Quform v2 - en to da_DK translation catalogue (330 entries)

en: %s entry deleted | %s entries deleted
da_DK[0]: Slettede %s indtastning
da_DK[1]: Slettede %s indtastninger

en: %s entry restored | %s entries restored
da_DK[0]: Gendannede %s indtastning
da_DK[1]: Gendannede %s indtastninger

en: %s form activated | %s forms activated
da_DK[0]: Aktiverede %s formular
da_DK[1]: Aktiverede %s formularer

en: %s form deactivated | %s forms deactivated
da_DK[0]: Deaktiverede %s formular
da_DK[1]: Deaktiverede %s formularer

en: %s form deleted | %s forms deleted
da_DK[0]: Slettede %s formular
da_DK[1]: Slettede %s formularer

en: %s form duplicated | %s forms duplicated
da_DK[0]: Duplikerede %s formular
da_DK[1]: Duplikerede %s formularer

en: %s form restored | %s forms restored
da_DK[0]: Gendannede %s formular
da_DK[1]: Gendannede %s formularer

en: 100% (default)
da_DK: 100% (standard)

en: A form name is required.
da_DK: Et formularnavn er påkrævet.

en: About us
da_DK: Om os

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add column
da_DK: Tilføj kolonne

en: Add column layout
da_DK: Tilføj kolonnelayout

en: Add new logic rule
da_DK: Tilføj ny logisk regel

en: Adds a widget to the WordPress dashboard to see unread entries.
da_DK: Tilføjer en widget, som viser ulæste indtastninger, til WordPress dashboard

en: Admin Email
da_DK: Admin email

en: Admin notification
da_DK: Admin notifikation

en: All Form Data
da_DK: Alle formular data

en: Auto open datepicker
da_DK: Automatisk åben datovælger

en: Auto open timepicker
da_DK: Åben automatisk tidsvælger

en: Autodetect
da_DK: Autogenkend

en: Back button
da_DK: Tilbage knap

en: Back button (active)
da_DK: Tilbage knap (aktiv)

en: Back button (hover)
da_DK: Tilbage knap (hover)

en: Back button icon
da_DK: Tilbage knap ikon

en: Back button icon (active)
da_DK: Tilbage knap ikon (aktiv)

en: Back button icon (hover)
da_DK: Tilbage knap ikon (hover)

en: Back button text
da_DK: Tilbage knap tekst

en: Back button text (active)
da_DK: Tilbage knap tekst (aktiv)

en: Back button text (hover)
da_DK: Tilbage knap tekst (hover)

en: Buy us a coffee
da_DK: Køb os en kaffe

en: Checks that the length of the value is between the given maximum and minimum
da_DK: Checker om længden af værdien er mellem det angivne maks- og minimum

en: Checks that the same value has not already been submitted
da_DK: Check at samme værdi ikke allerede er sendt

en: Checks that the value contains only alphabet characters
da_DK: Checker om værdien kun indeholder alfabetet

en: Checks that the value contains only alphabet or digits
da_DK: Checker om værdien kun indeholder alfabetet og tal

en: Checks that the value contains only digits
da_DK: Checker om værdien kun indeholder tal

en: Checks that the value is a valid email address
da_DK: Checker om værdien er en korrekt emailadresse

en: Checks that the value is identical to the given token
da_DK: Checker om værdien er identisk med den angivne token

en: Checks that the value is in a list of allowed values
da_DK: Checker om værdien er på listen over tilladte værdier

en: Checks that the value is numerically greater than the given minimum
da_DK: Checker om værdien er numerisk større end det angivne minimum

en: Checks that the value is numerically less than the given maximum
da_DK: Checker om værdien er numerisk mindre en det angivne maksimum

en: Checks that the value matches the given regular expression
da_DK: Checker om værdien matcher den angivne regular expression

en: Click me
da_DK: Klik her

en: Column
da_DK: Kolonne

en: Column Layout
da_DK: Kolonnelayout

en: Date
da_DK: Dato

en: Datepicker footer
da_DK: Datovælger footer

en: Datepicker footer text
da_DK: Datovælger footer tekst

en: Datepicker footer text (hover)
da_DK: Datovælger footer tekst (hover)

en: Datepicker header
da_DK: Datovælger overskrift

en: Datepicker header text
da_DK: Datovælger overskriftstekst

en: Datepicker header text (hover)
da_DK: Datovælger overskriftstekst (Ved hover)

en: Datepicker selection
da_DK: Datovælger valg

en: Datepicker selection (chosen)
da_DK: Datovælger valg (valgt)

en: Datepicker selection text
da_DK: Datovælger valg tekst

en: Datepicker selection text (active)
da_DK: Datovælger valg tekst (aktiv)

en: Datepicker selection text (chosen) (hover)
da_DK: Datovælger valg tekst (valgt) (hover)

en: Datepicker selection text (hover)
da_DK: Datovælger valg tekst (hover)

en: Default
da_DK: Standard

en: Default "From" Email Address
da_DK: Standard "Fra" emailadresse

en: Default "From" Email Name
da_DK: Standard "Fra" email navn

en: Default Email Address
da_DK: Standard emailadresse

en: Default Email Name
da_DK: Standard Email navn

en: Default confirmation
da_DK: Standard bekræftelse

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Display Name
da_DK: Vist navn

en: Display one of your created forms in a popup.
da_DK: Vis en af dine formularer via popup.

en: Duplicate
da_DK: Dupliker

en: Duplicate column
da_DK: Dupliker kolonne

en: Duplicate row
da_DK: Dupliker række

en: Element description
da_DK: Elementbeskrivelse

en: Element error
da_DK: Elementfejl

en: Element error inner wrapper
da_DK: Elementfejl indre wrapper

en: Element error text
da_DK: Elementfejl tekst

en: Element label text
da_DK: Element label tekst

en: Element required text
da_DK: Obligatorisk element tekst

en: Element sub label
da_DK: Element underlabel

en: Email address (required)
da_DK: Emailadresse (påkrævet)

en: Enter any custom CSS for all devices.
da_DK: Tilføj din egen CSS til alle enheder.

en: Enter any custom CSS for devices with a width from %1$s to %2$s.
da_DK: Tilføj din egen CSS til enheder med en bredde fra %1$s til %2$s.

en: Enter any custom CSS for devices with a width up to %s.
da_DK: Tilføj din egen CSS til enheder med en bredde op til %s.

en: Entry ID
da_DK: Indtastnings ID

en: Failed to insert into database, check the %1$serror log%2$s for more information
da_DK: Indsættelse i databasen fejlede - check %1$sfejl loggen%2$s for mere information

en: Fat
da_DK: Fed

en: February
da_DK: Februar

en: File Upload
da_DK: Fil upload

en: File(s)
da_DK: Fil(er)

en: Follow us
da_DK: Følg os

en: Form Name
da_DK: Formularnavn

en: Form URL
da_DK: Formular URL

en: Form description
da_DK: Formularbeskrivelse

en: Form element
da_DK: Formular element

en: Form error message
da_DK: Formular fejlbesked

en: Form error message content
da_DK: Formular fejlbesked indhold

en: Form error message inner wrapper
da_DK: Formular fejlbesked indre wrapper

en: Form error message title
da_DK: Formular fejlbesked titel

en: Form title
da_DK: Formulartitel

en: General
da_DK: Generelt

en: Group
da_DK: Gruppe

en: Group description
da_DK: Gruppebeskrivelse

en: Group elements wrapper
da_DK: Gruppeelements wrapper

en: Group title
da_DK: Gruppetitel

en: Group wrapper
da_DK: Gruppe wrapper

en: Hidden
da_DK: Skjult

en: Holy See (Vatican City State)
da_DK: Vatikanstaten

en: Huge
da_DK: Kæmpe

en: Hungary
da_DK: Ungarn

en: IP Address
da_DK: IP adresse

en: Iceland
da_DK: Island

en: If enabled, the datepicker will be opened automatically when the user interacts with the field.
da_DK: Hvis dette er aktiveret vil datovælgeren være åben automatisk når brugeren interagere med feltet.

en: If enabled, the timepicker will be opened automatically when the user interacts with the field.
da_DK: Hvis dette er aktiveret vil tidsvælgeren være åben automatisk når brugeren interagere med feltet.

en: If you are having problems verifying the license key or updating the plugin you can try turning this off. Requests made to the Quform API will be sent via HTTP instead of HTTPS.
da_DK: Hvis du har problemer med at verificere din licens nøgle eller opdatering af dette plugin can du prøve at deaktivere det. Anmodninger som er lavet til Quform API'en vil blive sent via HTTP istedet for HTTPS.

en: India
da_DK: Indien

en: Indonesia
da_DK: Indonesien

en: Inner wrapper
da_DK: Indre wrapper

en: Insert variable...
da_DK: Indsæt variabel...

en: Insufficient permissions
da_DK: Utilstrækkelig rettigheder

en: Iran (Islamic Republic Of)
da_DK: Iran (Islamisk republic)

en: Iraq
da_DK: Irak

en: Ireland
da_DK: Irland

en: Italy
da_DK: Italien

en: January
da_DK: Januar

en: June
da_DK: Juni

en: Kazakhstan
da_DK: Kasakhstan

en: Korea, Democratic People's Republic Of
da_DK: Nordkorea

en: Korea, Republic Of
da_DK: Sydkorea

en: Kyrgyzstan
da_DK: Kirgisistan

en: Label text
da_DK: Label tekst

en: Lao People's Democratic Republic
da_DK: Laos

en: Large
da_DK: Stor

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Lebanon
da_DK: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
da_DK: Libyen

en: Like us
da_DK: Synes godt om os

en: Line height
da_DK: Linjehøjde

en: Lithuania
da_DK: Litauen

en: Login
da_DK: Log ind

en: Macau
da_DK: Macao

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
da_DK: Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien

en: Madagascar
da_DK: Madagaskar

en: Maldives
da_DK: Maldiverne

en: Malformed form configuration
da_DK: Misdannede formularindstillinger

en: March
da_DK: Marts

en: Marshall Islands
da_DK: Marshalløerne

en: Mauritania
da_DK: Mauretanien

en: May
da_DK: Maj

en: Media library
da_DK: Mediebibliotek

en: Micronesia, Federated States Of
da_DK: Mikronesien

en: Moldova, Republic Of
da_DK: Moldova

en: Mongolia
da_DK: Mongoliet

en: Morocco
da_DK: Marokko

en: Move column
da_DK: Flyt kolonne

en: Move row
da_DK: Flyt række

en: Name (optional)
da_DK: Navn (valgfrit)

en: Netherlands
da_DK: Holland

en: Netherlands Antilles
da_DK: Nederlandske Antiller

en: New Caledonia
da_DK: Ny Kaledonien

en: Northern Mariana Islands
da_DK: Nordmarianerne

en: Norway
da_DK: Norge

en: October
da_DK: Oktober

en: Off
da_DK: Fra

en: Option checkbox
da_DK: Valgmulihed checkbox

en: Option icon
da_DK: Valgmulighed ikon

en: Option icon (when selected)
da_DK: Valgmulighed ikon (når valgt)

en: Option label
da_DK: Valgmulighed label

en: Option label (when selected)
da_DK: Valgmulighed label (når valgt)

en: Option radio button
da_DK: Valgmulighed radio knap

en: Option text
da_DK: Valgmulighed tekst

en: Option text (when selected)
da_DK: Valgmulighed tekst (når valgt)

en: Option wrapper
da_DK: wrapper muligheder

en: Options outer wrapper
da_DK: Ydre wrapper muligheder

en: Outer wrapper
da_DK: Ydre wrapper

en: Page
da_DK: Side

en: Page %1$s of %2$s
da_DK: Side %1$s af %2$s

en: Page %s
da_DK: Side %s

en: Page description
da_DK: Sidebeskrivelse

en: Page elements wrapper
da_DK: Sideelements wrapper

en: Page title
da_DK: Sidetitel

en: Page wrapper
da_DK: Side wrapper

en: Papua New Guinea
da_DK: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da_DK: Filippinerne

en: Phone landscape (767px)
da_DK: Telefon landskab (767px)

en: Phone portrait (479px)
da_DK: Telefon portræt (479px)

en: Poland
da_DK: Polen

en: Post ID
da_DK: Indlæg ID

en: Post Title
da_DK: Indlæg titel

en: Quform is a drag and drop form builder to make building forms easy and enjoyable.
da_DK: Med Quform kan du bygge formularer via drag and drop for at gøre opbygning af formularer nemmere og sjovere.

en: Quform was developed by ThemeCatcher and is %1$savailable for purchase%2$s on CodeCanyon.
da_DK: Quform er udviklet af ThemeCatcher og %1$skan købes%2$s på CodeCanyon.

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove column
da_DK: Fjern kolonne

en: Remove logic rule
da_DK: Fjern logisk regel

en: Remove row
da_DK: Fjern række

en: Removes any HTML tags
da_DK: Fjerner alle HTML tags

en: Removes any non-alphabet characters
da_DK: Fjerner alle ikke alfanumerisk tegn

en: Removes any non-alphabet characters and non-digits
da_DK: Fjerner alle ikke alfanumerisk tegn og tal

en: Removes any non-digits
da_DK: Fjerner alt undtagen tal

en: Removes characters matching the given regular expression
da_DK: Fjerner bogstaver som matcher den angivne regular expression

en: Removes white space from the start and end
da_DK: Fjerner mellemrum ved start og slut

en: Reply-To
da_DK: Besvar-til

en: Reunion
da_DK: Réunion

en: Romania
da_DK: Rumænien

en: Russian Federation
da_DK: Rusland

en: Saint Kitts And Nevis
da_DK: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Vincent And The Grenadines
da_DK: Saint Vincent og Grenadinerne

en: Sao Tome And Principe
da_DK: Sao Tome Og Principe

en: Saudi Arabia
da_DK: Saudi-Arabien

en: Select field
da_DK: Dropdown boks

en: Select field (focus)
da_DK: Dropdown boks (fokus)

en: Select field (hover)
da_DK: Dropdown boks (hover)

en: Select fields
da_DK: Valg felter

en: Select fields (focus)
da_DK: Valg felter (fokus)

en: Select fields (hover)
da_DK: Valg felter (hover)

en: Seychelles
da_DK: Seychellerne

en: Site Description
da_DK: Sidebeskrivelse

en: Site Title
da_DK: Sidetitel

en: Slim
da_DK: Smal

en: Slovakia (Slovak Republic)
da_DK: Slovakiet

en: Slovenia
da_DK: Slovenien

en: Small
da_DK: Lille

en: Solomon Islands
da_DK: Salomonøerne

en: Source
da_DK: Kilde

en: South Africa
da_DK: Sydafrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
da_DK: South Georgia og South Sandwich Islands

en: Spain
da_DK: Spanien

en: St. Pierre And Miquelon
da_DK: St. Pierre og Miquelon

en: Sub label
da_DK: Under label

en: Submit button
da_DK: Send knap

en: Submit button (active)
da_DK: Send knap (aktiv)

en: Submit button (hover)
da_DK: Send knap (hover)

en: Submit button icon
da_DK: Send knap ikon

en: Submit button icon (active)
da_DK: Send knap ikon (aktiv)

en: Submit button icon (hover)
da_DK: Send knap ikon (hover)

en: Submit button outer wrapper
da_DK: Send knap ydre wrapper

en: Submit button text
da_DK: Send knap tekst

en: Submit button text (active)
da_DK: Send knap tekst (aktiv)

en: Submit button text (hover)
da_DK: Send knap tekst (hover)

en: Success message
da_DK: Fuldført besked

en: Success message content
da_DK: Fuldført beskedinhold

en: Success message icon
da_DK: Fuldført besked ikon

en: Suriname
da_DK: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
da_DK: Jan Mayen

en: Sweden
da_DK: Sverige

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
da_DK: Syrien

en: Tablet landscape (1024px)
da_DK: Tablet landskab (1024px)

en: Tajikistan
da_DK: Tadsjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
da_DK: Tanzania

en: Text input field
da_DK: Tekst input felt

en: Text input field (focus)
da_DK: Tekst input felt (fokus)

en: Text input field (hover)
da_DK: Tekst input felt (hover)

en: Text input fields
da_DK: Tekst input felter

en: Text input fields (focus)
da_DK: Tekst input felter (fokus)

en: Text input fields (hover)
da_DK: Tekst input felter (hover)

en: Text input icons
da_DK: Tekst input ikoner

en: Text input icons (hover)
da_DK: Tekst input ikoner (hover)

en: Textarea field
da_DK: Tekstområde felt

en: Textarea field (focus)
da_DK: Tekstområde felt (fokus)

en: Textarea field (hover)
da_DK: Tekstområde felt (hover)

en: Textarea fields
da_DK: Tekstområde felter

en: Textarea fields (focus)
da_DK: Tekstområde felter (fokus)

en: Textarea fields (hover)
da_DK: Tekstområde felter (hover)

en: The current page
da_DK: Nuværende side

en: The form name must be no longer than 64 characters
da_DK: Formularnavnet må ikke være længere end 64 bogstaver og tal

en: The padding is the spacing around the email content, enter a number for pixels or any other CSS unit.
da_DK: Padding er det mellemrum, som er rundt om indholdet i emailen - Angiv i pixels eller andre CSS enheder.

en: The password for the user above.
da_DK: Password for brugeren ovenfor.

en: The total number of pages
da_DK: Total antal sider

en: Time
da_DK: Tid

en: Tiny
da_DK: Meget lille

en: To add this form as a widget, go to the Appearance &rarr; Widgets on the WordPress menu. Find the widget with the title "Quform" (or "Quform Popup" for a popup form) and simply drag it to a widget enabled area, then select this form in the widget settings.
da_DK: For at tilføje denne formular som en widget skal du i menuen gå til til Udseende &rarr; Widgets. Find den widget med titlen "Quform" (eller "Quform Popup" for en popup form) og træk den over til et widget område og derefter vælg denne form i widget indstillingerne.

en: To add this form into a post or page, copy and paste one of the shortcodes below into the post or page content.
da_DK: For at filøje denne formular til et indlæg eller side skal du kopiere og indsætte en af de shortcodes herunder ind i selve indlægget eller siden.

en: To add this form to a PHP file, use one of the PHP snippets below.
da_DK: For at tilføje denne formular til en PHP fil skal du bruge en af PHP snippets herunder.

en: Toggle enabled/disabled
da_DK: Til/Fra

en: Toggle required
da_DK: Til/fra påkrævet

en: Trinidad And Tobago
da_DK: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da_DK: Tunesien

en: Turkey
da_DK: Turkiet

en: Turks And Caicos Islands
da_DK: Turks- og Caicosøerne

en: Tweet us
da_DK: Tweet os

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da_DK: Storbritannien

en: United States
da_DK: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da_DK: USA's ydre småøer

en: Upload button
da_DK: Upload knap

en: Upload button (active)
da_DK: Upload knap (aktiv)

en: Upload button (hover)
da_DK: Upload knap (hover)

en: Upload button icon
da_DK: Upload knap ikon

en: Upload button icon (active)
da_DK: Upload knap ikon (aktiv)

en: Upload button icon (hover)
da_DK: Upload knap ikon (hover)

en: Upload button text
da_DK: Upload knap tekst

en: Upload button text (active)
da_DK: Upload knap tekst (aktiv)

en: Upload button text (hover)
da_DK: Upload knap tekst (hover)

en: Uppercase
da_DK: Versaler

en: User
da_DK: Bruger

en: Uzbekistan
da_DK: Usbekistan

en: View all entries
da_DK: Se alle indtastelser

en: View documentation
da_DK: Se dokumentation

en: Virgin Islands (British)
da_DK: Britiske Jomfruøer

en: Virgin Islands (U.S.)
da_DK: Amerikanske Jomfruøer

en: Wallis And Futuna Islands
da_DK: Wallis og Futuna

en: We work hard to give you an exceptional premium products and 5 star support. To show your appreciation you can buy us a coffee or simply by sharing or follow us on social media.
da_DK: Vi arbejder hårdt for at give dig et exceptionelt premium produkt og 5 stjernet support. For at vise din taknemmelighed kan du købe os en kop kaffe eller bare ved at dele eller følge os på sociale medier.

en: Western Sahara
da_DK: Vestsahara

en: Your message has been sent, thanks.
da_DK: Din besked er sendt - tak.

en: Yugoslavia
da_DK: Jugoslavien

[ctx: date field]
en: Date
da_DK: Dato

[ctx: multi select field]
en: Multi Select
da_DK: Flere valgmuligheder

[ctx: name field]
en: Name
da_DK: Navn

[ctx: outermost wrapping HTML element around an element]
en: Element outer wrapper
da_DK: Element ydre wrapper

[ctx: radio buttons field]
en: Radio Buttons
da_DK: Radio Knapper

[ctx: select menu field]
en: Select Menu
da_DK: Valgmenu

[ctx: submit button element]
en: Submit
da_DK: Send

[ctx: text input field]
en: Text
da_DK: Tekst

[ctx: textarea input field]
en: Textarea
da_DK: Tekstområde

[ctx: the HTML wrapper around the form elements]
en: Form elements wrapper
da_DK: Formular elementer wrapper

[ctx: the alphanumeric filter]
en: Alphanumeric
da_DK: Alfanumerisk

[ctx: the alphanumeric validator]
en: Alphanumeric
da_DK: Alfanumerisk

[ctx: the digits filter]
en: Digits
da_DK: Tal

[ctx: the digits validator]
en: Digits
da_DK: Tal

[ctx: the duplicate validator]
en: Prevent Duplicates
da_DK: Forhindre duplikater

en: the form ID
da_DK: Formular ID

[ctx: the greater than validator]
en: Greater Than
da_DK: Større end

[ctx: the identical validator]
en: Identical
da_DK: Identisk

[ctx: the in array validator]
en: In Array
da_DK: I matrix

[ctx: the inner HTML wrapper around the element]
en: Element inner wrapper
da_DK: Element indre wrapper

[ctx: the inner HTML wrapper around the form]
en: Form inner wrapper
da_DK: Formular indre wrapper

[ctx: the length validator]
en: Length
da_DK: Længde

[ctx: the less than validator]
en: Less Than
da_DK: Mindre end

[ctx: the outermost HTML wrapper around the form]
en: Form outer wrapper
da_DK: Formular ydre wrapper

[ctx: the strip tags filter]
en: Strip Tags
da_DK: Fjerner tags

[ctx: the trim filter]
en: Trim
da_DK: Fjerner mellemrum

[ctx: time field]
en: Time
da_DK: Tid
