltips%2$s
fr: Le texte de l'info-bulle apparaît à côté de votre élément dans une info-bulle lorsque l'utilisateur la survole avec le souris. Vous pouvez personnaliser l'apparence des info-bulles en allant dans %1$sRéglages & rarr; Styles & rarr; Info-bulles%2$s

en: Tooltip text
fr: Texte infobulle

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: If set to %1$sInherit%2$s, the setting will be inherited from the global form settings. If set to %1$sField%2$s, the tooltip will show when the user interacts with the field. If set to %1$sIcon%2$s, the tooltip will be shown when the user interacts with an icon.
fr: S'il est défini sur %1$sherité%2$s, le paramètre sera hérité des paramètres de formulaire global. Si elle est définie %1$sChamp%2$s, l'info-bulle s'affiche lorsque l'utilisateur interagit avec le champ. Si elle est définie sur %1$sIcône%2$s, l'info-bulle s'affiche lorsque l'utilisateur interagit avec une icône.

en: Tooltip trigger
fr: Déclencheur infobulle

en: Choose what the user will be interacting with to show the tooltip.
fr: Choisissez avec quoi l'utilisateur sera en interaction pour afficher l'infobulles.

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: If set to %1$sInherit%2$s, the setting will be inherited from the global form settings.
fr: S'il est défini sur %1$sherité%2$s, le paramètre sera hérité des paramètres de formulaire global.

en: Tooltip event
fr: Événement Infobulle

en: Hover
fr: Survol

en: Click
fr: Clic

en: Choose the event that will trigger the tooltip to show.
fr: Choisissez l'événement qui va déclencher l'affichage de l'info-bulle.

en: Choose where to display the label relative to the field. "Inherit" means that the label position will be inherited from the global form settings or parent group/page.
fr: Choisissez l’endroit où afficher l’étiquette par rapport au champ. « Hérité » signifie que la position de l’étiquette est prise depuis le paramètres globaux de formulaire global ou groupe / page parent.

en: Label position
fr: Position étiquette

note: translators: %s: CSS width code example
en: Specify the width of the label, any valid CSS width is accepted, e.g. %s.
fr: Spécifiez la largeur de l'étiquette, toute largeur CSS valide est acceptée, par ex. %s.

en: Label width
fr: Largeur étiquette

en: Shows the Label as a sub-heading in the default notification email.
fr: Affiche l'étiquette en tant que sous-titre dans l'e-mail de notification par défaut.

en: Show label in email
fr: Afficher l'étiquette dans l'email

en: Shows the Label as a sub-heading when viewing the entry.
fr: Affiche l'étiquette en tant que sous-titre lors de l'affichage de l'entrée.

en: Show label in entry
fr: Afficher l'étiquette dans la liste des enregistrements

en: Enable conditional logic
fr: Activer les conditions logiques

en: Create rules to show or hide this element depending on the values of other fields.
fr: Créez des règles pour afficher ou masquer cet élément en fonction des valeurs des autres champs.

en: Checks that the submitted value is one of the configured options. Disable this if the options are set dynamically.
fr: Vérifie si la valeur envoyée est dans les réglages. Désactiver si les options sont dynamiques.

en: Validate submitted value
fr: Valider la valeur envoyée

en: The default value is the value that the field has before the user has entered anything.
fr: La valeur par défaut est la valeur du champ avant que l'utilisateur n'ait entré quoi que ce soit.

en: The default value is the value that the element is given before the user has changed anything.
fr: La valeur par défaut est la valeur de l'élément avant que l'utilisateur n'ait changé quoi que ce soit.

en: Enter the value in the format YYYY-MM-DD, enter {today} to use the current date.
fr: Entrez la valeur au format AAAA-MM-JJ, entrez {today} pour utiliser la date actuelle.

en: The default value is the value that the element is given before the user has changed anything
fr: La valeur par défaut est la valeur que l'élément est donnée avant que l'utilisateur n'ait changé quoi que ce soit

en: Enter the value in the 24 hour format HH:MM, enter {now} to use the current time.
fr: Entrez la valeur dans le format 24 heures HH: MM, entrez {now} pour utiliser l'heure actuelle.

en: Allows the default value of the field to be set dynamically via a URL parameter, shortcode attribute or filter hook.
fr: Permet de définir dynamiquement la valeur par défaut du champ via un paramètre d'URL, un attribut de code court ou un point d’accroche d'un filtre.

en: Dynamic default value
fr: Valeur dynamique par défaut

note: translators: %s: example parameter query string
en: This is the name of the parameter that you will use to set the default. For example, in the URL you can set the value using %s.
fr: C'est le nom du paramètre que vous utiliserez pour définir la valeur par défaut. Par exemple, dans l'URL, vous pouvez définir la valeur en utilisant %s.

en: Parameter name
fr: Nom du paramètre

en: Limits the number of characters that can be entered into the field. The error message can be changed on the Translations tab.
fr: Limite le nombre de caractères pouvant être saisis dans le champ. Le message d'erreur peut être modifié dans l'onglet Traductions.

en: Maximum length
fr: Longueur maximale

en: Read only
fr: Lecture seule

en: Minimum number of files
fr: Nombre minimum de fichiers

en: Enter the minimum number of uploaded files required, enter 0 to have no specific number of files required. One file will still be required if this field is Required.
fr: Entrez le nombre minimum de fichiers chargés requis, entrez 0 pour n'avoir aucun nombre spécifique de fichiers requis. Un fichier sera toujours requis si ce champ est obligatoire.

en: Maximum number of files
fr: Nombre maximal de fichiers

en: Enter the maximum number of uploaded files allowed, enter 0 for no limit.
fr: Entrez le nombre maximal de fichiers chargés autorisés, entrez 0 pour aucune limite.

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichiers autorisés

note: translators: %s: example file extensions value
en: Enter the file extension excluding the dots and separated by commas e.g. %s.
fr: Entrez l'extension de fichier en excluant les points et séparés par des virgules, par ex. %s.

en: Maximum allowed file size
fr: Taille de fichier maximale autorisée

en: MB
fr: Mo

en: Enter the maximum size of a file in MB.
fr: Entrez la taille maximale d'un fichier en Mo.

en: Important information
fr: Information importante

en: Save uploaded files to the server
fr: Enregistrer les fichiers envoyés sur le serveur

en: the current year
fr: l'année en cours

en: the current month
fr: le mois en cours

en: the current day
fr: la journée en cours

en: Path to save uploaded files
fr: Chemin pour enregistrement des fichiers chargés

en: The path to save the files inside the WordPress uploads directory.
fr: Le chemin pour la sauvegarde des fichiers dans le répertoire de téléchargement de WordPress.

en: The range of dates that can be selected.
fr: La plage de dates qui peuvent être sélectionnées.

en: Date range
fr: Plage de date

en: Minimum date
fr: Date minimum

en: Maximum date
fr: Date maximum

en: Start view
fr: Démarrer l’affichage

en: Days of the month
fr: Jours du mois

en: Months of the year
fr: Mois de l'année

en: Years of the decade
fr: Années de la décennie

en: Decades of the century
fr: Décennies du siècle

en: Specifies the start view when the datepicker is first opened.
fr: Spécifie la fenêtre de démarrage lorsque le sélecteur de dates est ouvert pour la première fois.

en: Specifies the depth of the view that should trigger choosing the date.
fr: Spécifie la profondeur de champ qui devrait déclencher la choix de la date.

en: View depth
fr: Profondeur de champ

en: Show today link
fr: Afficher un lien vers la date d'aujourd'hui

en: Show a link to choose today's date in the footer of the datepicker.
fr: Afficher un lien pour choisir la date du jour dans le pied du choix date.

en: Locale
fr: Zone géographique

en: Date format (JS)
fr: Format de date (JS)

en: Date format (PHP)
fr: Format de date (PHP)

en: The minimum and maximum time that can be selected.
fr: Le temps minimal et maximal pouvant être sélectionné.

en: Time range
fr: Intervalle de temps

en: Minimum time
fr: Temps minimum

en: Maximum time
fr: Temps maximum

en: Minute interval
fr: Intervalle de minutes

en: Enter the minute interval between each time in the list.
fr: Entrez l’intervalle de minutes entre chaque temps dans la liste.

en: Time format (JS)
fr: Format de l’heure (JS)

en: Time format (PHP)
fr: Format de l’heure (PHP)

en: If enabled, the form will be submitted when an option is chosen. This requires JavaScript to be enabled.
fr: S'il est activé, le formulaire sera soumis lorsqu'une option est choisie. Cela nécessite l'activation de JavaScript.

en: Submit on choice
fr: Soumettre au choix

en: If enabled, the submitted element data will be shown in the default notification email.
fr: Si cette option est activée, les données des champs soumises seront affichées dans le courriel de notification par défaut.

en: Show in email
fr: Afficher dans le courriel

en: If enabled, the content will be shown when viewing an entry.
fr: Si cette option est activée, le contenu sera affiché lors de l'affichage d'un enregistrement.

en: Show in entry
fr: Afficher dans formulaire

en: If enabled, the submitted element data will be saved to the database and shown when viewing an entry.
fr: Si activé, les données soumis seront enregistrées dans la base de données et montrées lors de la visualisation des entrées.

en: Save to database
fr: Enregistrer dans la base de données

en: Choose who can see this element in the form.
fr: Choisissez qui peut voir cet champ dans le formulaire.

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Filters allow you to strip various characters from the submitted form data.
fr: Les filtres vous permettent supprimer des caractères après l'envoi de formulaire validé.

en: Filters
fr: Filtres

en: No active filters, add one using the buttons below.
fr: Aucun filtre actif, ajoutez-en un en utilisant les boutons ci-dessous.

en: Validators checks whether the data entered by the user is valid.
fr: Les validateurs vérifient si les données saisies par l'utilisateur sont valides.

en: Validators
fr: Validateurs

en: No active validators, add one using the buttons below.
fr: Aucun validateur actif, ajoutez-en un en utilisant les boutons ci-dessous.

en: the submitted value
fr: la valeur envoyée

en: the maximum allowed length
fr: longueur maximale autorisée

en: the length of the submitted value
fr: la longueur de la valeur envoyée

en: the minimum number of required files
fr: le nombre minimal de fichiers requis

en: the maximum number of required files
fr: le nombre maximal de fichiers requis

en: the filename
fr: le nom du fichier

en: the minimum date
fr: la date minimale

en: the maximum date
fr: la date maximale

en: the minimum time
fr: le temps minimum

en: the maximum time
fr: le temps maximal

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Close
fr: Fermer

en: Previous element
fr: Largeur des colonnes

en: Next element
fr: Élément suivant

en: Submitted form data
fr: Données de formulaire envoyées

en: Additional information
fr: Information supplémentaire

en: None
fr: Aucun

en: Table options
fr: Options du tableau

en: There are no labels, add one using the "Add New" button.
fr: Il n'y a pas d'étiquettes, ajoutez-en une en utilisant le bouton "Ajouter nouveau".

en: Drag and drop the columns to customize the table layout.
fr: Faites glisser et déposez les colonnes pour personnaliser la disposition de tableau.

en: Column layout
fr: Mise en page des colonnes

en: Entries per page
fr: Entrées par page

en: Show empty fields
fr: Afficher les champs vides

en: If checked, any spaces or tabs will not be stripped
fr: Si activée, les espaces ou les tabulations ne seront pas supprimés

en: Allow whitespace
fr: Autoriser des espaces

en: Any text matching this regular expression pattern will be stripped. The pattern should include start and end delimiters, see below for an example.
fr: N’importe quel texte correspondant à ce modèle d’expression régulière sera supprimé. Le modèle devrait inclure des délimiteurs de début et de fin, voir ci-dessous pour un exemple.

en: Pattern
fr: Schéma

en: Enter allowable tags, one after the other, for example:
fr: Entrez les balises admissibles, l'un après l'autre, par exemple:

en: Allowable tags
fr: Balises admissibles

en: Standard form
fr: Formulaire standard

en: Add page
fr: Ajouter une page

en: Refresh preview
fr: Rafraîchir l'aperçu

en: Set preview to phone size
fr: Définir l'aperçu de la taille du téléphone

en: Set preview to tablet size
fr: Définir l'aperçu de la taille de la tablette

en: Hide preview
fr: Masquer l’aperçu

en: Show preview only
fr: Afficher l’aperçu seulement

en: Errors
fr: Erreurs

en: Database
fr: Base de données

en: General settings
fr: Réglages généraux

en: The name is to help you identify the form.
fr: Nom pour vous aider à identifier le formulaire.

en: The heading that will show above the form.
fr: Le titre qui apparaîtra au-dessus du formulaire.

en: Title to display above the form.
fr: Titre à afficher au-dessus du formulaire.

en: The description that will show below the form title.
fr: La description qui apparaîtra sous le titre du formulaire.

en: Description to display above the form.
fr: Description à afficher au-dessus du formulaire.

en: Inactive forms will not appear on the site.
fr: Les formulaires inactifs n'apparaîtront pas sur le site.

en: Inactive message
fr: Message formulaire inactif

en: Enter a message to display when the form is inactive. HTML and shortcodes can be used.
fr: Entrez un message à afficher lorsque le formulaire est inactif. De l'HTML ainsi que des codes courts peuvent être utilisés.

en: Use Ajax
fr: Utiliser Ajax

en: If enabled, the form will submit without reloading the page. If disabled, it will also disable the Enhanced file uploader.
fr: Si cette option est activée, le formulaire sera envoyé sans recharger la page. Si cette option est désactivée, elle désactivera également l'outil d'envoi de fichier amélioré.

en: Save submitted form data
fr: Sauvegardez les données de formulaire

en: If enabled, the submitted form data will be saved to the database and you will be able to view submitted entries within the WordPress admin.
fr: Si cette option est activée, les données de formulaire soumises seront enregistrées dans votre base de données et vous pourrez afficher les enregistrements soumis dans l'administration.

en: Enable honeypot CAPTCHA
fr: Activer le pot de miel CAPTCHA

en: A hidden anti-spam measure that requires no user interaction.
fr: Une mesure anti-spam masquée qui ne nécessite aucune interaction de l’utilisateur.

en: Conditional logic animation
fr: Animation conditionnelle

en: If enabled, the fields that are hidden or shown via conditional logic will be animated instead of hidden or shown instantly.
fr: Si cette option est activée, les champs masqués ou affichés via la logique conditionnelle seront animés au lieu d'être cachés ou affichés instantanément.

en: Fields
fr: Champs

en: Buttons
fr: Boutons

en: Loading
fr: Chargement

en: Tooltips
fr: Info-bulle

en: Global styles
fr: Styles globaux

en: Themes define the look of the form.
fr: Les thèmes définissent l’apparence de votre formulaire.

en: At what screen width should elements be full width?
fr: À partir de quelle largeur de l’écran, les champs seront pleine largeur ?

en: Responsive elements
fr: Champs adaptatifs (responsive)

en: Responsive elements custom
fr: Colonnes personnalisées adaptative

en: At what screen width should column layouts be stacked?
fr: A partir de quelle largeur de l’écran, la disposition des colonnes doit être empilée ?

en: Enter a CSS value for the width of this form, the default is 100%. After entering a value you can choose Left, Center or Right position.
fr: Entrez une valeur CSS pour la largeur de ce formulaire, la valeur par défaut est 100%. Après avoir saisi une valeur, vous pouvez choisir la position Gauche, Milieu ou Droite.

en: Form width
fr: Largeur du formulaire

en: Form position
fr: Position du formulaire

en: Center
fr: Centré

en: Choose the same background color as the site for an optimal preview.
fr: Choisissez la même couleur d’arrière-plan comme votre site pour un aperçu optimal.

en: Preview background color
fr: Couleur d’arrière-plan aperçu

en: Styles entered here will apply to all form elements, you can override these for each element inside the element settings. Once you have added a style, enter the CSS styles in the box.
fr: Les styles saisis ici s'appliquent à tous les éléments de formulaire, vous pouvez les remplacer pour chaque champ à l'intérieur des paramètres d'élément. Une fois que vous avez ajouté un style, entrez les styles CSS dans la boîte.

en: Global CSS Styles
fr: Styles CSS Globaux

en: Add global style
fr: Ajouter un style global

en: No active global styles, add one using the "Add global style" button.
fr: Aucun style global actif, ajoutez-en un en utilisant le bouton "Ajouter un style global".

en: Label text color
fr: Couleur étiquette

en: Choose where to display the label relative to the field.
fr: Choisissez l’emplacement de l'étiquette par rapport au champ.

en: Required indicator text
fr: Texte pour l'indicateur de champ obligatoire

en: Required text color
fr: Couleur de texte requis

en: Controls the padding and font size of fields in this form.
fr: Contrôle la taille de rembourrage (padding) et de la police des champs dans le formulaire.

en: Controls the width of fields in this form.
fr: Contrôle de la largeur des champs de ce formulaire.

en: Field background color
fr: Couleur de fond du champ

en: Field border color
fr: Couleur des bordures du champ

en: Field text color
fr: Couleur du texte du champ

en: Controls the padding and font size of buttons in this form.
fr: Contrôle la taille de rembourrage (padding) et de la police des boutons sous cette forme.

en: Controls the width of buttons in this form.
fr: Contrôle la largeur des boutons dans ce formulaire.

en: Button animation
fr: Animation de bouton

en: Blast
fr: Explosion

en: Confidence
fr: Confiance

en: Button background color
fr: Couleur d'arrière-plan du bouton

en: Button border color
fr: Définir une couleur pour la bordure du champ d'entrée

en: Button text color
fr: Couleur texte du bouton

en: Button icon color
fr: Couleur de l’icône bouton

en: You can use a custom image or HTML to customize the submit button.
fr: Vous pouvez utiliser une image ou HTML pour personnaliser le bouton Soumettre.

note: translators: %s: the default button text
en: Change the default text of the button which is "%s".
fr: Modifier le texte par défaut du bouton qui est "%s".

en: Choose an icon for the submit button.
fr: Choisir une icône pour le bouton Soumettre.

en: Choose an icon for the next button.
fr: Choisir une icône pour le bouton suivant.

en: Page progress
fr: Progression de la page

en: Progress type
fr: Type de progression

en: Progress bar (numbers)
fr: Barre de progression (nombres)

en: Progress bar (percentage)
fr: Barre de progression (pourcentage)

en: Tabs
fr: Onglets

en: Choose the style of page progress shown at the top of the form.
fr: Choisir le style de progression affichée en haut de formulaire.

en: WordPress Spinner
fr: Spinner WordPress

en: Flying Message
fr: Message

en: Single Dot
fr: Simple point

en: Spinner classic
fr: Spinner classique

en: Tripple Dot
fr: Triple dot

en: Dot
fr: Point

en: Choose the style of loading indicator to show when the form is processing.
fr: Saisissez le style d'indicateur de chargement pour le chargement de formulaire.

en: Custom loading
fr: Chargement personnalisé

en: Text, HTML and shortcodes can be used here.
fr: Texte, HTML et codes courts peuvent-être utilisés ici.

en: Over button
fr: Sur le bouton

en: Over screen
fr: Sur l’écran

en: Over form
fr: Sur la forme

en: Color
fr: Couleur

en: Overlay
fr: Calque

en: Overlay color
fr: Couleur du filtre

en: What's a tooltip? You're looking at one.
fr: Qu'est-ce qu'une info-bulle? Vous êtes en train d'utiliser une.

en: Enable tooltips
fr: Activer info-bulles

en: If enabled, when the user hovers over an element with tooltip text set, a tooltip will appear.
fr: Si activée, lorsque l'utilisateur survole un élément avec le souris, le texte de l'info-bulle apparaît.

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag
en: If set to %1$sField%2$s, the tooltip will show when the user interacts with the field. If set to %1$sIcon%2$s, the tooltip will be shown when the user interacts with an icon.
fr: Si la valeur %1$sChamp%2$s, l’info-bulle s’affichera lorsque l’utilisateur interagit avec le champ. Si la valeur %1$sIcône%2$s, l’info-bulle apparaît lorsque l’utilisateur interagit avec une icône.

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Event
fr: Événement

en: Set the icon to use for the Icon tooltip trigger.
fr: Définissez l'icône à utiliser pour le déclencheur d'info-bulles.

en: Tooltip style
fr: Style info-bulle

en: Hover me for preview
fr: Survolez-moi pour un aperçu

en: Quform styles
fr: Styles Quform

en: Dark
fr: Noir

en: CSS2 styles
fr: Styles CSS2

en: Cream
fr: Crème

en: Light
fr: Léger

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: CSS3 styles
fr: Styles de CSS3

en: Custom class
fr: Classe personnalisée

en: Tip position
fr: Position info-bulle

en: left center
fr: gauche centre

en: left top
fr: gauche haut

en: top left
fr: haut gauche

en: top center
fr: haut centre

en: top right
fr: haut droite

en: right top
fr: droite haut

en: right center
fr: droite centre

en: right bottom
fr: droite bas

en: bottom right
fr: bas droite

en: bottom center
fr: bas centre

en: bottom left
fr: bas gauche

en: left bottom
fr: gauche bas

en: center
fr: centre

en: Position on input
fr: Position sur champ

en: CSS3 Shadow
fr: Ombre CSS3

en: CSS3 Rounded Corners
fr: Coins arrondis CSS3

en: The CSS3 effects may not work with some styles.
fr: Les effets CSS3 peuvent ne pas fonctionner avec certains styles.

en: No notifications have been set up.
fr: Aucuns notifications n’ont été mis en place.

en: Add Notification
fr: Ajouter une notification

en: Add Confirmation
fr: Ajouter Confirmation

en: Error options
fr: Options d’erreurs

en: Validation error position
fr: Position d’erreur de validation

en: Full width (default)
fr: Largeur totale (par défaut)

en: Align left
fr: Aligner à gauche

en: Position absolute
fr: Position absolue

en: Choose the position of the validation errors.
fr: Choisir la position des erreurs de validation.

en: Validation error icon
fr: Icône d’erreur de validation

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: If enabled, an error message will be displayed above the form if there was a validation error.
fr: Si activé, un message d’erreur apparaît en haut du formulaire s’il y avait une erreur de validation.

en: Error message title
fr: Titre de message d'erreur

en: Error message content
fr: Contenu message d’erreur

en: Language options
fr: Options linguistiques

en: The Locale determines the language for Datepickers and Timepickers, and the date and time formats for this form. If set to Default it will use the Locale from the Forms &rarr; Settings page.
fr: La Zone géographique détermine la langue des sélecteurs de date et d'heure ainsi que les formats de date et d'heure de ce formulaire. S'il est défini sur Par défaut, il utilisera la Zone géographique définie dans la page Formulaires &rarr; Réglages.

en: Enable RTL support
fr: Activer le support RTL

en: Global setting
fr: Paramètres globaux

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enable this option if the site language is RTL. The Global setting can be configured on the plugin Settings page.
fr: Activez cette option si la langue du site s'écrit de droite à gauche. Le paramètre global peut être configuré sur la page « Réglages » du module.

en: This section enables you to save form data to a custom database. This is not related to the saving of submitted entries, you can do both at the same time. You can use this functionality to save submitted form data to the table of another plugin for example.
fr: Cette section vous permet d'enregistrer des données de formulaire dans une base de données personnalisée. Ceci n'est pas lié à l'enregistrement des entrées soumises, vous pouvez faire les deux en même temps. Vous pouvez utiliser cette fonctionnalité pour enregistrer les données de formulaire soumises dans la tables d'un autre plugin par exemple.

en: This tool will not create the database table or fields for you - they should already exist. You can then choose to save a form value using the button below, just enter the name of the database field you would like to save to and choose the value from the dropdown menu.
fr: Cet outil ne créera pas la table ou les champs de la base de données pour vous - ils devraient déjà exister. Vous pouvez ensuite choisir d'enregistrer une valeur de formulaire en utilisant le bouton ci-dessous, entrez simplement le nom du champ de la base de données que vous souhaitez enregistrer et choisissez la valeur dans le menu déroulant.

en: Custom database settings (MySQL)
fr: Paramètres de base de données personnalisée (MySQL)

en: Enable this option to save to a custom database table.
fr: Activez cette option pour enregistrer dans une table de base de données personnalisée.

en: Use WordPress database
fr: Utiliser la base de données WordPress

en: If enabled, the data will be inserted into a table you specify below, inside the WordPress database. Disable to specify custom database credentials.
fr: Si cette option est activée, les données seront insérées dans une table que vous spécifiez ci-dessous, dans la base de données WordPress. Désactiver pour spécifier vos propres informations d'identification de base de données.

en: Host
fr: Hôte

en: The host of the MySQL server, usually localhost.
fr: L’hôte du serveur MySQL, généralement localhost.

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: The user must have permission to insert data to the database.
fr: L’utilisateur doit avoir l’autorisation d’insérer des données dans la base de données.

en: A password is saved but hidden for security reasons.
fr: Le mot de passe est sauvegardé et caché pour des raisons de sécurité.

en: Change password
fr: Changer le mot de passe

en: The name of the database.
fr: Nom de la base de données.

en: The name of the database table.
fr: Le nom de la table de la base de données.

en: What to save
fr: Que sauvegarder

en: You are not currently saving any submitted form values.
fr: Vous ne sauvegardez pas actuellement les valeurs de formulaire.

en: Submitted Form Value
fr: Valeur du formulaire soumis

en: Click a category on the left hand side to insert predefined options. You can edit the options on the right hand side or enter your own options, one per line.
fr: Cliquez sur une catégorie sur le côté gauche pour insérer des options prédéfinies. Vous pouvez modifier les options sur le côté droit ou entrez vos propres options, une par ligne.

en: Existing Options
fr: Options existantes

en: Overwrite existing options
fr: Passer outre les options existantes

en: Removes any existing options before adding
fr: Supprime les options existantes avant d'ajouter

en: Add options
fr: Ajoutez des options

en: Cancel
fr: Annuler

en: Option settings
fr: Paramètres d'option

en: Image (when selected)
fr: Image (si sélectionnée)

en: Icon (when selected)
fr: Icône (quand sélectionnée)

en: Forms per page
fr: Nombre de formulaires par page

en: Create a form
fr: Créer un formulaire

en: Enter a name to help you identify the form
fr: Entrez un nom pour vous aider à identifier le formulaire

en: e.g. Contact form
fr: Exemple : Formulaire de contact

en: Notification settings
fr: Paramétrage des notifications

en: You can stop this notification being sent by turning this off.
fr: Vous pouvez arrêter cette notification en l'éteignant.

en: Subject
fr: Sujet

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Set the plain text content of the message using this field.
fr: Définissez le contenu en texte brut du message à l'aide de ce champ.

en: Add email addresses to which this email will be sent to.
fr: Ajouter les adresses électroniques à qui ce courriel sera envoyé.

en: CC
fr: Copie à

en: Add email addresses to Carbon Copy on this email.
fr: Ajouter des adresses électroniques en "Copie à " sur ce courriel.

en: BCC
fr: Copie cachée à

en: Add email addresses to Blind Carbon Copy on this email.
fr: Ajouter des adresses électronique pour "Copie cachée à" sur ce courriel.

en: Adds a "Reply-To" email address. If not set, replying to the email will reply to the "From" address.
fr: Ajoute une adresse de courriel « Répondre à ». Si non spécifiée, lé réponse au courriel sera envoyé à l'adresse « De ».

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Send the form data to different email addresses depending on the submitted form values.
fr: Envoyer les données de formulaire à des adresses électroniques différentes en fonction des valeurs saisies .

en: Enable conditional recipients
fr: Activer les destinataires conditionnels

en: Adds a "Reply-To" email address. If not set, replying to the email will reply to the "From" address
fr: Ajoute une adresse électronique "Répondre à". S'il n'est pas défini, la réponse au courriel sera adressée à l'adresse "De"

en: Conditional recipients
fr: Destinataire en fonction des conditions

en: Add conditional
fr: Ajouter condition

en: Sets the email "From" address. The email address set here will be shown as the sender of the email.
fr: Définit l'adresse email "De". L'adresse e-mail définie ici s'affichera comme l'expéditeur du courriel.

en: "From" address
fr: Adresse "De"

en: Email (required)
fr: Adresse électronique (obligatoire)

en: Attachments
fr: Fichiers joints

en: Add attachment
fr: Ajouter une pièce jointe

en: License &amp; Updates
fr: Licence &amp; Mises à jour

en: Permissions
fr: Autorisations

en: Custom CSS & JS
fr: CSS & JS personnalisées

en: Tweaks & Troubleshooting
fr: Astuces & dépannages

en: Referral Program
fr: Programme de parrainage

en: Default recipient
fr: Destinataire par défaut

en: Set the default recipient email address for notifications.
fr: Définissez l'adresse électronique par défaut pour les notifications.

en: Default "From"
fr: Par défaut "De"

en: Set the default "From" email address for notifications. It is recommended to set this to an existing email address with the same domain as the site.
fr: Définir l'adresse électronique par défaut "De" pour les notifications. Il est recommandé de définir cette option sur une adresse e-mail existante avec le même domaine que le site.

en: Regional
fr: Régional

en: RTL support
fr: Prise en charge de l'écriture de droite à gauche

en: Enable this option if the site language is RTL, you can also override this for each form at Edit Form &rarr; Settings &rarr; Language.
fr: Activez cette option si la langue du site est s'écrit de droite à gauche, vous pouvez également remplacer cette option pour chaque formulaire via Paramètres &rarr; Langue.

en: Date & time format (JS)
fr: Format de date et d'horaire (JS)

en: Date & time format (PHP)
fr: Format de date et d'horaire (PHP)

en: Product license
fr: Licence produit

note: translators: %1$s: open span tag, %2$s: close span tag, %3$s: open link tag, %4$s: close link tag
en: A valid license key entitles you to support and enables automatic upgrades. %1$sA license key may only be used for one installation of WordPress at a time%2$s. If you have previously verified a license key for another website, and use it again here, the plugin will be licensed here and become unlicensed on the other website. Please enter your CodeCanyon Quform license key, you can find your key by following the instructions on %3$sthis page%4$s.
fr: Une clé de licence valide vous permet de prendre en charge et d'activer les mises à niveau automatiques. %1$sUne clé de licence ne peut être utilisée que pour une installation de WordPress à la fois%2$s. Si vous avez préalablement vérifié une clé de licence pour un autre site Web et que vous l'utilisez à nouveau ici, le plugin sera autorisé ici et ne sera pas autorisé sur l'autre site. S'il vous plaît entrer votre clé de licence Quform, vous pouvez trouver votre clé en suivant les instructions sur %3$scette page%4$s.

en: License status
fr: État de licence

en: Enter license key
fr: Entrez la clé de licence

en: Verify
fr: Vérifier

en: Updates
fr: Mises à Jour

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Automatic updates are not possible because the plugin was bundled in a package. You should check with the package author to get the latest version of Quform. Alternatively you can %1$spurchase a license%2$s to enable automatic updates.
fr: Les mises à jour automatiques ne sont pas disponibles parce que le plugin a été livré dans un paquet. Vous devriez vérifier avec l’auteur du paquet pour obtenir la dernière version de Quform. Alternativement, vous pouvez %1$sacheter une licence%2$s pour permettre les mises à jour automatiques.

en: Check for update
fr: Vérifier les mises à jour

note: translators: %s: the current plugin version
en: You are using version %s
fr: Vous utilisez la version %s

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: To use the reCAPTCHA element in a form you need to %1$screate the API keys%2$s. Once you have the Site and Secret key, enter them below.
fr: Pour utiliser l'élément reCAPTCHA dans un formulaire, vous devez %1$scréer des clés d'API%2$s. Une fois que vous avez le Site et la Clé Secrète, entrez-les ci-dessous.

en: Site key
fr: Clé de site

en: Secret key
fr: Clef secrète

en: When to load scripts/styles
fr: Quand à charger les scripts et les styles

en: Choose which pages to load the plugin scripts and styles, these are required for the form to work properly, so you can choose only the pages containing a form to speed up the other pages on your site. Autodetect will only load the scripts if a form is found in the page content or in a widget.
fr: Choisissez les pages qui doivent charger les scripts et les styles du plug-in pour que le formulaire fonctionne correctement. Vous ne pouvez donc choisir que les pages contenant un formulaire pour accélérer les autres pages de votre site. "Détection auto" ne chargera les scripts que si un formulaire est trouvé dans le contenu de la page ou dans un widget.

en: Always
fr: Toujours

en: Only on specific pages
fr: Uniquement sur des pages spécifiques

en: Choose pages
fr: Choisir les pages

en: Combine scripts
fr: Fusionner les scripts

en: Combine CSS
fr: Fusionner les CSS

en: Combine the CSS into a single file to increase page loading speed.
fr: Combiner le CSS dans un fichier unique pour augmenter la vitesse de chargement de la page.

en: Combine JavaScript
fr: Fusionner JavaScript

en: Combine the JavaScript into a single file to increase page loading speed.
fr: Combiner le code JavaScript en un seul fichier pour augmenter la vitesse de chargement de la page.

en: Disable third-party scripts
fr: Désactiver les scripts tiers

en: You can disable any stylesheet or script used by the Quform plugin by turning the option off below. Disabling the script will disable the functionality of the feature, unless the script is provided from another source. Most scripts are only loaded when they are used by an active form.
fr: Vous pouvez désactiver toute feuille de style ou script utilisé par le plug-in en désactivant l'option ci-dessous. La désactivation du script désactivera la fonctionnalités liées, à moins que le script soit fourni par une autre source. La plupart des scripts ne sont chargés que lorsqu'ils sont utilisés par un formulaire actif.

en: These options allow you to give permissions for other Roles to access parts of the plugin.
fr: Ces options vous permettent d'autoriser d'autres rôles à accéder à des parties du plug-in.

en: Custom CSS
fr: CSS Personnalisé

en: All devices
fr: Tous périphériques

en: Tablets only
fr: Tablettes uniquement

en: Phones only
fr: Téléphones uniquement

en: Custom JavaScript
fr: JavaScript personnalisé

note: translators: %s: example of the tag to not enter
en: Enter any custom JavaScript to be added to the site, do not enter %s tags.
fr: Entrez n’importe quel JavaScript personnalisé à ajouter sur le site, n’entrez pas de balises %s.

en: Tweaks
fr: Astuces

en: Enable popup script
fr: Activer le script popup

en: This option is enabled automatically when you add a popup form to a page or when you add a Quform Popup widget. If this did not happen for some reason you can enable this option to manually enable the popup script.
fr: Cette option est activée automatiquement lorsque vous ajoutez un formulaire contextuel à une page ou lorsque vous ajoutez un widget Quform Popup. Si cela ne s'est pas produit pour une raison quelconque, vous pouvez activer cette option pour activer manuellement le script contextuel.

en: Popup script
fr: Script de popup

en: Fancybox 2 (default)
fr: FancyBox 2 (par défaut)

en: Fancybox 1
fr: FancyBox 1

en: Magnific Popup
fr: Magnific popup

en: Select which script to use when displaying the form in a popup.
fr: Sélectionnez quel script à utiliser lors de l’affichage du formulaire dans un popup.

en: Raw fix
fr: Correction d'affichage

en: Try enabling this if you have unwanted extra spacing in the form.
fr: Essayez d’activer ceci si vous avez un espace supplémentaire non désiré dans le formulaire.

en: Scroll offset
fr: Décalage de défilement

en: The number of pixels above the target message where smooth scrolling should end. If you have a fixed or sticky header on your site you should increase the number so that messages are not hidden below the header.
fr: Le nombre de pixels au-dessus du message cible où le défilement en douceur devrait se terminer. Si vous avez un en-tête fixe ou collant sur votre site, vous devez augmenter le nombre afin que les messages ne soient pas cachés sous l'en-tête.

en: Scroll speed
fr: Vitesse de défilement

en: The animation speed for smooth scrolling, in milliseconds (1000 = 1 second).
fr: La vitesse d’animation pour le défilement doux, en millisecondes (1000 = 1 seconde).

en: Allow uploading all file types
fr: Autoriser l'envoi de tous les types de fichiers

en: To protect your site, potentially risky file types are not allowed to be uploaded in a File Upload field, enable this option to stop the protection.
fr: Pour protéger votre site, les types de fichiers potentiellement à risque ne sont pas autorisés à être téléchargées dans un champ de téléchargement de fichiers, activez cette option pour désactiver la protection.

en: Show edit link
fr: Afficher le lien de modification

en: Show a link to edit the form at the bottom of forms.
fr: Afficher un lien pour modifier le formulaire au bas des formulaires

en: CSRF protection
fr: Protection CSRF

en: Protect form submissions against cross-site request forgery.
fr: Protégez les soumissions de formulaire contre la falsification de requêtes intersites.

en: Toolbar menu
fr: Menu barre d'outils

en: Adds a form management menu to the toolbar.
fr: Ajoute un bouton pour gérer le formulaire dans la barre outils.

en: Insert form button
fr: Bouton d'insertion de formulaire

en: Adds a button to insert a form above the WordPress editor.
fr: Ajoute un bouton pour insérer un formulaire au-dessus de l’éditeur de WordPress.

en: Prevent FOUC
fr: Prévenir FOUC

en: Hides the form until it has been set up to prevent a flash of unstyled content (FOUC).
fr: Masquer le formulaire jusqu'à ce qu’il a été mis en place pour empêcher un affichage sans styles.

en: Script cache
fr: Cache de script

en: Rebuild script cache
fr: Reconstruire le cache de script

en: Rebuilds the form custom CSS files and the feature cache which ensures that all of the scripts needed by the active forms are loaded on the site.
fr: Reconstruit les fichiers CSS personnalisés du formulaire et le cache des fonctionnalités qui garantit que tous les scripts requis par les formulaires actifs sont chargés sur le site.

en: Server compatibility
fr: Compatibilité serveur

en: Get help with this error
fr: Obtenir de l’aide sur cette erreur

en: Make money and support Quform!
fr: Gagnez de l'argent & soutenir Quform!

en: Display a referral link
fr: Afficher un lien de parrainage

en: Displays a Quform referral link under forms, with the text you specify below.
fr: Affiche un lien de parrainage Quform sous les formulaires, avec le texte que vous spécifiez ci-dessous.

en: Referral link text
fr: Texte pour lien de parrainage

en: This is the text that will link to the Quform purchase page, it's displayed under your form.
fr: C'est le texte qui sera lié à la page d'achat de Quform, il est affiché sous votre formulaire.

en: Select a form to export entries from
fr: Sélectionnez le formulaire pour l'export des enregistrements

en: Select the form that you would like export entries from.
fr: Sélectionnez le formulaire dans lequel vous souhaitez exporter des entrées.

en: Choose which fields to export
fr: Choisissez les champs à exporter

en: Date range (optional)
fr: Intervalle (facultatif)

en: From
fr: Du

en: Choose format
fr: Choisissez le format

en: Comma Separated Values (.csv)
fr: Valeurs séparées par des virgules (.csv)

en: OpenDocument Spreadsheet (.ods)
fr: Feuille de calcul OpenDocument (.ods)

en: HTML (.html)
fr: HTML (*.html)

en: Excel compatibility
fr: Compatibilité Excel

en: Each field is separated by the specified delimiter.
fr: Chaque champ est séparé par le séparateur spécifié.

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Comma
fr: Virgule

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Tab
fr: Tabulation

en: Space
fr: Espace

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Each field is wrapped in the specified enclosure.
fr: Chaque champ est entouré par le conteneur spécifié.

en: Enclosure
fr: Pièce jointe

en: Double quotes
fr: Guillemets doubles

en: Single quotes
fr: Guillemets simples

en: Adds the UTF-8 Byte Order Mark to the beginning of the file, which may fix character encoding issues.
fr: Ajoute le marqueur codage UTF-8 au debut de fichier qui peut corriger les erreurs d'affichage des caractères spéciaux.

en: Use UTF-8 BOM
fr: Utiliser BOM UTF-8

en: Set the line endings of the CSV file.
fr: Régler les fins de ligne du fichier CSV.

en: Line endings
fr: Fins de ligne

en: Download
fr: Télécharger

en: Select a form to export
fr: Sélectionnez un formulaire à exporter

en: Export
fr: Exporter

en: Form export data
fr: Données de l'export du formulaire

en: Click inside the box to select all text
fr: Cliquez dans le contenu de la zone pour sélectionner tout le texte

en: Copy the text inside the box and paste it into the box on the Forms &rarr; Tools &rarr; Import Form page on another website or into an empty .txt file to make a backup.
fr: Copiez le texte à l'intérieur de la zone de texte et collez-le dans la zone de texte sur la page Formulaires &rarr; Outils &rarr; Importer un formulaire d'un autre site ou dans un fichier texte vide pour en faire une sauvegarde.

en: You do not have permission to access any tools.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à accéder aux outils.

en: Import form data
fr: Importer les données de formulaire

en: Paste in the data generated from the Forms &rarr; Export Form page into the box below to import a form.
fr: Coller des données produites par Formulaires &rarr; Export dans la zone ci-dessous pour importer un formulaire.

en: Import
fr: Importer

en: Migrate from Quform 1.x
fr: Migrer à partir de Quform 1.x

en: The migration tool will copy forms and entries from Quform 1.x into Quform 2.x. It will not copy existing widgets or shortcodes from the 1.x version, you will need to manually add these after the migration is complete.
fr: L'outil de migration va copier les formulaires et les enregistrement à partir de Quform 1.x vers Quform 2.x. L'outil ne peut pas copier les code courts et les widgets (dans le contenu si site), vous devez les mettre à jour manuellement après l'achèvement de la migration.

en: Migrate forms
fr: Migrer des formulaires

en: All forms
fr: Tous les formulaires

en: Only specific forms...
fr: Seulement les formulaires spécifiques…

en: Which forms?
fr: Quel(s) formulaire(s) ?

en: Migrate entries
fr: Migrer les enregistrements

en: Migrate license key
fr: Migrer la clé de licence

en: Migrate reCAPTCHA keys
fr: Migrer les clés reCAPTCHA

en: Start migration
fr: Démarrer la migration

en: Migration is not possible because no forms from Quform 1.x were found in the database.
fr: La migration n’est pas possible parce qu’aucun formulaire Quform 1.x n'a été trouvé dans la base de données.

en: Import a single Quform 1.x form
fr: Importer un formulaire Quform 1.x

note: translators: %s: the plugin name
en: Uninstall %s
fr: Désinstaller %s

en: WARNING: All forms, entries and settings will be deleted and cannot be recovered unless you have a backup of the database.
fr: ATTENTION : Tous les formulaires, les enregistrements et réglages seront supprimés et NE pourront PAS être récupérés, à moins qu'une sauvegarde de la base de données existe.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm that you want to delete all forms and settings, and deactivate the plugin. You can delete the plugin afterwards from the Plugins page.
fr: Confirmez que vous voulez supprimer tous les formulaires et paramètres, et désactiver le plugin. Vous pourrez ensuite supprimer le plugin dans la page Extensions.

en: If checked, any spaces or tabs are allowed
fr: Si activée, des espaces ou des tabulations seront autorisées

en: The submitted value must match this regular expression. The pattern should include start and end delimiters, see below for an example.
fr: La valeur envoyée doit correspondre à cette expression régulière. Le modèle devrait inclure des délimiteurs de début et de fin, voir ci-dessous pour un exemple.

en: Invert the check i.e. the submitted value must not match the regular expression
fr: Inverser le contrôle, c'est-à-dire la valeur envoyée ne doit pas correspondre à l’expression régulière

en: Invert
fr: Inverser

en: The submitted value must be numerically greater than the minimum
fr: La valeur envoyée doit être numériquement supérieure à la valeur minimale

en: Allow the minimum value too
fr: Permettre également la valeur minimale

en: Inclusive
fr: Inclusif

en: The length of the submitted value must be greater than or equal to the minimum
fr: La longueur de la valeur envoyée doit être inférieure ou égale à la valeur minimale

en: Minimum length
fr: Longueur minimale

en: The length of the submitted value must be less than or equal to the maximum
fr: La longueur de la valeur envoyée doit être inférieure ou égale à la valeur maximale

en: The token that the submitted value must be equal to
fr: Le jeton de la valeur envoyée doit être égale à

en: Token
fr: Jeton

en: Enter one allowed value per line
fr: Entrez une valeur autorisée par ligne

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: Invert the check i.e. the submitted value must not be in the allowed values list
fr: Inverser le contrôle, que c'est-à-dire la valeur envoyée ne doit pas être dans la liste de valeurs autorisées

en: The submitted value must be numerically less than this value
fr: La valeur envoyée doit être numériquement inférieure à cette valeur

en: Allow the maximum value too
fr: Permettre également  la valeur maximale

en: Error messages
fr: Messages d'erreur

en: Custom message
fr: Message personnalisé

en: the minimum allowed value
fr: la valeur minimale autorisée

en: the token
fr: le jeton

en: the minimum allowed length
fr: longueur minimale autorisée

en: the maximum allowed value
fr: la valeur maximale autorisée

note: Description of the plugin
en: The Quform form builder makes it easy to build forms in WordPress.
fr: Le générateur de formulaire Qufom facilite la création de formulaires dans WordPress.

en: Please select a form first
fr: Veuillez sélectionner un formulaire

en: The shortcode could not be sent to the editor, please copy it from the preview area and paste it into the editor
fr: Le code court n'a pu être envoyé à l'éditeur, copiez-le à partir de la zone de prévisualisation et collez-le dans l'éditeur

en: Add Form
fr: Ajouter un formulaire

en: Insert a form
fr: Insérer un formulaire

en: Select a form
fr: Sélectionner un formulaire

en: Show form title
fr: Voir le titre du formulaire

en: Show form description
fr: Afficher la description du formulaire

en: Popup form
fr: Formulaire popup

en: Content
fr: Contenu

en: The text or HTML to trigger the popup, shortcodes can also be used.
fr: Le texte ou l'HTML pour déclencher le popup, les codes courts peuvent également être utilisés.

en: Width (optional)
fr: Largeur (optionnel)

en: The width of the popup, any CSS width or number is accepted.
fr: Sélectionnez la largeur du popup. Toute valeur CSS ou numéro sont acceptés.

en: Options (optional)
fr: Options (facultatif)

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: JSON encoded options to pass to the popup script, %1$sexamples%2$s.
fr: Options JSON encodées à passer au script popup, %1$sexemples%2$s.

en: Insert
fr: Insérer

en: If you are having trouble inserting the form, copy and paste the code below into the page content.
fr: Si vous rencontrez des problèmes pour insérer le formulaire, copiez et collez le code ci-dessous dans le contenu de la page.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: No forms found, %1$sclick here to create one%2$s.
fr: Aucun formulaire trouvé, %1$scliquez ici pour en créer un%2$s.

en: No forms found.
fr: Aucun formulaire n'a été trouvé.

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Forms
fr: Formulaires

en: Add New Form
fr: Ajouter un nouveau formulaire

en: Add New
fr: Ajout

en: Entries
fr: Enregistrements

en: Tools
fr: Outils

en: Settings
fr: Réglages

en: Help
fr: Aide

en: Preview
fr: Aperçu

en: Form
fr: Formulaire

en: Export Entries
fr: Exporter les enregistrements

en: Export Form
fr: Exporter le formulaire

en: Import Form
fr: Importer un formulaire

en: Edit Entry
fr: Modifier l'entrée

note: translators: %s: the form name
en: Editing entry for %s
fr: Modification de l'enregistrement pour %s

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous ne disposez pas des autorisations suffisantes pour accéder à cette page.

en: You attempted to edit an item that doesn't exist. Perhaps it was deleted?
fr: Vous tentez de modifier un contenu qui n&rsquo;existe pas. Peut-être a-t-il &nbsp;t&nbsp; supprim&nbsp; ?

en: Are you sure you want to delete this entry? All data for this entry will be lost and this cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet élément ? Toutes les données pour cet enregistrement seront perdues. L'action est irréversible.

en: Are you sure you want to delete these entries? All data for these entries will be lost and this cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces enregistrements ? Toutes les données pour ces enregistrements seront perdues. L'action est irréversible.

en: The form could not be found. Perhaps it was deleted?
fr: Le formulaire n’a pu être trouvé. Il a peut-être été supprimé.

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry marked as read | %s entries marked as read
fr[0]: %s enregistrement marqué comme lu
fr[1]: %s enregistrements marqués comme lus

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry marked as unread | %s entries marked as unread
fr[0]: %s enregistrement marqué comme non lu
fr[1]: %s enregistrements marqués comme non lus

note: translators: %s: the number of entries
en: %s entry moved to the Trash | %s entries moved to the Trash
fr[0]: %s enregistrement déplacé vers la corbeille
fr[1]: %s enregistrements déplacés vers la corbeille

en: Bad request.
fr: Requête invalide.

en: You do not have permission to do this.
fr: Vous n’avez pas le droit d'effectuer cette action.

en: Nonce check failed.
fr: La vérification Nonce a échoué.

note: translators: %s: the form name
en: Entries for %s
fr: Enregistrements pour %s

en: Click to edit name
fr: Cliquez pour modifier le nom

en: View Entry
fr: Afficher l&rsquo;entrée

note: translators: %s: the form name
en: Viewing entry for %s
fr: Visualiser les enregistrements pour %s

en: Edit Form
fr: Modifier le formulaire

en: Add to website
fr: Ajoutez au site

en: You can't edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
fr: Vous ne pouvez pas modifier cet élément car il est dans la Corbeille. Veuillez le restaurer, puis réessayez.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag, %3$s: open purchase link tag, %4$s: close purchase link tag
en: You are using an unlicensed version. Please %1$senter your license key%2$s or %3$spurchase a license key%4$s.
fr: Vous utilisez une version sans licence. Veuillez %1$ssaisir votre licence%2$s ou %3$sacheter une clé de licence.%4$s.

en: Are you sure you want to delete this form? All saved settings, elements and entries for this form will be lost and this cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce formulaire ? Tous les paramètres enregistrés, les champs et les enregistrements de ce formulaire seront perdus. L'action est irréversible.

en: Are you sure you want to delete these forms? All saved settings, elements and entries for these forms will be lost and this cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces formulaires ? Tous les paramètres enregistrés, les champs et les enregistrements de ces formulaires seront perdus. L'action est irréversible.

en: An error occurred adding the form
fr: Une erreur s’est produite lors de l'ajout de formulaire

note: translators: %s: the number of forms
en: %s form moved to the Trash | %s forms moved to the Trash
fr[0]: %s formulaire déplacé vers la Corbeille.
fr[1]: %s formulaires déplacés vers la Corbeille.

en: Sorry, the form preview could not be loaded.
fr: Désolé, l'aperçu du formulaire n'a pas pu être chargé.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: An error occurred verifying the license key, please try again. If this problem persists, see %1$sthis page%2$s.
fr: Une erreur s’est produite la vérification de la clé de licence, s’il vous plaît essayer de nouveau. Si ce problème persiste, voir %1$sCette page %2$s.

en: Please wait, verification in progress
fr: Veuillez patienter, vérification en cours

en: Valid
fr: Valide

en: Valid (bundled)
fr: Valide (inclus)

en: Unlicensed
fr: Sans licence

en: An error occurred checking for an update.
fr: Une erreur est survenue lors de la recherche d’une mise à jour.

en: Please wait, checking for an update
fr: Veuillez patienter, recherche de mise à jour

en: Settings saved
fr: Réglages enregistrés

en: An error occurred saving the settings.
fr: Une erreur est survenue lors de l'enregistrement des réglages.

en: An error occurred rebuilding the script cache.
fr: Une erreur s’est produite lors de la reconstruction du cache des scripts.

en: Script cache rebuilt
fr: Cache des scripts reconstruit.

en: PHP Version
fr: Version de PHP

en: MySQL Version
fr: Version de MySQL

en: WordPress Version
fr: Version de WordPress

en: GD Image Library
fr: Bibliothèque d'imagerie GD

en: Available
fr: Disponible

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: FreeType Library
fr: Bibliothèque FreeType

en: Temporary Directory
fr: Dossier temporaire

en: Cache Directory
fr: Répertoire de cache

en: Uploads Directory
fr: Répertoire pour les envois de fichiers

en: The plugin requires PHP version 5.2 or later.
fr: Le plugin nécessite la version 5.2 (ou ultérieure) de PHP.

en: The plugin requires MySQL version 5 or later.
fr: Le plugin nécessite MySQL en version 5 ou ultérieure.

en: The plugin requires WordPress version 4.5 or later.
fr: Le plugin nécessite WordPress en version 4.5 ou ultérieure.

en: The temporary directory does not exist, please create the directory and make it writable.
fr: Le répertoire temporaire n'existe pas, veuillez le créer et le rendre inscriptible.

en: The temporary directory is not writable.
fr: Le dossier temporaire n’est pas inscriptible.

en: The plugin cache directory does not exist, please create the directory and make it writable.
fr: Le dossier cache du plugin n'existe pas. Créez le dossier et rendez-le inscriptible.

en: The plugin cache directory is not writable.
fr: Le dossier cache du plugin n'est pas inscriptible.

en: The WordPress uploads directory does not exist, please create the directory and make it writable.
fr: Le dossier d'envoi de fichiers Wordpress n'existe pas, créez le dossier et rendez-le inscriptible.

en: The WordPress uploads directory is not writable.
fr: Le dossier d’envoi de fichiers de Wordpress n'est pas inscriptible.

en: Used for displaying icons in various parts of the form.
fr: Utilisé pour afficher des icônes dans différents endroits du formulaire.

en: Used as a select menu replacement.
fr: Utilisé comme remplacement pour les listes déroulantes.

en: Used for displaying tooltips in the form.
fr: Utilisé pour afficher les informations contextuelles dans les formulaires.

en: Used for displaying the form in a popup.
fr: Utilisé pour afficher le formulaire dans un popup.

en: Used for adding upload progress to File Upload elements.
fr: Utilisé pour ajouter un indicateur de progression pour l'élément "Envoi de fichier".

en: Used for animated scrolling to success and error messages.
fr: Utilisé pour le défilement automatique vers les messages de succès ou d'erreur.

en: Used for displaying labels inside fields.
fr: Permet d’afficher les étiquettes à l’intérieur des champs.

en: Used for displaying a datepicker calendar on the Date element.
fr: Permet d’afficher un calendrier choix date sur l’élément Date.

en: Used for displaying a timepicker list on the Time element.
fr: Utilisé pour afficher un sélectionneur de temps sur l’élément temps.

en: An error occurred exporting entries
fr: Une erreur s’est produite lors de l’export des enregistrements

en: Export entries
fr: Exporter les enregistrements

en: Nonce check failed
fr: La vérification Nonce a échoué

en: The selected form does not exist
fr: Le formulaire sélectionné n’existe pas

en: An error occurred exporting the form
fr: Une erreur s’est produite lors de l’export du formulaire

en: No form selected
fr: Aucun formulaire sélectionné

en: Export form
fr: Exporter le formulaire

en: Migrate
fr: Migrer

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: An error occurred importing the form
fr: Une erreur s’est produite lors de l'import du formulaire

en: Import form
fr: Importer formulaire

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

note: translators: %1$d: current form number, %2$d: total number of forms
en: Processing form %1$d of %2$d
fr: Traitement du formulaire %1$d sur %2$d

en: Stopping...
fr: Arrêt en cours…

en: Processing...
fr: En cours...

en: Stop migration
fr: Arrêter la migration

note: translators: %s: the error message
en: Error migrating keys: %s
fr: Erreur lors de la migration des clefs : %s

note: translators: %1$d: the form ID, %2$s: the error message
en: Error migrating form ID %1$d: %2$s
fr: Erreur de migration du formulaire avec l'ID %1$d : %2$s

en: Migration completed.
fr: Migration terminée.

en: Migration stopped.
fr: La migration s’est arrêtée.

en: Migration error.
fr: Erreur de migration.

note: translators: %s: the error message
en: An error occurred starting the migration: %s
fr: Une erreur s’est produite au démarrage de la migration : %s

en: You must confirm to continue.
fr: Vous devez confirmer pour continuer.

en: Home
fr: Accueil

en: Ajax error
fr: Erreur Ajax

en: This field is required
fr: Ce champ est obligatoire

en: Invalid email address
fr: Adresse électronique invalide

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Select
fr: Sélectionner

en: No results found.
fr: Aucun résultat.

en: Create a new form
fr: Créer un nouveau formulaire

en: (no title)
fr: (sans titre)

en: View Entries
fr: Afficher les enregistrements

en: Edit
fr: Modifier

en: Form saved
fr: Formulaire enregistré

en: Are you sure you want to remove this element? Any previously submitted form data for this element will no longer be accessible.
fr: Êtes-vous sûr de que vouloir supprimer cet élément ? Toutes les valeurs enregistrées précédemment pour cet élément ne seront plus accessibles.

en: Are you sure you want to remove this group? All elements inside this group will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this group will no longer be accessible.
fr: Êtes-vous sûr de que vouloir supprimer ce groupe ? Tous les éléments à l’intérieur de ce groupe seront également supprimés. Tous les données envoyées pour les éléments de ce groupe seront perdues.

en: Are you sure you want to remove this page? All elements inside this page will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this page will no longer be accessible.
fr: Êtes-vous sûr de que vouloir supprimer cette page ? Tous les éléments à l’intérieur de cette page seront également supprimés. Tous les données à l'intérieur de la page ne seront plus accessibles.

en: Are you sure you want to remove this row? All elements inside this row will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this row will no longer be accessible.
fr: Êtes-vous sûr de que vouloir supprimer cette rangée ? Tous les éléments à l’intérieur de cette rangée seront également supprimés. Tous les éléments de cette rangées ne seront plus accessibles.

en: Are you sure you want to remove this column? All elements inside this column will also be removed. Any previously submitted form data for elements inside this column will no longer be accessible.
fr: Êtes-vous sûr de que vouloir supprimer cette colonne ? Tous les éléments à l’intérieur de cette colonne seront également supprimés. Tous les éléments de cette colonne seront perdus.

en: Are you sure you want to remove this optgroup? Any options inside of it will also be removed.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce groupe d'option (optgroup) ? Tous les éléments contenus à l'intérieur seront également supprimés.

en: Are you sure you want to remove this submit button?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce bouton Soumettre ?

en: Nested optgroups are not supported.
fr: Les groupes d'option (optgroup) imbriqués ne sont pas supportés.

en: Error saving the form
fr: Erreur lors de la sauvegarde du formulaire

en: At least one To, Cc or Bcc address is required
fr: Au moins une adresse "À", "Copie à" ou "CCI" est requise

en: Please correct the highlighted fields and save the form again
fr: Veuillez corriger les champs en surbrillance et sauvegarder à nouveau le formulaire

en: Inherit
fr: Hériter

en: Field
fr: Champ

en: Icon
fr: Icône

en: Above
fr: Au-dessus

en: Left
fr: Gauche

en: Inside
fr: À l’intérieur

en: The form must have at least one page
fr: Le formulaire doit avoir au moins une page

en: This is an example tooltip!
fr: Ceci est un exemple d'info-bulle !

[ctx: delete]
en: Remove
fr: Enlever

en: There are no elements available to use for logic rules.
fr: Il n’y a pas d’éléments disponibles à utiliser pour les règles de logique.

en: There are no logic rules yet, click "Add logic rule" to add one.
fr: Il n’y a pas encore de règle logique, cliquez sur « Ajouter une règle » pour ajouter une.

en: This field must be a positive number or zero
fr: Ce champ doit être un nombre positif ou zéro

en: At least one logic rule is required
fr: Il faut au moins une règle logique

en: Show this group
fr: Afficher ce groupe

en: Hide this group
fr: Masquer ce groupe

en: Show this field
fr: Afficher ce champ

en: Hide this field
fr: Cacher ce champ

en: Show this page
fr: Afficher cette page

en: Hide this page
fr: Masquer cette page

en: Use this confirmation if all of these rules match
fr: Utilisez cette confirmation si toutes ces règles correspondent

en: Use this confirmation if any of these rules match
fr: Utilisez cette confirmation si n'importe laquelle de ces règles correspond

en: Send to these recipients if all of these rules match
fr: Envoyer à ces destinataires si toutes ces règles correspondent

en: Send to these recipients if any of these rules match
fr: Envoyer à ces destinataires si n'importe laquelle de ces règles correspond

en: if all of these rules match
fr: si toutes ces règles correspondent

en: if any of these rules match
fr: si une de ces règles correspond

en: Add recipient
fr: Ajouter un destinataire

en: Add logic rule
fr: Ajouter une règle logique

en: There are no conditionals yet, click "Add conditional" to add one.
fr: Il n’y a aucune condition actuellement, cliquez sur « Ajouter condition » pour en ajouter une.

en: is
fr: est

en: is not
fr: n'est pas

en: is empty
fr: est vide

en: is not empty
fr: n'est pas vide

en: is greater than
fr: est supérieur à

en: is less than
fr: est inférieur à

en: contains
fr: contient

en: starts with
fr: commence par

en: ends with
fr: se termine par

en: Enter a value
fr: Saisissez une valeur

en: You have unsaved changes.
fr: Vous avez des modifications non enregistrées.

en: An error occurred loading the preview
fr: Une erreur s’est produite lors du chargement de l’aperçu

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Are you sure you want to remove this notification?
fr: Êtes-vous sûr de que vouloir supprimer cette notification ?

en: Send this notification
fr: Envoyer cette notification

en: Do not send this notification
fr: N’envoyez pas cette notification

en: Select Files
fr: Choisissez des fichiers

en: Select an element
fr: Sélectionnez un élément

en: No attachment sources found
fr: Aucune attachement trouvé

en: There are no attachments yet, click "Add attachment" to add one.
fr: Il n’y a encore aucuns pièces jointes, cliquez sur « Ajouter pièce-jointe » d’en ajouter un.

en: Select at least one file
fr: Veuillez sélectionner au moins un fichier

en: The default confirmation cannot be removed
fr: La confirmation par défaut ne peut être enlevée

en: Are you sure you want to remove this confirmation?
fr: Êtes-vous sûr de que vouloir supprimer cette confirmation ?

en: Are you sure?
fr: Etes-vous sûr ?

en: Please remove the brackets from the email address
fr: Supprimez les parenthèses de l'adresse électronique

en: Collapse
fr: Replier

en: Expand
fr: Développer

note: translators: %s: the column number
en: Column %d
fr: Colonne %d

en: Column width must be numeric
fr: La largeur de colonne doit être numérique

en: Total of column widths must not be higher than 100
fr: Le total de la largeur des colonnes ne doit pas être supérieur à 100

en: Page settings
fr: Paramètres de page

en: Group settings
fr: Paramètres du groupe

en: Row settings
fr: Paramètres de la rangée

en: Element settings
fr: Réglages d'élément

en: Please select
fr: Veuillez sélectionner

en: Button icon
fr: Icône du bouton

en: Button icon position
fr: Position de l’icône du bouton

en: Dropzone icon
fr: Icône de la zone de dépôt

en: Dropzone icon position
fr: Position de l’icône de la zone de dépôt

en: Display a message
fr: Afficher un message

en: Redirect to
fr: Rediriger vers

en: Reload the page
fr: Rechargez la page

en: Enable the "Customize values" setting to change the value
fr: Activez le réglage « Personnaliser les valeurs » pour modifier la valeur

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Admin only
fr: Administrateur uniquement

en: Logged in users only
fr: Utilisateurs connectés uniquement

en: Logged out users only
fr: Utilisateurs déconnectés uniquement

en: Label
fr: Étiquette

en: Value
fr: Valeur

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Optgroup label
fr: Étiquette groupe d'option (Optgroup)

en: Countries
fr: Pays

en: U.S. States
fr: États-Unis

en: Canadian Provinces
fr: Provinces canadiennes

en: UK Counties
fr: Comtés Royaume-Uni

en: German States
fr: États allemands

en: Dutch Provinces
fr: Provinces néerlandaises

en: Africa
fr: Afrique

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Asia
fr: Asie

en: Australia
fr: Australie

en: North America
fr: Amérique du Nord

en: South America
fr: Amérique du Sud

en: Gender
fr: Sexe

en: Male
fr: Masculin

en: Female
fr: Féminin

en: Age
fr: Âge

en: Under 18
fr: Moins de 18 ans

en: 55-64
fr: 55 - 64

en: 65 or over
fr: 65 ou plus

en: Marital Status
fr: Statut marital

en: Single
fr: Célibataire

en: Married
fr: Marié(e)

en: Divorced
fr: Divorcé(e)

en: Widowed
fr: Veuf-ve

en: Income
fr: Revenu

en: Under $20,000
fr: Moins de 20 000 €

en: $20,000 - $30,000
fr: 20 000 € – 30 000 €

en: $30,000 - $40,000
fr: 30 000 € – 40 000 €

en: $40,000 - $50,000
fr: 40 000 € – 50 000 €

en: $50,000 - $75,000
fr: 50 000 € – 75 000 €

en: $75,000 - $100,000
fr: 75 000 € – 100 000 €

en: $100,000 - $150,000
fr: 100 000 € – 150 000 €

en: $150,000 or more
fr: 150 000 € ou plus

en: Days
fr: Jours

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Months
fr: Mois

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américain

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antigua And Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia And Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (ex-Keeling)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Congo, The Democratic Republic Of The
fr: Congo, République démocratique du

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cote D'Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
fr: Croatie (Nom local: Hrvatska)

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Egypt
fr: Egypte

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Erythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Ethiopie

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Îles Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Fiji
fr: Fidji

en: Finland
fr: Finlande

en: France, Metropolitan
fr: France métropolitaine

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr: Terres australes et antarctiques françaises

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard And Mc Donald Islands
fr: Îles Heard-et-MacDonald
